عمومیکسب و کار ایرانی

ساخت استخر کوچک در حیاط با کمترین هزینه !!!

چگونه استخر کم هزینه بسازیم؟

برای ساخت استخر در باغ یا خانه خود، در مرحله اول باید قبل از شروع کار به دنبال گرفتن پروانه‌های ساختمانی و مجوزهای لازم بروید. برای این کار کافی است به ساختمان اداری مربوطه مراجعه کنید.

 • علاوه بر اعطای مجوز برای ساخت استخر، مسئول ساخت و ساز باید مشخصات دقیق استخر را نیز برای شما توضیح دهد.
 • قبل از شروع ساختن حتماً محله را بررسی کنید چرا که در برخی از مناطق، همسایه‌ها اجازه ساخت را نمی‌دهند.
 • در برخی از مناطق، شهرداری باید مجوز جداگانه‌ای برای برق استخر به شما بدهد، در نتیجه برای این کار نیاز به مجوز دیگری دارید.

عوامل تاثیر گذار بر هزینه و نکات اجرایی ساخت استخر یکی از مواردی است که حتما قبل از شروع کار باید به آن توجه شود.

این هزینه ها تحت تاثیرعواملی تغییرمی کند. عواملی نظیر:

 • اندازه استخر
 • مکان احداث استخر
 • مصالح استفاده شده
 • تصفیه
 • گرمایش

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید که به انواع ساخت استخر ارزان و ساخت استخر باغ ارزان نیز بپردازیم. همچنین با شما به بررسی چند روش ساخت استخر ارزان می پردازیم و تفاوت آن‌ها با یکدیگر را خواهیم فهمید.

بررسی چند روش ساخت استخر ارزان

·         ساخت استخر با جنس وینیل  Vinyl

استخرهای با جنس وینیل Vinyl از نوعی پلاستیک آستری رزین مانند ساخته می‌شوند که بر روی سطح بتنی استخر قرار می‌گیرد و مانع نفوذ آب به داخل زمین می‌شود. به هر حال، این سازه‌ها از لحاظ قیمت مواد اولیه، به طور قابل‌ توجهی ارزان‌تر از سیمان یا فایبرگلاس می‌‌باشند. برخلاف انواع دیگر آن‌ها، استخرهای شنا با جنس vinyl شما را درگیر خواهند کرد که با هزینه قابل‌ توجهی آسترها را عوض کنید. چراکه آسترها در معرض آسیب بیشتری قرار دارند. هرچند بیشتر سوراخ‌ها را می‌توان با تکه زدن ترمیم کرد.

با وجود این نوع متریال شما می‌توانید هزینه ساخت استخر خود را کاهش دهید و بودجه مناسبی را پس انداز کنید. ولی دقت نمایید که این نوع استخر عمری نمی‌باشد و تقریبا در صورت استفاده مکرر حداقل هر چند سال یکبار باید آستر پلاستیکی را تعویض نمایید. از طرف دیگر اگر زیاد از آن استفاده نمی‌کنید و زود از طرح آن خسته می‌شوید ، استخر با جنس وینیل می‌تواند برای شما مناسب باشد که هر سال از یک آستر با طرح جدید استفاده نمایید.

مراحل آماده سازی بهترین استخر وینیل برای حیاط

بتن محبوب‌ترین ماده برای ساخت استخر است. چون بسیار قوی و بادوام است. به همین دلیل تضمین می‌کند که شما می‌توانید برای مدت طولانی از استخر خود لذت ببرید. در واقع ساخت استخر با بتن تضمین می‌کند که برای آخرین بار آن را ساخته‌اید (یک بار برای همیشه). استخرهای بتنی می‌توانند به هر شکل و اندازه‌ای ساخته شوند. اگر می‌خواهید استخری مطابق سلیقه خود طراحی کنید، بتن انتخاب مناسبی است. در نتیجه بتن بهترین انتخاب برای استخرهای بزرگ است. یک انتخاب ابدی و پایدار که ضمیمه ظاهر بیرونی خانه می‌شود. بتن قوی‌ترین و پایدارترین متریال است. اما در عین حال گران‌ترین متریال می‌باشد.

·         استفاده از استخرهای فایبرگلاس یا پیش ساخته

استخرهای پیش ساخته شامل تمام چیزهایی است که شما برای ساخت آن نیاز دارید. آز آن‌جایی که قرارداد با یک شرکت ساخت استخر هزینه‌های زیادی را داراست، شما با انتخاب این گزینه می‌توانید پول زیادی را پس انداز کنید. استخرهای فایبرگلاس یا پیش ساخته به دلیل ارزان بودن و این که در مدت زمان کوتاهی نصب می‌شوند بسیار محبوب هستند. ولی باید به این نکته توجه کرد که در هر متراژی قابل اجرا نیستند. اما اگر به دنبال این هستید که هزینه ساخت استخر شما مقرون به صرفه باشد انتخاب مناسبی می‌توانند باشند.

این مدل استخرها محدودیت‌هایی هم ایجاد می‌کنند که شما خود به تنهایی نمی‌توانید آن‌ها را پس از استفاده جمع آوری کنید و همچنین دارای عمق کم هستند و هر بار برای استفاده باید آبگیری شوند. برای سهولت نصب باید یک قالب فایبرگلاس آماده کنید. استخرهای فایبرگلاس اغلب به صورت یک فرم تکمیل شده به فروش می‌رسند.

این امر موجب می‌شود که آن‌ها به راحتی بتوانند در جای خود قرار بگیرند. فایبرگلاس آماده شده را پس از حفاری سایت مورد نظر شما می‌آورند و در محل گذاشته می‌شود. در واقع فایبرگلاس بهترین دوام و تعادل را دارد و از نظر قیمت مناسب است. دقت کنید که برای استخرهای آب شور فایبرگلاس و وینیل مناسب هستند.

همه ما تلاش می کنیم در مورد چیزهایی که می خواهیم خریداری کنیم صرفه جویی انجام دهیم. اما وقتی که نوبت به یک آیتم رفاهی و لوکس می رسد و قرار است سال ها بخشی از خانه شما باشد، اگر به دنبال کمترین قیمت به معنی قربانی کردن کیفیت باشیم باید یگویم که اصلا کار عاقلانه ای نیست. این موضوع قطعا در مورد یک استخر شنا خانگی و ویلایی که ساخت آن اختیاری و همچنین ماندگار است صدق می کند.

اگر به دنبال ساخت ارزان ترین استخر شنا می گردید می توان گفت که کار درستی نیست. راه های اصولی برای کاهش و کنترل هزینه ها در زمان ساخت استخر خانگی تان وجود دارند. کلید این کار این است که به دنبال پایین ترین قیمت ها در انتخاب استخری باشید که استانداردهای شما را برآورده می نمایند. در ادامه این مطلب 5 راه کاهش هزینه ساخت استخر را شرح می دهیم:

ساخت استخر با ابعاد و اندازه کوچک تر

یک استخر کوچک تر به معنای مواد اولیه کمتر ، کار کمتر و نگهداری کمتر است که سه مورد مذکور از اصلی ترین مخارج نگهداری از آن به شمار می روند و شما به سادگی با ساخت استخر کوچک تر با اندازه متوسط می توانید هزینه ها را کاهش دهید. خوشبختانه طرح های کوچک زیادی وجود دارند که نه تنها مقرون به صرفه هستند، بلکه جذاب هم هستند و محبوبیت بیشتری پیدا می کنند. اگر فضا در حیاط شما محدود است، ممکن است شما واقعا به یک استخر شنا کوچک و ارزان نیاز داشته باشید.

استفاده از استخرهای پیش ساخته

استخرهای پیش ساخته شامل تمام چیزهایی است که شما برای ساخت آن نیاز دارید. آز آنجایی که قرارداد با یک شرکت ساخت استخر هزینه های زیادی را داراست شما با انتخاب این گزینه می توانید پول زیادی را پس انداز کنید. این مدل استخرها محدودیت هایی هم ایجاد می کنند که شما خود به تنهایی نمی توانید آن ها را پس از استفاده جمع آوری کنید و همچنین دارای عمق کم هستند و هر بار برای استفاده باید آبگیری شوند.

آغاز ساخت استخر در پاییز

بهار و تابستان فصل های شلوغ کاری برای اجرا ساخت استخر شنا هستند. شما با کمی صبر می توانید کار خود را در اوایل پاییز که پروژه های کمتری در دست انجام است و شرکت های پیمانکار ساخت استخر بتنی فروش کمتری در زمینه تجهیزات و ساخت دارند را به انجام برسانید و بتوانید کار بهتر و ارزان تری را داشته باشید. البته جنبه منفی این قضیه این است که شما نمی توانید از استخر جدید خود به محض اتمام استفاده نمایید. اما اگر به دنبال کاهش هزینه ها تا جایی که ممکن است هستید، صبر کنید.

برای کاهش هزینه ها، موارد اضافی را حذف کنید

زمانی که سعی دارید هزینه ها را در ساخت استخر به حداقل برسانید، آپشن های اضافی در این کار برای شما یک تهدید محسوب می شوند. در هر پروژه ای امکانات اضافی و ارتقا دهنده ای وجود دارد که می تواند هزینه کل ساخت را افزایش دهد. مهمترین این هزینه های غیرقابل اجتناب ساخت فضای مناسب اطراف ، حفاظ ها ، نردبان ها و سایر وسایل ایمنی است که طبق قانون وجود آن ها در استخر الزامی می باشد.

اگر واقعا می خواهید تا جایی که برآورد داشته اید هزینه کنید ، از امکانات اضافی صرف نظر نمایید و کار ساخت استخر خود را به شخصی بسپارید که در دراز مدت پول شما را پس انداز کند. همچنین برای روشن شدن افکار خود لیستی از ویژگی هایی که می خواهید داشته باشید تهیه کنید و آن ها را به نیازها و خواسته ها تقسیم نمایید. سپس اگر می خواهید هزینه های خود را تا جایی که ممکن است کم کنید، لیست خواسته ها را فراموش کنید!

و مطلب نهایی اینکه شما تا جای ممکن در ساخت قسمت های اصلی استخر هزینه نمایید و پس انداز خود را به امکانت اضافی ارجاع دهید ، چون ساخت سازه را تنها یکبار انجام خواهید داد و تا سال های سال از آن استفاده خواهید نمود و ولی امکانات و آپشن ها را بعدها نیز می توانید به آن اضافه نمایید. با چند شخص قبل از ساخت استخر مشورت نمایید و از نکاتی که آن ها هنگام ساخت رعایت نکرده اند مطلع شوید.

نکاتی برای ساخت استخر

 1. طراحی ساده‌ای برای استخر در نظر بگیریدویژگی‌هایی که برای ساخت یک استخر خانگی دارید را به حداقل برسانید، اگرچه داشتن دیوارهای سنگی و تزئینات داخلی استخر زیبا به نظر می‌رسند، اما هزینه‌های بسیاری می‌‌توانند به همراه داشته باشند.
 2. عدم داشتن عمقیک استخر طبیعی بدون عمق تنها نیاز به حفاری ساده دارد. در نتیجه هزینه های اضافی به دنبال نخواهد داشت. همچنین تمیز کردن آن آسان‌تر است.
 3. شکل‌های جعبه‌ای بهترین گزینه هستندبرای ساخت استخر ارزان می‌توانید از شکل‌های جعبه‌ای آماده استفاده کنید. نکته مهمی که در خرید این نوع از استخر‌ها رعایت کنید، تانکر فسفات است. در صورتی که استخر آماده شده، تانکر فسفات نداشته باشد، نمی‌تواند باعث تغذیه جلبک‌ها شود.
 4. از استفاده از تجهیزات زیاد جلوگیری کنیدشاید تصور کنید لوله‌های ورودی و خروجی، ظاهر استخر شما را خراب کرده‌اند. اما اینگونه نیست، زمانی که لوله‌ها در خارج از استخر قرار داشته باشند، شما فضای بیشتری برای استفاده دارید. اما اگر ظاهر مهم‌تر است می‌توانید از مخزن‌هایی که در آب قرار می‌گیرند استفاده کنید. به یاد داشته باشید که این مخرن‌ها باید ضد آب باشند.
 5. عمق زیادی ایجاد نکنیداگر چه برای پایداری استخرهای شنا نیاز به کمی عمق داریم، اما توصیه می‌کنیم این عمق بیشتر از ۱.۸ متر نشود. چرا که هرچه این عدد بیشتر شود دیوارها به تقویت بیشتری نیاز پیدا می‌کنند.
 6. از دیوارهای پیش ساخته و بتنی استفاده نکنیداگر تمایل دارید کمی عمق برای استخر خود داشته باشید، می‌توانید وسط استخر را برای این کار انتخاب کنید. در این محل می‌توانید از کیسه‌های سنگی ماسه‌ای یا سنگی استفاده کنید.

سوالات متداول ساخت استخر خانگی

ارزان‌ترین راه برای ساخت استخر چیست؟

یکی از بهترین گزینه‌ها برای ساخت استخر ارزان، استفاده از استخرهایی با آستر وینیل است. البته ساخت استخر با وینیل به این معنا نیست که این سبک همشه ارزان است.

آیا داشتن استخر سرپوشیده در خانه امکان‌پذیر است؟

ساخت استخر سرپوشیده در هر خانه‌ای که فضای کافی و مناسب را دارد امکان پذیر است. برای ساخت استخر خانگی می‌توان از هر سه روش گانیک، فایبرگلاس یا وینیل استفاده کرد.

هزینه ساخت استخر سرپوشیده چقدر است؟

هزینه ساخت استخر سرپوشیده نیز به مقدار مصالح و تجهیزاتی که برای ساخت استخر نیاز است، بستگی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه ساخت استخر می‌توانید با مشاوران ما در تماس باشید.

مدت زمان ساخت استخر چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان تقریبی ساخت استخر معمولاً ۸ تا ۱۲ هفته است. زمانی که تمام مراحل طراحی، پایه‌ریزی و پرکردن استخر تمام شد می‌توانید از آن لذت ببرید.

دکمه بازگشت به بالا