عمومیکسب و کار ایرانی

چگونه مغزی درب ضد سرقت را عوض کنیم؟

انواع قفل درب ضد سرقت

قفل درب ضد سرقت فارغ از این که از چه نوع دربی استفاده می‌کنید، انتخاب می‌شود. یعنی ممکن است شما از یک درب با دستگیره درب چوبی استفاده کنید. اما برای امنیت بیشتر، یک قفل ترک باکیفیت بر روی آن نصب کنید. بر روی درب‌های ضد سرقت حداقل از دو نوع قفل استفاده می‌شود که هر کدام دارای ساختار مهندسی خاصی می‌باشند. همین تفاوت ساختار تأثیر مستقیمی بر روی قیمت قفل درب ضد سرقت دارد. با توجه به افزایش آمار سرقت از منازل و اماکن، وجود یک قفل ایمن بر روی درب‌های ورودی به امری ضروری تبدیل شده است. به دنبال این نیاز، قفل‌های ضد سرقت مختلفی با تکنولوژی روز روانه بازار شده‌اند که هر کدام کارایی و پیچیدگی خاص خود را دارند. افراد با توجه به بودجه و نوع کارایی مورد نظرشان می‌توانند یکی از انواع قفل درب ضد سرقت و دستگیره رزت را انتخاب کنند.

آموزش باز كردن مغزی قفل درب بدون کلید |اندازه مغزی قفل درب ضد سرقت

قفل ضد سرقت کلیدی

این نوع قفل، اولین نسل قفل‌ ضد سرقت است که نسبت به قفل‌های هوشمند ارزان‌تر و البته پرکاربردتر در منازل می‌باشد. قفل کلیدی به دو نوع کلید مجهز است:

کلید اصلی همان کلیدی است که سازنده ساختمان هنگام معامله ملک تحویل شما می‌دهد. این کلید اصلی است و قابلیت کپی شدن را دارد. اما کلید کارگری کلیدی است که هنگام ساخت ساختمان در اختیار کارگران و نصاب‌های درب قرار می‌گیرد. این نوع کلید قابلیت کپی شدن ندارد و پس از اتمام عملیات ساختمانی، افراد غیرمجاز نمی‌توانند با این کلید وارد ساختمان شوند.

قفل ضد سرقت هوشمند

، مدرن‌ترین و امن‌ترین قفل‌ برای درب‌های ضد سرقت می‌باشند که دارای یک منبع تغذیه برق جداگانه هستند. این قفل‌ها در بخش داخلی درب تعبیه می‌شوند و حتی با قطع شدن برق ساختمان، خللی در عملکرد آن ایجاد نمی‌گردد.

این نوع قفل‌ها به دو نوع تقسیم‌بندی شده‌اند.

قفل ضد سرقت هوشمند اثر انگشتی فاقد کلید است و فقط با اثر انگشت ثبت‌شده در سیستم باز می‌شود. این قفل دارای زنگ هشداری است که هنگام دریافت اثر انگشت اشتباه به صدا درمی‌آید.

قفل ضد سرقت هوشمند کارتی از مدرن‌ترین سیستم‌های ضد سرقت است که فقط با کارت مخصوص خود باز می‌شود. البته این نوع قفل‌ها دارای کلید یدکی هستند که افراد بتوانند در صورت لزوم درب‌ها را با کلید باز کنند.

آموزش تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت

درب ضد سرقت به دلیل امنیت و استحکام بالا خیلی زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه بیشتر واحد های اپارتمانی مجهز به درب ضد سرقت است. قفل درب ضد سرقت طوری ساخته شده است که حتی کلید ساز حرفه ای همه هنگام گم شدن کلید نمی تواند قفل را باز کند. هنگامی که قصد خرید یک واحد آپارتمان یا کرایه کردن آنرا دارید بهتر است مغزی قفل را عوض کنید. توپی یا همان مغزی قفل را بخرید و با آموزش تعویض مغزی و توپی قفل درب ضد سرقت  که ما به شما میدهیم،به راحتی می توانید مغزی قفل را عوض کنید.

زمانی که درب ضد سرقت خانه یا محل کار ما دچار مشکل می شود اولین اقدام عیب یابی ان است که این مشکل از کجا نشات می گیرد و راه چاره چیست، چند مورد از این مشکلات عبارت اند از : گیر در باز و بسته شدن، عدم عایق صورتی و حرارتی، از کار افتادن قفل درب ضد سرقت، ایراد در عملکرد یراق الات، شکستن لولا، عدم رگلاژ دقیق درب ضد سرقت می باشد. هر درب ضد سرقت دارای یک مغزی قفل و زبانه است که با چرخاندن کلید، زبانه آن باز و بسته می‌شود. درب‌های ضد سرقت اغلب دارای دو مغزی هستند:

  1. در مرحله اول برای باز کردن مغزی بالا (شب بند) باید ابتدا پیچ‌های آن قسمت را باز کنید.
  2. پس از باز کردن پیچ‌ها، پوکی همراه با کاسه رزت را خارج کنید.
  3. رزت را از قسمت پشت درب ضد سرقت در آورید تا به مغزی قفل برسید.
  4. پیچ مغزی قفل را باز کرده تا مغزی آزاد شود.

برای در قسمت شب بند نیز باید ابتدا کاسه و پوکی را در داخل قفل انداخته و پس از انداختن رزت، پیچ‌ها را ببندید.

  1. در ابتدا دو پیچی را که از سمت داخل (محلی که کلید را داخل قفل می‌اندازید) باز کنید تا پیچ‌های پشت درب نیز باز شوند.
  2. در مرحله بعد، به سراغ قسمت زبانه درب ضد سرقت (محلی که قفل داخل آن وجود دارد) می‌روید. اغلب سه پیچ در این ناحیه وجود دارند، پیچ وسط را باز کرده و به راحتی مغزی قفل یا توپی را بیاورید.

گام‌های تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت

نکات تعویض قفل درب ضد سرقت

1- در صورتی که از نحوه صحیح تعویض قفل درب ضد سرقت آگاهی ندارید، انجام آن را به متخصصین امر بسپارید.

2- دقت کنید که قفلی که بر روی درب ضد سرقت نصب می‌کنید، دارای کیفیت مطلوب و مقاومت بالایی باشد.

3- در هنگام از اعمال فشار بیش از حد خودداری کنید تا آسیبی به بخش‌های دیگر وارد نشود.

4- بعد از خارج شدن قفل نوبت به رگلاژ یراق می‌رسد و پس از آن باید قفل جدید را جای‌گذاری و پیچ کنید.

5- هنگام خرید قفل جدید درب ضد سرقت باید به موارد مهمی همچون ضخامت درب، طول شفت، دست راست یا چپ بودن درب، چوبی یا فلزی بودن درب و … دقت نمود.

6- به منظور بهبود کارایی درب ضد سرقت لازم است پس از ، آن را با روغن مخصوص یا روغن چرخ روغن‌کاری کنید.

7- در بازار قفل‌‌های ساخت ایران، ترکیه و چین وجود دارند که هر کدام دارای کیفیت و کارایی متفاوتی است. اما قفل‌های ساخت ایران و ترکیه از کیفیت مطلوب‌تری برخوردار هستند؛ در خرید خود حتماً دقت کنید تا دچار خرابی مغزی قفل نشوید.

تعویض مغزی درب ضد سرقت

در درب های ضد سرقت با قرار گرفتن کلید درون مغزی و چرخاندن آن، زبانه قفل باز و بسته می‌شود. پس ابتدا کلید را بیرون آورده و پیچ‌های مغزی را از داخل خانه باز کنید. فراموش نکنید که یک دست را بصورت قلاب در زیر مغزی قرار دهید تا از گم شدن پیچ‌ها جلوگیری کنید. پس از باز کردن پیچ، مغزی یا توپی به راحتی بیرون می‌آید و می‌توان مغزی جدید را جایگزین آن کرد، سپس مجدداَ پیچ ها را ببندید، کلید را درون قفل انداخته و آن را امتحان کنید. این یک روش ساده برای تعویض مغزی درب است که بدون نیاز به افراد کارشناس می‌توان به راحتی آن را انجام داد.

درب های ضد سرقت اغلب دارای دو مغزی هستند، مغزی قسمت بالا معروف به شب بند و مغزی قسمت پایین که مغزی ساده نامیده می‌شود. برای تعویض مغزی هریک از این قسمت‌ها باید مراحل مختلفی را طی کرد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

تعویض مغزی شب بند درب ضد سرقت

    ابتدا باید پیچ های مغزی بالا را باز نمایید.

    سپس پوکی و کاسه رزت را خارج نمایید.

    در این مرحله، رزت را از قسمت پشت درب ضد سرقت بیرون آورده تا به مغزی قفل برسید.

    در انتها باید پیچ مغزی را باز کنید تا مغزی آزاد گردد.

تعویض مغزی ساده

    در مرحله اول پیچ‌های قسمتی که کلید را درون مغزی می‌اندازید، از داخل خانه باز کنید تا پیچ‌های پشت درب هم باز شوند.

    سپس در قسمت زبانه درب که اغلب سه پیچ دارد، پیچ وسط را باز کرده و به راحتی مغزی قفل و توپی را دربیاورید.

ابزار و وسایل لازم برای تعمیر درب ضد سرقت

تعمیرکاران درب ضد سرقت ابتدا در قسمت‌های تولید این محصول در کارخانه مشغول به کار می‌شوند و پس از گذراندن مراحل تخصصی نصب و راه‌اندازی درب ضد سرقت و چگونگی تعمیر آن شروع به فعالیت در این زمینه می‌کنند. برای تعمیر و نصب این درب به ابزار و یراق آلات گوناگونی نیاز است که برخی از آنها عبارتند از:

پیچ بند، دریل در ابعاد مختلف، چکش، پیچ گوشتی، دستگاه جوشکاری و قطعات مختلف درب ضد سرقت نظیر مغزی، قفل، کاسه رزت و … .

دکمه بازگشت به بالا