عمومیکسب و کار ایرانی

نحوه ی استفاده از شخم زن تیلر کشاورزی

آشنایی با تیلر کولتیواتور شخم زن

تیلر کولتیواتور شخم زن که به آنها شخم زن های موتوری نیز گفته می شود، در واقع نوعی تراکتور در مقیاس کوچک هستند که با داشتن دو چرخ و دو دسته توسط کاربر کنترل می شوند. از این وسیله موتوری برای امور باغداری و کشاورزی در مزارع کوچک استفاده می شود. این ماشین بسیار پر کاربرد است و بسته به نوع کارایی در توان های مختلف ۵ تا ۱۲ اسب بخار ساخته می شود. این دستگاه دارای مزایایی چون افزایش سرعت کار، راندمان بالا، شخم زنی با کیفیت بهتر و عدم نیاز به نیروی کار است. تیلرو کولتیواتور دو دستگاه مجزا هستند که اغلب به اشتباه با کارایی یکسان فرض می شوند. در این مطلب از فروشگاه اینترنتی تجهیزات کشاورزی پرشیا دیزل قصد داریم تا به تفصیل درباره مکانیسم کارکرد، ویژگی ها و تفاوت های این دو دستگاه صحبت کنیم.

قیمت تیلر ۷ اسب گازوئیلی |قیمت تیلر شخم زن سبک

تفاوت تیلر و کولتیواتور شخم زن

تیلر و کولتیواتور به لحاظ ظاهری شبیه به یکدیگر می باشد. ساختار هر دو آنها به صورت یک موتور است که روی یک شاسی چرخدار نصب شده است. این ساختار به وسیله کوپلینگ به تجهیزاتی چون پمپ آب و سم، شاسی چاله کن، نهرکن، دروگر و یا تریلی حمل بار بسته می شود.  اما تفاوت آنها در توان دستگاه و در نتیجه عرض و عمق شخم زنی است. عرض و عمق شخم زنی نیز به نوع خاک، جنس خاک، و مساحت زمین بستگی دارد. قیمت تیلز شخم زن کشاورزی سبک نیز به همن عوامل بستگی دارد.

تیلر، خاک های سفت زیرین را به سطح می آورد و کولتیواتور شخم زن، خاک های نرم سطحی را برهم می زند. بنابراین بسیار مهم است که از این دو دستگاه متناسب با نوع کار استفاده کنید.

تیلر چیست؟

از تیلر برای خاک ورزی اولیه استفاده می شود. بدین معنی که لایه های سخت را تبدیل به بستری نرم برای رشد گیاه می کند. برای این کار خاک را از عمق زیاد شکسته و شخم می زند. عرض دستگاه تیلر شخم زنی ۸۰ تا ۱۵۵ سانتی متر است. بنابراین می تواند زمین را در مسیری با همین عرض و عمق ۷ تا ۴۰ سانتی متر شخم بزند.

کولتیواتور چیست؟

کولتیواتور شخم زن دارای توان کمتری نسبت به تیلر است. به همین دلیل از آن برای خاک ورزی ثانویه استفاده می شود. عملیاتی چون نرم کردن خاک های سطحی، سله شکنی، کنترل علف های هرز، مخلوط کردن کود و کمپوست با استفاده از این دستگاه انجام می شود.

تیلر کولتیواتور شخم زن

همانطور که گفته شده تیلر کولتیواتورها با نصب ادوات مختلف  کارایی متفاوتی پیدا می کنند. یکی از این ادوات روتیواتور است که برای شخم زدن زمین، از بین بردن علف های هرز، نرم کردن کلوخه ها و پوشاندن بذرهایی که بصورت دستی پاشیده شده اند، کارایی دارد. روتیواتور به جای چرخ ها نصب می شود و در هنگام چرخیدن تیغه های آن در زمین فرو می رود .چرخش مداوم باعث برهم زنی خاک می شود. عمق شخم زنی با این دستگاه قابل تنظیم است.

مزایای استفاده از تیلر کولتیواتورها

مزیت ویژه این دستگاه ها امکان استفاده در زمین های باغی است که به دلیل وجود درختان، حرکت تراکتور و ماشین های سنگین برای شخم زنی زمین ممکن نیست. تیلر کولتیواتورها دارای قدرت مناسب، راندمان بالا، حمل و نقل آسان هستند. همچنین با نصب متعلقات مختلف عملکردهای متفاوتی پیدا می کنند.

انواع تیلر کولتیواتور شخم زن

بر اساس منبع سوخت تیلر کولتیواتورهای شخم زن در دو نوع بنزینی و دیزلی (گازوئیلی) ساخته می شوند. نوع بنزینی اندازه کوچکتری دارد و برای زمین های کوچک استفاده می شود. نوع دیزلی اندازه بزرگتر و توان بالاتری دارد، به همین دلیل برای شخم زنی زمین های وسیع مناسب است. ضمن اینکه انواع دیزلی مصرف سوخت پایین تری دارند. قدرت نوع بنزینی ۵٫۵ تا ۷ اسب بخار و قدرت نوع دیزلی ۵٫۵ تا ۱۲ اسب بخار است.

تیلر کولتیواتورها همچنین به دو دسته استارتی و هندلی نیز تقسیم بندی می شوند. نوع هندلی با کشیدن طناب هندل روشن می شود. در نوع استارتی بر اساس نوع باتری شدت جریان های مختلفی تولید می شود که در هنگام انتخاب تیلر کولتیواتور باید به این نکته دقت شود. همچنین نوع چرخ ها ممکن است متفاوت باشد. داشتن چراغ، تک چراغ و یا دو چراغ کاوردار ویژگی دیگری است که برخی تیلر کولتیواتورها به آن مجهز می شوند.

تیلر کولتیواتور دوو

دوو برندی صاحب نام در زمینه تولید انواع لوازم برقی و شارژی است. یکی از تولیدات این شرکت تیلر کولتیواتور است که در دو نوع بنزینی و دیزلی با توان و سرعت عملکرد بالا طراحی شده است. طراحی متفاوت تیغه ها باعث شده است تا به راحتی بتوانید سطوح وسیع و با دسترسی محدود را برای امور زراعی آماده سازی کنید. کلیه این دستگاه ها دارای ۶ ماه گارانتی به همراه خدمات پس از فروش است. درصورت نیاز به راهنمایی بیشتر و مشاوره  شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

آموزش مونتاژ تیلر شخمزن باغی ماک با موتور بنزینی

مونتاژ و راه اندازی تیلر شخمزن باغی یکی از مشکلات اساسی خریداران جدید این محصول است. با توجه به اینکه این محصول را نمی توان به صورت مونتاژ شده به شهرهای کشور ارسال نمود. خریداران محترم می بایست این محصول را در محل خود مونتاژ نمایند. به همین دلیل این مقاله را برای شما آماده کرده ایم تا اطلاعات لازم را کسب نمایید.

تیلر شخمزن باغی ماک بنزینی با موتور ۷ اسب بخار و با کیفیت سنسی عرضه می گردد. این شخمزن دارای گیربکس بزرگ مدل های دیزلی است. گیربکس این محصول ۳ حالته می باشد. یعنی دارای ۲ دنده جلو و ۱ دنده عقب می باشد. دسته دنده تیلر شخمزن بنزینی ماک در طراحی جدید عرضه شده است. دسته تعویض دنده این تیلر بنزینی در روی فرمان تعبیه شده است. دستگاه شخمزن بنزینی ماک دارای خفه کن روی فرمان می باشد. کاربرد این خفه در محافظت از کاربر و برای ایمنی بیشتر است. به گونه ای که اگر این دسته به هر دلیل یا اتفاقی از دست کاربر رها شود، دستگاه خاموش شود.

دستگاه شخم زن باغی ماک با چرخ های ۴۰ در ۱۰ عرضه می گردد. این چرخ ها در هنگام شخمزدن از دستگاه جدا شده و تیغه های شخمزن به آن بسته می شود. تعداد تیغه های همراه این محصول ۳۲ عدد تیغه بزرگ دیزلی است. یعنی ۸ ردیف ۴ تایی.

چه مدل شخمزنی برای باغ من مناسب است؟

این قضیه بیشتر سلیقه ای است. اما پرشیا دیزل به جهت تجربه ای که در این زمینه دارد پیشنهاداتی برای شما دارد. مساحت زمین استفاده و میزان کار با محصول اهمیت زیادی دارد.

  • اگر مساحت زمین شما حدود ۱ هکتار یا کمتر هست پیشنهاد ما تیلر بنزینی است.
  • اگر مساحت شما بیش از ۱ هکتار و کار شما برای شخمزنی زیاد می باشد، پیشنهاد ما تیلر دیزلی است.
  • اگر زمین شما در هنگام استفاده سخت و محکم است، پیشنهاد ما تیلر دیزلی است.
  • اگر گرد و خاک زیاد ممکن است در هنگام کار بلند شود، پیشنهاد ما تیلر شخم زن دیزلی است.

تیلر شخمزن بنزینی بخرم یا دیزلی؟

در صورتی که استفاده کمی از دستگاه شخمزن خواهید داشت، تیلر بنزینی می تواند پیشنهاد خوبی باشد.

اگر استفاده شما زیاد خواهد بود تیلر دیزلی انتخاب بهتری است.

تیلر چند اسب بخار بخرم خوبه؟

این سئوال بسیاری از خریداران دستگاه تیلر شخم زن می باشد. اما در حقیقت جواب این سئوال در پیش شما هست. اما قبل از انتخاب به موارد زیر توجه بفرمایید:

تیلر های با اسب بالا سنگین تر هستند. پس برای زمین هایی با خاک سفت و استفاده هایی مثل بستن تریلی توصیه می شوند.

شخمزن هایی باغی با اسب پایین تر سبک هستند. در نتیجه برای زمین هایی با خاک نرم یا متوسط بهتر هستند. می توان از تریلی های سبک برای این تیلر ها استفاده کرد. اما این تیلرها کنترل بهتری هنگام شخمزنی دارند و کاربر را کمتر دچار خستگی می کنند.

دکمه بازگشت به بالا