عمومیکسب و کار ایرانی

همه چیز درباره اندازه گیری ابعاد کانال کولر آبی

کانال کولر آبی یکی از اصلی ترین اجزای آن محسوب می شود. کولر آبی یکی از گزینه های مهم خانواده های ایرانی برای گذران فصل گرما در مناطق گرم و خشک است، دستگاهی که علاوه بر خنک کردن هوا کار تهویه هوا را هم به خوبی انجام می دهد. کولر آبی با سرمایش تبخیری یعنی تولید هوای خنک با تبخیر آب می تواند هوای گرم تابستان را به نوعی مطلوبتر و قابل تحمل تر کند. از همین رو این دستگاه سالهای زیادی است مورد استقبال قرار گرفته است.

کانال کولر، به کانالی می گویند که برای انتقال هوا در بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع، سیستم های خنک کننده و دستگاه های گرمایش به کار گرفته می شود. این کانال در دو نوع گرد و چهار گوش طراحی و تولید می شود. برای ساخت کانال های مناسب برای کولر از ورق گالوانیزه یا آلومینیوم استفاده می شود. تا مقاومت بالایی در برابر شرایط جوی و فشار داشته باشد. همچنین برای بازدهی بیشتر کولر ، از پنل های عایق شده و پلاستیک نیز استفاده می شود. طی این مقاله به بررسی کانال کولر آبی پرداخته شده و جهت آشنایی با کانال کولر آبی تا انتهای این مطلب با سایت تهویه نظری همراه باشید.

مراحل کانال کشی کولر آبی

همانطور که گفته شد، کانال کولر باید کاملا اصولی و استاندارد نصب شود. برای اینکه کانال هایی طبق استاندارد در ساختمان نصب شود باید از کانال کش حرفه ای کمک گرفت. قطعا یک فرد باتجربه می تواند به نحوی کانال کولر را نصب کند که میزان هوادهی بسیار بالا رود. یک کانال کش باید با دانش و تجربه خود مراحل زیر را در بهترین شکل ممکن انجام دهد:

طراحی کانال کولر

  • یک کانال کش باید در ابتدا کانال ها را بر اساس معماری ساختمان طراحی کند و محل نصب دریچه کولر را بررسی کند. چرا که در صورت عدم هماهنگی و نامتناسب بودن دریچه کولر و نصب غیر اصولی کانال کولر، باد کافی به فضای داخل وارد نمی شود.

تهیه متریال برای کانال کشی کولر

  • در مرحله دوم، کانال کش کولر باید، متریال های مناسب برای ورق کانال کولر تهیه کند. توصیه می شود که از متریال مرغوب برای ورق کانال ها استفاده شود. چرا که ورق های نامرغوب به مرور زمان سوراخ می شوند که در این صورت هوای گرم وارد کانال می شود.

عایق بندی کانال کولر

  • در سومین مرحله کانال کشی کولر، تمامی کانال ها باید عایق بندی شود. در صورت عدم عایق کاری در اتصال کانال ها، زانویی ها، محل نصب دریچه ها و … میزان خنکی باد کولر قطعا کم می شود.

بررسی تعداد زانوهای مورد نیاز

  • در این مرحله، کانال کش باید تعداد زانوهای مورد نیاز را بررسی کند. به دلیل اینکه مسیر کانال کولر مستقیم و صاف نیست، حتما به تعداد زانو جهت ایجاد مسیر مناسب و استاندارد؛ نیاز می شود.

بررسی جریان باد

  • در مرحله آخر، متخصص باید کانال کشی کولر را بر اساس میزان جریان باد انجام دهد. چرا که سرعت و فشار باد کولر در برندهای مختلف کولر آبی با هم فرق دارد.

انتخاب ابعاد مناسب برای کانال کولر آبی

در صورتیکه قصد خرید دریچه کولر دارید به نکات زیر توجه فرمایید:

  • ابعاد دریچه کولر بر حسب ابعاد داخلی کانال کولر شناخته می شود به این صورت که ابعاد داخلی کانال کولر را بر حسب ارتفاع و طول بر حسب سانتی مترمطابق شکل زیر اندازه گیری نمایید:
  • قسمت بر آمدگی پشت دریچه کولر مطابق با ابعاد داخلی کانال کولر می باشد ولیکن جهت اینکه عملیات نصب راحتر انجام گیرد ابعاد پشت دریچه همواره کمی کوچکتر از ابعاد داخلی کانال می باشد.

به طور مثال دریچه کولر به ابعاد 40 *30 که در شکل زیر مشاهده می شود به اینصورت می باشد:

  • ارتفاع پشت بر آمدگی دریچه 28.5 سانتی متر و طول دریچه 38 سانتی متر می باشد همانطور که اشاره شد 1.5 سانتی متر ارتفاع دریجه و 2 سانتی متر طول دریچه کوچکتر ساخته شده است که به راحتی در داخل کانال نصب گردد. توجه فرمایید که ارتفاع و طول دریچه کولر مضربی از 5 می باشد . ارتفاع از 15 تا 60 سانتی متر و طول دریچه از 15 تا 100  سانتی متغیر می باشد.

شایان ذکر است قاب کلی دریچه 40*30  ارتفاع آن 36.5 سانتی متر و طول آن 45 سانتی متر می باشد.

استعلام قیمت و خرید کانال کولر آبی از تهویه نظری

تهویه نظری، تولید کننده انواع کانال سازی و دریچه هوا شامل تولید انواع دریچه بازدید کولر، دریچه توزیع هوا، دریچه های کنترل و هدایت هوا، کانال سازی (کانال سازی)، دریچه زیر فن کویل، دریچه خورشیدی، دمپر کانال موتوری، جت نازل، دمپر ضد آتش فیوزی، دریچه ضد انفجار، دمپر کانالی صنعتی، دریچه سقفی گرد تخت آلومینیومی، دریچه هوای رفت اتاق عمل، دریچه کولری، دریچه تایل آرمسترانگ، لوور پادری، دریچه هوای تازه (باران گیر), دریچه خطی، کلاهک دودکش، هود صنعتی، کانال سازی صنعتی , دريچه بازديد تاسیسات، دریچه سقفی چهارگوش كلاف دور باز آلومینیومی است. با برقراری ارتباط امکان بهره مندی از مشاوره رایگان و تهیه کانال کولر آبی را خواهید داشت.

سوالات متداول

در این بخش به سوالات احتمالی شما در خصوص کانال کولر آبی پاسخ خواهیم داد.

کانال کولر آبی رو از کی بخرم؟

شرکت تهویه نظری با ارائه بهترین کانال کولر آبی جهت ارائه مشاوره خرید و استعلام قیمت در اختیار شما عزیزان است.

فاصله بین دریچه کانال کولر چقدر باید باشه؟

به طور معمول فاصله بین دریچه باید از 2 تا 4 متر باشد، برای داشتن یک کولر استاندارد بهتر است این فواصل رعایت شوند.

کانال کولر آبی چیه؟

کانال کولر در واقع کانالی برای انتقال هوای مطبوع در سیستم های تهویه، سیستم های خنک کننده و گرمایشی است.

دکمه بازگشت به بالا