اجتماعیکسب و کار ایرانی

انگشتر نشون بله برون در کدام انگشت می اندازند؟

انگشتر نامزدی در کدام دست انداخته می‌شود؟

برای این سوال که انگشتر یاقوت طلا نامزدی یا حلقه ازدواج راباید در کدام دست انداخت پاسخ از پیش تعیین شده‌ای وجود ندارد. انتخاب شما بسته به فرهنگ، مذهب و جایی که زندگی می‌کنید و یا حتی اینکه چپ دست یا راست دست باشید می‌تواند متفاوت باشد.

انگشتر طلا یاقوت سبز |انگشتر یاقوت زنانه

انگشتر نامزدی در جوامع مختلف

اولین بار رومی‌ها بودند که حلقه را در انگشت چهارم دست چپ انداختند، زیرا آنها باور داشتند که این انگشت آغاز رگ عشق است؛ رگی که به قلب منتهی می‌شود. عده‌ای معتقدند این انگشت به دلیل این رسم قدیمی ‌بر دیگر انگشتان ترجیح داده می‌شود كه انگشت اول (شست) را به نام پدر، انگشت دوم به نام پسر و انگشت سوم را به نام روح القدس نام گذاری كرده‌اند. بنابراین داماد پس از این كه سه انگشت را نام برد و از آن‌ها گذشت حلقه را به دست عروس می‌اندازد. این واقعیت هم وجود دارد كه فلز و سنگ یاقوت كم استقامت‌تر در انگشت و دستی قرار بگیرد كه كمتر از دیگر انگشتان استفاده و كمتر دچار صدمه و آسیب می‌شود.

اما رسم کشورهای اروپای قاره‌ای، انداختن حلقه به دست راست است. البته یک استثنای تاریخی در نظام‌های سلطنتی این منطقه وجود داشت که اشراف زاده‌ها حلقه را در دست چپ می‌انداختند. در برخی از کشورهای آمریکای جنوبی هم چون آرژانتین، زن و مرد هر کدام از یک حلقه استفاده می‌کنند و این حلقه‌ها معمولاً خیلی شبیه دیگر حلقه‌های عروسی است، با این تفاوت که به جای طلا از نقره ساخته می‌شود.

در کشورهای اسکاندیناوی همچون فنلاند و تروز هم مرد و هم زن یک انگشتر نامزدی بر دست می‌اندازند. در برزیل، این حلقه‌ها معمولا از طلا ساخته می‌شود و سنتی هم برای چگونگی دادن حلقه نامزدی وجود ندارد. در این کشور، هم مرد و هم زن قبل از عروسی و در دوران نامزدی حلقه را بر دست راستشان و بعد از ازدواج حلقه را بر دست چپشان می‌اندازند. در اسكاندیناوی همچنین رسم ‌است كه برخی زنان از سه حلقه استفاده می‌كنند برای نامزدی، برای ازدواج و برای مادر شدن.

استفاده مردان از حلقه نسبتا جدید است تا میانه قرن 20 بیشتر زنان بودند كه حلقه در دست می‌كردند كه شاید یادآور روزهایی بود كه زنان جزوی از املاك و دارایی همسرانشان بودند. بعد از جنگ جهانی دوم بسیاری از مردان با جدایی‌های طولانی مدت از همسران خود مواجه شدند و از آن زمان آن‌ها نیز شروع به استفاده از حلقه به عنوان نشانه‌ای از تاهل كردند یعنی آن‌چه موجب می‌شود همواره به یاد همسران خود باشند.

در ایسلند كه نامزدی و ازدواج هر دو به وسیله پول پذیرفته می‌شد حلقه، كمتر ضروری به نظر می‌رسید چرا كه انتظار می‌رفت دختر هدایای خود را نقدی دریافت كند، با این حال حلقه در این كشور نیز استفاده می‌شد اما به سختی حلقه انگشت نام می‌گرفت چرا كه به اشكال مختلف از استخوان، سنگ، كهربای سیاه، طلا و نقره ساخته می‌شد و گاهی اوقات به حدی پهن بود كه اجازه نمی‌داد دست از آن عبور كند. در مراسم نامزدی داماد چهار انگشت و كف دست خود را از این حلقه عبور می‌داد و با این روش می‌توانست دست عروس خود را بگیرد. روس‌های یهودی نیز حلقه ازدواج را در انگشت سبابه می‌اندازند.

انگشتر نامزدی و جایگاه آن در جوامع فعلی

اكنون نیز حلقه و پذیرش آن بخشی از مراسم ازدواج است و بیشتر مردم حلقه را در دست چپ خود می‌اندازند گر چه برخی زنان اروپایی در دست راست هم از آن استفاده می‌كنند. در دوران جدید، برخی از حلقه‌های عروسی زنان در دو قسمت جداگانه ساخته می‌شود. یک قسمت به او داده می‌شود و او به عنوان انگشتر نامزدی به دست می‌اندازد تا وقتی که پیشنهاد ازدواج را می‌پذیرد و قسمت دیگر در مراسم عروسی موقعی که هر دو به دست انداخته می‌شود. دو حلقه همچون یک حلقه به نظر می‌رسد. انگشتر نامزدی و حلقه ازدواج در تمامی نقاط دنیا تنها نشانه عشق نیست، بله نشانه تعهد نیز هست. حلقه نشانه تداوم زندگی نیز هست و اینکه عشق هرگز پایان نمی‌پذیرد. حلقه به معنای این است که فردی متعهد و صمیمی در زندگی فرد وجود دارد.

بله برون؛ ۵ ایده خرید انگشتر نشون و لباس مراسم بله برون + عکس

کسانی که قصد دارند با فرد مورد علاقه خود ازدواج کنند، حتما مراسمی را بر اساس آداب و رسوم ویژه ای که در سنت ما وجود دارد، برگزار می کنند. بعد از مراحل آشنایی و گذر از شناخت، نوبت به مراسم هایی مانند خواستگاری، بله برون، حنابندون، عقد کنون و عروسی می رسد که هر کدام دارای ویژگی های جذابی در اجرای مراسم هستند. ما در این مطلب قصد داریم شما را با مراسم بله برون آشنا کنیم و از انگشتر نشون که در این مراسم بر انگشتان عروس آینده می نشیند، سخن بگوییم. با ما همراه باشید.

مراسم بله برون و انگشتر نشون

همان طور که گفته شد، در مراسم ازدواج ایرانی، بسیاری از خانواده ها دوست دارند، حتی در وسعت اندک هم که شده، آداب و رسوم سنتی را رعایت کنند که یکی از همین آداب پیش از ازدواج، مراسم بله برون است. اما مراسم بله برون چیست؟

مراسم بله برون

مراسم بله برون همان جلسه ای است که پس از خواستگاری و قبل از نامزدی برگزار می شود و در آن خانواده ها و بزرگان فامیل مانند پدر بزرگ ها و مادربزرگ ها، عمه ها، عموها، دایی ها و خاله های بزرگ دور هم جمع شده و ضمن شناخت بیشتر از یکدیگر، درباره مسائل مهمی مانند مهریه، شیربها، تاریخ عقد و عروسی صحبت می کنند. در این مراسم نیز انگشتر نشون خریداری شده را نیز بر دست عروس می کنند تا از همان لحظه، او را عروس خانواده داماد معرفی نمایند.

در این مراسم، تمامی قول و قرارها روی یک برگه کاغذ نوشته می شود و عروس و داماد و بزرگ ترها آن را امضا می کردند. اما امروز آلبوم های زیبایی برای مراسم بله برون در بازار وجود دارند که به این مراسم زیبایی و شکوه بیشتری می بخشند. در بله برون، علاوه بر انگشتر نشون، هدایایی نیز برای عروس خریداری می شوند و در نهایت این مراسم با جشن و گرفتن عکس های یادگاری با بله گفتن عروس خانم به پایان می رسد.

انگشتر نشون، کله قند، چادر، دفتر بله برون، گل و شیرینی از جمله مهم ترین هدایایی است که در این مراسم به عروس داده می شود. خوب است بدانید که برخی دیگر از افراد دوست دارند هدایای جذاب دیگری را نیز در این روز به عروس خود تقدیم کنند. البته بسیاری از خانواده ها برای حفظ آرامش، در همان مراسم  خواستگاری، درباره مهریه و شیربها و موضوعات مهم صحبت می کنند و ترجیح می دهند تا مراسم بله برون بیشتر به جشن و شادی ختم شود. اما انگشتر نشون چیست؟ انگشتر نشون با حلقه نامزدی متفاوت است و زودتر از آن به دست عروس خانم می رود.

انگشتر نشون

انگشتر نشون از سوی خانواده داماد خریداری می شود و به عنوان یک هدیه به عروس آینده می دهند. از سوی دیگر این انگشتر را می توانیم نوعی تعهد اولیه عروس به داماد بنامیم تا مراسم ازدواج به صورت رسمی برگزار شود.

از آن جایی که این انگشتر نشون مانند خرید جهیزیه داماد، از سوی خانواده داماد خریداری می شود و اغلب عروس خانم ها دخالتی در آن ندارند، سلیقه داماد و خانواده اش حین خرید انگشتر نشون به خوبی نشان داده خواهد شد. از سوی دیگر جعبه کادویی انگشتر نشون نیز بسیار مهم است و می تواند نشانگر احترام و شوق خانواده داماد به این وصلت باشد. تمامی این ها می تواند در شناخت نسبتی میزان علاقه و سلیقه داماد برای عروس خانم بسیار مهم باشد.

انگشتر نشون چه ظاهری دارد؟

همان طور که می دانید، انگشترهای مختلفی در بازار وجود دارند که افراد می توانند آن ها را خریداری نمایند، اما حلقه و انگشتر نشون، اغلب انگشتری سبک و ساده و تک نگین هستند. بسیاری از عروس خانم ها انگشتر نشون خود را بعد از ازدواج، پشت حلقه خود می اندازند، لذا می تواند اهمیت بسیاری داشته باشد.

انگشتر نشون چه رنگی است؟

خرید انگشتر نشون کاملا سلیقه ای است و هیچ رنگ خاصی برای آن تعریف نشده است. این انگشتر می تواند سفید، زرد و یا حتی رزگلد باشد، اما خانواده داماد بهتر است برای خرید انگشتر نشون، حتما سلیقه عروس خانم را نیز مد نظر قرار دهند تا هدیه ای که به او تقدیم می کنند، باب پسندش باشد.

در کل انگشتر نشان اغلب به سلیقه خانواده داماد خریداری می شود و هیچ قاعده و قانونی در ارتباط با اندازه، مدل و رنگ این انگشتر وجود ندارد. درواقع همه چیز به سلیقه خانواده داماد برمی گردد که البته اگر شناختی از عروس خانم وجود داشته باشد، این خرید می تواند به بهترین شکل ممکن رخ دهد.

سخن پایانی

از آنجایی که مراسم های پیش از ازدواج می توانند بسیار دلهره آور و استرس زا باشند، خوب است که از پیش همه چیز را برنامه ریزی کنید.برای گرفتن تصمیم ها در زمینه های مختلف، حتما نظر خود را با نظر خانواده یکی کنید تا از بحث و گفت و گو در مراسم هایی که بهتر است به خوبی و شادمانی برگزار شود، جلوگیری نمایید. از سوی دیگر حتما این نکته را مد نظر داشته باشید که این مراسم ها، شما را برای شناخت بیشتر خانواده فرد مقابل آماده می سازد، لذا خوب است که تمامی آنچه که در مراسم بله برون رخ می دهد را به یاد بسپارید تا با شناخت خوبی وارد زندگی مشترک شوید.

دکمه بازگشت به بالا