عمومیکسب و کار ایرانی

آشنایی با انواع توری های سایبان

معرفی شید گلخانه و توری پارکینگ + مزایا و معایب خرید آن

شید گلخانه (توری سایبان) برای کاهش دما و نور داخل گلخانه استفاده می‌شود. انرژی تابشی خورشید می‌تواند به راحتی در طول تابستان در داخل گلخانه جمع شود و دما را فراتر از محدوده مطلوب بسیاری از محصولات افزایش دهد. علاوه بر این، سطح نور در تابستان به طور مرتب از سطح قابل استفاده گیاهان بیشتر می‌شود و نور بیش از حد ممکن است باعث آسیب گیاهان شود. با این حال، استفاده از توری سایبان اغلب می‌تواند دمای هوا را تا 10 درجه فارنهایت (5 درجه سانتیگراد) و سطح نور را تا 75 درصد یا بیشتر بسته به مواد استفاده شده در سایبان، کاهش دهد.

کاربرد توری سبز گلخانه یا توری سایبان

استفاده از توری سایبان محدود به فضای گلخانه نمی‌شود و در مکان‌های دیگری مانند پارکینگ، فضاهای باز، مناطق تفریحی، ورزشی و نمایشگاه‌ها برای کاهش دمای محیط بکار برده می‌شود. همچنین در دامپروری‌ها و استخرهای پرورش ماهی برای کاهش نور مضر UV خورشید و ایجاد سایه نیز استفاده می‌شوند. توری‌های سایبان با دارا بودن دوام و عمر بالا می‌توانند از رشد خزه و جلبک در استخر جلوگیری کنند، تبخیر سطحی آب را کاهش دهند و بدین صورت دمای آب را برای زیست آبزیان متعادل کنند.

درباره توری ضد تگرگ بیشتر بدانید

مزایای توری سایبان یا شید گلخانه

·        حذف سایه‌های غیر ضروری

یکی از مزیت‌های اصلی توری‌های سایبان این است که می‌توانند بر اساس شرایط محیطی پویا، باز و بسته شوند و در نتیجه سایه‌های غیرضروری را به حداقل برسانند.

·        محافظت در برابر عناصر اتمسفر

با کمک تورهای سایه، محصولات زراعی قادرند از گرمای بیش از حد، امواج سرما، یخبندان، تگرگ، اشعه ماوراء بنفش و تعدادی دیگر از عناصر جوی محافظت شوند. این حفاظت باعث می‌شود، محصولات در محیط مناسب به طور سالم رشد کنند که هم برای کیفیت و هم برای کمیت گیاهان بسیار مفید است.

·        حفاظت کافی در برابر حشرات، آفات و جوندگان

تورهای سایه بان حفاظت کافی از محصولات در برابر طیف گسترده‌ای از عناصر خارجی مانند آفات، حشرات، جوندگان و غیره را فراهم می‌کند. این به نوبه خود کیفیت محصولات را دست نخورده نگه می‌دارد و از انواع بیماری‌ها و همچنین آسیب‌ها جلوگیری می‌کند. حفاظت مناسب از محصولات توسط شیدهای گلخانه با کاهش قابل توجه درصد خسارت، میزان تولید را افزایش می‌دهد.

·        دما و رطوبت بهینه

توری گلخانه دما و رطوبت بهینه را برای رشد مناسب گیاهان فراهم می‌کند. این رشد مناسب محصولات با استفاده از توری‌های سایبان منجر به تولید محصولات با کیفیت برتر می‌شود که قیمت بسیار خوبی در بازار دارد. علاوه بر این، پارچه‌های سایه‌انداز امکان کشت محصولات را بدون توجه به فصل فراهم می‌کند که مزیت دیگری برای کشاورزان است زیرا می‌توانند در تمام طول سال کشت کنند.

مشخصات توری سایبان گلخانه

متداول‌ترین مواد پارچه‌های بافته شده یا بافتنی سایه‌دار از پلی پروپیلن، پلی اتیلن یا پلی اولفین ساخته شده‌اند. لیست قیمت شید گلخانه در سایت موجود می باشد. از مزایای این‌ توری‌ها این است که به راحتی اعمال می‌شوند، سبک وزن هستند و در چندین درجه سایه از 10٪ تا 90٪ در دسترس می‌باشند. آن‌ها معمولاً باید به صورت سفارشی ساخته شوند تا مناسب گلخانه باشند. بیشتر مواد در برابر اشعه ماوراء بنفش تثبیت شده‌اند. عمر متوسط ​​مواد بافتنی هفت تا 10 سال و مواد بافته شده بین 10 تا 12 سال است. پلی پروپیلن قوی، سخت و در برابر خم شدن، سایش و حملات شیمیایی بسیار مقاوم است. وقتی روی گلخانه قرار می‌گیرد حدود 1% کوچک می‌شود.

بهترین نوع شید گلخانه

بهترین توری سایبان به موقعیت شما بستگی دارد، با این حال، یک توری سبز (یا سیاه) با تراکم بین 30 تا 50 درصد در بیشتر شرایط کارآمد خواهد بود. اگر به محافظت بیشتری نیاز دارید، 50٪ یا حتی 60٪ را استفاده کنید. برای اکثر باغبانان، رنگ سبز بهترین گزینه است و پس از آن رنگ مشکی. مشکی بیشترین نور خورشید را جذب می‌کند، اما گرمای بیشتری را نیز به راحتی جذب می‌کند که می‌تواند کارایی آن را کمی کاهش دهد.

پارچه سایه سفید این مشکل را ندارد، اما در مسدود کردن مقدار کافی نور خورشید مؤثرتر است. پارچه سایه فلزی انعکاسی، یکی دیگر از گزینه‌های عالی است که ویژگی‌های هر دو مورد را دارد، انرژی را منعکس می‌کند در حالیکه گرمای زیادی را جذب نمی‌کند، اما گران‌تر است و عمدتا برای گلخانه‌های تجاری استفاده می‌شود.

راه‌های بیشتر برای محافظت از گیاهان گلخانه‌ای

  • گیاهان خود را به خوبی آبیاری کنید: گیاهانی که در ریشه خشک هستند بیشتر از سوختگی برگ رنج می‌برند.
  • گلخانه را با باز کردن در تهویه کنید: حرکت هوا روی برگ‌ها به کاهش دمای آن‌ها کمک می‌کند.
  • گلخانه را مرطوب نگه دارید: گذاشتن یک سطل یا قوطی آبیاری پر از آب باعث افزایش سطح رطوبت می‌شود.
  • از یک دماسنج حداکثر حداقل استفاده کنید، مطمئن شوید که دما از 27 درجه سانتیگراد تجاوز نمی‌کند.
  • در صورت لزوم، تهویه خودکار و سایبان را بهبود ببخشید.

انواع روش‌های نصب توری سایبان یا شید گلخانه

اولین تصمیمی که باید گرفته شود این است که آیا توری‌های سایه‌دار را در نمای بیرونی یا داخلی گلخانه قرار دهیم. توری‌های سایبان که در بیرون گلخانه قرار می‌گیرند در کاهش دمای داخل گلخانه موثرتر هستند زیرا انرژی تابشی از خورشید قبل از ورود به گلخانه توسط پرده بیرون جذب یا منعکس می‌شود. اما در عوض توری‌های سایبان که در داخل نصب می‌شوند دوام بیشتری دارند. در زیر مزایا و معایب هر دو روش نصب بیان شده است، برای انتخاب گزینه بهتر حتما مطالعه بفرمایید.

شید گلخانه سایه داخلی

توری‌ سایبان داخلی همان‌طور که از نام آن پیداست در داخل نصب می‌شود. آن‌ها بر روی سقف و دیوارهای گلخانه ثابت می‌شوند. اغلب از یک سیستم کشویی مانند پرده استفاده می‌کنند که در مرکز سقف و سپس روی دیوار جانبی (شانه) وصل می‌شود. یک کیت معمولاً با لوازم جانبی مختلفی همراه است و ممکن است بسته به اندازه گلخانه شامل پرده‌های متعدد باشد.

مزایای استفاده از شیدهای سایه داخلی

پارچه‌های سایه داخلی به انرژی تابشی اجازه ورود به گلخانه شما را می‌دهند. بنابراین مزیت اصلی نصب توری‌های سایه بان در داخل گلخانه این است که بهتر از توری‌های سایبان خارجی در انرژی صرفه جویی می‌کند.

    استفاده طولانی مدت

یکی دیگر از مزایای نصب توری‌های  سایبان در داخل سازه شما دوام است. توری‌های سایبان بسیار با دوام هستند و نیازی نیست که نگران باد، خاک، باران یا هر شرایط دیگری باشید.

   تعمیر و نگهداری آسان و ظاهر بهتر

بسیاری از پرورش دهندگان، توری سایبان خود را داخل گلخانه قرار می‌دهند زیرا نگهداری از آن آسان‌تر است، کثیف نمی‌شود و در داخل بسیار بهتر از بیرون به نظر می‌رسد.

   قابلیت نصب جداگانه

اغلب این توری‌های سایه داخلی برش داده می‌شوند و به شما این امکان را می‌دهد با استفاده از طناب یا قرقره آن‌ها را به صورت جداگانه باز و بسته کنید. در مواقعی که می‌خواهید کمی آفتاب بیشتری به گیاهان خاصی بدهید، واقعا کاربردیست.

معایب شیدهای سایه داخلی گلخانه

نصب و برداشتن توری‌های سایه داخلی کمی دشوار است. برای نگه‌داشتن آن‌ها به لوازم جانبی دیگری نیاز دارید، اما این لوازم معمولاً همراه کیت شما هستند.

در جلوگیری از اشعه خورشید چندان موثر نیست

شیدهای سایه داخلی فقط پس از عبور نور خورشید از شیشه‌های گلخانه جلوی نور خورشید را می‌گیرند. این بدان معناست که در نهایت خورشید وارد گلخانه شما می‌شود. از آن‌جایی که اشعه‌های خورشید از طریق ساختار گلخانه وارد می‌شوند، برای دور نگهداشتن آن‌ها نمی‌توان روی این مدل سایبان حساب کرد.

دمای داخلی را کاهش نمی‌دهد

داشتن این نوع پارچه سایه به این معنی است که دمای داخلی بیشتر از دمای بیرون از گلخانه شما خواهد بود. در حالیکه پارچه‌های سایه داخلی تیره تمایل دارند انرژی خورشیدی را جذب کرده و آن را به گرما تبدیل کنند، پارچه‌های سایه روشن به‌جای جذب، تابش را منعکس می‌کنند. با این حال، آن‌ها هنوز در داخل گلخانه هستند، بنابراین اثرات آن ممکن است به اندازه توری سایبان خارجی قابل توجه نباشد.

ممکن است فضا را برای آویزان کردن گلدان‌ها یا سایر لوازم جانبی مسدود کند

بسته به محصولی که انتخاب می‌کنید، ممکن است شما را از نصب سایر لوازم جانبی مانند سیستم‌های آبیاری و آویزها بر روی سقف باز دارد. اگر قصد دارید از لوازم جانبی خاصی استفاده کنید، مطمئن شوید که می‌توانید از همه آن‌ها با هم استفاده کنید.

شید گلخانه سایه خارجی

توری‌ سایبان خارجی در بالای گلخانه نصب و سپس روی زمین در جای خود ثابت می‌شود. این شیدها اغلب کمی روی ناودان/شانه کشیده می‌شوند (نه تا سطح زمین).

مزایای استفاده از شید گلخانه سایه خارجی

1. قابلیت خنک کنندگی موثر

توری‌های سایه خارجی در جلوگیری از نور خورشید و کاهش دمای داخل گلخانه موثر هستند. اگر دلیل اصلی شما برای نصب پارچه‌های سایه بان کاهش گرما در گلخانه است، باید آن‌ها را در بیرون نصب کنید. با انجام این کار، بر خلاف اثر گرمایی که از پارچه‌های سایه داخلی دریافت می‌کنید، یک اثر خنک کننده خواهید داشت.

2. اشعه خورشید را مسدود می‌کند

توری سایبان نصب شده در قسمت بیرونی گلخانه از گرمای بیش از حد محافظت می‌کند و جلوی اشعه خورشید را قبل از رسیدن به شیشه گلخانه می‌گیرد. این باعث می‌شود دمای گلخانه تنظیم شود. به همین دلیل است که یک پارچه سایه خارجی گزینه‌ای عالی برای ماه‌های گرم تابستان است. نصب توری‌های سایه در بیرون بسیار ساده‌تر است. شما می‌توانید به سادگی آن‌ها را به صورت بسته‌بندی شده خرید کنید و روی ساختار خود پخش کنید. هنگام نصب از محکم بودن آن‌ها روی زمین اطمینان حاصل کنید.

معایب شید گلخانه سایه خارجی

1. در معرض خطرات محیطی و آب و هوا

یکی از معایب بزرگ پارچه‌های سایه خارجی این است که به اندازه پارچه‌های سایه داخلی دوام ندارند. آن‌ها در معرض آفتاب، باد، باران، خاک و … هستند. این عوامل علی‌رغم کیفیت خوب توری‌ها در نهایت باعث پاره شدن آن‌ها می‌شوند. نصب توری‌های گلخانه در بیرون، منجر به کاهش تهویه می‌شود. مطمئن شوید که راهی برای حفظ گردش هوای با کیفیت پیدا خواهید کرد زیرا برای رشد سالم گیاهان لازم است.

3. ممکن است عالی به نظر نرسد

قرار دادن پارچه سایه در خارج از گلخانه، آن را کمی نامرتب نشان می‌دهد. بیشتر شبیه برزنتی است که روی گلخانه شما آویزان شده است. حتی اگر ظاهر آن مطابق سلیقه شما نیست، اما گاهی اوقات گزینه بهتری برای سلامت گیاهان است.

خرید اینترنتی شید گلخانه

فرقی ندارد که گلخانه شیشه‌ای یا پلاستیکی داشته باشید، هوا خیلی گرم می‌تواند به گیاهان شما آسیب بزند. بنابراین برای محافظت از گیاهان خود در برابر گرمای بیش از حد، باید تهویه و سایه خوبی داشته باشید. راه‌های زیادی برای سایه زدن گلخانه وجود دارد، اما بهترین راه خرید اینترنتی است.

شما می‌توانید سایبان توری را به صورت عمده یا به اندازه‌ای که برای گلخانه خود نیاز دارید و از قبل برش داده شده خریداری کنید. این پارچه همچنین می‌تواند با حاشیه‌هایی همراه باشد که به شما امکان می‌دهد راحت‌تر پارچه را روی پایه گلخانه خود محکم کنید.  جهت دریافت لیست قیمت و خرید توری و شید گلخانه با کارشناسان ما در اکسیرساز شمال تماس حاصل بفرمایید

آشنایی با توری سایه بان

یا توری گلخانه ای، به طور کلی یک توری از جنس مواد پلیمری است که میزان مختلفی از نور خورشید را برای گیاهان فراهم می‌سازد. در گذشته باغبان ها، مزرعه داران و افرادی که با گیاهان سر و کار داشتند، برای ایجاد سایه و یا به عبارت دیگر، برای کاهش میزان نور و گرمای حاصل از تابش خورشید، از ابزارهای مبتدی و دست سازی از جنس چوب یا حصیر استفاده می‌کردند.

بدیهی است که به دلیل استفاده از حصیر یا صفحات مشبک چوبی، نیاز بود که هر چند وقت یکبار این توری های دست ساز را تعویض نمایند؛ چرا که قرار گرفتن مداوم آن ها در معرض آفتاب، سبب فرسایششان ‌شده و کارایی آن ها را از بین می‌برد. اما امروزه شید سایه انداز یک ابزار تخصصی است که از مواد مقاوم در برابر آفتاب با روزنه های مختلف طراحی و تولید می‌شود. بنابراین باغبانان یا صاحبین گلخانه‌ها می‌توانند بنا به نیاز گیاهانشان به نور و گرمای خاصی، مدل مناسبی از این توری سایه انداز را انتخاب کرده و تهیه نمایند.

درجه بندی میزان رد شدن نور و گرمای آفتاب از این شید های سایه بان با درصدبندی‌های مختلف در بازار مشخص می‌شود. این محصولات از تا شید سایه بان 90 درصد طبقه بندی شده و به فروش می‌رسند.بنابراین، فروش شید گلخانه با توجه به نوع گیاه گلخانه‌ای شما می‌تواند در انواع مدل‌ها و قیمت‌ها صورت بگیرد.

آشنایی با مزیت های مهم استفاده از توری سایه بان در گلخانه

یک گیاه، علاوه بر آن که به نور مشخصی برای رشد کردن نیاز دارد، لازم است که در دمای خاصی نیز نگهداری شود. برای تنظیم دمای داخلی فضای گلخانه‌ها، راه‌های بسیار زیادی وجود دارد.استفاده از ابزارهای تخصصی ساده یا پیشرفته موجود در بازار که به کاربران در تنظیم دما و رطوبت گلخانه‌هایشان کمک می‌کند، امری دستیافتنی و رایج در دنیای امروز است.

جنس توری سایبان گلخانه

این وسیله معمولاً از پلی استر یا آلومینیوم با چگالی 30 تا 90 درصد ساخته شده است. به طور کلی ، پارچه مش را می توان با توجه به بافت آن به پلی اتیلن و پلی پروپیلن تقسیم کرد. پلی اتیلن در برابر پوسیدگی و از دست دادن آب مقاوم است و سرعت و حرارت باد داخل سازه را کاهش می دهد.
این نوع همچنین در برابر اشعه ماوراء بنفش و پاک کننده های باغ مقاوم است و عمر طولانی دارد و به راحتی نصب می شود. اما پلی پروپیلن برای حیوانات خانگی ، سوله های تراس ، اماکن خصوصی و حفاظت از گیاهان مناسب است تا از خور شید جلوگیری کند.

نکات اصلی در مورد عملکرد تور سایبان

این نوع سایبان نامهای دیگری مانند و سایبان نیز دارد که برای ایجاد سایه و کاهش دمای گلخانه ، گلخانه را می پوشاند. با توجه به عملکرد اصلی دستگاه که ایجاد سایه است ، شبکه ها را می توان در دسته های مختلف قرار داد. در زمینه میزان سایه اندازی شید گلخانه ، از مقدار خاصی استفاده می شود که نرخ سایه نامیده می شود. نرخ سایه زدن معمولاً به صورت درصد تعیین می شود که بین 30 تا 95 درصد است. در مورد میزان سایه و مناسب بودن گلخانه ؛ تمرکز بر انواع گیاهان زراعی است.

به طور کلی هر چه نرخ سایه پراکنی بیشتر باشد، تراکم گره ‌های توری سبز گلخانه و قیمت آن بیشتر خواهد بود. یکی دیگر از عوامل مهم توجه به عرض آن است ، سطح بالایی آن و ناحیه اطراف گلخانه در انتخاب عرض آن تأثیر می گذارد. بدیهی است ، با افزایش سطح پوشش ، عرض شبکه نیز باید بزرگتر باشد.

فاکتور های تاثیرگذار در قیمت توری سایه بان

توری سایبان تجهیزی است که لازم است تا تمام فضای سقف گلخانه شما را پوشش دهد. لذا در هنگام خرید آن منطقی است که به حجم قابل توجهی از توری سایبان نیاز داشته باشید. در این بین با خرید مقدار قابل توجهی از آن، برخی نکات مانند قیمت توری گلخانه تا انواع توری سایه بان مطرح می شود. اینکه این تجهیز با چه معیار هایی شناخته شده و این معیار ها چه تاثیری بر قیمت توری سایبان دارد؟

در شناخت انواع توری سایه بان لازم است تا متوجه دو نکته کلی باشید. اول آنکه عرض توری سایبان شما چه مقدار است؟ و دو اینکه درصد سایه اندازی آن چه اندازه می باشد؟ این دو فاکتور در نهایت تاثیر کاملی بر قیمت توری گلخانه خواهد داشت. به این ترتیب که هر چه عرض توری سبز گلخانه ‌ای بیشتر باشد و یا اینکه درصد سایه اندازی آن بالاتر رود، لاجرم با قیمت بیشتر در توری سایه انداز مواجه خواهیم شد.

اما قبل از هر اقدامی در خرید لازم است تا این دو فاکتور را بیشتر و البته فنی تر بشناسید. اینکه مراد از عرض در شید گلخانه چیست؟ سایز های استاندارد آن کدام است؟ در مقابل، چه ملاکی معرف درصد سایه اندازی در شید گلخانه ای شده است؟ این درصد سایه اندازی نیز شامل چه اندازه های استانداردی می باشد؟ و در نهایت چه تاثیری بر عملکرد نهایی فضا های گلخانه ای خواهد داشت؟

مفهوم عرض در توری سایه بان

وقتی می ‌خواهید برای رسیدن به یک شرایط تحت کنترل دمایی در فضا های گلخانه ای خود اقدام به خرید توری سایه بان نمایید، منطقی است که بخواهید تمام سقف گلخانه را در معرض تابش مستقیم آفتاب محفوظ سازید؛ اما تمام فضا های گلخانه‌ ای از عرض یکسانی برخوردار نیستند. لذا نمی ‌توان برای گلخانه های عریض همان نوع از توری سایبان را انتخاب کرد که برای گلخانه کم عرض انتخاب می‌ کنید.

برای آنکه بتوان به ترتیب اقتصادی تمام نیاز های انواع گلخانه ها با سطح متنوع را پاسخگو شد، توری سبز گلخانه ای را در عرض های متنوع با طول های استاندارد ۵۰ متری به شکل رول شده تولید می ‌کنند. این عرض های استاندارد در اندازه ‌های 2، 4، 6، 8 و ۱۰ متر می ‌باشند که در طول ۵۰ متر قابل به فروش هستند.

مفهوم درصد سایه اندازی در توری سایه بان

 قرار نیست در استفاده از انواع توری سایبان، تمام نور خورشید را از دست داده باشیم. در این صورت یک عنصر تاثیرگذار در رشد گیاهان را حذف خواهیم کرد. هدف نهایی از نصب انواع توری سایبان آن است که بتوان به نوعی از مقدار تابش شدید نور خورشید کاست و آن را به شکل ملایم تری در اختیار گیاهان گلخانه ای قرار داد. به این ترتیب نور مفید خورشید در فضایی سازنده تر در اختیار گیاهان قرار خواهد گرفت.

برای آنکه بتوان این هدف را تامین کرد، انواع توری سایه بان را طوری می سازند که می توانند درصدی از نور خورشید را عبور دهند و به این ترتیب ملاک مشخصی با عنوان درصد سایه اندازی مطرح می ‌شود. این درصد، معرف آن است که شید گلخانه ای مورد استفاده شما تا چه اندازه می‌ تواند انرژی خورشید را عبور دهد.  البته بسته به گیاهان متفاوت در ایام گوناگون از سال تا دوره های مختلف رشد گیاه با نیاز های متفاوت از درصد نور خورشید مواجه هستیم.

لذا منطقی است که بخواهیم اندازه های استاندارد متنوعی برای معیار درصد سایه اندازی معرفی کنیم. برای این منظور درصد سایه اندازی استاندارد ۳۰ ،۵۰ و ۸۰ درصد سایه اندازی برای انواع توری سایه بان مطرح شده است. در نمونه های ۳۰ درصدی، کمترین انرژی خورشید جذب شده و در انواع ۸۰ درصدی با حداکثر جذب نور خورشید مواجه هستیم.

دکمه بازگشت به بالا