اجتماعیکسب و کار ایرانی

لیست اموال قابل توقیف برای مهریه

راههای مطالبه مهریه و توقیف اموال زوج (شوهر)

 • زن می تواند با مراجعه به دادگاه خانواده یا دایره اجرای ثبت مستقر در اداره ثبت اسناد محل وقوع ازدواج مهریه خود را مطالبه کند یا میتواند این کار را به وکیل مهریه بسپارد.
 • اگر مهریه وجه نقد یا در حکم نقد مانند سکه و طلا باشد زن با در دست داشتن سند رسمی ازدواج می تواند به دفتر ازدواج و سپس دایره اجرای ثبت (مستقر در اداره ثبت اسناد محل وقوع ازدواج) مراجعه و در فرم خاصی که در آن دایره موجود است تقاضای کند. البته به میزان نیم عشر یا 5 درصد هزینه اجرایی پرداخت می نماید که بعدا این هزینه از شوهر اخذ خواهد گردید.
 • اجراییه به شوهر ابلاغ می شود و به او ۱۰ روز مهلت داده خواهد شد تا طلب همسرش را پرداخت کند. در صورتی که شوهر در این مدت دین خود را نپردازد زن می تواند با معرفی اموال و دارایی شوهر به اجرای ثبت، تقاضا کند اموال او توقیف شود و همین طور زن می تواند مطالباتی را که شوهر از اشخاص دیگری دارد و یا موجودی حساب های بانکی او را توقیف کند. زن همچنین می تواند تقاضای توقیف حقوق شوهر را از سازمان ها و موسسه های دولتی و یا خصوصی داشته باشد و تا میزان یک چهارم حقوق (مادام که شوهر متاهل است) و نیز یک سوم آن را (در صورتی که زن و شوهر از یکدیگر جدا شوند و تا زمانی که شوهر زن دیگری اختیار نکرده) توقیف کند.
 • اگر مهریه سکه یا طلا باشد و شوهر نتواند اصل آن را بپردازد، قیمت روز مطالبه آنها (روزی که زن آن را از طریق اجرای ثبت و یا دادگاه مطالبه می کند) ملاک اجرای قانونی حکم است. اگر سند ازدواج رسمی نباشد، زن برای مطالبه مهریه خود باید از طریق تسلیم دادخواست به دادگاه اقدام کند.
 • همچنین زوجه می تواند با ارایه دادخواست حقوقی به دادگاه ویژه خانواده، مهریه خود، هزینه ابطال تمبر و حق الوکاله وکیل را مطالبه نماید و همزمان تقاضای توقیف اموال همسرش را نیز بنماید.
 • در صورت ناتوانی زوجه از پرداخت هزینه دادرسی وی می تواند دادخواست اعسار از پرداخت هزینه دادرسی را به پیوست دادخواست مهریه ارایه دهد که دادگاه بدوا به این خواسته رسیدگی و سپس به خواسته اصلی می پردازد. بدیهی است زوجه در صورت اثبات اعسار، از پرداخت هزینه دادرسی معاف خواهد بود.
 • پس از مطالبه مهریه توسط زن اگر مرد مدعی باشد که قبلا مهریه را پرداخت نموده است می تواند حسب مورد با  به دادگاه (در صورتیکه مطالبه مهریه زا دادگاه صورت گرفته باشد) یا تقدیم دادخواست ابطال اجراییه (در صورتیکه مطالبه از طریق اداره اجرای ثبت صورت گرفته باشد) به مطلوب و مقصود خود برسد.

سوالات متداول در خصوص مطالبه مهریه

1- آیا هر مالی را میتوان مهر قرار داد ؟

به طور کلی و بنا بر مقررات شرع و قانون، هر چیزی که مالیت داشته باشد، می‌توان آن‌ را به عنوان  یا صداق تعیین کرد. بنابراین قرار دادن مال منقول و مال غیر منقول به عنوان مهریه،‌ صحیح است. مال منقول می‌تواند سکه یا وجه باشد یا حتی گل یا کتابی خاص مثل قرآن، نهج‌البلاغه، کتب تفسیری یا حتی کتاب شعر. مهر غیر منقول هم می‌تواند خانه یا آپارتمان باشد، یا زمین زراعتی یا باغ و مانند آن. بنابراین صرف مالیت داشتن بدین معنی که ارزش ریالی داشته باشد، برای اینکه مالی بتواند مهر زن قرار بگیرد کافی است.

2- بهترین مال و چیزی که می تواند مهریه باشد چیست؟ 

همانطور که قبلا هم گفته شد، هر چیزی که ارزش مالی داشته باشد و بشود در قبال آن پول دریافت کرد، می‌تواند مهریه در نظر گرفته شود. همچنین هر آنچه را که بتوان  قرار داد،‌ در ستون مربوط به صداق،‌ در سند ازدواج قابل ثبت است.حتی می‌توان چند مورد را به هم ضمیمه و به عنوان ثبت کرد.

اما بهترین مهر مال غیرمنقول معین است چرا که مال معین، بلافاصله پس از جاری شدن خطبه عقد، به ملکیت زن در می‌آید. این را نیز به خاطر داشته باشید اینکه واگذاری تمام مهر را به بعد از رابطه زناشویی موکول کرده‌اند به این معنی این نیست که تمام مهر به محض عقد به زن منتقل نمی‌شود. بلکه منظور این است که اگر قبل از رابطه زناشویی صورت گیرد، زن موظف است که نیمی از مهر را بازگرداند.

3- آیا ملک را می تواند مهریه کرد ؟

برای ثبت ملک به‌عنوان مدارکی لازم است که باید در هنگام عقد در دفتر ازدواج آماده باشد. تمام مدارکی که برای انتقال ملک نیاز است و معمولا فروشنده آنها را به دفتر ثبت اسناد رسمی ارائه می‌دهد؛ از جمله برگه استعلام از ثبت، گواهی از دارایی مبنی بر پرداخت مالیات و گواهی از شهرداری برای اثبات پرداخت عوارض و همچنین سند رسمی ملک.در صورتی که زوج تمام این مدارک را آماده کند و همراه خود به دفتر ازدواج بیاورد،‌ سردفتر ازدواج هم در قباله ازدواج مشخصات ملک را به عنوان مهر زوجه وارد می‌کند.

 مثلاً این‌طور می‌نویسد که «منزل مسکونی با فلان مساحت و به این شماره واقع در فلان محله و …» بعد از مشخصات منزل، باید سردفتر شماره گواهی دارایی و شهرداری و شماره استعلام ثبتی را هم درج کند.  اما جریان قانونی ثبت به اینجا ختم نمی‌شود. دفتر ازدواج و طلاق موظف است که قباله ازدواج را به نزدیک‌ترین دفتر ثبت اسناد رسمی بفرستد. دفتر ثبت اسناد پس از دریافت قباله، خلاصه معامله صداقی ثبت می‌کند و نام زوجه را به عنوان مالک جدید در ستون انتقالات می‌نویسد و شماره آن را به اداره ثبت می‌فرستد تا سند به نام زوجه ثبت شود.  سندهای دفترچه‌ای قبلی بعد از انتقال به سند تک‌برگی تغییر پیدا می‌کنند. در کل هر کس که سند به او منتقل می‌شود، باید منتظر بماند که سند تک‌ برگی جدید به نام او صادر شود.

4- آیا مهریه می تواند در سند عادی باشد ؟

اسناد در دو صورت رسمی هستند یکی زمانی که در دفاتر ثبت اسناد رسمی ثبت شوند دیگر زمانی که در دفاتر ازدواج و طلاق به ثبت برسند. اما سند عادی هر نوع نوشته‌ای است که بین افراد تنظیم و امضا می‌شود. سند عادی در محاکم قضایی قابلیت استناد ندارد. به عنوان مثال اگر ملکی برای زن تعیین شود و این مسئله را روی کاغذی ثبت کنند و در مراسم بله‌بران تمام حضار هم آن را امضا کنند، باز هم نمی‌توان به این برگه استناد کرد.چرا که این برگه سند عادی محسوب می‌شود و اعتبار استنادی ندارد.

بنابراین تا زمانی که ملک در سند رسمی ازدواج به عنوان مهر زن ثبت نشود و مراحلی که ذکر شد، برای ثبت انتقال آن طی نشود، نمی‌توان اثبات کرد که این ملک به عنوان ، بعد از عقد نکاح به مالکیت زن درآمده است. اما اگر مراحل قانونی طی شود، سند رسمی است و تا زمانی که کسی ادعای جعل نکند و این ادعا را ثابت نکند این سند قابل استناد است.

5- آیا تملک مهریه می تواند با شرط ضمن عقد باشد ؟

اخیراً در بسیاری از ازدواج‌ها تاکید بر این است که اگر داماد در آینده خانه‌ای خرید، سه دانگ آن را به نام همسرش کند. اما باید دانست که مالی که هنوز وجود ندارد و فرض و احتمال بر این است که در زمان آینده خریداری خواهد شد، نمی‌تواند به‌عنوان  در نظر گرفته شود. برخی مواقع ممکن است خانواده عروس اصرار داشته باشند که این مسئله انجام شود و آن را به صورت بخواهند. این در حالی است که شرط مبهم باطل است. یعنی اگر شرط شود داماد سه دانگ از آپارتمانی را که در آینده نامعلوم خواهد خرید، به نام همسرش کند،‌ این شرط به دلیل ابهام داشتن، باطل است. مگر اینکه زمان مشخصی را تعیین کنند؛‌ مثلا طی شش‌ماه آینده.هم‌چنین باید ملکی که در آن زمان مشخص خواهد خرید معلوم باشد.

به این ترتیب می‌توان چنین تعهدی را به عنوان بر عهده زوج گذاشت. البته با ذکر مشخصات کامل ملک و هم‌چنین مهلت زمان انجام شرط.  درج عبارت «به صورت مجانی» در مورد این شرط، لازم است.اما قراردادن چنین شرطی ممکن است دردسرهایی را برای زندگی خانوادگی فرد به دنبال داشته باشد. زیرا ممکن است در زمان موعود،‌ مرد حاضر به اجرای شرط نشود و زن هم بر احقاق حق خود اصرار کند. بنابراین زن مجبور است دادخواستی مبنی بر الزام همسرش به اجرای شرط به دادگاه تقدیم نماید. این اقدام صلح و امنیت خانواده را برهم می‌زند.

6- اگر به سردفتر ازدواج غیر مطلع بر خوردیم چه کنیم ؟

سردفتران موظف هستند که اطلاعات حقوقی متناسب با موارد مختلف را در اختیار مراجعان قرار دهند و در مرحله بعد اقدام به انجام کار آنها کنند. اما ممکن بعضی از سردفتران به هر دلیل یک شرط را اشتباهی ثبت کنند. .در این صورت افراد متضرر می‌توانند از سردفتر خاطی یا متخلف شکایت کنند و پس از بررسی‌های لازم، جریمه نقدی و یا انفصال از خدمت برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود.

البته اگر متضرر بخواهد که تمام مبلغ ضرر و زیان را از سردفتر بگیرد، این امر امکان‌پذیر نیست و او را به دردسر می‌اندازد.پس بهترین راه این است که قبل از اقدام به تعیین  یا گذاشتن شرط در مورد صحت آن با یک فرد مطلع مشورت کنند. زیرا ممکن است سردفتر به دلیل مشغله‌ فکری، حضورذهن نداشته باشد و نتواند موارد حقوقی را به افراد متذکر شود یا اینکه بخواهد دقیقا به خواست مراجعه‌کننده عمل کند.

توقیف اموال شوهر برای مهریه و قوانین جدید آن

تا قبل از سال 99 و صدور بخش‌نامه از طرف رئیس قوه قضاییه، توقیف اموال به وسیله دادگاه و اداره ثبت انجام می‌شد. و در این صورت زوجه موظف بود برای توقیف اموال شوهر خود به یکی از این دو مرجع قضایی مراجعه کند. اما در سال 99 بود که رئیس قوه قضاییه طی بخش‌نامه‌ای، تغییراتی در روش توقیف اموال به وجود آورد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

به موجب این بخش‌نامه، تمام خانم‌هایی که قصد اقدام برای گرفتن مهریه را دارند، در وهله اول باید به اداره ثبت مربوطه مراجعه کنند.

در صورتی که اداره ثبت نتواند این امکان را فراهم کند که تا دو ماه از ثبت درخواست، نسبت به شناسایی لیست اموال قابل توقیف مرد اقدام نماید؛ یا اینکه تا  شش ماه از ثبت درخواست، نسبت به اجرای سند ازدواج و دریافت مهریه اقدام کند؛ زوجه برای مطالبه مهریه این امکان را دارد که گواهی صادره از اداره ثبت را به  دفتر خدمات قضایی  و دادگاه خانواده ارائه کند.

به این نکته توجه داشته باشید که دادگاه خانواده و دفترهای خدمات قضایی الکترونیک، تا قبل از صدور گواهی بالا امکان پذیرش دادخواست مطالبه مهریه و توقیف اموال بابت مهریه را ندارند.

توقیف اموال برای مهریه از طریق اداره ثبت

در ادامه به همراه وکیل شرق تهران به بررسی تعدادی از مراحل مربوط به توقیف اموال از طریق اداره ثبت خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 1. شخصی که تقاضای توقیف اموال برای مهریه از طریق اداره ثبت را دارد باید به دفترخانه‌ای که عقد نکاح در آن صورت گرفته، مراجعه کرده و درخواست صدور اجراییه را ثبت کند.
 2. در مرحله بعد سر دفتر درخواست مورد نظر را ارسال کرده و زوجه را برای تشکیل پرونده به اداره ثبت مربوطه راهنمایی می‌کند.
 3. بعد از آن زوجه با در دست داشتن قبض ارسال اجراییه برای زوج، برگه اجراییه و تمام مدارک شخصی از جمله کارت ملی، شناسنامه و سند ازدواج به اداره ثبت مورد نظر مراجعه و تشکیل پرونده می‌دهد‌
 4. پس از تشکیل شدن پرونده موردنظر، یک نسخه از اجراییه برای زوج ارسال و مهلتی 10 روزه برای پرداخت مهریه یا معرفی مال به او داده می‌شود.
 5. پس از دریافت پاسخ ابلاغیه، اگر بعد از گذشت 10 روز از سمت شوهر برای معرفی مال یا پرداخت مهریه اقدامی صورت نگرفته باشد، زوجه این امکان را دارد که از طریق اداره ثبت برای توقیف اموال مرد اقدام کند.

    * این نکته حائز اهمیت است که توقیف اموال بابت مهریه به‌وسیله اداره ثبت، مشمول هزینه‌ی مطالبه به ارزش نیم عشر یا یک بیستم مهریه مطالبه شده خواهد شد که درصورت توقیف اموال زوج از آن محاسبه خواهدشد و برعهده زوج می باشد.

توقیف اموال بابت مهریه از طریق دادگاه

اگر اداره ثبت این توانایی را نداشته باشد که در مدت دو ماه بعد از ثبت درخواست توقیف اموال نسبت به شناسایی و توقیف اموال شوهر اقدام نماید، زوجه این امکان را دارد گواهی مربوطه را از اداره ثبت دریافت کرده و برای مطالبه مهریه خود به دادگاه مراجعه کند. در ادامه به بررسی مراحل توقیف اموال برای مهریه از طریق دادگاه خواهیم پرداخت.

البته قابل ذکر است که بهترین راه مطالبه مهریه و توقیف اموال مرد برای مهریه، از طریق واگذاری وکالت به یک وکیل پایه یک دادگستری خانواده تهران و پیگیری امور به صورت کاملا قانونی و اصولی تا رسیدن به نتیجه مطلوب است.

 1. همانطور که گفته شد، اولین وظیفه زوجه این است که گواهی مربوطه را از اداره ثبت گرفته و با مدارکی از جمله شناسنامه، کارت ملی و سند ازدواج به دادگاه مراجعه نماید. زوجه در دادگاه باید دادخواست خود مبنی بر مطالبه مهریه و توقیف اموال مرد بابت مهریه را ثبت نماید.
 2. پس از ارائه دادخواست به دادگاه، بسته به مبلغ مهریه مطالبه شده، مرجع رسیدگی به این دادخواست تعیین خواهد شد. اگر مهریه زن معادل مبلغ 20 میلیون تومان و کمتر باشد، دادخواست برای شورای حل اختلاف ارسال خواهد شد و اگر میزان مهریه او بیش از 20 میلیون تومان باشد، دادخواست او برای دادگاه خانواده فرستاده می‌شود.

* به این نکته توجه کنید که اگر در مرحله توقیف اموال توسط اداره ثبت، مالی از شوهر مورد توقیف قرار نگرفت؛ بسیار بعید است که از طریق دادگاه این اتفاق بیفتد. اما با توجه به اینکه ممکن است در فاصله زمانی اجرای ثبت تا توقیف اموال مرد برای مهریه از طریق ثبت، مالی از راه‌های گوناگون همچون سهم الارث و … به دارایی مرد افزوده شده باشد، در دادگاه نیز امکان ارائه دادخواست توقیف اموال فراهم خواهد بود.

 1. دادگاه خانواده بعد از دریافت دادخواست مهریه، وقتی برای دادرسی تعیین کرده و پس از رسیدگی به تقاضای  دریافت مهریه، رای صادر خواهد کرد.
 2. رای صادره به شوهر ابلاغ می‌ گردد که بیست روز مهلت اعتراض دارد درصورت عدم اعتراض وقطعیت رای ، می‌توان برای اجرای آن اقدام کرد. اما اگر مرد به رای مهریه اعتراض کرده و درخواست تجدید نظر داشته باشد، لازم است تا صدور رای تجدیدنظر تحمل کرده و پس از آن برای به اجرا در آوردن حکم قطعی اقدام کرد.
 3. اگر در حین مرحله اجرا نیز زوجه به وجود اموالی از مرد واقف شد، این امکان برای او فراهم است که درخواست توقیف اموال بابت مهریه  را تقدیم اجرا نماید و به وصول مهریه خود بپردازد.

توقیف حقوق شوهر برای مهریه

بر اساس مشاوره حقوقی وکیل پایه یک دادگستری خانم گروه حقوقی دادارمنش، زوجه این امکان را دارد که برای دریافت مهریه، تقاضای توقیف حقوق شوهر خود را مطرح کند. در تقاضای توقیف حقوق مرد، اگر زن هنوز در زندگی مشترک با مرد باشد این امکان برای او فراهم است که یک چهارم حقوق مرد را ازآن خود کند. و در صورت جدایی، تا زمان ازدواج مجدد مرد، امکان این توقیف یک سوم از حقوق مرد را دارد.

مشاوره حقوقی توقیف اموال برای مهریه

توقیف اموال برای مهریه یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در زمان طلاق به شمار می‌رود و تغییراتی که در سال 1399 در قوانین مهریه به وجود آمد، باعث شده است تا جزئیات قانونی بیشتری در این مورد مطرح شود و همین امر الزام حضور یک وکیل حرفه‌ای در این روند را بیشتر از پیش کرده است و یک مراحل سخت این توقیف را برایتان آسان می‌کند. جهت دریافت مشاوره تخصصی مهریه با وکیل یعقوبی تماس بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا