اجتماعیکسب و کار ایرانی

براق کردن سنگ ساختمانی با کمترین هزینه

۴ روش عالی برای براق کردن سنگ های ساختمانی

امروز قصد دارم تا درباره براق کردن سنگ های ساختمانی و نماشویی ساختمان با شما صحبت کنم. امروزه سنگ‌های براقی را که ما می‌بینیم با روش های مختلف ایجاد می‌شوند. برای این که سنگ‌ها ظاهر بهتری داشته باشند و خاک ها و گرد و غبار به بهترین شکل از آن‌ها پاک شود، از تکنیک های براق کردن سنگ های ساختمانی استفاده می‌کنند. جدا از این‌ها سنگ های ساختمانی پس از براق شدن بسیار زیبا می‌شوند و محلی که نصب می‌شوند را بسیار زیباتر می‌کنند.

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان |خدمات نماشویی

براق کردن سنگ های ساختمانی با چه روش هایی انجام می‌شود ؟

تیم کفسابی در کرج برای براق کردن سنگ های ساختمانی از مواد شیمیایی نظیر رزین و ایپوکسی استفاده می‌کنند. استفاده از رزین و ایپوکسی در سنگ ها بسیار فوق العادست و زیبایی خاصی به سنگ ها می‌بخشد. این مورد در سنگ‌های تراورتن که در مقالات قبلی قیمت هر متر مربع سنگ تراورتن را بررسی کردیم، از واجبات است و باعث شده که این سنگ امروزه بسیار زیاد مورد استفاده قرار بگیرد.

جالبه بدانید استفاده از رزین و ایپوکسی علاوه بر زیبایی سنگ، باعث بالا رفتن استحکام سنگ های ساختمانی می‌شود. در واقع رزین مثل محافظی قوی بر روی سنگ مورد نظرمان عمل می‌کند که بعد از خشک شدن، بسیار سریع براق و سپس سخت می‌شود. سنگ‌هایی که سطحشان رزین خورده باشد، در مقابل آب کاملاً نفوذ ناپذیر میشوند. از رزین برای آب‌بندی و براق کردن سنگ‌های ساختمانی استفاده می‌شود. البته برای آب بندی سنگ باید از رزین به صورت کاملاً غلیظ استفاده کرد.البته فقط برای آب‌بندی از رزین به صورت غلیظ و بدون تینر استفاده می‌کنند ولی برای موارد غیر آب بندی، نیاز هست تا حتما رزین را با تینر مخلوط کنیم.

براق کردن سنگ های ساختمانی با استفاده از پولیش سنگ

جهت براق کردن سنگ های ساختمانی با استفاده از پولیش سنگ،  باید شناخت خودمان را نسبت به بهترین مواد موجود در این زمینه افزایش دهیم. پودر های کاربردی زیادی در این زمینه موجود می‌باشند که هر کدام با داشتن ویژگی‌های منحصر به فرد خود برای براق نمودن سنگ‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. پولیش سنگ یک ماده شیمیایی است که در دو نوع مایع و جلای سنگ ( واکس) موجود می‌باشد. از پولیش سنگ برای براق کردن سنگ های ساختمانی و از بین بردن منافذ ریز آن استفاده می‌شود.

پولیش سنگ باعث ضد آب شدن سنگ نیز می شود. پولیش سنگ باعث می شود سنگ های کهنه و قدیمی، جلا و درخشندگی خود را مجدداً به دست بیاورند.  سنگ های یک ساختمان را می‌توان به کفش های انسان تشبیه کرد! همانطور که این کفش ها بعد از مدتی دیگر لکه هایشان به وسیله‌ی  دستمال و آب از بین نمی رود، سنگ های یک ساختمان نیز بعد از مدتی به چنین مرحله‌ای می‌رسند. در این حالت باید سنگ‌ها را واکس زد یا پولیش کرد.

این فرایند که با استفاده از مواد ویژه صورت می گیرد سبب می شود تا سنگ های ساختمان مجدداً نما و براقیت اولیه خود را بدست بیاورند. علاوه بر این پولیش سنگ کف درزها، فرج‌ها و سوراخ‌های ریز را می گیرد و باعث می‌شود تا سنگ کف شما در برابر هر گونه آب و ماده ی دیگر نفوذ ناپذیر شود. براق کردن سنگ های ساختمانی با استفاده از پولیش، انواع مختلفی دارد.

برخی از آن ها علاوه بر براق کردن و درزگیری باعث ممانعت از لغزش می شوند و اصطلاحا به آن‌ها، پولیش‌های ضد لغزش گفته می‌شود. بصورت کلی پولیش‌ها دارای دو قابلیت بنیادی براق سازی و درز گیری هستند که مورد اول برای صاحبان بناها بیشتر در اولویت است و به وسیله‌ی آن سعی می‌کنند تا کدری بوجود آمده در سنگ های خود را از بین برده و براقی روز اول را به آن‌ها برگردانند.

استفاده از واکس سنگ برای براق کردن سنگ های ساختمانی

واکس سنگ برای صیقل کاری انواع سنگ از جمله مرمر، تراورتن، گرانیت و … مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده به صورت جامد و مایع تولید می‌شود و لایه‌ای براق و محافظ روی سطح سنگ ایجاد می‌کند. از واکس سنگ بسیار راحت می‌توان استفاده کرد و می‌توان آن را در هر شرایطی بکار برد. یکی از مهمترین مزایت های استفاده از واکس سنگ برای براق کردن سنگ های ساختمانی، خشک شدن آن در کمترین زمان ممکن است.

    در تولید واکس سنگ، مواد ترمیم کننده بکار می‌برند، برای همین زمانی که از واکس سنگ برای پولیش سنگ استفاده می شود، روزنه ها و حفره های سطح پر می شوند و سنگی با سطح صاف و یکدست خواهیم داشت.

    این ماده یک لایه‌ی ضد آب روی سطح سنگ ایجاد می کند و امکان نفوذ آب و یا ایجاد لکه آب بر روی آن را از بین می‌برد.

    واکس سنگ لایه ای براق بر روی سنگ ایجاد می کند و در صورت نشست گرد و غبار بر روی آن به راحتی می توان سنگ را تمیز کرد.

    فرمول واکس سنگ غیر اسیدی است. برای همین هم برای صیقل کاری سنگ های قدیمی و هم سنگ های جدید بدون این که آسیبی به آن ها وارد شود، استفاده می‌شود.

    خشک شدن سریع واکس سنگ از جمله ویژگی هایی است که امکان استفاده از سنگ را در زمان کوتاه فراهم می نماید.

استفاده از شوینده‌های مناسب برای براق کردن سنگ های ساختمانی

بکار بردن مواد شوینده مناسب جزو آن دسته از الزاماتی است که باید حتما رعایت شود. ولی متاسفانه بسیاری از افراد برای براق سازی سنگ ها اصلاً به این مورد توجهی نمی‌کنند و بسیاری از مواقع بدون هیچ توصیه‌ی کارشناسی روی سنگ جوهر نمک می پاشند و به وسیله‌ی آن اقدام به براق کردن سنگ های ساختمانی می‌نمایند غافل از اینکه بعد از چند سنگ ها به حدی تخریب می‌شوند که دیگر حاضر به دیدن آن نیستند و مجبور به سنگ کاری مجدد برای کف یا نمای ساختمان خود می شوند.

اما چرا سنگ تخریب می شود؟ دلیل تخریب این است که بسیاری از سنگ ها دارای سطح مقاومت خاصی نسبت به مواد اسیدی و یا بازی هستند و چنانچه سطح ph آن ها رعایت نشود در کمتر از چند سال رنگ و لعاب خود را از دست خواهند داد و دیگر نه تنها باعث زیبایی منزل شما نخواهند شد بلکه برعکس جلوه و زیبایی را از آن می گیرند. به همین دلیل است که توصیه می کنیم تا از شوینده هایی با ph مناسب و تعیین شده استفاده کنید و برای همین امر حتما از شوینده های مخصوص برق انداختن و شستن سنگ ساختمان استفاده کنید.

اما آیا این شوینده ها سنگ را از بین نخواهند برد؟

مسلما پاسخ منفی است چون این شوینده‌ها در نتیجه‌ی آزمایش‌های مختلف صنعتی تولید شده اند و همگی شیوه ی عملکردی شان از فیلتر های مختلف عبور کرده است دقیقا یکی از دلایلی که می گویم می بایست از شوینده های صنعتی استفاده کرد همین عبور از فیلترهای مختلف است چرا که همه‌ی شرکت ها و کارخانجات آزمایشگاه کنترل کیفیت (QC) دارند که محصول را از لحاظ کیفیت بررسی می کنند.

همه‌ی این شوینده ها قبل از عرضه به بازار ph آن ها با فرمولاسیون ویژه تعیین و تولید شده است و با انواع مختلف سنگ ها آزمایش شده اند. این بررسی ph یکی از مهم ترین فاکتور های شوینده های صنعتی می باشد چرا که کم یا پایین بودن آن می تواند یا باعث تخریب سنگ شود و یا برعکس باعث می شود که کامل پاک نشود.

به عنوان یک توصیه‌ی مهم در نظر داشته باشید که برای سنگ ،سرامیک ، کاشی و … از شوینده های مخصوص خود استفاده کنید چراکه این شوینده ها با انواع مختلف همان سنگ تست شده اند و کارکرد آن ها تضمینی است. عدم استفاده از شوینده ی مناسب و مرتبط می تواند عمر سنگ شما را تا ۱۰ سال کمتر کند.

مزایای رزین برای سنگ

برخی از ویژگی هایی که استفاده از رزین برای نماشویی ساختمان به دنبال دارد، شامل موارد زیر می­شود:

 • افزایش دوام و استحکام سنگ
 • ایجاد براقیت و جلا
 • جلوگیری از جذب آب و رطوبت
 • کمک به شست و شوی آسان
 • ایجاد یک لایه محافظتی
 • کمک به نمایش موج ها و طرح های زیبای سنگ
 • افزایش مقاومت سنگ در برابر اشعه ماوراء بنفش و هوازدگی
 • برای نوع محلول نانو ضد آب بودن صد درصد

معایب رزین سنگ

از جمله معایب آن تنها می­توان به دو مورد زیر اشاره نمود:

 • این محصول در مواجهه با هوای آزاد خشک می­شود و به همین دلیل باید در قوطی های فلزی با درب محکم و به دور از نور مستقیم خورشید قرار گیرد.
 • استفاده بیش از حد و نا متعارف از این محصول بر روی سنگ، می­تواند ظاهر طبیعی آن را از بین ببرد.
 • به کارگیری غیراصولی و جلو نرفتن طبق دستور عمل اجرایی این محصول نتیجه مورد نظر را به شما نخواهد داد.
 • این محصولات به طوری طراحی و تولید شده اند که در جنس سنگ نفوذ کنن و یک لایه خیلی نامحسوس بر روی سطح سنگ تشکیل دهند در نتیجه نباید توقع سطح شیشه ای و اضافه ای داشت.
 • این نمونه محصول حلالی ندارد، پس زمان استفاده و بعد از آن حتما ظرف مورد نظر را شستشو دهید.
 • اگر سطح سنگ شما کثیف و آلوده باشد و قبل از اجرا آن راتمیز نکرده باشید باعث شده تا این کثیفی ها تثبیت شوند و بیشتر به چشم آیند.

کاربری و موارد مصرف

از این ماده بر روی انواع سنگ های ساب نخورده و طبیعی مانند سنگ های گیوتین، بادبر، پروفیل و … بهره گیری می­شود.

در این میان بیشترین کاربری را از رزین ها دارد و به دلیل استفاده از آن ها در دکوراسیون داخلی، براقیت و جلایشان اهمیت زیادی برای بسیاری از افراد دارد.  همچنین رزین سنگ تراورتن نیز از کاربری فراوانی برخوردار است، چرا که امروزه تراورتن ها در ساخت انواع نمای داخلی و خارجی ساختمان به فور مورد بهره گیری قرار می­گیرند.

از رزین ها در انواع بخش های ساختمان مخصوصا نمای خارجی که بیشتر در مواجهه با عوامل تخریب کننده و آلودگی قرار دارد، بهره گیری می­شود.

رزین این امکان را برای افراد فراهم می­آورد تا بتوانند از سنگ هایی مانند تراورتن که دارای تخلخل بالا هستند، در انواع شرایط آب و هوایی بهره گیری کنند.

یکی از پر مصرف ترین موارد استفاده از رزین ها برای کانتر ها و میزهای سنگی است که به فراوانی از ما درخواست می شود. باید در اینجا تاکید کنم که نحوه اجرا برای این کاربری با توجه به جنس سنگ متفاوت می باشد پس حتما با همکاران من جنس سنگ و نحوه ی مصرف را چک کنید.

تفاوت رزین سنگ نانو و معمولی

از انواع رزین سنگ که در این بخش از کالاساخت ارائه شده است، می­توان به دو نمونه نانو و معمولی اشاره نمود. تفاوت این دو مدل رزین در بو، ظاهر، مقدار پوشش دهی، طول عمر و قیمتشان می­باشد. رزین معمولی از بو و ظاهری شبیه به چسب ها برخوردار است و استفاده از آن سبب براق شدن سطح سنگ می­گردد. این نوع رزین پوشش دهی کمتری به نسبت رزین نانو دارد و از طول عمر کم تری برخوردار است. رزین نانو اما کاملا بی بو و بدون رنگ بوده و حالتی شبیه به مایعات دارد که سطح بیشتری را پوشش داده و طول عمر و کیفیت بالاتری دارد.

خرید و نحوه استفاده از رزین

نحوه استفاده از رزین بسیار آسان و بدون دردسر بوده و شما همراهان عزیز، خود بدون داشتن تخصص خاصی می­توانید آن را در محل مورد نظر اجرا نمایید.

آموزش روش اجرا رزین سنگ

 1. ابتدا سطح سنگی که می خواهید بر روی آن از رزین استفاده نمایید را شست و شو داده و تمام گرد و خاک و سیمان یا چسب بر جا مانده بر روی آن را پاک کنید و سپس صبر کنید تا کاملا خشک گردد. این کار به این دلیل انجام می شود تا رزین به طور کامل در بافت سنگ نفوذ نماید.
 2. پس از این مرحله رزین را از داخل قوطی فلزیش خارج نموده و آن را در داخل کاسه یا ظرفی فلزی بریزید. دقت نمایید که به هیچ وجه آن را در داخل ظرف پلاستکی نریزید چرا که رزین ظرف پلاستیکی را سوراخ می کند. برای جلوگیری از خشک شدن رزین پس از خارج شدن از ظرف آن را کم کم در ظرف ریخته و به یک باره آن را از ظرف خارج ننمایید.
 3. در مرحله بعدی رزین را به وسیله یک قلمو در اندازه متوسط و تا حد امکان تمیز و نو به آرامی بر روی سطح سنگ بمالید. معمولا هر لیتر رزین 5 متر مربع از یک سنگ را پوشش می دهد.
 4. مرحله سوم را طی چند مرحله انجام دهید. در مرحله اول سنگ تمام رزین را می خورد بنابراین پس از یک بار رزین زدن بگذارید تا سنگ خشک شود و در فواصل زمانی مختلف این کار را تکرار کنید تا حدی که سنگ به براقیت مورد نظر شما برسد.
 5. مقدار رزین باقی مانده را به دور از سرما و یخبندان یا گرما و تابش نور مستقیم طولانی مدت نگه دارید. بهترین دما برای نگهداری این محصول مثبت 10درجه تا مثبت 30 درجه سانتی گراد می باشد.

نکات ایمنی در استفاده از رزین

در هنگام استفاده از رزین سنگ باید به این نکته توجه نمایید که از برخورد این محصول با چشم ها و دهان خود جلوگیری نمایید و حتما از دستکش و ماسک های فیلتر دار استفاده نمایید. همچنین درب قوطی های رزین را پس از هر بار مصرف کاملا محکم ببندید و دور از دسترس اطفال قرار دهید.

نکته مهم:

در هنگام استفاده از این ماده حتما از دستکش استفاده نموده و از برخورد آن با چشم به شدت خودداری نمایید. در صورت برخورد چشم خود را به مدت دو دقیقه در آب باز و بسته نمایید.

قیمت رزین سنگ کالاساخت کاملا مقرون به صرفه و تضمین شده می­باشد و شما می­توانید با خیال راحت از کیفیت محصولات این مجموعه نسبت به خرید آن ها اقدام نمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر نیز می­توانید با کارشناسان ما از طریق واتس اپ، تلگرام و تماس تلفنی ارتباط برقرار نماییم.

تفاوت بین رزین و رزین اپوکسی چیست؟

به طور خلاصه رزین اپوکسی ها دو جزئی هستند و نیاز به هاردنر دارند. اجرای آن نیازمند تخصص است. سطح شیشه ای بر روی سنگ شما تشکیل میدهد و به حرارت حساس است و آسیب می بیند. در زمان اجرا نیازمند شعله و حرارت هستید، هزینه ی بالاتری نسبت به رزین ها دارند و سطح کمتری را پوشش میدهند.
اما رزین های موجود در کالا ساخت چه از نوع معمولی و چه از نوع نانو تک جزئی هستند، نیاز مند حلال یا مایع اضافه نیستند. نیازمند پرایمر نیز هم نیستند. تنها کافیست درب بطری را باز کنید و بر روی سطح یا با قلمو و یا به وسیله اسپری اجرا کنید. سطح بیشتری را نسبت به اپوکسی ها پوشش می دهند، قیمت مناسب تری دارند. نسبت به حرارت مقاوم هستند و آسیبی نمی بینند.

منبع: کفسابی شرکت تابناک 

دکمه بازگشت به بالا