عمومیکسب و کار ایرانی

خرید کلاچ برقی پراید

قیمت کلاچ برقی اهاکو و هزینه تعمیرات

تصور کنید در شلوغی شهرها و در میان انبوه ترافیک باید به‌ صورت دائم خودرو خود را حرکت دهید یا توقف کنید و برای این کار لازم است دنده عوض کنید. این کار زمانی آزاردهنده می‌شود که هر دفعه باید کلاچ را فشار دهید که به‌ ویژه در ترافیک یا برای کسانی که زانو یا کمر درد دارند بسیار آزاردهنده است. استفاده از کلاچ برقی و اتوماتیک یکی از راه‌ حل‌های موجود است و باید قیمت کلاچ برقی و انواع آن و مزایا و معایب هرکدام به‌ ویژه برای خرید یا تعمیر را بدانید.

این محصول جایگزینی برای کلاچ سنتی است و برای کسانی که توانایی خرید خودروی اتوماتیک ندارند گزینه مناسبی است. ممکن است در نگاه اول این محصول گران به نظر برسد اما در مقایسه با خودروهایی که گیربکس اتوماتیک دارند به‌ صرفه است. در ادامه، مهم‌ترین انواع آن به همراه قیمت، مزایا و معایب هرکدام به صورت لیست شده در اختیار شما می گذاریم.

بهترین کلاچ برقی |تنظیم کلاچ برقی اهاکو

قیمت کلاچ برقی اهاکو

پیش از صحبت درباره قیمت نکاتی وجود دارد که دانستن آن‌ها ضروری است. اول ‌ازهمه اینکه برای تعیین قیمت چند فاکتور مهم وجود دارد که لازم است آن‌ها را بدانید. شما می توانید در برخی از عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت این محصول حق انتخاب داشته باشید، مانند برند و می‌توانید از هر برندی که دوست دارید آن را تهیه کنید اما برای نوع خودرو انتخابی ندارید مگر این که خودروی خود را با توجه به عملکرد کلاچ برقی تغییر دهید.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت کلاچ برقی

اول ‌ازهمه نوع خودرو است که می تواند روی قیمت تاثیر بگذارد، به طور مثال برای سمند یا پژو باید انتظار تفاوت قیمت داشت اما شرایطی وجود دارد که به دلیل شباهت عملکرد خودرو یا خود محصول، قیمت مشابه می تواند نزدیک به هم باشد. علاوه بر این، کیفیت محصول هم فاکتور مهمی است که باید در نظر گرفته شود. معمولاً برای ساخت این کلاچ‌ها از یک سیستم مغناطیسی استفاده می‌شود که دقت بالایی هم دارد برای تعیین کلاچ، نیم کلاچ و تعویض دنده که هرچقدر کیفیت ساخت بهتری داشته باشد طبیعتاً قیمت نیز بالاتر است.

سیستم کلاچ برقی که شامل ایمورتال و سردنده است که کنترل کلاچ به قسمت سر دنده منتقل شده و معمولاً این قسمت قیمت کمتری نسبت به ایمورتال دارد. ایمورتال نیز یک دستگاه الکترومکانیکی است که کار اتوماتیک شدن کلاچ را انجام می‌دهد.

برند ایرانی اهاکو

یکی از بهترین و شناخته‌ شده‌ ترین برندهای تولید این محصول، اهاکو است که مورد تایید پلیس راهور نیز هست و کیفیت ساخت محصولات این برند قابل‌ قبول است. برای تعیین قیمت کلاچ برقی، این شرکت محصول خود را به دو دسته زیر تقسیم کرده است

  • مناسب خودرو کلاچ سیمی
  • مناسب خودرو کلاچ پمپی

نوع اول مناسب خودروهایی مانند پژو، سمند، دنا و بیشتر خودروهای تولید داخل است و نوع دوم نیز شامل خودروهای جک، لیفان، ماکسیما، مزدا، جیلی، ام‌ وی‌ام و مزدا است. برای نوع اول قیمت 3 میلیون و 900 هزار تومان است و نوع دوم نیز قیمت از 4 میلیون و 200 هزار تومان تا 4 میلیون و 500 هزار تومان متفاوت است.

لازم به ذکر است که محصولات این شرکت خدمات متنوعی دارند که شامل تنوع در سردنده یا سیستم دزدگیر است که قیمت آن حداکثر 200 هزار تومان لحاظ شده است. برای خرید ابتدا به نمایندگی‌های آن مراجعه کنید تا کارشناسان با دقت خودرو شما را بررسی کنند و سپس محصول را تهیه کنید. اگر از قبل نیز با سازوکار خودرو آشنا هستید نیازی به این کار نیست.

هزینه تعمیر

تعمیر موضوعی است که قیمت آن به‌ سادگی قابل تعیین نیست. ممکن است یک قطعه کوچک نیاز به تعویض داشته باشد اما همان قطعه هزینه زیادی داشته باشد و فرد تعمیرکار نیز تخصص بالایی لازم داشته باشد. با وجود این می‌توان یک چارچوب برای هزینه تعمیر مشخص کرد که طبق قیمت تعیین شده اتحادیه از 180 هزار تومان به بالا است.

قیمت کلاچ برقی ساینا

شرکت‌های زیادی وجود دارند که محصول مختص به خودروی ساینا تولید می‌کنند اما بیشتر محصولات موجود قابل نصب بر روی خودروهای دیگر نیز هستند. معمولاً به دلیل مشابه بودن سیستم این خودرو (ساینا) با کوییک، پراید و تیبا، نمونه‌های موجود بر روی هر 4 مدل قابل نصب است. نکته مثبتی که وجود دارد این است که نصب این نوع کلاچ‌ها ساده بوده و عمر بالایی هم دارند.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت کلاچ برقی ساینا

قیمت کلاچ برقی بسته به شرایط بازار و قیمت تولیدکننده قابل تغییر است زیرا هرچند که این محصولات در داخل نیز تولید می‌شوند اما مواد اولیه آن‌ها بیشتر وارداتی است. خرید این مواد بر مبنای ارز نیمایی نبوده و برای خرید آن باید از ارز آزاد استفاده کرد، پس در نتیجه نوسانات قیمت را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید هزینه نصب است که مرکز مجاز از شما دریافت می‌کند که این هزینه در برابر خود محصول پایین‌ تر است و باید بدانید که امکانات جانبی نیز قیمت را بالا می‌برند. برای خرید توجه کنید که محصول اصل باشد و بسته‌ بندی و گارانتی ضمانت کالا داشته باشد زیرا استفاده از محصول غیر استاندارد شدیداً خطرناک است.

هزینه محصول چقدر است؟

با وجود تمامی نکاتی که گفته شد، قیمت برندهای مختلف نزدیک به هم و شرکت‌های سازنده ایرانی قابل‌اعتماد و دارای گواهینامه رعایت استاندارد هستند. کلاچ ساخت شرکت ایران کلاچ، قیمت 3 میلیون و 550 هزار تومان دارد و در مقابل نیز شرکت اهاکو آن را به قیمت 3 میلیون و 900 هزار تومان به فروش می‌رساند. برای تهیه هر دو حتماً از مراکز و فروشگاه‌های اینترنتی معتبر اقدام کنید و به نکاتی که گفته شد توجه کنید.

هزینه تعمیر

تمامی نکاتی که قبلاً درباره هزینه تعمیر گفته شد در اینجا نیز صدق می کند. همچنین قیمت کلاچ برقی بر قیمت تعمیر نیز تاثیرگذار است. هزینه تیبا نیز مشابه خودروهای قبلی است و معمولاً تفاوت چندانی ندارد اما طبق نرخ اتحادیه از 150 هزار تومان به بالا است.

قیمت کلاچ برقی 206

خودروی 206 از مدل‌های محبوب پژو است که شامل تیپ‌های مختلف است و مشابه آنچه که درباره تیبا گفته شد، کلاچ آن بر روی خودروهای دیگر نیز قابل نصب است که شامل پژو 207، ریو، زانتیا، پژو 405 slx، سمند سورن توربو و چند نمونه دیگر است. شرکت‌های تولید کننده به تفاوت موتور آن‌ها آگاه هستند و نمی‌شود ادعا کرد که یک ایمورتال برای همه خودروها جوابگو است و باید هر محصول متناسب با هر خودرو باشد. با وجود این، سیستم تعویض دنده عملکرد مشابهی دارد بنابراین طبیعی است که برخی ایمورتال‌ها به‌ صورت مشترک قابل‌ استفاده باشد.

هزینه اجزای مختلف کلاچ برقی 206

ایمورتال و سردنده دو قسمت اصلی هستند و می‌توانید سردنده را متناسب با رنگ خودرو تغییر دهید. بیشتر هزینه برای ایمورتال و نصب مصرف می‌شود زیرا پیچیدگی بیشتری دارد و طبیعی است که هزینه آن نیز بالاتر باشد. سردنده هم به‌ صورت جداگانه قابل تهیه یا تعویض است. شرکت ایران کلاچ، ایمورتال را با قیمت 3 میلیون و 750 هزار تومان به فروش می‌رساند که این مبلغ بدون سردنده است که قیمتی حدود 300 تا 400 هزار تومان دارد. نمونه ساخت اهاکو نیز با قیمت 3 میلیون و 900 هزار تومان به فروش می‌رسد.

هزینه تعمیر کلاچ برقی 206

از آنجایی که این خودرو از نظر عملکرد تا حد زیادی مشابه دیگر مدل‌های پژو است، برای تعمیر نیز هزینه‌ های مصوب مشابه سایر نمونه ها  است. همچنین ایمورتال خودروی 206 ساخت بعضی شرکت‌ها پیچیده‌ تر از مدلی مانند 405 است پس در نتیجه هزینه تعمیر آن بالاتر است. به‌طورکلی 200 هزار تومان کف هزینه است و در صورتی است که مشکل اساسی وجود نداشته باشد.

قیمت کلاچ برقی سمند

قیمت کلاچ برقی برای خودروی سمند نیز مشابه دیگر محصولات شرکت اهاکو 3 میلیون و 900 هزار تومان شامل ایمورتال و سردنده است. سمند معمولی و EF7 ایمورتال مشابهی دارند که قیمت ایران کلاچ 3 میلیون و 550 هزار تومان برای ایمورتال است. مدل سورن ایمورتال متفاوتی دارد و قیمت آن 3 میلیون و 750 هزار تومان به جز سر دنده است.

هزینه تعمیر کلاچ برقی سمند

اگر خودرو شما سمند معمولی یا EF7 باشد هزینه‌ ای مشابه خودروی ساینا دارد اما به دلیل اینکه موتور سمند بزرگ‌ تر و پیشرفته‌ تر است و طبیعی هست که هزینه بیشتری دریافت شود. مدل سورن نیز مشابه خودروی 206 محاسبه می‌شود اما باز هم به دلایلی که گفته شد هزینه بیشتری دریافت می‌شود.

چهاراقدام انجام شده در تکامل کلاچ اتوماتیک HAC جهت ارائه به بازار :

1- تعبیه کلید تنظیمات در HAC اهاکو به دلخواه مشتری

با توجه به محدودیتهای گیربکس معمولی ،  نباید اصرار داشت که در شیبهای تند صرفا با رها کردن پدال ترمز ، خودرو برگشت به عقب نداشته باشد چرا که در این حالت تمام فشار و وزن خودرو روی دیسک وصفحه قرار گرفته و همین امر علاوه بر فشار مضاعف به موتور خودرو ، باعث نابودی دیسک و صفحه نیز می گردد. عملکرد صحیح بدین گونه است که ، به محض فشار دادن پدال گاز ، خودرو باید خیلی سریع و بدون برگشت به عقب به صورت خیلی نرم و کنترل شده به حرکت در بیاید.

با توجه به وجود کلید تنظیمات در کلاچ اتوماتیک اچ ای سی که از ویژگیهای این سیستم میباشد  امکان تغییر تنظیمات تا حدی که خودرو بدون گاز دادن در حالت توقف قرار بگیرد وجود دارد که این عمل توصیه نمیگردد.  درنوع مشابه آن به دلیل عدم وجود تنظیمات این عملکرد به صورت ثابت بوده و به دلیل بی اطلاعی راننده همین امرمنجر به آسیب به خودرو میگردد.

2- خروج هوشمند سیستم ازحالت HAC هنگام خروج خودرو از شیب

در نوع مشابه اینعمل به صورت دستی انجام میشود به این صورت که تا کلید خروج زده نشود ازاین آپشن خارج نمیگردد و بسیار مشاهده شده است که راننده پس از خروج از شیب فراموش میکند سیستم را خارج نماید. اما در HAC اهاکو این عمل بدون زدن کلید و به صورت هوشمند و پس از رسیدن خودرو به وضعیت پایدار حرکتی ، عمل مینماید.

3- آزاد سازی سریع کلاچ پس از رسیدن به وضعیت پایداردر HAC

در نوع مشابه حتی پس از رسیدن خودرو به وضعیت پایدار، خروج از این حالت صرفا با زدن کلید میسر است.اما در HAC اهاکو پس از رسیدن خودرو به وضعیت پایدار در حرکت، کلاچ کاملا آزاد می گردد.

4- حذف حالت  Take off در وضعیت HAC :

یکی از برتریهای کلاچ اتوماتیک اهاکو نسبت به سایر محصولات مشابه ، که رانندگی را لذت بخش تر میکند ، وجود تیک آف دردنده یک صرفا با فشار دادن پدال گاز( البته در سطح صاف جاده ) میباشد که این حالت در وضعیت HAC به منظور کنترل راحت خودرو حذف گردیده است .

بررسی برتریهای کلاچ برقی اهاکو:

1 – آپشنهای تعبیه شده در کلاچ اتوماتیک اهاکو

یکی از بهترین روشها برای ایجاد جذابیت در فروش یک محصول تعبیه نمودن آپشنهای کاربردی در محصول اصلی میباشد چرا که در این حالت با پرداخت هزینه یک محصول امکان بهرهمندی از چند محصول برای مشتری فراهم میگردد که نهایتا رضایتمندی بیشتری را برای خریدار در پی دارد. شرکت اهاکو پس از اضافه نمودن آپشن HAC که با استقبال بی نظیر مشتریان روبرو گردید درنسخه بعدی اقدام به تعبیه آپشن سوئیچ مخفی الکترونیک بر روی کلاچ اتوماتیک تولیدی خود نمود که این آپشن نیز همانند اچ ای سی مورد استقبال وسیع مشتریان واقع گردید.

  • نحوه عملکرد آپشن سوئیچ مخفی الکترونیک اهاکو

 عملکرد آپشن ضد سرقت در کلاچ اتوماتیک اهاکو بدین گونه است که پس از نصب کلاچ برقی ، مشتری میتواند از طریق کلیدهای تعبیه شده روی سردنده تا یک میلیون وضعیت تعریف و ذخیره رمز دلخواه داشته باشد و چنانچه وضعیت ضد سرقت توسط راننده فعال گردد در هنگام استارت تا رمز انتخابی به صورت صحیح وارد نگردد این آپشن همانند یک دزدگیر واقعی عمل نموده و خودرو به هیچ عنوان روشن نخواهد شد تا رمز صحیح توسط مالک خودرو وارد گردد. در آپشن ضد سرقت کلاچ اتوماتیک اهاکو ، فعال یا غیرفعال نمودن آپشن و نوع عملکرد آن (پایین کشیدن پدال یا روشن نشدن خودرو) به دلخواه مشتری تعیین میگردد.

2 – تنوع سردنده در کلاچ برقی اهاکو

شرکت اهاکو به منظور جلب رضایت و توجه به سلیقه های مختلف مشتریان خود اقدام به طراحی و ساخت انواع مختلفی از سردنده نموده و آنان را در اختیار مشتریان خود قرار داده است . البته شرکت اهاکو یک آپشن دیگر هم بر روی سردنده های خود اضافه کرده که آن هم سردنده لمسی میباشد.

3 – موتور کشنده

شرکت اهاکو برای کلاچ اتوماتیک تولیدی خود، از موتورهایی گیربکس دار از نوعDC   با ولتاژ 12و شدت جریان حداکثر بین 2 تا 3 آمپر استفاده مینماید. این موتورها تحت لیسانس شرکت VALEO فرانسه بوده که با توجه به سفارشی و سه چرخدنده بودن آن و استفاده از گیربکس در این نوع موتور بسیار پرقدرت و مخصوص کلاچ اتوماتیک میباشد.

4 – سیم کابل کشنده

شرکت اهاکو به منظور افزایش طول عمر کابل کشنده، از قطعه‌ای به نام PHS در انتهای کابل و در محل اتصال استفاده نموده است که مانع اصطکاک گردیده و در نهایت به کیفیت عملکرد و عمر دستگاه می افزاید.

 5 –  سنسور تشخیص دنده خلاص در کلاچگیر هوشمند اهاکو

از ویژگیهای برجسته کلاچ اتوماتیکHAC  اهاکو که  طراحی و تعبیه سنسور تشخیص دنده خلاص در کلاچ اتوماتیک اهاکو ، به منظور قرار نگرفتن کلاچ در وضعیت نیم کلاچ در حالت دنده خلاص میباشد که همین امر مانع استهلاک دیسک و صفحه میگردد . درواقع در سیستمهای مشابه که فاقد این سنسور میباشند ، خودرو دردنده خلاص دایم در وضعیت نیم کلاچ قراردارد که همین امر باعث آسیب به دیسک و صفحه کلاچ می گردد.

دکمه بازگشت به بالا