اجتماعیکسب و کار ایرانی

غذاهای کنسروی برای مسافرت

غذاهای کنسروی برای مسافرت و نکاتی که باید رعایت کنید

استفاده از غذاهای کنسروی، موافقان و مخالفان زیادی دارد. برخی معتقدند بخش بزرگی از لذت سفر، چشیدن طعم غذاهای متفاوت است. در سفر به شهرهای مختلف، برای آشنایی با فرهنگ، آداب و رسوم آنها باید غذای مخصوص آنها را چشید. بیشتر افراد استفاده از غذاهای آماده را در برخی سفرها لازم می‌دانند. در حقیقت، نوع سفر شما مشخص می‌کند که چه لوازمی باید در چمدان خود داشته باشید. به‌طور مثال، در یک سفر کاری و کوتاه احتمالا شما وقت کافی برای آشپزی نداشته باشید. یک سفر کم‌هزینه با وجود غذاهای کنسروی، راه‌حل خوبی است تا خرج رستوران‌های گران را صرف بازدید مناطق بیشتری کنید. در این مقاله لزوم استفاده از غذاهای کنسروی در مسافرت را بررسی می‌کنیم و از سلامت این نوع تغذیه در سفر برای شما خواهیم گفت. تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

جهت خرید بلیط ارزان هواپیما و خرید بلیط اتوبوس از قاصدک 24 با ما تماس بگیرید.

بهترین غذا برای مسافرت با قطار |غذا برای تفریح

غذاهای سرد برای مسافرت

سفر یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌های بشر است. یک سفر ماجراجویانه می‌تواند کمپی، یک یا چند روزه در ییلاق باشد یا یک سفر چند ماهه به کشورهای خارجی. همانطور که نوع سفر شما به سبک زندگی و بودجه شما بستگی دارد، کوله‌بار سفرتان هم باید بر همین اساس باشد.

شما ممکن است یک سفر چند روزه با ماشین شخصی خود به یکی از شهرهای نزدیک داشته باشید. توقف و پیدا کردن رستوران بین ‌راهی کار آسانی نیست و وقت و هزینه شما را می‌گیرد. در چنین سفرهایی توصیه می‌شود، از رستوران‌ها و دکه‌های نامطمئن غذا تهیه نکنید. سفر به‌ دلیل تغییر آب‌وهوا باعث ایجاد تغییراتی در بدن می‌شود و شما به‌شدت مستعد بیماری هستید.

مصرف غذای آلوده یا کهنه ممکن است شما را مسموم کند و سفر به کام‌تان تلخ شود. برخی افراد غذاهای سرد خانگی را برای این سفرها ترجیح می‌دهند. کوکو سبزی، کوکو سیب‌زمینی، کتلت خانگی یا سالاد الویه ممکن است روز اول سفر به کارتان بیایند، اما نگه‌داری این غذاها بیش از یک روز در گرما اصلا ایده خوبی نیست.

اولین بار کنسروها را برای سربازان و نظامیان در جنگ تولید کردند تا بتوانند بدون نیاز به یخچال و به ‌مدت طولانی آنها را نگه دارند. بیشتر کنسروها را می‌توانید یک تا 2 سال بیرون از یخچال نگه دارید و نگران خراب شدن آنها نباشید. استفاده از انواع غذاهای کنسروی به شما کمک می‌کند تا هم در بودجه خود صرفه‌جویی کنید و هم غذای سالم در سفر نوش‌جان کنید.

لیست غذاهای آماده

لزوم استفاده از غذاهای آماده برای بیشتر سفرها احساس می‌شود. نوعی سفر ماجراجویانه با بودجه کم در سال‌های اخیر در بین جوانان رایج شده‌ است. کوله‌گردی یا سفر با بودجه کم یک چالش هیجان‌انگیز برای افرادی است که اهل این سفر کم‌هزینه هستند.

کوله‌گردی به سفرهایی می‌گویند که معمولا فردی با کمترین بودجه و کمترین بار، به چند شهر یا کشور سر می‌زند. افراد کوله‌گرد معمولا در هاستل اقامت می‌کنند که ارزان‌ترین نوع اقامتگاه در دنیا محسوب می‌شود. در یک هاستل، افراد خود باید مواد اولیه را تهیه کنند و در آشپزخانه مشترک برای خود غذایی دست‌وپا کنند. مزیت چنین سفری این است که قسمت‌های مختلف دنیا را با کمترین هزینه می‌بینید. اگر اهل این نوع سفر هستید، پیشنهاد می‌کنیم قسمتی از کوله خود را به غذاهای آماده اختصاص دهید.

ذائقه شما ممکن است با تنوع غذایی کشورهای مختلف مثلا آسیای شرقی یا جنوب شرق آسیا هم‌خوانی نداشته باشد. درست است که تهیه کنسرو و غذای آماده در بیشتر سوپرمارکت‌های کشور مقصد هم امکان‌پذیر است، اما اینجا مسئله بودجه اهمیت زیادی دارد.

خوشبختانه در سال‌های اخیر بیشتر غذاها و خوراکی‌ها از لوبیا، ماهی و سبزیجات تا انواع خورشت‌های ایرانی در کنسرو‌های کوچک به‌فروش می‌رسند. یک لیست برای لوازم قبل از سفر آماده کنید و چند نوع کنسرو را برای دست‌‎کم، یک روز در هفته برای سفر خود در نظر بگیرید. وقتی در کوله و چمدان خود، چند کنسرو آماده دارید، وقت و هزینه باقیمانده را می‌توانید به بازدید از یک موزه یا بنای تاریخی اختصاص دهید.

لیست غذاهای کنسروی

تهیه یک لیست از انواع غذاهای کنسروی قبل از سفر ایده خوبی است. در یک سفر کاری یا ماموریت چند ماهه به شهر یا کشوری که غذاهای آن مطابق ذائقه شما نیست، کنسرو غذا داشته باشید. در سفرهای تفریحی که شما بودجه زیادی برای آن در نظر گرفتید هم، ممکن است بعد از چند روز از طعم غذاهای جدید خسته شوید. تحقیقات نشان می‌دهد، عادت غذایی آخرین چیزی است که از حافظه انسان پاک می‌شود.

این مطالعه بر روی چند گروه از مهاجرین انجام شد و نشان داد، فرهنگ و سنت‌های غذایی چندین نسل بعد از آنها دست‌نخورده به نسل بعد منتقل شده ‌است. درحالی‌که بسیاری از فرهنگ‌ها مثل زبان خیلی زود فراموش شدند. بعد از یک ماه اقامت در یک کشور خارجی، قطعا یک پرس غذای ایرانی مثل قیمه بادمجان یا قرمه‌سبزی، همان چیزی است که دلتان می‌خواهد. خبر خوب این است که در بسته‌بندی‌های کوچک کنسروی، این غذاها در قفسه فروشگاه‌ها موجود است. شما می‌توانید کم‌جا و کم‌هزینه آن‌ها را با خود به سفر ببرید.

درباره حمل مواد غذایی کنسروی در سفرهای هوایی باید به قوانین خط هوایی یا کشور مقصد توجه کنید. برخی از خطوط هوایی اجازه حمل مواد غذایی بسته‌بندی را نمی‌دهند. حتما قبل از پرواز قوانین را مطالعه کنید. برخی کشورها مثل کانادا هم در بازرسی‌ها، اجازه ورود برخی مواد غذایی به خاک خود را نمی‌دهند. درمورد غذاهای کنسروی این قوانین سخت‌گیرانه کمتر است، با این حال حتما قبل از سفر با قوانین آشنا شوید.

لیست انواع کنسرو

همانطور که اشاره شد در سال‌های اخیر، تنوع در تولید کنسرو‌های خوراکی بسیار است. برخی از این کنسروها خود یک غذای کامل به‌حساب می‌آیند و بدون دردسر می‌توانید آنها را میل کنید. به‌طور مثال کنسرو تن ماهی درست زمانی که هیچ امکاناتی ندارید و عجله دارید، غذای کاملی است. نوعی باکتری به‌نام کلستریدیوم بوتولینوم ممکن است در محصولات کنسروی وجود داشته باشد.

طی فرآیند تولید و کنسروکردن محصولات، معمولا این باکتری را از بین می‌برند، اما توصیه می‌شود قبل از مصرف کنسرو، آن را 20 دقیقه بجوشانید. این باکتری ممکن است باعث بروز بیماری نادری به‌نام بوتولیسم شود. کنسرو تن ماهی یا لوبیا و قارچ را با گرم‌کردن ساده می‌توانید در سفر مصرف کنید، اما بعضی از کنسروها را در آشپزی می‌توانید استفاده کنید. کنسرو سبزیجات در سفر به‌عنوان دورچین غذا یا استفاده در سوپ و سالاد به کارتان می‌آید.

اگر کوهنورد و اهل کمپ کردن در طبیعت هستید، احتمالا از خواص ماکارونی برای تامین انرژی آگاه هستید. غذاهای پرنشاسته مثل نودل و ماکارونی در کمپ و پیاده‌روی‌های طولانی انرژی شما را به مدت زیادی تامین می‌کند. برای آشپزی در طبیعت با یک اجاق سفری، شما به یک بسته ماکارونی نیاز دارید. سفرهای طبیعت‌گردی معمولا باید سبک باشند و لوازم زیاد شما را دچار دردسر می‌کند. زمان هم مسئله دیگری در این نوع سفرها است، زیرا شما مدام در حرکت هستید.

تهیه مایه ماکارونی در طبیعت کمی سخت به‌نظر می‌رسد. حمل مواد اولیه زیاد، درست کردن اجاق یا آتش، مناسب این سبک سفر نیست. کنسروهای آماده مثل کنسرو مایه ماکارونی در وقت شما صرفه‌جویی می‌کند.

کنسرو میوه‌جات که با نام کمپوت آنها را می‌شناسید نیز گزینه خوبی برای حمل در سفر هستند. درست است که میوه تازه ویتامین بیشتری دارد و همه‌جا در دسترس است، اما مهمترین مزیت کمپوت نسبت به میوه تازه این است که سوءهاضمه و مشکلات گوارشی را کاهش می‌دهد.

مشکلات گوارشی در سفر بسیار رایج هستند. غذاهای کنسروی در سفرهایی که تحرک کمتری دارید، مثل سفر با ماشین انتخاب خوبی هستند. پیشنهاد می‌کنیم در کنار انواع غذاهای کنسروی، یک کمپوت میوه هم داشته باشید.

کلام آخر

لذت سفر به کشف تجربیات جدید و تازه است. فرهنگ غذایی هر کشور بخش مهمی از تاریخ آن سرزمین است. در سفرهای مختلف، به‌خصوص سفر خارجی، ممکن است بودجه شما محدود باشد یا مصرف غذاهای آنها با ذائقه شما جور نباشد. استفاده از غذاهای کنسروی در سفرهای خارجی، سفرهای کوتاه تفریحی یا کاری به شهرهای مختلف انتخاب خوبی است. در کمپ کردن در طبیعت هم کنسرو، غذای کم‌هزینه‌ای است که حمل آن راحت است و آماده کردن آن وقت زیادی از شما نمی‌گیرد. در این مقاله سعی داشتیم شما را با انواع غذاهای کنسروی و مزیت آنها در سفر بیشتر آشنا کنیم.

سوالات متداول:

غذاهای کنسروی را در تمام سفرها می‌توان استفاده کرد؟

در سفرهای هوایی لازم است، از قبل قوانین خطوط هوایی را در مورد حمل کنسرو و غذای آماده مطالعه کنید. برخی از کشورها از ورود غذاهای کنسروی جلوگیری می‌کنند.

مهم‌ترین مزیت غذاهای کنسروی نسبت به غذای رستورانی چیست؟

بدون نیاز به یخچال می‌توانید کنسرو سالم مصرف و در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی کنید. در حالی‌که مصرف غذای رستوران بین‌راهی ممکن است شما را مسموم و بیمار کند.

آیا می‌توان در سفر کنسرو را سرد مصرف کرد؟

خیر. احتمال انتقال نوعی باکتری از طریق محصولات کنسروی وجود دارد که بسیار نادر است. با این حال، کنسرو را قبل از مصرف، 20 دقیقه بجوشانید.

منبع: قاصدک 24

دکمه بازگشت به بالا