علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

انواع اصلی دستگاه‌های برش لیزر فلزات در بازار را بشناسید

استفاده از دستگاه برش لیزر؛ یک فرایند ساخت بدون تماس

با برش لیزری انواع متریال، می‌توان الگوها و طرح‌های دلخواه خود را ایجاد کرد. یک پرتوی لیزر قدرتمند متریال‌هایی از جمله فلزات با ضخامت بالا را ذوب می‌‌‌کند، می‌‌‌سوزاند یا تبخیر می‌‌‌کند. اساسا، برش لیزری یک فرایند ساخت است که در آن از یک پرتوی لیزر باریک و متمرکز برای برش مواد و ایجاد طرح‌ها، الگوها و اشکال سفارشی استفاده می‌شود که یک طراح آن‌ها را به‌صورت دقیق مشخص کرده است. این فرایند ساخت بدون تماس و مبتنی بر حرارت است که در مورد متریال‌هایی از جمله چوب، شیشه، کاغذ، فلزات، پلاستیک و سنگ‌های ‌قیمتی ایده‌آل است. در این مطلب با انواع دستگاه برش لیزری فلزات با لیزر آشنا می‌‌‌شویم.

برش لیزری چیست؟

برش لیزری یک فرایند حرارتی CNC با دقت بالا است که از پرتو لیزر پرقدرت برای برش، ذوب یا سوزاندن انواع ورق مطابق با مشخصات طراحی استفاده می‌‌‌شود که فرایندی ایده‌آل برای انواع متریال (از جمله فلزات، چوب و پلیمرها) به شمار می‌‌‌آید. دستگاه برش لیزری فلزات قادر است قطعاتی پیچیده را بدون استفاده از ابزار طراحی سفارشی تولید کند؛ برای آشنایی با این دستگاه‌ها می‌توانید https://rotecgroup.com/product/laser-machine/metal/ به صفحه  مراجعه کنید.

این فرایند به دلیل تکرارپذیری بالا، هم برای کارهای یک‌باره و هم برای تولید با حجم کم و متوسط مناسب است. برش لیزری به‌ویژه برای فرآوری فلزات مانند فولاد، برنج و آلومینیوم مفید است. این محصول به دلیل دقت بالا و پرداخت‌های ‌صافی که ایجاد می‌‌‌کند، به‌ویژه در تولید محصولات پزشکی به یکی از دستگاه‌های ‌پرفروش تبدیل شده است. از دیگر مزایای دستگاه برش لیزری در مقایسه با سایر فناوری‌های ‌برش مانند فرز CNC عبارت‌اند از:

  • سرعت تولید بالا
  • مقرون‌به‌صرفه‌تر از ماشین‌های ‌CNC
  • سازگاری گسترده با انواع متریال
  • بدون آلودگی (زیرا یک فرایند بدون تماس است)

انواع اصلی دستگاه برش لیزری فلزات

لیزرهای پرقدرت برای انواع فلزات با ضخامت بالا مانند فولاد، آلومینیوم، مس و برنج کاربرد دارد. نوع دستگاه برش لیزری تعیین‌کننده ضخامت متریالی است که قابل برش با آن دستگاه است. در ادامه انواع اصلی دستگاه‌های لیزر فلزات را آورده‌ایم.

دستگاه برش لیزری گازی / C02؛ برشی کارآمد و ارزان

برش با استفاده از CO2 با تحریک الکتریکی انجام می‌‌‌شود. در تولید لیزر CO2 از گازهای دیگری مانند نیتروژن و هلیوم نیز استفاده می‌‌‌شود. لیزرهای CO2 طول موج 10.6 میلی‌متری ساطع می‌‌‌کنند و این نوع از لیزر، انرژی کافی برای سوراخ کردن متریال‌های ‌ضخیم‌تر در مقایسه با لیزر فایبری با همان قدرت را دارد. این لیزرها همچنین هنگامی‌که برای برش متریال‌های ‌ضخیم استفاده می‌‌‌شوند، سطح صاف‌تری را ایجاد می‌‌‌کنند. لیزرهای CO2 رایج‌ترین انواع برش لیزری هستند. چرا که کارآمد، ارزان هستند و می‌توانند انواع متریال را برش دهند.

برش لیزری کریستال

دستگاه‌های ‌برش لیزری کریستال پرتوهایی از nd:YVO و nd:YAG تولید می‌‌‌کنند. آن‌ها می‌توانند مواد ضخیم‌تر و مستحکم‌تر را برش دهند زیرا در مقایسه با لیزرهای CO2 طول موج کمتری دارند؛ و به این معنی است که شدت بیشتری دارند. اما ازآنجاکه آن‌ها قدرت بالایی دارند، قطعات تولیدشده با این روش به‌سرعت فرسوده می‌‌‌شوند.

دستگاه برش لیزری فایبر؛ دستگاهی با مصرف انرژی پایین

در دستگاه برش لیزری فایبر، فرایند برش با استفاده از فایبرگلاس انجام می‌‌‌شود. لیزرها قبل از اینکه با فایبر خاصی تقویت شوند، از یک “لیزر دانه‌ای” منشا می‌‌‌گیرند. لیزرهای فایبر در دسته لیزرهای دیسکی و nd:YAG قرار دارند و از خانواده‌ای به نام لیزرهای حالت جامد هستند. در مقایسه با لیزرهای گازی، لیزرهای فایبر دارای قطعات متحرک نیستند، از لحاظ مصرف انرژی دو تا سه برابر کم‌مصرف‌تر هستند و می‌توانند متریال‌های ‌رفلکتیو را به‌راحتی برش دهند؛ بدون اینکه بازتاب‌های پشتی مشکلی به وجود آورند. این لیزرها، هم در مورد متریال‌های ‌فلزی و هم غیرفلزی کاربرد دارند. اگرچه لیزر فایبر تا حدودی شبیه به لیزرهای نئودیمیم است، ولی به نگهداری کمتری نیاز دارند؛ بنابراین، آن‌ها جایگزین ارزان‌تر و ماندگارتری برای لیزرهای کریستال هستند.

برای انواع فلزات، مناسب‌ترین دستگاه برش لیزری کدام است؟

برش لیزری برای انواع فلزات مناسب است. نوع متریال برش داده ‌شده و خواص آن تا حد زیادی تعیین‌کننده مکانیزم بهینه برش، گاز مورد استفاده در برش و نوع دستگاه برش لیزری است. در ادامه بهترین دستگاه برای برش لیزری انواع فلزات را با هم بررسی می‌‌‌کنیم.

دستگاه لیزر برش فولاد و استیل

در مورد هر متریال باید از دستگاه برش لیزری مناسبی استفاده شود. این به این دلیل است که هر متریال نیاز به مقدار خاصی از انرژی برای برش دارد. به‌عنوان مثال، انرژی مورد نیاز برای برش کاغذ بسیار کمتر از انرژی مورد نیاز برای یک صفحه فولادی با ضخامت 20 میلی‌متر است.

به‌عنوان یک قاعده کلی، لیزر 40 وات می‌تواند کاغذ، مقوا، فوم و پلاستیک نازک را برش دهد، درحالی‌که لیزر 300 وات می‌تواند فولاد نازک را برش دهد. اگر می‌‌‌خواهید ورق‌های ‌فولادی 2 میلی‌متری یا ضخیم‌تر را برش دهید، حداقل به 500 وات توان نیاز دارید. دستگاه برش لیزری CO2 مناسب‌ترین نوع دستگاه برای برش ورق‌های ‌استیل و آهنی است.

دستگاه لیزر برش آلومینیوم

آلومینیوم متریالی رفلکتیو، نرم و رسانای حرارتی است. با این وجود، همچنان می‌توان آلومینیوم را با لیزر CO2 یا فایبر برش داد. پرتوهای لیزر پرسرعت، برش آلیاژهای مختلف آلومینیوم از جمله آلیاژهای آلومینیوم مورد استفاده در صنعت هوافضا و صنایع دریایی را ممکن می‌سازد. هنگام برش آلومینیوم با لیزر CO2، باید از یک نوک برنده فلزی استفاده کنید که مونتاژ آن متفاوت با نوک برنده به‌کاررفته در برش متریال‌های ‌غیرفلزی مانند پلاستیک یا فوم است.

دستگاه لیزر برش مس

اگرچه گزینه‌های ‌بسیار متنوعی برای برش مس وجود دارد، برخی از آن‌ها کارآمدتر هستند. برای مدت طولانی، لیزرهای CO2 بهترین راه برای برش مس و یک انتخاب محبوب در صنعت بود. لیزر CO2 برای برش مس به دلیل توانایی آن در برش تمیز متریال‌های ‌ضخیم استفاده می‌‌‌شد. با این حال، ورق مس باید با اسپری گرافیت یا شیر منیزیم پوشانده می‌‌‌شد تا از بازتاب نور جلوگیری شود که می‌تواند به لیزر آسیب برساند. لیزر فایبر به‌عنوان یک فناوری پیشرفته‌تر در سال 2008 وارد صنایع شد. برش لیزر فایبر، برش مس را کارآمدتر و مقرون‌به‌صرفه‌تر کرد، زیرا پرتوی لیزر تشدیدکننده بازتاب نمی‌شود و باعث آسیب نمی‌شود.

دستگاه لیزر برش برنج

دستگاه برش لیزر فایبر، صفحات برنجی را بسیار سریع و دقیق برش می‌‌‌دهد و شکاف برش باریک و صاف است. برش لیزری برنجی برش بدون تماس است، بنابراین متریال‌های ‌برنجی یک سطح صاف را خواهند داشت و می‌تواند مستقیما برای مونتاژ استفاده شود.

دستگاه‌های ‌برش با لیزر، دستگاه‌هایی ایده‌آل برای برش فلزات

در پایان باید گفت که تفاوت در انواع دستگاه‌های ‌برش لیزری ناشی از نوع لیزرهای به‌کاررفته در دستگاه‌ها است. نوع لیزر تعیین‌کننده نوع ضخامت متریالی است که لیزر ممکن است بتواند برش دهد. به‌طورکلی، لیزر پرقدرت برای کاربردهای حرفه‌ای که در آن بخش‌های ‌بزرگی از قطعات فلزی نیاز به برش دارند، ایده‌آل خواهد بود. در حال حاضر سه نوع دستگاه برش لیزری CO2، کریستال و فایبر پرکاربردترین دستگاه در صنایع مختلف هستند که در مورد انواع فلزات از جمله فولاد، آلومینیوم، مس و برنج باید از مناسب‌ترین نوع دستگاه برش لیزری استفاده شود.

اگر به دنبال خرید بهترین انواع دستگاه‌های برش لیزری هستید، می‌توانید سری به وب سایت روتک بزنید. روتک مفتخر است با سه دهه سابقه فعالیت، بهترین انواع دستگاه‌های برش لیزری و قطعات یدکی آن را به صنعتگران کشور عرضه کند.

دکمه بازگشت به بالا