اجتماعیکسب و کار ایرانی

مزایای پوشیدن کت و شلوار در محل کار

مزایای پوشیدن لباس کار چیست؟

چرا باید لباس کار بپوشیم؟ اهمیت به تن کردن لباس کار چیست؟ فکر کنید که در شرکتی تازه استخدام شده اید، بارز ترین نکته ایی که در اولین روز کاری فکر شما را درگیر می کند خرید لباس اداری مردانه و زنانه می باشد. آیا شما میدانید که یک لباس کار مناسب بایستی چه ویژگی ها و خصوصیات داشته باشد؟ ما در این مقاله میخواهیم نکاتی را عنوان کنیم تا شما بتوانید خرید لباس اداری مردانه و زنانه خوبی داشته باشید. در زمان خرید لباس کار و کاور کت و شلوار دو نکته بسیار حائز اهمیت وجود دارد:

 • میزان راحتی لباس کار در محیط آن شغل
 • متناسب بودن لباس با آن و حرفه و شغل

این دو نکته باید در انتخاب های ما در خرید لباس کار اداری یا هر لباس کار دیگر باید مد نظر باشد.

تولیدی کت و شلوار اداری |جدیدترین کت و شلوار اداری‬‎

ضرورت استفاده از لباس کار

ضرورت و اهمیت استفاده از لباس کار با توجه به نوع فعالیت و کار افراد، گوناگون است اما از مهمترین دلایل استفاده از این لباس های میتوان به: رعایت ایمنی، حفاظت کارکنان ، متمایز شدن پرسنل مختلف یک مجموعه، مسائل بهداشتی، نظم، شناسایی تخصص های مختلف و …. اشاره کرد. حتی جدا از این موراد نیز میتوان به کاربردهای تبلیغاتی، نمایشی، و… برای مجموعه اشاره داشت.

اهمیت پوشیدن لباس کار اداری مناسب

پوشیدن لباس کار ایمن مناسب علاوه بر ایمنی، باعث یک رنگی و ایجاد انضباط و آراستگی افراد در محیط کار شده، پس به راحتی می‌توانم نیروی کار را از دیگر افراد متفاوت تشخیص داد. امروزه بسیاری از سازمان ها و ارگان های خصوصی و دولتی لباس فرم خاصی را برای پرسنل خود در نظر می گیرند که از قوانین خاص شرکت مربوزه پیروی می کند. این موضوع مزایای بسیار زیادی را به همراه دارد که به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد :

 • به نوعی روش مناسبی برای بازار یابی و جذب مشتری می باشد.
 • تمایز کارمندان از افراد دیگر به سهولت انجام می شود.
 • در پیشگاه مشتریان و رغیب های کاری تان کاملا حرفه‌ای جلوه خواهید کرد.
 • کارمندان همیشه ظاهری آراسته و مرتب خواهند داشت.
 • اختلاف فرهنگ در انواع پوشش ها خارج از اداره یا شرکت از بین می رود و همه از یک فرم خاص تبعیت خواهند کرد.
 • به نوعی از قدم های اولیه برند سازی خواهد بود.
 • پرسنل اساس آرامش و راحتی پیدا خواهند کرد و با توجه به ایم موضوع رادمان کاری افزاریش پیدا خواهد کرد.

 مهم ترین نکات زمان خرید لباس اداری مردانه و زنانه

بایستی در انتخاب رنگ لباس اداری، حرفه و شغل افراد مورد توجه ویژه قرار گیرد. به این دلیل که رنگ لباس با حرفه پرسنل رابطه مستقیم خواهد داشت. به صورت کلی، رنگ‌هایی مثل سبز یشمی، فیروزه‌ای، قهوه‌ای تیره یا قرمز تیره برای محیط کاری مناسب نبود و نباید در لباس فرم استفاده شود. در مقابل آنها اکثر ادارات و شرکت ها از رنگ های سورمه‌ای، طوسی‌ در لباس اداری پرسنل خود استفاده خواهند کرد که بیشتر دارای خطوط آبی یا قرمز می باشد. بنابراین هنگام انتخاب لباس اداری بایستی متناسب رنگ و محیط اداری را مد نظر قرار دهیم.

 انتخاب لباس متناسب با محیط کار

 1. در محیط اداره کفش پاشنه بلند نپوشید. برای خانم های پاشنه مناسب محل کار نباید از 6 تا 8 سانتی‌متر تجاوز کند زیرا پاشنه های بلندتر از این مشکل ساز خواهد بود و البته که در کار احساس راحتی نیز از شما سلب می شود.
 2. حتی المقدور از پوشیدن کفش جلو باز و اسپرت اجتناب کنید کفش های صندل و اسپرت جلوی مناسبی در محیط کار شما ندارد.
 3. سعی کنید در محیط کار خود شلوار جین یا لی و مدل های چسبان استفاده نکنید.شاید در ادارت خصوص استفاده از لباس جین منعی نداشته باشد ولی در ادارات دولتی پوشیدن لباس جین ممنوع می باشد.

یکی از دغدغه‌های بسیاری از کارمندان، این موضوع است که اداری بایستی چگونه انتخاب شود؛ زیرا پاره شدن یا آسیب دیدن لباس در محیط کار می تواند بسیار بد باشد به همین دلیل چند نکته در همین خصوص عنوان خواهیم کرد:

1- خرید لباس متناسب با سایز بدنتان
لباس محیط کار شما نباید آنقدر تنگ باشد که جلوی حرکت بدنی شما حین کار را بگیرد و البته که گشادی لباس نیز جلوی خوبی حین کار و فعالیت شما نخواهد داشت.

2-جنس پارچه لباس کار تان را در فصل های گرم و سرد به دقت انتخاب کنید.
در فصل های گرم خوب است از پارچه‌های سبک‌تر و روشن‌تر استفاده شود.معمولا پارچه‌های آستر دار و ضخیم‌تر برای فصل های سرد سال بیشتر استفاده می شود.

3-در انتخاب پارچه لباس کار نکته مهم ضد حسایت بود آن می باشد.
پارچه های لباس کار مناسب معمولا از جنس های کتان ، پنبه ، نخ خواهد بود که ضد حساست بوده و راحتی بیشتری حین کار برای شما خواهد داشت.

در زمان مصاحبه شغلی بایستی چه لباسی انتخاب کنیم ؟

در زمان مصاحبه شغلی و در برخود اول شما با کارفرما اولین نکته ایی که مورد توجه قرار می گیرد نحوی لباس پوشیدن شما می باشد زیرا بخشی از شخصیت شما مربوط به انتخاب لباس مناسب می باشد نکاتی برای اولین قرار شغلی عنوان می کنیم تا در انتخاب لباس مناسب به شما کمک کند :

 • 1-سعی کنید لباس رسمی بپوشید حتی المقدور کت و شلوار به تن کنید.
 • 2-کفش راحت و تمیز انتخاب کنید از پوشیدن کفش اسپرت یا صندل خود داری کنید.
 • 3-خانم ها از زیور آلات استفاده نکنند.
 • 4-از رنگ های خنثی در لباس تان استفاده کنید.
 • 5-لباس هایتان را حتما اتو کنید.

 لباس‌کار مناسب اداری برای خانم‌ها

 1. لباس خود را مناسب اندان تان انتخاب کنید.
 2. به مخاطبین محل کار خود توجه کرده و متناسب با فرهنگی عمومی آنها لباس بپوشید.
 3. به عرف و فرهنگ جامعه در هنگان پوشیدن لباس کار خودتان دقت کیند.

چه نوع لباس اداری برای آقایان مناسب است؟

اقایان در محیط اداری باسیتی در فصول گرم از کت و شلوار و در فصل گرم سال از پراهن و شلوار استفاده کند و در انتخاب رنگ لباس کار سعی شود از رنگ های حنثی استفاده کنند.

معیار های انتخاب رنگ لباس کار کدامند؟

رنگ و بافت مجموعه شما رنگ سازمانی و لباس فرم را تعیین میکند. همچنین  سمت، نوع شغل، شرایط جوی و همچنین عوامل روانشناسی از مهمترین عواملی هستند که در انتخاب رنگ تاثیر گذار اند.

انتخاب یک کت و شلوار اداری مناسب

مهارت مذاکره یک قدرت و توانایی است که هر مدیر حرفه ای باید آن را یاد گرفته باشد. یکی از فاکتورهای مهم در میزان تاثیر گذاری صحبت های شما در مذاکرات به عنوان یک مدیرموفق، لباس شما است. به گونه ای که  افراد با انتخاب لباس مناسب حرفه ای تر به نظر رسیده و در مقایسه با دیگران بیشتر مورد توجه قرار میگیرند.

لباس رسمی آقایان برای شرکت در جلسات اداری، سمینارها، کنفرانس‌ها و دیدارهای رسمی کت و شلوار است.کت و شلوار برحسب کاربرد بالا و میزان رسمیتی که در استایل آقایان دارد، در موقعیت های بسیاری استفاده می شوند. یکی از کاربردهای بسیار مهم کت و شلوار، در ادارات است. ادارات و شرکت ها از رسمی ترین مکان ها و موقعیت ها به شمار می روند. هم چنین رعایت قوانین در تمامی موارد حتی پوشش کاملا الزامی می باشد. بدین معنی که، قوانین حاکم بر ادارات و شرکت ها کاملا سخت گیرانه است.

تخطی و عدم رعایت این قوانین و پروتکل ها می توانند به ضرر یک شرکت تمام شود. به همین دلیل مدیران ادارات و شرکت ها برای تمام کارمندان خود قوانین فراوانی وضع کرده اند. یکی از این پروتکل ها رعایت استایل رسمی در محل کار و پوشیدن کت و شلوار اداری است. کت و شلوارهای اداری برحسب موقعیتی که قابل استفاده هستند می توانند ساده یا طرحدار باشند. هم چنین می توانند با گل سینه منقش به آرم شرکت باشند. اما بعد از جزئیاتی که همه توسط مدیران شرکت ها بررسی و انتخابی می شوند.شما به عنوان یک کارمند باید قوانینی را در استایل خود رعایت کنید. انتخاب کت شلوار مناسب برای محل کار، اعتماد به نفس شما را بالا برده و باعث بهبود عملکرد شما می‌شود . در ادامه این قوانین را بررسی میکنیم. با ما همراه باشید.

اگر لباسی که باید در محیط کاری بپوشید لباس فرم باشد، جای نگرانی وجود ندارد. از این رو کتی که می‌پوشید ممکن است دو دکمه یا سه دکمه باشد. لذا طبق قوانین استایل رسمی دکمه پایینی کت را همواره باز بگذارید مگر در مواقع نشستن. هنگام نشستن دکمه‌های کت را کاملا باز کنید.

اما اگر لباس مخصوصی برای محیط کار اختصاص داده نشده بود شما بازهم ملزم به رعایت پوشش رسمی هستید و باید کت و شلواررسمی بپوشید. در آن صورت بهترین رنگ کت شلوار برای محیط رسمی کار مشکی، سرمه ای، زغالی یا طوسی است. در صورتی که تمایل به استفاده از کت و شلوار طرح‌دار دارید، خط‌های آن باید بسیار نازک باشد و خیلی جلب توجه نکند.

کت و شلوارهامتنوعی با کیفیت ها و قیمت های مختلفی در بازار موجود است. اگر شما کت شلوار ارزان قیمت و بی کیفیت بخرید، همکاران و مشتریان شما در نگاه اول متوجه خواهند شد. این مساله باعث میتواند برروی رضایت مشتری و راندمان کاری شما اثر منفی بگذارد. پس ریسک نکنید و کت و شلواری با کیفیت هرچند گران قیمت خریداری کنید. کت و شلوار با کیفیت باعث افزایش پرستیژ کاری شما خواهد شد.

اگر کت و شلوار مناسب خود را نیافتید میتوانید بعد از تهیه پارچه به خیاطی ماهر مراجعه کنید. پارچه ای با کیفیت خوب انتخاب کنید. پارچه پشمی  از بهترین پارچه‌های مناسب برای کت و شلوار است که به کت و شلوار قابلیت چهارفصل بودن میدهد. پارچه‌های نخی و کتانی نیز برای فصل تابستان خوب است . در انتخاب پارچه با خیاط خود نیز میتوانید مشورت کنید.

کت و شلوار مناسب برای  مردان قدبلند کت و شلواری با  خطوط افقی است. این دسته از آقایان باید از پوشیدن کت وشلوارهایی با پارچه های راه‌راه عمودی خوداری کنند. کت های شش دکمه برای مردان بلندقد و لاغر اندام انتخاب بسیار مناسبی است. مردان کوتاه قامت نیز باید انتخاب هایی مانند کت یک ردیف دکمه با راه‌های باریک یا تکرنگ تیره انتخاب کند.

انتخاب پیراهن مناسب با کت و شلوار اداری

زیر کت مشکی یا سرمه ای ، به ترتیب باید پیراهن سفید یا آبی آسمانی بسیار کم رنگ ساده بپوشید. در صورتی که کت و شلوارتان خطوط راه راه دارد، باید پیراهن را ساده انتخاب کنید .فراموش نکنید اگر کت و شلوار مشکی بپوشید انتخابی جز پیراهن سفید رنگ نخواهید داشت. هم چنین باید بدانید که هرگز زیر کت و شلوار رسمی نباید پیراهن آستین کوتاه بپوشید.از طرفی هنگام پوشیدن پیراهن آستین بلند از دکمه سردست استفاده کنید تا طرف مقابل خود را تت تاثر قدرت خود قرار دهید. آستین کت تقریبا باید ۱۲ سانت بالاتر از نوک شصت شما باشد.

دکمه بازگشت به بالا