علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

ابعاد میز ناهار خوری 4 نفره مستطیل چقدر است؟

همه چیز درباره ابعاد و ارتفاع میزهای ناهار خوری ۴ ، ۶ ، ۸، ۱۰ و ۱۲ نفره

اگر قصد خرید یک دست میز ناهار خوری یا صندلی آشپزخانه را دارید، باید بگوییم این مطلب هر آن چیزی که درباره ابعاد و ارتفاع میز ناهار خوری باید بدانید را در اختیار شما قرار می دهد. با اینکه در هنگام خرید و دیدن انواع متنوع میزهای ناهار خوری به اطلاعاتی در این بار دست خواهید یافت، اما بهتر است با دانستن مواردی، بهترین و آگاهانه ترین خرید را انجام دهید. ما در این متن به شما خواهیم گفت که ابعاد استاندارد میز ناهار خوری شامل طول و عرض و ارتفاع آن چه مقدار است؟ میزهای ناهار خوری چهار، شش، هشت و دوازده نفره چه ابعادی دارند؟ چه میز ناهار خوری با چه ابعادی برای خانه شما مناسب است؟ ارتفاع صندلی های میز ناهار خوری چقدر است؟ و به طور کلی اطلاعات جامعی را پیرامون این موضوع ارائه خواهیم داد.

ابعاد میز ناهار خوری 4 نفره گرد |ابعاد میز ناهار خوری ۴ نفره مستطیل

ابعاد استاندارد میز ناهار خوری

بهترین ابعاد برای میز ناهار خوری با توجه به متراژ مکان مورد نظر و تعداد افرادی که قصد استفاده از آن را دارند، انتخاب می گردد. اما سازندگان مبل و میز ناهار خوری اندازه های استانداردی را برای این کار دارند که در زیر آورده شده است:

ارتفاع استاندارد میز ناهارخوری

ارتفاع میز ناهار خوری به شکل و مدل آن بستگی نداشته و در همه مدل ها این اندازه یکسان است. این ارتفاع برای افرادی با قد متوسط (نه خیلی کوتاه قامت و نه خیلی بلند قد) در نظر گرفته شده و نیز به گونه ای طراحی شده است که اگر کسی هنگام نشستن در پشت میز عادت به انداختن زانو های خود بر روی هم را داشت، بتواند این کار را انجام دهد. از طرف دیگر ارتفاع میز ناهار خوری نباید آنقدر کوتاه باشد که هنگام غذا خوردن، دست ها بر روی میز به میزان زیادی پایین بیایند و شخص مجبور به قوز کردن شود. همچنین ارتفاع آنقدر بلند نباشد که دست ها برای غذا خوردن بیش از حد بالا برده شوند و سبب خستگی و آزار فرد شود. باید گفت ارتفاع استاندارد میز ناهار خوری در حدود 28 تا 30 اینچ یا 71 تا 76 سانتی متر است.

ارتفاع استاندارد صندلی های میز ناهار خوری

صندلی های میز ناهار خوری هم با توجه به مدلی که دارند دارای ابعادی استانداری هستند که ارتفاع آنها در حدود 18 تا 23 اینچ یا 46 تا 58 سانتی متر است. این ارتفاع برای همه نوع صندلی یکسان است و باید طراحی انواع مختلف صندلی بر اساس این اعداد انجام گیرد. برای مثال در صندلی هایی که دارای نشیمن ابری قطوری هستند، باید ارتفاع قسمت نشیمن در طراحی کلی صندلی لحاظ گردد.

اندازه میز ناهار خوری 4 نفره

میزهای ناهار خوری 4 نفره در شکل های مربع و دایره موجود هستند. همانطور که گفته شد ارتفاع این میز ها بدون توجه به تعداد نفرات، اندازه ای یکسان دارد. این عدد همانطور که در بالا آمده است، بین 71 تا 76 سانتی متر است. اما طول و عرض و قطر آن متفاوت خواهد بود. در میز ناهار خوری 4 نفره مربع اندازه استاندارد 96 در 96 سانتی متر است. اما در میز ناهار خوری 4 نفره دایره ای قطر 100 سانتی متر را به عنوان اندازه استاندارد در نظر گرفته اند. بدیهی است که اگر شما قصد خرید میز ناهار خوری آماده را داشته باشید، این ابعاد برای تان قابل تغییر نخواهد بود، اما اگر به هر دلیل نیاز به میزهای 4 نفره با ابعادی متفاوت بودید می توانید با اندازه های دلخواه تان سفارش ساخت یک میز ناهار خوری 4 نفره جدید را بدهید.

اندازه میز ناهار خوری 6 نفره

میز ناهار خوری 6 نفره میزی مستطیل خواهد بود که چهار صندلی در هر طرف و دو صندلی در بالا و پایین میز قرار خواهد گرفت. ارتفاع این میزها همان 71 تا 76 سانتی متر بوده و طول و عرض آنها نیز 150 در 90 سانتی متر است. در صورتیکه قصد خرید میز 6 نفره را به صورت بیضی داشته باشید، باید بدانید که قطر این میز در حدود 120 سانتی متر خواهد بود.

اندازه میز ناهار خوری 8 نفره

میز ناهار خوری 8 نفره مستطیلی شکل دارای طول 180 سانتی متر و عرض 90 سانتی متر است. این میز شش عدد صندلی در دو طرف و دو عدد صندلی در بالا و پایین میز دارد و برای کسانی مناسب است که دارای تعداد نفرات بالا و سالن نسبتا بزرگ هستند. میز ناهار خوری 8 نفره به شکل مربع هم وجود دارد که دارای اندازه 180 در 180 سانتی متر است. انتخاب این نوع میز ناهار خوری زیاد معمول نیست و برای سالن های مربعی بزرگ مناسب است. برای کسانی که به میزهای بیضی علاقه مند اند، لازم به ذکر است که میز ناهار خوری 8 نفره بیضی ابعادی در حدود 180 در 90 سانتی متر دارد.

اندازه میز ناهار خوری 10 نفره

این میز ناهار خوری مستطیلی 10 نفره دارای ابعاد 243 در 120 سانتی متر بوده و به شکل بیضی هم موجود است. میز ناهار خوری 10 نفره به خاطر ابعاد بزرگش حتما باید در سالنی قرار داده شود که متراژ بزرگی داشته باشد و رفت و آمد افراد در اطراف میز ناهار خوری مختل و دچار مشکل نشود. اگر تعداد افراد خانواده تان زیاد است اما مکان کافی برای قرار دادن میز ده نفره یا بالاتر را ندارید، می توانید از انواع میز ناهار خوری تبدیلی استفاده کنید.

اندازه میز ناهارخوری 12 نفره

بزرگ ترین ابعاد در میزهای ناهار خوری متعلق به میز 12 نفره است. این میزهای مستطیلی دارای طول 335 سانتی متر و عرض 120 سانتی متر هستند. این میزها در آشپزخانه های بزرگ و یا سالن های پذیرایی بزرگ قرار می گیرند و برای خانواده های پر جمعیت یا با تعداد مهمان زیاد مناسب اند. اگر به میزهای گرد علاقه داشتید و مکان مناسب و ایده آل برای قرار دادن میز گرد 12 نفره را دارا بودید، بهتر است است بدانید که این میزها قطری در حدود 240 تا 270 سانتی متر دارند. البته استفاده از این میزهای گرد با قطر بالا در خانه و برای غذا خوردن زیاد منطقی به نظر نمی رسد.

مهم ترین نکات درباره میز ناهار خوری و تناست آن با محیط اطراف

  • تناسب ابعاد میز و محیط: همانطور که در ابتدای مطلب نیز گفته شد اینکه اندازه میز ناهار خوری شما با مکان مورد نظر تان دارای هماهنگی باشد، نکته ای مهم و قابل توجه است. متراژ بخش از خانه که میز ناهار خوری را در آن قرار می دهید باید به گونه ای باشد که رفت و آمد افراد را از کنار میز ناهار خوری دچار مشکل نکند. همچنین در هنگام نشستن، صندلی تا جای ممکن بیرون بیاید تا عمل نشستن به سختی انجام نگیرد. هر فرد به حدود 60 سانتی متر از هر طرف فضا برای راحت غذا خوردن نیاز دارد، پس میز ناهار خوری را در محیطی قرار دهید که این میزان فضا تامین گردد.
  • تناسب فرش و میز: فرشی که در زیر میز ناهار خوری پهن می کنید باید حدود 60 سانتی متر بزرگ تر از ابعاد کلی میز باشد. به گونه ای که پای افرادی که بر روی صندلی ها نشسته اند کاملا بر روی فرش قرار گیرد و وقتی صندلی را کمی بیرون می کشند، باز هم صندلی بر روی فرش قرار گیرد.
  • مکان قرار گیری میز ناهار خوری: اگر دارای خانه کوچکی هستید بهتر است میز ناهار خوری را در گوشه ای از سالن و نزدیک به دیوار قرار دهید تا فضای کلی سالن خانه تان گرفته نشود. برای خانه های خیلی کوچک می توان از میز های ناهارخوری نیمکتی استفاده نمود. نیمکت های این میز ها در زیر میز قرار می گیرند و در مواقع لزوم می توان آنها را بیرون آورده و بر روی آنها نشست. برای این منظور میزهای تاشو هم گزینه های خوبی به نظر می رسند. این میزها را می توان از 4 به 6 نفره تغییر داد.

منبع: فروشگاه اینترنتی میز و صندلی اپن مارکت

دکمه بازگشت به بالا