اجتماعیکسب و کار ایرانی

انواع بازی برای استعدادیابی کودکان

معرفی انواع بازی های استعدادیابی کودکان

برخی از بازی های استعداد یابی مانند بازی های پلیسی کودکان با انواع لباس پلیس نیروی انتظامی بچه گانه هستند که باعث پیدا شدن استعداد کودکان شما می شود. استعدادیابی کودکان یکی از مسائل مهمی است که بیشتر خانواده‌ها با آن درگیر هستند. و برای پیدا کردن استعدادیابی برای رسیدن به موفقیت در آینده کودکان دچار مشکلات زیادی هستند. بیشتر افراد موفقیت در کسب نمرات بالا در مدرسه را هم دلیل بر هوش بالا و استعداد زیاد آنها می دانند ولی این موضوع به تنهایی نمی‌تواند هوش و استعداد آن را ثابت کند.

در سن 3 سالگی شخصیت کودکان کم ‌کم شکل می‌گیرد و برای کشف استعداد یابی آماده می‌شوند. برخی از افراد ممکن است با یک استعداد عالی به دنیا بیایند ولی در شرایط و زمینه ی بزرگ شوند که امکان استعدادیابی آن ها وجود نداشته باشد و یا کسی متوجه استعداد آن ها نشود. ولی بتوانند در یک زمینه دیگر به موفقیت برسند. با این تفاسیر اگر استعداد این افراد کشف نشود به این معنا نیست که آن فرد موفقی نیست. والدین وظیفه دارند تا استعداد های کودکانشان با انواع لباس ارتشی پسرانه را کشف کنند و کودک را در زمینه رشد استعداد و علایق همراهی نمایند تا باعث رشد و شکوفایی استعداد آن ها شوند. برای کشف استعداد کودکان برخی از بازی ها می تواند بسیار تاثیر گذار باشد و باعث می شود که والدین زودتر استعداد کودکان خود را پیدا کنند.

انواع بازی های جدید |بازی برای کودکان ۳تا۶سال

برای استعداد یابی کودک خود از طریق انجام بازی و فعالیت های مختلف، نکات زیر را در نظر بگیرید:

از بازی های متنوع فکری، ورزشی، هنری و آموزشی برای پیدا کردن استعداد کودکان استفاده کنید.

برخی از بازی های فکری مانند شطرنج، بازی های ورزشی مانند فوتبال، یا بازی های هنری مانند نقاشی و … می توانند باعث پیدا شدن استعداد کودکان شوند. مهم این است که بازی های کودکان را زیر نظر بگیرید و ببینید آن ها در کدامیک مهارت کافی دارند.

بازی شطرنج از یک طرف باعث می شود هوش کودکان بالا برود و از طرف دیگر موجب می شود که آن ها به راحتی بتوانند به مهارت های حل مسئله برسند که در نهایت به افزایش اعتماد به نفس کودکان نیز کمک می کند. بنابراین، برخی از بازی ها بازی علاوه بر استعداد یابی باعث افزایش اعتماد به نفس و همچنین تقویت حافظه آن ها نیز می شوند.

برخی دیگر از بازی های فکری مانند ساخت ربات و یا بازی های دیگر از جنبه های دیگری هوش کودک را ارزیابی می کنند. مثلا با ساخت سریع ربات ها به هوش بالای کودکان در این زمینه پی می بریم.

بازی های آموزشی متعددی نیز وجود دارند  مانند استفاده از ست تفنگ اسباب بازی که مانند هوشکا باعث پرورش هوش و استعدادیابی در کودکان می شوند. این بازی ها دارای برنامه های متنوعی هستند و به کودکان کمک می کنند تا هوش و ذکاوت آن ها پرورش یابد.

فعالیت کودکان را حین بازی کردن جدی بگیرید و با آن ها صحبت کنید.

کودکان معمولا از والدین خود سوال های زیادی می پرسند در این مواقع باید به آن ها با حوصله گوش کنید و پاسخ آن ها را بدهید. زمان گذاشتن برای کودکان و احترام گذاشتن به علایق آن ها باعث می شود که آن ها هراسی از پرسیدن سوال های خود نداشته باشند و به راحتی سوال های خود را بپرسند.

حین بازی کردن به کودک تان برای شناخت علایق خودش کمک کنید.

برای استعدادیابی کودکان باید به آن ها کمک کنید تا بتوانند به دنبال علایق خود بروند. به طور مثال برخی از کودکان با بازی های استعداد یابی کودکان استعداد خود را پیدا می کنند. و برخی دیگر با یادگیری هنر، موسیقی، ورزش، خواندن کتاب ها و….

به خاطر داشته باشید استعداد ها تنها در فعالیت های خاص شکوفا نمی شوند

مثلا برخی از استعداد ها تنها در خوانندگی و نقاشی و یا ریاضیات نیستند و ممکن است در ارتباط گرفتن با دیگران و صحبت کردن با آن ها توانایی و استعداد خود را نشان بدهند. مثلا در زمینه های مذاکره و گفت و گو با دیگران می تواند به راحتی موقعیت خود را مدیریت نماید. که این نشانه خوبی است و باعث استعدادیابی کودک در زمینه ارتباط برقرار کردن با دیگران می شود. و ممکن است در آینده بتواند یک وکیل موفق شود.

همان طور که گفته شد برخی از بازی های استعدادیابی کودکان به آن ها کمک می کند که بتوانند استعداد خود را پیدا کنند. و با تمرین و مهارت و حمایت خانواده در آن زمینه موفق شوند. باعث می شود که کودک در آینده به موفقیت بی نظیری در زمینه استعداد خود برسد.

معنی لغوی مهندسی خلاقیت

این عبارت متشکل از دو کلمه ”ابتکار ” و ” خلاقیت است . بر اساس تعریف مهندسی به معنی استفاده مبتکرانه و خلاقانه از دانش و علوم بوده که برای توسعه و ارتقاء ابزار ، ساختار ، ماشین و انواع از این دست به کار می رود . شخصی که این دست از کار ها را انجام می دهد نیز مهندس می نامند.

در تعریف ” خلاقیت ” نیز می توان گفت که یکی از توانایی های ذاتی و ارزشمند انسان ها بوده که در زندگی آنها و کمک به ارتقا و رشد در ابعاد مختلف نقش اساسی را ایفا می کند . پیدایش بسیاری از ابزارها ، مباحث و داشته های علمی ما حاصل مفهوم خلاقیت بوده است . اگر خلاقیت را از زندگی انسان ها کنار بگذاریم بشر هیچگاه پیشرف امروز را نداشت.

با ترکیب این دو می توان به پرسش مهندسی خلاقیت چیست حداقل از لحاظ لغوی پاسخ مناسبی را یافت . استفاده از دانش و توانایی ذاتی برای ارتقا خلاقیت مانند مهندسی برق که در آن یک مهندس در علوم مرتبط با این رشته دانش خود را افزایش داده و تلاش می نماید نواوری و ابتکاری را در این زمینه انجام دهد.

اما کاربرد مهندسی خلاقیت کودکان در امر آموزش چیست

نخست باید بدانیم که این رشته در سنین بسیار پایین و از آغاز دوران رشد مغزی و توانایی فکر کردن نشات می گیرد. از ابتدای دوران کودکی و حتی خردسالی! در این سن می توان با روش های مختلف آموزشی و علمی به پرداخت و در واقع به رشد نبوغ فکری آن ها کمک کرد.

از این رو اغلب این زمینه آموزشی را با نام مهندسی خلاقیت کودکان نام می برند. خوشبختانه این رشته یکی از رشته های مهم گروه آموزشی پژوهشی داناکو بوده که در آن در انواع مختلف همراه با طرح درس و ترم بندی آموزشی در اختیار نمایندگان داناکو در سراسر کشور قرار می گیرد.

همواره یکی از دغدغه ها و اهداف آموزشی کشف استعداد ذاتی فرد و هدایت آن در مسیر آموزشی مرتبط با آن بوده است. این کار جز با تحریک خلاقیت و قراردادن تفکر خلاق در زمینه های مختلف امکان پذیر نیست.

فواید آموزش مهندسی خلاقیت و تاثیر ان در افزایش خلاقیت کودکان

پرسش ” مهندسی خلاقیت چیست ” و چه اهمیت و تاثیری در آموزش کودکان دارد از اغلب سوال خانواده ها و یا مدیران مراکز آموزشی است . یاد گفت توانایی حل مساله از دوران کودکی و در اوج رشد و شکل گیری مغزی شروع می شود . یاد عکس العمل های مختلف ذهنی کودک را در زمینه های مختلف آموزشی سنجید.

بر اساس  ، هوش یک توانایی ذاتی است که در همه انسان ها به یک نسبت قرار دارد! پس چطور در خیلی از مواقع اینطور به نظر می رسد که افرادی از افرادی دیگر به نظر هوش بیشتری دارند؟

پاسخ روشن است ، آنها در آن زمینه به صورت ذاتی توانایی دارند ، برای مثال عده ای در هنر ، عده ای دیگر در ورزش یا ریاضی که قیاس آنها تنها زمانی می تواند درست باشد که با افراد مرتبط با زمینه هوشی خود سنجیده شوند.

بنابراین مهندسی خلاقیت با بهره گیری از توانایی حل مساله برای افزایش خلاقیت می تواند به کشف زمینه استعداد ذاتی کودک کمک کرده و از ابزارهای مهم استعدادیابی تلقی گردد.

از دیگر فواید مهندسی خلاقیت می توان به موارد زیر اشاره کرد :

آموزش روش حل مساله

از ابزارهای مفید استعدادیابی کودکان

افزایش توانایی های مغزی کودک

کمک به رشد و بلوغ ذهنی

افزایش مهارت های عملی

تحریک تفکر نوآورانه و خلاقانه در کودک

آیا شما نیز تجربه شرکت خود و یا فرزندانتان را در کلاس های خلاقیت  داشته اید ؟ چه تاثیراتی را مشاهده نموده اید؟

دکمه بازگشت به بالا