عمومیکسب و کار ایرانی

آماده کردن سطح و زیرسازی برای کاشی کاری

نکات مهم در انتخاب کاشی و سرامیک مناسب

انتخاب مناسب کاشی و نقش مهمی در روند اجرای پروژه دارد به همین دلیل کاشی کاران نسبت به یکسری محصولات توجه ویژه دارند. صفحه کاشی بر باید از قابلیت های ویژه ای برخوردار باشند تا با استفاده طولانی مدت در محیط مرطوب دچار ترک خوردگی، رنگ پریدگی و یا سائیدگی نشوند.  هنگام خرید این باید از عدم وجود لکه، لب پریدگی، عیوب چاپی، ترک های مویی و خلل و فرج در آن ها اطمینان حاصل نمود.

مقاومت در برابر آب موضوعی بسیار مهم در انتخاب صفحه سرامیک بر است که همواره باید بدان توجه شود. وقتی صحبت از کاشی و سرامیک می شود برخی افراد گمان می کنند که هر دو به یک مصالح اشاره دارند در صورتی که کاشی با سرامیک فرق دارد. کاشی یک قطعه سفالی است که با لعاب پوشیده می شود.

صفحه سرامیک بر |صفحه سرامیک بر امپرور

در واقع قسمت اصل کاشی یا همان بدنه آن از سفال بوده و لایه محافظ آن لعاب می باشد. اما اگر لعابی که بر روی کاشی ریخته می شود، سرامیکی باشد این کاشی، سرامیک نامیده خواهد شد. کاشی نسبت به سرامیک وزن سبک تری دارد و برای پوشش دیوارها مورد استفاده قرار می گیرد. در مقابل وزن سرامیک سنگین تر است و مقاومت آن نیز به نسبت کاشی بالاتر می باشد، از این رو از سرامیک برای پوشش کف استفاده می شود. سرامیک ها به دلیل مقاومت بالا در برابر سرما، گرما و فشار و میزان جذب آب پایین کفپوشی مناسب برای مکان های مختلف می باشند.

نصب کاشی و سرامیک کف

1. مرحله زیرسازی

 اطمینان از مقاوم بودن بستر کار

قبل از اقدام به نصب کاشی لازم است نسبت به مقاومت بستر کار اطمینان حاصل کنید. چرا که اگر بستر مورد نظر از مقاومت و استقامت بالایی برخوردار نباشد، در طولانی مدت باعث ایجاد صدا در زیر پا می شود و هم چنین می تواند باعث ایجاد شکستگی در کاشی ها شود.

اگر این کار به درستی انجام نشود، کاشی بر اثر فشار آسیب می بیند. ایجاد بستر مناسب تا اندازه ای به نوع کاشی کاری و محلی که قصد استفاده از کاشی در آن قسمت را دارید نیز بستگی دارد.

استفاده از سیمان در زیرسازی

قبل از اقدام به نصب کاشی و به عنوان زیرسازی لازم است که از و یا متریال مشابه استفاده نمایید. توجه داشته باشید که برای انجام این کار از تخته سه لا استفاده نکنید. استفاده از لایه سیمانی از نفوذ آب جلوگیری کرده و به عبارتی خاصیت ضد آب دارد. هم چنین استفاده از سیمان باعث می شود احتمال ایجاد انحراف در فضای زیرسازی به حداقل برسد.

 اطمینان از یکنواختی سطح

در این مرحله باید از یکنواخت بودن سطح سیمانی اطمینان حاصل نمایید. این کار باید در تمامی مراحل نصب کاشی انجام شود.

در قدم بعدی با استفاده از نوار فیبر محل اتصالات را بر روی ملات خشک مشخص نمایید و سپس به استفاده از لایه دیگری از ملات اقدام نمایید. زمانی که از ایجاد سطحی صاف اطمیان حاصل کردید، بستر کار حاضر برای نصب کاشی می باشد.

 ایجاد خطوط راهنما

معمولا ساخت دیوارها همیشه کاملا صاف نبوده و شکل دقیق مربعی ندارند. از این رو ایجاد خطوط راهنما برای نصب صحیح کاشی ها نکته مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. به این منظور از گچ های مخصوص و نوارهای اندازه گیری برای ایجاد خطوط صاف در جهت نصب کاشی ها استفاده می شود.

 در ابتدا نقطه میانی هر دیوار را پیدا کرده و نقطه ها را به یکدیگر متصل کنید. اگر خطوط متصل صاف نبود، باید نسبت به پیداکردن تقارن مناسب اقدام نمایید. این کار به شما کمک می کند که کاشی ها را از نقطه صحیح نصب نمایید.

قراردادن کاشی ها بر روی سطح مورد نظر

زمانی که به یک الگوی مناسب از محلی که قصد نصب کاشی ها بر اساس آن را دارید، دست پیدا کردید، می توانید برای اطمینان از صحیح بودن آن، کاشی ها را بر روی سطح مورد نظر قرار دهید. این کار به شما کمک می کند که نمایی کلی از کاشی ها پیدا کرده و اندازه مناسب کاشی را به دست آورید.

هم چنین انجام این کار به شما کمک کند که نقطه مناسب برای نصب کاشی را مشخص نمایید. در این صورت کاشی ها در گوشه نیز به خوبی قرار می گیرند. به یاد داشته باشید که در بعضی مواقع، کاشی هایی که در گوشه قرار می گیرند نیاز به برش دارند.

حاضرسازی ملات

حاضرسازی با توجه به دستورالعمل ملاتی که خریداری کردید، انجام می شود. به طور کلی ملات به شکل پودر می باشد و برای حاضرسازی آن باید با آب مخلوط شود. بافت ملات حاضرشده باید به شکل بافت کره بادام زمینی باشد.

توجه داشته باشید که آب را یک جا به پودر ملات اضافه نکنید. بهتر است بعد از اضافه کردن آب، 10 تا 15 دقیقه صبر کرده و اگر نیاز به آب بیش تری داشت دوباره به آن اضافه نمایید.

2. نصب کاشی

ملات ریزی

بعد از انجام اقدامات اولیه، نوبت به نصب کاشی می رسد. برای انجام این کار در ابتدا ملات را کم کم بر روی سطح مورد نظر می ریزیم. به یاد داشته باشید که این کار را از قسمتی که قصد شروع کار دارید، انجام دهید. برای مثال بهتر است هر بار در فضایی 2*3 نسبت به انجام این کار اقدام نمایید. ملات را در میان خط هایی که با کشیده بودید، پخش کنید.

 قراردادن کاشی یا سرامیک بر روی ملات

در مرحله بعد کاشی ها را بر روی ملات پهن شده روی سطح قرار دهید. انجام این کار را از گوشه شروع کنید و از خطوط راهنمایی که ایجاد کرده بودید، استفاده نمایید. بهتر است در زمان نصب کاشی، فاصله 1.8 اینچی از لبه کاشی و دیوار ایجاد کنید. این اصله بعد از اتمام کار به وسیله دوغاب پر می شود.

ایجاد فاصله بین کاشی ها

به یاد داشته باشید که در زمان نصب کاشی ها فاصله ای در بین آن ها ایجاد نمایید. این کار می تواند به صورت چشمی انجام شود. هم چنین می توانید از وسیله ای که مخصوص این کار می باشد، نیز استفاده نمایید. این وسیله در گوشه کاشی قرارگرفته و بین هر چهار کاشی فاصله مناسب را ایجاد می نماید.

اطمینان از یکنواخت بودن سطح

پس از نصب هر کاشی از مسطح و یکنواخت بودن سطح آن نسبت به کاشی های دیگر اطمینان حاصل کنید.

 برای قرارگرفتن صحیح کاشی ها در گوشه سطح مورد نظر، آن ها را با استفاده از دستگاه کاشی بری برش دهید.

 اجرای دوغاب

در مرحله بعد نوبت به استفاده از دوغاب می رسد. برای انجام این کار در ابتدا فاصله دهنده ها را از بین کاشی ها برداشته و سپس نسبت به انجام این کار اقدام نمایید.

 انتخاب دوغاب مناسب نکته مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. انتخاب دوغاب به فاصله ای که در بین کاشی ها وجود دارد، بستگی دارد. استفاده از دوغاب شن و ماسه ای برای فاصله های بیش تر از 3 میلی متر مناسب می باشد.

طرز تهیه دوغاب باید بر اساس دستورالعملی که بر روی بسته آن نوشته شده است، انجام پذیرد. استفاده از برخی از افزودنی ها می تواند مقاومت آن در برابر آب را بالابرده یا رنگ مناسبی برای آن ایجاد نماید.

 در مرحله بعد نسبت به ریختن دوغاب بر روی سطح کاشی ها اقدام نمایید. بهتر است که انجام این کار نیز کم کم صورت پذیرد. توجه داشته باشید که دوغاب تمام سطح کاشی ها و حتی زاویه ها را نیز به خوبی پر کند. اجازه دهید دوغاب به مدت 20 دقیقه بر روی سطح باقی بماند.

 پا کردن دوغاب از سطح

در مرحله بعد با استفاده از یک اسفنج مرطوب، دوغاب را از روی کاشی ها پاک کنید. بهتر است این کار را یکسره انجام نداده و برای هر کاشی جداگانه انجام دهید.

 اجرای مجدد دوغاب

بعد از انجام این کار 3 ساعت صبر کرده و دوباره دوغاب را بر روی سطح کاشی ها بریزید و بعد از 20 دقیقه به وسیله اسفنج مرطوب پاک کنید.

درزگیری

در مرحله آخر نسبت به درزگیری بین کاشی ها اقدام نمایید. بتونه هایی که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرند، عموما با یکدیگر تفاوت دارند. توجه داشته باشید که انجام این کار باید هر 6 ماه یک بار صورت پذیرد.

نصب کاشی و سرامیک بر روی دیوار

اندازه گیری طول و عرض دیوار

آن چه که در ابتدا باید انجام دهید، اندازه گیری طول و عرض دیوار می باشد. این کار برای مشخص کردن تعداد کاشی مورد نیاز، لازم می باشد. در زمان خرید کاشی بهتر است یک جعبه کاشی اضافه نیز خریداری نمایید. در این صورت اگر در حین انجام کار کاشی دچار آسیب دیدگی شد، می توانید از کاشی های اضافه استفاده نمایید.

 جداسازی کاشی های قدیمی

در این مرحله با استفاده از قلم و چکش، نسبت به جداسازی کاشی های قدیمی از روی دیوار اقدام نمایید. برای انجام این کار قلم را با زاویه 45 درجه در بین کاشی ها قرارداده و با چکش بر روی آن ضربه بزنید. برای انجام این کار بهتر است از گوشه دیوار شروع به انجام کار کنید.

توجه داشته باشید که قلم را بر روی ملات بین کاشی ها قرار دهید، در این صورت کاشی ها آسان تر جدا می شوند. در صورتی که قلم را با زاویه 45 درجه بر روی دیوار قرار ندهید، ممکن است به دیوار آسیب وارد شود.

 بتونه کاری

بعد از جداسازی کاشی ها از روی سطح دیوار، درصورت وجود هرگونه آسیب دیدگی دیوار نسبت به تعمیر و بازسازی آن اقدام نمایید. برای انجام این کار می توانید از بتونه استفاده کنید. برای بتونه گیری محل آسیب دیده از کاردک استفاده نمایید. بعد از انجام این کار به مدت 4 تا 6 ساعت اجازه دهید تا کامل خشک شود. در صورتی که در این زمینه مهارت ندارید، می توانید از یک متخصص کمک بگیرید.

سمباده زنی

در این مرحله نوبت به سمباده زنی سطح مورد نظر می رسد. این کار برای هم سطح سازی دیوار مهم و اساسی می باشد. برای انجام این کار می توانید از کاغذ سمباده 100-80 استفاده نمایید. اگر سطح مورد نظر بزرگ می باشد، بهتر است برای انجام این کار از سمباده برقی استفاده نمایید.

 تمیز کردن دیوار

بعد از سمباده زنی فضای مورد نظر، از یک اسفنج خیس برای تمیز کردن دیوار استفاده نمایید. این کار باعث پاک شدن گرد و غبار ناشی از سمباده زنی می شود.

بعد از انجام این کار حداقل یک ساعت برای خشک شدن دیوار صبر کنید. اگر فضای دیوار بزرگ است بهتر است در فواصل زمانی، نسبت به تعویض آب سطل و استفاده از آب تمیز اقدام نمایید.

 استفاده از سیلر ضد آب

اگر قصد کاشی کاری دیوار حمام دارید، قبل از انجام این کار از سیلر ضد آب بر روی سطح دیوار استفاده نمایید. برای انجام این کار می تواند از سیلر نواری استفاده کنید.

در هنگام انجام این کار مطمئن شوید، تمامی قسمت ها به خوبی توسط سیلر پوشیده شده است. بعد از انجام این کار به مدت 2 الی 3 ساعت اجازه دهید، خشک شود. استفاد از سیلر ضد آب، از نفوذ آب به دیوار و ایجاد آسیب دیدگی آن جلوگیری به عمل می آورد.

 انتخاب الگوی مناسب برای کاشی کاری

در این مرحله در مورد الگویی که تمایل به اجرای آن بر روی دیوار با استفاده از کاشی دارید، تصمیم گیری نمایید. برای مثال می توانید از دو رنگ کاشی سیاه و سفید استفاده کرده و الگوی شطرنجی بر روی دیوار ایجاد کنید.

در این مرحله قبل از نصب کاشی ها بر روی دیوار، می توانید نسبت به اجرای الگوی مورد نظر، با قراردادن کاشی ها در کنار یکدیگر اقدام نمایید.

نهایتا نصب کاشی یا سرامیک بر روی دیوار

در این مرحله نوبت به نصب کاشی یا سرامیک بر روی دیوار فرا می رسد. برای انجام این کار از گوشه دیوار شروع به استفاده از ملات بر روی دیوار بر اساس اندازه کاشی ها کنید.

برای انجام این کار می توانید از ماله استفاده نمایید. بهتر است اندازه ملات بر روی دیوار به اندازه نصب دو یا سه کاشی باشد. توجه داشته باشید که از یک لایه نارک ملات بر روی دیوار استفاده نمایید.

 ایجاد خطوط افقی بر روی ملات

در این مرحله با استفاده از یک ماله دنداره دار، با زاویه 45 درجه نسبت به دیوار خطوط افقی بر روی ملات ایجاد نمایید. این کار برای نصب بهتر کاشی ها مهم و اساسی می باشد.

منبع : amastone.cpm

دکمه بازگشت به بالا