عمومی

عوارض استفاده از آنتی اسکالانت تقلبی که شاید ندانید!

انتخاب آنتی اسکالانت های با کیفیت، اثرات مفیدی در کاهش میزان رسوب در غشاها دارد. در مقابل استفاده از آنتی اسکالانت های نامرغوب مشکلاتی را ایجاد می کند که در ادامه به عنوان عوارض آنتی اسکالانت های نامرغوب اشاره می شود.

عوارض آنتی اسکالانت ضعیف

آنتی اسکالانت یک ماده شیمیایی رسوب زدایی در صنعت تصفیه آب و فاضلاب است که عمدتا در سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس استفاده می شود، اما این ماده بسیار موثر در صورت نامرغوب بودن یا تقلبی بودن عوارضی دارد که در ادامه صحبت با آنها:

 • تعداد دفعات شستشوی ممبران را افزایش دهید

استفاده از آنتی اسکالانت های نامرغوب باعث تجمع رسوبات در سطح غشاها می شود. در واقع آنتی اسکالانت ضعیف علاوه بر کاهش رسوبات و گرفتگی غشاها باعث افزایش گرفتگی غشا نیز می شود. برای رفع گرفتگی ناشی از رسوبات انباشته شده، عملیات شستشوی غشا در بازه های زمانی کوتاه تری تکرار می شود و نیاز به شستشوی غشاها افزایش می یابد.

 • کاهش عمر مفید ممبران

یکی دیگر از عوارض استفاده از آنتی اسکالانت های نامرغوب کاهش عمر غشا است. به دلیل استفاده از آنتی اسکالانت های نامرغوب، رسوبات در غشاها جمع شده و باعث گرفتگی پی در پی می شوند. برای از بین بردن آن، غشاها باید شسته شوند.

غشاء و فرآیندهای غشایی معمولاً با توجه به کیفیت آب ورودی هر 6 ماه تا یک بار در سال شستشو می شوند. شستشوی مکرر غشاها باعث افزایش اندازه منافذ غشاها و کاهش راندمان فیلتراسیون می شود. در این صورت به دلیل ناکارآمدی ممبران در تصفیه آب، غشاها باید تعویض شوند که هزینه های اضافی را برای تعویض ممبران تحمیل می کند. بنابراین با استفاده از آنتی اسکالانت های اصلی و با کیفیت می توان هزینه های مربوط به تعویض ممبران را کاهش داد.

 • کاهش ظرفیت تولید

یکی از اثرات گرفتگی و ته نشینی که در اثر استفاده از آنتی اسکالانت های نامرغوب ایجاد می شود، کاهش ظرفیت تولید است. با تشکیل رسوبات در غشاها میزان دبی تولید کاهش می یابد و در مقابل پساب تولیدی دستگاه افزایش می یابد.

 • بالارفتن فشار پمپ طبقاتی

با افزایش گرفتگی غشاها به دلیل استفاده از آنتی اسکالانت های نامرغوب، فشار بیشتری برای عبور آب از غشاها لازم است. برای ایجاد فشار لازم، پمپ کف باید با فشار و آمپر بالاتری کار کند که بتواند آب را از غشاها عبور دهد. آمپر بالای پمپ کلاس منجر به استهلاک و هزینه های مربوط به تعویض پمپ می شود.

 • افزایش هزینه های نگهداری

استفاده از آنتی اسکالانت ضعیف هزینه های نگهداری دستگاه اسمز معکوس RO را افزایش می دهد. استفاده از آنتی اسکالانت های نامرغوب نیاز به شستشوی ممبران، تعویض زود هنگام غشا و خرابی و خرابی پمپ کف را افزایش می دهد. این عوامل باعث افزایش هزینه های نگهداری می شود که به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست.

بنابراین با انتخاب یک ضد اسکالانت با کیفیت و مقرون به صرفه در خرید یک ضد اسکالانت مناسب می توانید در هزینه های تعمیر و نگهداری آب شیرین کن و تعویض زود هنگام ممبران که مهمترین قسمت دستگاه تصفیه آب صنعتی است صرفه جویی کنید. به اصطلاح قلب تطهیر. جلوگیری کرد.

علاوه بر عوارض ذکر شده، استفاده از آنتی اسکالانت های نامرغوب می تواند برای مصرف کننده مشکلاتی ایجاد کند زیرا باعث سوزش چشم و دست و آسیب به دستگاه تنفسی افراد مصرف کننده می شود. بنابراین آنتی اسکالانت های ضعیف علاوه بر آسیب رساندن به غشاها، سلامت کاربران را نیز به خطر می اندازد.

پس از اطمینان از خوب بودن آنتی اسکالانت باید به نکات زیر توجه کرد:

 1. آنتی اسکالانت باید با توجه به تجزیه و تحلیل عوامل تشکیل آب و رسوب ورودی انتخاب شود. در انتخاب نوع آنتی اسکالانت باید دقت شود تا بتوان به طور موثر عوامل رسوب را کنترل کرد.
 2. دوز تزریق آنتی اسکالانت باید با توجه به نوع آن تعیین شود، مصرف بیش از دوز بهینه باعث گرفتگی فوری ممبران می شود که با کاهش میزان مصرف و بهینه سازی آن رفع می شود.
 3. اگر مقدار آنتی اسکالانت کمتر از مقدار توصیه شده باشد در دراز مدت باعث گرفتگی ممبران می شود که با شستشوی ممبران رفع می شود.

مضرات آنتی اسکالانت نامرغوب | موارد ایمنی و خطرات آن برای بدن

خرید آنتی اسکالانت به دلیل افزایش عمر دستگاه های تصفیه آب صنعتی یا RO بسیار مهم و حیاتی است. زمانی که دستگاه‌های اسمز معکوس شروع به تصفیه و نمک‌زدایی آب‌های مختلف می‌کنند، مواد آلی و معدنی موجود در آب‌های آزاد در این دستگاه‌ها رسوب می‌کنند و در نتیجه به مرور زمان راندمان دستگاه تصفیه آب کاهش می‌یابد و یا حتی از کار می‌افتیم. پس بهتر است در خرید آنتی اسکالانت به کیفیت آن توجه شود تا قیمت این محصول.

معایب استفاده از آنتی اسکالانت ضعیف

با توجه به هزینه های بالای نگهداری دستگاه های تصفیه آب و تعویض فیلترهای غشایی، اکثر شرکت ها سعی در جبران این هزینه های سرسام آور با خرید آنتی اسکالانت های نامرغوب دارند.

از این رو برخی از شرکت ها برای کسب درآمد بیشتر و راحت تر، آنتی اسکال های بی کیفیت را به بازار معرفی می کنند و گاه به قیمت اصلی به فروش می رسانند. لازم به ذکر است که استفاده از این ضد اسکالانت ها تاثیر زیادی بر طول عمر دستگاه های تصفیه آب صنعتی یا اسمز معکوس دارد و شاید با استفاده مداوم از این ضد اسکالانت های بی کیفیت بتوان عمر دستگاه های RO را کاهش داد. نیم.

دلیل این امر بسیار ساده است. هنگامی که از آنتی اسکال های نامرغوب برای تصفیه آب خود استفاده می کنید، یون ها، مواد آلی و مواد معدنی موجود در آب های آزاد که در فیلترهای غشایی رسوب می کنند به خوبی رسوب زدایی نمی کنند و در نتیجه فیلتر می شوند. درگیر کردن دستگاه های RO دشوار است و در زمان کمتری باید فرکانس تعویض فیلتر ممبران را افزایش دهید.

تعویض این فیلترها به خودی خود بسیار پرهزینه است و البته خرابی فوری فیلترهای ممبران نیز بر عمر کلی دستگاه تاثیر می گذارد.

مقایسه استفاده از آنتی اسکالانت با کیفیت و بی کیفیت

مطمئنا همه می دانند که یک محصول با کیفیت همیشه عمر طولانی تری دارد. بنابراین استفاده از آنتی اسکالانت های نامرغوب با کیفیت محصول یکسان نیست و ممکن است تا دو برابر دوز مصرف آنها متفاوت باشد. یعنی در تصفیه آب با PH، سختی و قطعیت اگر مثلاً 2 میلی گرم آنتی اسکالانت مرغوب استفاده شود از نوع مرغوب آن باید 4 میلی گرم استفاده شود. پس این هزینه ای است که هنگام خرید آنتی اسکالانت بی کیفیت باید مراقب آن باشید.

ممکن است در نگاه اول خرید یک محصول بی کیفیت هزینه کمتری داشته باشد، اما اگر به دقت نگاه کنیم، متوجه می شویم که این موضوع اصلا درست نیست. اگر عواقب استفاده از کالاهای نامرغوب را محاسبه کنیم و به هزینه خرید محصولات بی کیفیت اضافه کنیم، متوجه می شویم که در نهایت برای کالاهای بد هزینه بیشتری پرداخت می کنیم.

آنتی اسکالانت آویستا

یکی از برندهای معتبر برای خرید آنتی اسکالانت های مرغوب، برند آویستا می باشد. این نوع آنتی اسکالانت برای تصفیه آب نمک دریا و قابل استفاده کردن آن بسیار مفید است. با تزریق دوز مشخصی از این نوع آنتی اسکالانت به دستگاه های تصفیه آب، این دوز بر اساس معیارهای خاصی مانند (دبی آب ورودی، سختی آب، PH، املاح موجود و …) تعیین می شود.

هنگام افزودن آنتی اسکالانت آویستا به RO باید دقت زیادی کرد تا راندمان دستگاه افزایش یابد و کیفیت آب بهتری به دست آید. در استفاده از آنتی اسکالانت ها بهتر است ایمنی را به بهترین نحو رعایت کنید تا حتی الامکان از بروز مشکلات و خسارات جانی و مالی جلوگیری شود.

شرکت تولیدی بازرگانی اسپاتا یکی از واردکنندگان این محصول به ایران می باشد. همانطور که گفته شد برای تهیه آنتی اسکالانت های مرغوب به منظور جلوگیری از آسیب ها و هزینه های اضافی که ممکن است در آینده متحمل شوید، بهتر است از برندهای معتبر و شرکت های معروف خرید کنید.

مجموعه ما یکی از شرکت های معتبر در این زمینه می باشد که به فروش انتی اسکالانت های با کیفیت و درجه یک با برندهای معروف می پردازد.

ضد اسکالانت Flocon260

یکی دیگر از برندهای معروف در زمینه تولید آنتی اسکالانت، برند Flocon260 می باشد. این نوع برند دارای استانداردهای جهانی ANSI/NSF می باشد که نشان دهنده کیفیت این محصول می باشد. فلوکون 260 برای استفاده در دستگاه های RO بسیار مناسب است و تولید آب با کیفیت یکی از نتایج استفاده از این محصول می باشد.

به دلیل کمبود آب شیرین و آشامیدنی برای انسان، استفاده از آب شیرین کن های صنعتی برای تولید این نوع آب بسیار مهم و حیاتی شده است و به همین دلیل استفاده از مواد و لوازم جانبی این دستگاه ها اجتناب ناپذیر است. . بنابراین افرادی که در کارگاه های تولید آب تصفیه شده کار می کنند باید پروتکل های ایمنی را برای جلوگیری از تلفات به خوبی رعایت کنند.

در اینجا برخی از خطرات ناشی از استفاده از مواد شیمیایی مانند آنتی اسکالانت ها آورده شده است.

خطرات ضد اسکالانت برای بدن

آنتی اسکالانت یک ماده شیمیایی است که مانند اکثر مواد دیگر برای بدن انسان مضر است. اگر این ماده با پوست تماس پیدا کند باعث التهاب و سوختگی می شود. بهتر است بعد از تماس با پوست در حال فوران، محل تماس را با آب و صابون بشویید و در مواقع ضروری به اورژانس مراجعه کنید.

از استنشاق مستقیم این ماده خودداری کنید زیرا دستگاه تنفسی بدن را تحریک کرده و عواقب ناخوشایندی در پی خواهد داشت. در صورت مواجه شدن با این مشکل فوراً فرد را به فضای باز ببرید و اجازه دهید نفسش تازه شود و در صورت امکان به بیمارستان مراجعه کنید. از نگاه مستقیم به این ماده خودداری کنید. زیرا همین گازهای سمی تولید شده توسط آنتی اسکالانت ها برای چشم و سیستم بینایی فوق العاده خطرناک است و در صورت تماس مستقیم گازهای این ماده با چشم، احتمال از دست دادن بینایی زیاد است.

موارد ایمنی که هنگام کار با آنتی اسکالانت ها باید رعایت شود

 • برای جلوگیری از تماس مستقیم ضد پوسته پوسته شدن با پوست دست از دستکش های مخصوص ضد اسید استفاده کنید
 • از ماسک های فیلتر استفاده می کند و آلاینده های آلی و معدنی را حذف می کند تا از ورود این گازها به بدن جلوگیری کند.
 • برای جلوگیری از تماس مستقیم ضد اسکالانت با پوست در صورت بروز مشکل در حرکت از لباس های ضد اسید استفاده کنید
 • از عینک مخصوص برای جلوگیری از تماس کیس و ضد اسکالانت با چشم استفاده کنید
 • برای ایمنی حداکثری و جلوگیری از تماس این ماده با قسمت های پایین بدن از چکمه های ضد اسید استفاده کنید

مواردی که در بالا ذکر شد برای حفظ جان و سلامتی شما ضروری است و بهتر است هیچ کدام را نادیده نگیرید تا از پایان کار خود پشیمان نشوید.

نتیجه گیری:

راه اندازی و ساخت دستگاه های تصفیه آب صنعتی بسیار پرهزینه است، پس چرا باید از مواد و محصولات نامرغوب استفاده کنیم تا جان این دستگاه ها و متعلقات آن به خطر بیفتد؟ استفاده از آنتی اسکالانت های نامرغوب دقیقا همان چیزی است که عمر دستگاه های تصفیه آب و فیلترهای ممبران را کاهش می دهد.

استفاده از برندهای معتبری مانند آویستا و فلوکون می تواند هم عمر دستگاه و هم کیفیت آب خروجی را افزایش دهد و در نتیجه راندمان بالاتری از دستگاه اسمز معکوس داشته باشیم. شرکت تولیدی بازرگانی اسپاتا یکی از معتبرترین و با سابقه ترین شرکت ها در زمینه واردات انتی اسکالانت مرغوب می باشد که می توانید از طریق تماس با شماره تلفن های موجود در سایت اقدام به سفارش و یا خرید نمایید.

لازم به ذکر است در هنگام استفاده از این مواد، پروتکل های ایمنی و بهداشتی را به بهترین نحو ممکن رعایت کنید تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

https://atie-energy.com/what-is-antiscalant/

https://pakan-palayesh.com/آنتی-اسکالانت-آویستا-avista/

https://abin.ir/products/chemical-products/آنتی-اسکالانت/avista/آنتی-اسکالانت-آویستا-مدل-vitec-1400-گالن-250-کیلوگرمی

دکمه بازگشت به بالا