عمومیکسب و کار ایرانی

مکانیزم عملکرد بلت درام مگنت + مزایای خرید

درام مگنت چیست؟ + نکات خرید بلت درام مگنت

همه ما کم و بیش با آهنربا آشنا هستیم. اما شاید این را ندانیم که از آهنرباها به طور گسترده‌ای در صنایع مختلف استفاده می‌شود. یکی از آهنرباهای پر کاربردی که عمدتا در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد، درام مگنت یا همان درام سپراتور است. در این مقاله قصد داریم در رابطه با درام مگنت اطلاعاتی را در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار دهیم. همانطور که میدانید درام مگنت و انواع سپراتور مغناطیسی یکی از تجهیزات مهمی است که با استفاده از مگنت صنعتی ساخته میشود.

درام جداکننده مغناطیسی |درام سپراتور چیست

درام مگنت

بلت درام مغناطیسی در واقع نوعی دستگاه است که با کمک آهنرباهای صنعتی ساخته شده است. با اینکه چندین سال از اختراع درام مگنت می‌گذرد اما باز همچنین در میان آهنرباهای صنعتی حرفی برای گفتن دارد. این مگنت در واقع نوعی جداکنند مغناطیسی می‌باشد که عمدتا به منظور بازیافت فلزهای آهنی و جداسازی آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو برخی از شرکت‌ها و کارخانه‌های بزرگ از جمله کارخانه تولید قطعات اتومبیل و سیستم‌های تفکیک و تجزیه زباله بیشترین استفاده را از درام مگنت صنعتی می‌کنند.

اجزای درام مگنت

درام مگنت یا همان درام سپراتور دارای دو اجزای مهم است. اولی یک دستگاه ذخیره‌سازی داده است که در رایانه‌های اولیه استفاده می‌شد که به حافظه درام نیز معروف است. دیگری جداکننده درام مغناطیسی است، ابزاری که در صنعت بازیافت برای جداسازی فلزات از مواد دیگر استفاده می‌شود. مگنت صنعتی کاربرد بسیاری در این دستگاه دارد.

تاریخچه درام مگنت

درام‌های مغناطیسی ابتدا برای حافظه کامپیوتر در سال ۱۹۳۲ اختراع شد. این درام اصلی در اکثر کامپیوترها در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ بود. با گذشت زمان، رم جایگزین حافظه درام به عنوان حافظه اصلی شد، با این حال درام‌های مغناطیسی برای مدتی به عنوان حافظه ثانویه مورد استفاده قرار گرفتند. در صنعت کامپیوتر، یک درام مگنت شامل یک استوانه فلزی توخالی بود که با یک ماده مغناطیسی پوشیده شده بود. در مقایسه با روش‌های مدرن‌ تر ذخیره‌سازی، درام مگنت داده‌های کمی را سیو می‌کرد. یک درام با قطر ۴ اینچ (حدود ۱۰ سانتی متر) و طول ۸ اینچ (حدود ۲۰ سانتی متر) می‌توانست حدود ۵۰۰ بیت را در خود جای دهد.

هشت بیت در یک بایت وجود دارد، واحد اصلی اطلاعات دیجیتال، بنابراین درام می‌تواند حدود ۶۲ بایت را در خود جای دهد. بیشتر حافظه‌های کامپیوترها در اوایل قرن بیست و یکم با واحد گیگابایت، واحد ۱۰^۶ بایت اندازه گیری می‌شدند. فضای ذخیره‌سازی درام نسبت به نمونه‌های مدرن خود بسیار کوچکتر بود، اما نوع استاندارد حافظه برای رایانه‌های اولیه محسوب می‌شد.

در صنعت بازیافت، ممکن است از جداکننده درام مغناطیسی برای کمک به مرتب کردن مواد استفاده شود. مواد بازیافتی از طریق یک لوله در بالا یا پایین درام تغذیه می‌شوند. ضایعات فلزی به درام می‌چسبند، در حالی که مواد غیر مغناطیسی دیگر از درام بیرون می‌افتند. درام‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که یک طرف به طور مداوم حالت مغناطیسی دارد اما طرف دیگر اینگو نیست. از این طریق ضایعات را جدا می‌کنند. تمامی این کار ها با استفاده از مگنت صنعتی انجام میشود.

تعمیرات درام سپراتور

یکی از مهم ترین خدماتی که بعد از تهیه یک درام سپراتور نیاز هر کسب و کاری است، تعمیرات درام سپراتور است. چرا که بعد از مدتی امکان خرابی در این دستگاه وجود دارد و تعمیرات آن یکی از پیچیده ترین خدماتی است که در گرادیان با دقت بالا ارائه میشود.

اجزایی جزئی‌ تر در درام مگنت

جداکننده‌های درام مگنت از یک سیلندر مغناطیسی چرخان تشکیل شده است که باعث جذب فلز می‌گردد. برای جذب ضایعات فلزی، ممکن است از مدارهای الکترومغناطیسی استفاده نمایند. جداکننده‌های درام در ابعاد و اندازه‌های مختلفی طراحی و تولید شده اند. درام مگنت برای جداسازی و متمرکز کردن مواد مغناطیسی با استفاده از یک آهنربای ثابت که توسط یک پوسته چرخان احاطه شده است، استفاده می‌شود که حرکت را به مواد در تماس منتقل می‌کند. درام مگنت‌ها دارای جداکننده دائمی هستند که برای جداسازی مواد آهن از مواد غیر مغناطیسی پردازش شده در مقادیر زیاد، برای خلوص محصولات نهایی، بازیابی فلز ارزشمند تجاری و حفاظت از کارخانه و ماشین آلات پردازش بسیار مفید است.

آن‌ها به طور گسترده در سراسر صنعت پردازش برای جداسازی آلودگی آهن از سنگ معدن، مواد شیمیایی، مواد غذایی، آرد، پلاستیک، غلات، ماسه، سیمان، کودها، مواد ساینده، شیشه، سرباره، مواد معدنی، سنگ، مواد نسوز و بسیاری از محصولات دیگر استفاده می‌شوند.

مشخصات اصلی درام های مغناطیسی

از جمله ویژگی‌های اصلی درام‌های مغناطیسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درام مغناطیسی از آهنرباهای دائمی نا همسانگرد مدرن با مغناطیس بالا تشکیل شده است.
  • آنها تیم‌ های قوی و سرسختی هستند.
  • آنها می‌توانند به صورت خودکار ناخالصی های آهن را جدا کنند.
  • طراحی آن‌ها به گونه‌ای است که از ورود گرد و غبار جلوگیری می‌نمایند.
  • آنها با درجه حرارت تا ۱۵۰ درجه سانتیگراد کار می‌کنند، اگرچه با توجه به نیاز مشتری می‌توانند با دمای بالاتر نیز کار کنند.
  • استفاده از مگنت صنعتی در این دستگاه اجتناب ناپذیر است.

انواع درام مغناطیسی

در IMA دو نوع درام مگنت داریم:

درام مگنت در INOX

آن‌ها بیشترین استفاده را برای محافظت از ماشین آلات، آسیاب‌ها و سنگ‌شکن‌ها دارند و برای جداسازی قطعات آهنی در فرآیندهای مختلف بسیار مناسب هستند. این سیستم از دو بخش تشکیل شده است: یکی مغناطیسی و دیگری غیر مغناطیسی، به طوری که مواد در گردش در بالای بخش مغناطیسی می‌توانند تخلیه شوند. ذرات آهنی در درام باقی می‌مانند و پس از خروج از بخش مغناطیسی سقوط می‌کنند. این درام‌ها از فولاد ضد زنگ (AISI ۳۰۴ یا AISI ۳۱۶) ساخته شده‌ اند که از دو شفت تشکیل شده است: یکی متحرک و دیگری ثابت. شفت متحرک با درام می‌چرخد، در حالی که شفت ثابت برای قرار دادن میدان مغناطیسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درام سپراتور به عنوان جدا کننده

درام سپراتور در INOX با موارد زیر تولید می‌شوند:

مگنت فریت: جداکننده مغناطیسی با آهنربای سرامیکی برای کاربردهایی که ذرات آهن بزرگ و آزاد جدا می‌شوند مفید است. میانگین شدت مغناطیسی در سطح درام مغناطیسی ۱۵۰۰-۲۰۰۰ گاوس خواهد بود.

آهنربای نئودیمیومی. جداکننده مغناطیسی با آهنرباهای خاکی کمیاب با شدت بالا Nd-Fe-B (نئودیمیم-آهن-بور) برای از بین بردن آلودگی مغناطیسی با خواص مغناطیسی کم مفید است و ذرات ریز آهن را جدا می‌کند. میانگین شدت مغناطیسی در سطح درام ۳۵۰۰ – ۵۵۰۰ گاوس خواهد بود.

انواع گوناگون درام مغناطیسی

درام مگنت را معمولا بر حسب کاربردی که دارد به دو گروه تقسیم می‌کنند. دسته اول، درام مگنت FED است که به این منظور استفاده می‌شود که حداکثر خلوص را در فلزات آهنی بازیابی شده به وجود بیاورد. دسته دوم، درام مگنت SED است که هدف آن حداکثر بازیابی فلزات آهنی می‌باشد.

ساختار درام مگنت

ساختار درام سپراتور به گونه‌ای است که در آن‌ها از سیم پیچ‌ های الکترومغناطیسی استفاده شده است. این سیم پیچ‌های الکترومغناطیسی در یک پوسته غیر مغناطیسی قرار دارند و جنس اصلی آن‌ها از آلیاژ منگنز است. در زمانی که دستگاه روشن است، پوسته با سرعت مشخصی با در نظر گرفتن حجم مواد قابل پردازش در دور سیم پیچ الکترومغناطیسی با سرعت ثابت حرکت می‌کند. مانیتوری در کنار دستگاه تعبیه شده که میزان عملکرد سیستم و انرژی ایجاد شده را نشان می‌دهد تا اپراتور سرعت دستگاه را تشخیص دهد و بتواند سرعت آن را تنظیم نماید. خود سیم پیچ از یک هسته فولادی ضعیف همراه با سیمی است که با آلمینیوم آنودایز پوشانده شده است.

نتیجه گیری

درام مگنت دستگاهی برای حذف خودکار و دائمی فلزات آهن مغناطیسی از مواد بی‌ اثر است. سیستم‌های آهنربای دائمی جداسازی ذرات آهنی را ساده می‌کند و امکان بازیابی خودکار را بدون توقف تولید فراهم می‌کند. در عین حال، درام مغناطیسی از ماشین آلات بعدی (به عنوان مثال، خردکن، آسیاب، آسیاب) از شکستگی محافظت می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا