کسب و کار ایرانیورزشی

راهنمای ایمن سازی باشگاه بدنسازی

ایمنی در ورزش چیست؟

اگر این سوال برایتان ایجاد شده است که ایمنی در ورزش به چه صورت ایجاد می‌شود باید گفت نکات ایمنی در هنگام ورزش شامل چند مورد است که در ادامه نام می‌بریم.

 • ایمنی مکان ورزشی با کفپوش لاستیکی
 • ایمنی در فعالیت های ورزشی
 • ایمنی و بهداشت در ورزش
 • ایمنی وسایل ورزشی

تمامی موارد گفته شده نکات ایمنی در ورزش هستند که باید در زمان ورزش مورد توجه ورزشکار قرار گیرد. اگر خودتان به تنهایی برای ورزش کردن اقدام می کنید باید اهمیت ایمنی در ورزش را جدی گرفته و  لباس مناسب و کفش مناسب به همراه داشته باشید. اگر برای ورزش وسایل ورزشی پارکها را انتخاب می کنید باید با نحوه استفاده صحیح   ها آشنا باشید تا به خود آسیبی وارد نکنید.

اما اگر برای ورزش به باشگاه مراجعه می کنید دقت کنید اماکن ورزشی باید تمامی تجهیزات ایمنی اعم از جعبه کمک های اولیه، وسایل ورزشی ایمن و مکانی امن برای ورزش داشته باشد. در یک باشگاه ورزشی نحوه تامین ایمنی فرد در هنگام ورزش بر عهده مربی و مسئول باشگاه است و این فرد باید بهداشت و ایمنی اماکن ورزشی را شناخته و رعایت نماید.

هر مکانی که در آن ورزش کردن رواج دارد مانند باشگاه یا سالن ورزشی، مدرسه و پارک به عنوان یک مکان ورزشی به شمار می‌آید. وجود مربی می‌تواند به حفظ ایمنی ورزشکار کمک کند چرا که وی نحوه انجام دقیق حرکات ورزشی را می‌داند و به ورزشکار در دست انجام دادن حرکات کمک کرده و ایمنی بدنی او را تضمین می‌کند. اما ورزش با وسایل ورزشی پارکها کمی می‌تواند نگران کننده باشد.

زیرا افراد تجربه چندانی در ورزش کردن با وسایل ورزشی پارک ها ندارند و ممکن است با توجه به عدم داشتن آگاهی از نحوه انجام صحیح ورزش ، سلامتی خود را به خطر بیاندازد. ایمنی در ورزش مدارس نیز بسیار با اهمیت است چرا که کودکان بیشتر به ورزش به چشم بازی نگاه می کنند و ممکن است در صورت عدم برقراری نظم کودکان به زمین خورده و سلامتی جسمانیشان به خطر بیافتد. ایمنی و بهداشت در ورزش کودکان از آنجایی اهمیت دارد که آنها نمی توانند به تنهایی از پس این کار بر بیایند و باید مربی در این زمینه به آنها کمک کند.

انواع کفپوش لاستیکی‬‎ |ایمنی اماکن ورزشی

موارد ایمنی در ورزش

برای اینکه ورزش کردن با ایمنی کامل انجام گیرد ورزشکار باید با رعایت ایمنی در ورزش سعی کند به بدن خود آسیب نرساند. تحقق ایمنی در ورزش با رعایت موارد ایمنی در ورزش را انجام پذیر است. موارد ایمنی در ورزش به دسته های مختلفی تقسیم می‌شود که مهمترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

لباس ورزشی باید کاملا نخی باشد و امکان رد و بدل شدن هوا در آن وجود داشته باشد. این لباس باید با نوع ورزش همخوانی داشته باشد. در ورزش هایی که نیاز به پوشیدن کفش دارند باید کفشی مناسب و مخصوص ورزش به پا کنید. این کفش باید بتواند پای شما را در برابر وضعیت های خطرناک ایمن نماید.

در زمان ورزش کردن باید موارد بهداشتی را به درستی رعایت نمایید. بعد از انجام ورزش بدن خود را بشویید و حمام کنید. بهداشت و ایمنی اماکن ورزشی مواردی مهمی هستند که باید هر دو توسط ورزشکار رعایت شود. اگر از وسایلی برای ورزش کردن استفاده می کنید به ایمن بودن آنها توجه کنید. مخصوصا در ورزش هایی همچون بدن سازی که در آنها ابزار و وسایل بسیار سنگین به کار می رود. آشنایی با وسایل ورزشی و نحوه انجام درست حرکات ورزشی به عهده ورزشکار است این فرد می تواند از مربی کمک بگیرد.

مکانی که برای ورزش انتخاب می‌کنید باید از هر لحاظ ایمن باشد. ایمنی باید در تجهیزات مکان ورزشی و محیط آن برقرار باشد تا بتوانید در ایمنی کامل ورزش نمایید. ایمنی اماکن و وسایل ورزشی مهمترین دلیل سلامت ورزشکار است.

ایمنی در سالن های ورزشی

ایمنی در سالن های ورزشی بسته به نوع سالن متفاوت است. یک سالن ورزشی باید تجهیزاتی همچون وسایل ورزشی ایمن، تجهیزات بهداشتی همچون دستشویی و حمام، کف مناسب با نوع ورزش و … را داشته باشد تا مکانی امن برای ورزش کردن برای افراد ایجاد کند. ورزشکاران نیز با رعایت نکات ایمنی در ورزش می توانند به تحقق ایمنی در ورزش کمک کنند.

امروزه سالن های ورزشی برای انجام چندین ورزش طراحی شده است به شکلی که امکان انجام ورزش فوتبال، والیبال و بسکتبال به صورت همزمان در این سالن ها وجود دارد. به همین دلیل در این سالن ها باید تجهیزات مناسب برای ایمنی در ورزش فوتبال، ایمنی در ورزش والیبال و بسکتبال فراهم باشد. این ورزش ها هر کدام نیاز به داشتن تور، دروازه مخصوص به خود هستند.این تجهیزات باید از به روزترین و با استحکام ترین انواع وسایل ورزشی انتخاب شوند تا به ورزشکار در حین ورزش آسیبی وارد نشود. خوشبختانه امروزه آیین نامه استاندارد و ایمنی اماکن ورزشی توانسته است منبعی برای مسئولین ورزشکاران باشد تا ایمنی ایمنی اماکن و وسایل ورزشی برقرار کنند.

نکات ایمنی در سالن های ورزشی

اهمیت ایمنی در ورزش باعث تنظیم آیین نامه استاندارد و ایمنی اماکن ورزشی شده است. آیین نامه حاوی مطالب و نکات ایمنی در سالن های ورزشی، استانداردها و ایمنی در اماکن ورزشی، ایمنی و بهداشت در ورزش و نکات ایمنی در ورزش است. در این آیین نامه قید شده است که تجهیزات و فضاهایی باید در سالن ورزشی وجود داشته باشد که سالن را تبدیل به مکانی ایمن ورزشی نماید. چند نکته مهم در این باره را در این مطلب قید می نماییم.

 • در سالن ورزشی باید فضای کافی برای آمادگی، تمرین، نرمش ورزشکاران وجود داشته باشد.
 • فضایی برای قرار گرفتن پزشک و تجهیزات کمک های اولیه باید در نظر گرفته شده باشد.
 • تابلو ها و علائم برای مکان هایی چون دستشویی، حمام، رختکن، محل کنفرانس و… نصب شده باشد.
 • مسیر ها باید پهن باشند و درب های خروج اضطراری باید کاملا مشخص باشد.
 • برای داوران و مربیان فضاهای کاملی برای تعویض لباس و استحمام در نظر گرفته شود.
 • کف و کفپوش سال باید کیفیت مناسبی داشته باشد و بسته به نوع ورزش قابلیت تغییر داشته باشد و رنگ آن باید مناسب انتخاب شود.
 • ایمنی و بهداشت در ورزش باید کاملا رعایت شود و سرویس های بهداشتی و حمام سالن باید کیفیت کافی داشته باشد.

اصول ایمنی در ورزش مدارس

از آنجایی که ایمنی در ورزش کودکان سخت تر از دیگر افراد است اصول ایمنی در ورزش مدارس باید بسیار دقیق مورد توجه مدیر مدرسه قرار گیرد. تجهیزات مدرسه باید سالیانه مورد بررسی قرار گرفته و سلامت آنها بررسی شود. در صورتی که فضای مدرسه اجاره دهد بهتر است فضای سر بسته ای برای ورزش انتخاب شود چر ا که در صورت استفاده از حیاط مدرسه برای ورزش باید ایمنی ورزش در شرایط مختلف اب و هوایی نیز مورد توجه دبیر ورزش باشد. ایمنی در ورزش مدارس فقط به تجهیزات بسنده نمی‌کند بلکه باید ورزشی  انتخابی توسط دبیر برای دانش آموزان نیز کاملا ایمن باشد. اگر فوتبال، بسکتبال و والیبال را برای ورزش دانش آموزان انتخاب می کنید باید اصول ایمنی در ورزش فوتبال، ایمنی در ورزش والیبال و ایمنی در ورزش بسکتبال را فراهم آورید.

ایمنی در ورزش مدارس بر عهده مدیر و مربی ورزش بوده و نحوه تامین ایمنی فرد در هنگام ورزش بر عهده آنها می باشد. اما دبیر ورزش می تواند با تعیین مسئمولیت تحقیق ایمنی در ورزش برای دانش آموزان می تواند آنها را برای  آشنایی با وسایل ورزشی، نحوه رعایت ایمنی در ورزش، نحوه ایمنی در ورزش کودکان، استانداردها و ایمنی در اماکن ورزشی، بهداشت و ایمنی اماکن ورزشی و … آماده نماید. این کار می‌تواند از طریق آماده نمودن کاغذ دیواری انجام شود تا بقیه دانش آموزان نیز بتوانند از این مطالب استفاده کنند.

ایمنی ورزش با وسایل ورزشی پارک

پارک ها جدیدا محل مناسبی برای انجام ورزش همگانی شده است. این اماکن ورزشی آب و هوای مناسبی برای انجام حرکات ورزشی هوازی دارد. به تازگی شهرداری با قرار دادن وسایل ورزشی شرایط بهتری را برای انجام حرکات ورزشی فراهم آورده اما ایمنی در فعالیت های ورزشی پارک ها بر عهده چه کسی است. این سوالی است که ذهن افراد را به خود درگیر نموده است. در درجه اول این ورزشکار است که باید برای ورزش با وسایل ورزشی پارک برنامه ریزی داشته باشد.

در صورتی که در حین انجام حرکت ورزشی با وسایل ورزشی پارکها باید ایمنی های ورزش را رعایت کنید تا دچار آسیب نشوید. اما شهرداری نیز باید از وسایل ورزشی ایمن استفاده نموده و آنها را در محل هایی مناسب نصب نماید. نصب و طراحی وسایل ورزشی پارک باید با مشورت گرفتن از متخصصین ورزشی انجام گیرد.

رقابت سالم

 • گروه بندی مناسب ورزشکاران با توجه به سن و توانایی آن ها.
 • در دسترس بودن و تشویق به استفاده از ابزار های ساده مانند: نمودار های برنامه ریزی دوره ای.
 • آماده کردن جوانان با استفاده از روش های صحیح و بی خطر( به آن ها بیاموزید که هدف از رقابت لذت بردن است)
 • داشتن دستورالعمل برای حجم تمرینات مناسب، بر اساس اصول آموزشی.

جلوگیری از شیوع بیمار های واگیردار

 • هشدار برای عدم استفاده از وسایل شخصی دیگران مانند: بطری های نوشیدنی و حوله ها.
 • تصویب قوانین خاص برای جلوگیری و مقابله با شیوع بیماری های مربوط به خون.
 • برگزاری دوره ها و پوسترها برای آگاه کردن ورزشکاران.

نکات ایمنی اماکن ورزشی

۱- در نظر گرفتن قوانینی شفاف و ترویج روش ها و دستورالعمل های مناسب.

۲- انتخاب افراد کارآمد و استفاده از روشی درست برای استخدام افراد.

۳- درگیر کردن کودکان و نوجوانان و ایجاد فرهنگ همکاری در میان جوانتر ها و ایجاد احساس امنیت و اعتماد به نفس برای مطرح کردن نظرات و مشکلات.

۴- پاسخگویی و درک نیاز های کودکان و رفع نگرانی های آن ها.

به این نکته توجه کنید که حمایت از اعضا، باعث ایجاد احساس امنیت و محیطی دوستانه، به دور از نگرانی ها و مشکلات خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا