عمومیکسب و کار ایرانی

اشتباهات رایج در انتخاب و نصب داکت اسپلیت‌ها

موارد کلی در انتخاب و نصب داکت اسپلیت‌ها:

 1. انتخاب صحیح ظرفیت، ابعاد، نوع و محل نصب داکت اسپلیت.
 2. تصمیم گیری در مورد استفاده از داکت اسپلیت نوع معمولی یا از نوع اینورتر (اصولاً اینورترها با راه اندازی و تغییر دور آرام کمپرسور دستگاه امکان مصرف کمتر برق و جلوگیری از شوک الکتریکی را فراهم می نمایند) و بهتر است برای ظرفیت های 24000 و بالاتر از نوع اینورتردار استفاده گردد.
 3. اجرای درست و اصولی کانال کشی و لوله مسی داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی به منظور بهره مندی از بالاترین کارایی سیستم داکت اسپلیت.
 4. به منظور تعیین ظرفیت داکت اسپلیت مورد نیاز، ابتدا نسبت به ارسال آخرین پلان معماری واحدها و طبقات ساختمان خود از طریق فکس یا ایمیل برای کارشناسان دماتجهیز به عنوان مرکز مشاوره و فروش انواع دستگاه های سرمایش و گرمایش اقدام فرمائید.
 5. قبل از انتخاب و سفارش خرید داکت اسپیلت علاوه بر موضوع ابعاد هواساز یا پنل داخلی، به موضوع تک فاز یا سه فاز بودن برق مورد نیاز آن و همچنین آمپر (A) برق مصرفی آن، با در نظر گرفتن توان و مشخصات کنتور برق واحد خود دقت فرمائید.
 6. با توجه به اهمیت بالانس فن هوادهی در عملکرد داکت اسپلیت و ارتباط مستقیم آن با طول عمر بلبرینگ موتور، به منظور تداوم بالانس دینامیکی فن هوادهی دستگاه، نسبت به نصب کاملاً افقی و تراز شده انواع داکت اسپلیت در محل نصب خود نهایت دقت را مبذول فرمائید.
 7. باتوجه به اینکه معمولاً در داکت اسپلیت‌ها از هوای برگشتی همان واحد استفاده می‌شود، لازم است قبل از قرار گرفتن و نصب داکت اسپلیت در بالای سقف کاذب یا هر فضای دیگری که محل قرارگیری دستگاه است، آن فضای نصب با تیغه چینی و یا نصب تایل از دیگر فضاهای عمومی ساختمان (در بالای سقف کاذب) مانند راهرو‌ها یا کریدورهای طبقات کاملاً جدا گردند و داکت اسپلیت در محل و موقعیتی نصب گردد که فقط هوای برگشتی همان واحد یا فضای موردنظر در آن جریان داشته باشد.
 8. در زمان اجرای کانال کشی، محل نصب دریچه های برگشت هوای داکت اسپلیت‌ها یا اسپلیت‌های کانالی نسبت به دریچه های رفت هوا دارای بیشترین فاصله یاشند
 9. با توجه به اهمیت تعیین دمای هوای داخل و فرمان های قطع و وصل ترموستات جهت کنترل عملکرد فن هوادهی داکت اسپلیت، در برندهایی که در مسیر مکش هوا دارای ترموستات نمی باشند، تعیین محل نصب ترموستات از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین هنگام تعیین محل نصب ترموستات با رعایت ارتفاع 140 سانتی متری از کف، همچنین ترموستات را در محلی که امکان تابش مستقیم نور خورشید یا جریان هوای خروجی از خود داکت اسپلیت نباشد، نصب فرمائید.
 10. برای اجرای لوله های مسی در ارتفاع، به ازای هر 6 متر طول لوله مسی از یک تله روغن (OIL TRAP) استفاده نمائید.
 11. به طور کلی هزینه اجرای کانال های توزیع و برگشت هوای داخل واحدها و اجرای لوله های مسی بین داکت داخلی و پنل بیرونی داکت اسپلیت ها یا اسپلیت های کانالی بر اساس فاصله و طول مسیر بین این دو قسمت متفاوت بوده اما با توجه به سوالات مکرر سازندگان واحدهای مسکونی به عنوان یک براورد کلی می توان هزینه اجرای آن ها را حدود 20 % تا 30% از قیمت اولیه داکت اسپلیت در نظر گرفت (البته این براورد تقریبی است).

انواع داکت اسپلیت |بهترین داکت اسپلیت

اشتباه رایج در نصب یونیت داخلی داکت اسپلیت

در بسیاری از پروژه ها یونیت داخلی داکت اسپلیت ال جی قبل از اجرای سقف کاذب نصب می‌شود. در اینگونه مواقع هنگام اجرای سقف کاذب حتماً باید به احتمال تعمیر و نیاز دسترسی به یونیت داخلی داکت اسپلیت توجه شود. دیده شده که برای تعمیر و نگهداری جزئی یونیت داخلی این دستگاه بخشی از سقف کاذب تخریب شده و باعث صرف هزینه قابل توجهی شده است؛ لذا لازم است حتماً فضایی جهت دسترسی به یونیت داخلی داکت اسپلیت در زمان اجرای سقف کاذب در هر واحد در نظر گرفته شود.

مقایسه داکت اسپلیت با مینی چیلر:

 • با توجه به سوالات مکرر سازندگان واحدهای مسکونی در خصوص مقایسه هزینه تهیه و اجرا و بهره برداری داکت اسپلیت با مینی چیلر (+فن کویل ها) برای هر واحد مسکونی، طبق محاسبه و برآورد و تجربه کارشناسان فروش مجموعه تخصصی دماتجهیز، انجام صحیح برآورد و مقایسه این هزینه ها به عوامل متعددی مانند ظرفیت و برند انتخابی، ویژگیها و مشخصات فنی هر کدام از تجهیزات، متراژ زیر بنای واحد، محل و چگونگی اجرا و… بستگی دارد.
 • اما در شرایط نرمال طبق برآوردها، هزینه تمام شده خرید، نصب و اجرای سسیستم داکت اسپلیت حدود 40% کمتر از هزینه خرید، نصب و اجرای مینی چیلر (+فن کویل سقفی) برای واحد مسکونی مشابه و با ظرفیت و برند مشابه می باشد.
 • در زمینه هزینه های بهره برداری که عمدتا شامل هزینه برق مصرفی + هزینه تعمیرات دوره ای و شارژ گاز مبرد می باشد نیز تفاوت چندانی بین هزینه مصرف برق و دیگر هزینه های بهره برداری داکت اسپلیت و مینی چیلر نمی باشد اما در صورت استفاده از داکت اسپلیت با ظرفیت بیشتر از 3 تن تبرید، در زیر دستگاه در صورت عدم نصب دریچه مکش و طراحی غیر صحیح کانال صدای عبور هوا کاملا جلب توجه می نماید.

داکت اسپلیت ایرانی

داکت اسپلیت ایرانی در یک دهه گذشته دستخوش تغییراتی در مسیر ترکیب علم و صنعت شده که توانسته در مقایسه با برندهای مطرح و قدیمی دنیا قرار بگیرد که این بازخورد در صنعت تهویه مطبوع و گرمایش کاملا مشهود است همچنین گارانتی و خدمات پس از فروش واقعی برندهای ایرانی از عوامل مهم جذب مشتری و افزایش ضریب اطمینان خریداران در زمان انتخاب محصول مورد نظر میباشد .لازم به ذکر است این تحول مبارک تولید در داخل ، از دهه های گذشته آغاز گردیده و در حیطه تجهیزات تاسیسات از پمپ و دیگ و مشعل و فن کویل و چیلر و هواساز آغاز گردیده و اکنون پس از چند دهه نوبت به تولید کولر اسپلیت و داکت اسپلیت ایرانی مانند برندهای ایران رادیاتور ، دماتجهیز ، سارائیل و … رسیده است .

روش های تامین گرمایش در داکت اسپلیت ها:

 • کویل آب گرم: در ساختمان هایی که از داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی استفاده می نمایند ، رایج ترین روش تامین گرمایش که در 90 % موارد، مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از کویل آب گرم متناسب با ابعاد دهانه خروجی هر داکت اسپلیت می باشد. در داکت اسپلیت‌های اینورتر نیز که قادر به تامین سرمایش و گرمایش از طریق کمپرسور دستگاه می باشند، استفاده از کویل آب گرم برای تامین گرمایش توصیه می گردد؛ این روش قادر خواهد بود تا میزان قابل توجهی در هزینه مصرف برق صرفه جویی نماید.
 • در زمستان آب گرم توسط سیستم حرارت مرکزی ساختمان (موتورخانه) و یا پکیج گرمایشی هر واحد تامین گردیده و با ورود به کویل آب گرم داکت اسپلیت، هوای گرم مورد نیاز هر واحد را تامین می‌نماید.
 • هیت پمپ: روش دیگرتامین گرما ، استفاده از داکت اسپلیت‌هایی است که مجهز به سیستم هیت پمپ می باشند. هیت پمپ ها علاوه بر مصرف برق زیاد و ظرفیت گرمایش ناکافی در بسیاری از مناطق، ممکن است در سرمای زیر صفر زمستان موجب یخ زدگی کندانسور گردند.
 • کویل برقی: استفاده از کویل برقی در داکت اسپلیت ها به منظور تامین گرمایش به ندرت اتفاق می افتد و مصرف برق بالایی را نیز به همراه دارد. در این صورت جهت سیستم گرمایش نیازی به وجود آب گرم پکیج و موتورخانه نمی باشد لذا از این مدل در فضاهایی که مجهز به لوله کشی گاز یا موتورخانه مرکزی نمی‌باشند، استفاده می گردد.
 • همچنین به خاطر داشته باشید در صورت عدم استفاده از ایرونت اتوماتیک روی کویل آبگرم دستگاه، هر سال در شروع فصل سرما، کویل آبگرم داکت اسپلیت ها را هواگیری نمائید.

نکات مهم استفاده از داکت اسپلیت ها:

 • در صورتی که زیر دستگاه داکت اسپلیت قرار داشته باشیم، صدای مشخص فن و عبور هوای مکش دستگاه در بعضی برندهای داکت اسپلیت‌ها ممکن است زیاد بنظر برسد، بنابراین بهتر است به هیچ وجه داکت اسپلیت در داخل سقف کاذب اتاق خواب‌ها و اتاق TV و یا نشیمن قرار نگیرد. بنابراین محل مناسب نصب آنها حتی المقدور در بالای سقف کاذب ورودی یا راهروها و فضاهای ارتباطی داخل واحد مسکونی می باشد. (به منظورجلوگیری از ایجاد صدای مزاحم در اتاق‌های خواب، بهتر است ظرفیت داکت اسپلیت نصب شده در بالای سقف کاذب راهروی اتاق خواب‌ها بیشتر از 2 تن تبرید نباشد)
 • به هیچ عنوان محل نصب دستگاه داکت اسپلیت‌ها را در بالای سقف کاذب حمام یا سرویسهای بهداشتی و یا آشپزخانه در نظر نگیرید. همچنین در صورت عدم نصب دریچه‌های ترموستاتیک تنظیم هوای ورودی به هر یک از فضاهای آپارتمان (که معمولا هم نادیده گرفته می شود)، کنترل ساده ای روی تنظیم دمای هر یک از فضاها به تفکیک و ایجاد دمای قابل کنترل در هر یک از اتاق ها وجود نخواهد داشت.
 • یکی از محدودیت های استفاده از داکت اسپلیت‌ها یا اسپلیت‌های کانالی نصب یونیت خارجی (کندانسینگ یونیت) در فضای خارجی ساختمان است، اصولاً نصب تعداد زیاد کندانسینگ یونیت‌ها برای مجموعه داکت اسپیلت‌های یک مجتمع آپارتمانی یا ساختمان در صورتی که محل نصب این یونیت‌ها روی بام نباشد می‌تواند به زیبایی نمای ساختمان لطمه وارد کند و چنانچه امکان نصب آنها در بام ساختمان وجود داشته باشد باید علاوه بر بررسی توانایی امکان ساکشن گاز مبرد از پنل داخلی تا کندانسینگ یونیت نصب شده در بام در ظرفیت مورد نظر، هزینه‌های اجرای انجام لوله های رابط مسی و تمهیدات دیگر را نیز باید در نظر گرفت.
 • حداکثر طول لوله های رابط (مسی) بین پنل داخلی داکت اسپلیت تا کندانسور بیرونی براساس ظرفیت و نظر کارشناس بین 10 تا 30 متر می‌باشد.
دکمه بازگشت به بالا