عمومیکسب و کار ایرانی

چند اصطلاح پرکاربرد که قبل از خرید روتختی باید بدانید

قبل از خرید کالای خواب این نکات را بدانید

وقتی میان راهرروهای بخش کالای خواب در فروشگاه‌ها می‌گردید، خود را غرق انبوه رنگ‌ها و طرح‌های دل‌انگیز می‌یابید که انتخاب را دشوار می‌کنند! اما به جز ظاهر، عوامل دیگری هم در خرید ملافه روتختی دونفره ترک و بطور کلی کالای خواب اهمیت دارند. این مطلب به شما کمک می‌کند، انتخاب بهتری داشته باشید.

شاید سرراست‌ترین دسته‌بندی برای کالای خواب این باشد که هرآنچه را که مربوط به خواب است، لوازم و کالای خواب بدانیم. در این میان، تخت‌خواب و لوازم جانبی آن را که بخش عمده آنها از چوب یا فلز تهیه می‌شود، با عبارت سرویس خواب می‌شناسیم. هرچند انواع تشک هم در دسته لوازم خواب قرار می‌گیرند اما وقتی صحبت از کالای خواب می‌شود، معمولا انواع پتو، بالش، روتختی و … مد نظر است. در ادامه به معرفی انواع کالای خواب و برخی از ویژگی‌های مهم آن می‌پردازیم.

انواع کالای خواب را بشناسید

انواع گوناگون بالش، ملحفه، روتختی و … در اندازه‌ها، رنگ‌ها و طرح‌های مختلف ممکن است شما را سردرگم و انتخاب را دشوار کند. شاید بگویید مگر می‌شود کسی نداند بالش و پتو به چه دردی می‌خورند؟! اما در دنیای متنوع کالای خواب آشنایی با اقلام اصلی و کاربرد آنها کمک می‌کند بهتر درباره آنچه واقعا نیاز دارید، تصمیم بگیرید.

کالای خواب

روتشکی  ملحفه‌ای با کناره‌های کش‌دار که تمام تشک را می‌پوشاند. پوشاندن انواع تشک‌های فنری یا فوم‌دار با این ملحفه‌های کش‌دار ساده‌تر از ملحفه‌های معمولی است. هنگام خرید این کالای خواب باید اندازه و ضخامت تشک‌ را در نظر داشته باشید.

روتختی   کالایی‌ست برای پوشاندن تخت خواب. انواع مختلفی از روتختی با نام‌هایی چون روتختی تک نفره کشدار، روپوش تخت‌خواب یا روانداز تخت وجود دارند. روپوش تخت‌خواب بلند است، به‌گونه‌ای که لبه‌های آن با زمین مماس می‌شود. روانداز تخت معمولا بالش و قسمت بالایی تخت را پوشش نمی‌دهد. ما ایرانی‌ها معمولا همان روتختی را به‌تنهایی ترجیح می‌دهیم.

ملحفهٔ اضافه            بعضی آدم‌ها ترجیح می‌دهند برای تمیزی بیشتر و شست‌وشوی بافاصله پتو یا لحاف، از ملحفه‌ای اضافه استفاده کنند. این ملحفه درواقع شما را از پتو یا لحاف جدا می‌کند.

پتو           اگرچه استفاده از پتو به‌تنهایی به‌عنوان پوشش بدن بسیار رایج‌تر است، برخی ترجیح می‌دهند از پوششی تزئینی برای بالای پتو، بالاپوش و یا لحاف تزئینی استفاده کنند. پتوها معمولا از پشم، پنبه، پلی‌استر یا الیاف ترکیبی تهیه می‌شوند.

لحاف       اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر باشیم باید بگوییم لحاف نوعی روانداز است که گرم‌تر از پتوست و بیشتر در فصل‌های سرد استفاده می‌شود. لحاف معمولا با پشم، کرک یا الیاف گیاهی مانند پنبه پر می‌شود و جنس رویه آنها اغلب از پارچه پنبه‌ای یا پلی‌استر است. این کالای خواب در طرح‌ها‌ و رنگ‌های متنوع عرضه می‌شود. خیلی‌ها از لحاف به‌عنوان روتختی نیز استفاده می‌کنند.

روکش لحاف           کالایی‌ست که جنبه زینتی دارد. روکش مانند پاکتی‌ست که لحاف را در بر می‌گیرد و در دوختن آن معمولا از دکمه یا زیپ استفاده می‌شود. روکش لحاف در طرح‌ها و رنگ‌های فراوانی عرضه می‌شود اما چون به‌تمامی جنبه زینتی دارد، معمولا در دسته انتخاب‌های اصلی خریداران قرار نمی‌گیرد.

بالش خواب              بالشی مربعی که هنگام خواب، سر روی آن قرار می‌گیرد. بالش خواب دارای سه اندازه استاندارد، کویین یا متوسط و کینگ یا بزرگ است. هرچند هنوز هم در خانه بیشتر ایرانی‌ها بالش‌های قد و نیم‌قد در اندازه‌های گوناگون یافت می‌شوند که به‌شکل سنتی تهیه و دوخته شده‌اند، اما در فروشگاه‌های امروزی بالش‌ها در اندازه استاندارد ارائه می‌شوند.

کوسن      بیش‌تر جنبهٔ زینتی دارد و در اندازه‌های کوچک موجود است. کوسن در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی عرضه می‌شود.

بالش اروپایی           بالشی مربعی‌شکل و معمولا بزرگ ا‌ست که به دیواره‌ٔ بالایی تخت تکیه داده می‌شود. این بالش هم بیشتر جنبهٔ زینتی دارد.

متکا         بالشی لوله‌ای‌ست که هنگام نشستن روی تخت، برای راحتی بیشتر و حفاظت از کمر استفاده می‌شود. البته ممکن است برای تزئین به‌کار رود. متکا در اندازه‌های مختلف عرضه می‌شود؛ برخی نمونه‌های آن تمام عرض تخت را می‌پوشانند.

روبالشی همان‌طور که از نامش برمی‌آید، روکشی‌ست برای پوشاندن بالش‌ یا کوسن. روبالشی که معمولا مربع‌شکل است و در اندازه‌های گوناگون عرضه می‌شود، دارای دهانه‌ای‌ست که بالش از طریق آن درون روبالشی قرار می‌گیرد. توصیه می‌شود برای جلوگیری از بروز حساسیت‌های پوستی دست‌کم هر دو هفته، یکبار روکش بالش‌ها را عوض کنید یا بشویید. اگر مایلید زرق‌وبرق بیشتری به تخت‌تان بدهید، می‌توانید از برخی انواع روبالشی پرنقش‌ونگار با طره‌های زینتی استفاده کنید.

دامن تخت‌خواب      پوششی زینتی است که فاصلهٔ بین تشک و پایه‌های تخت‌خواب را می‌پوشاند. کاربرد اصلی این کالای خواب پوشاندن پایهٔ تخت‌خواب است، اما هم‌زمان حسی از لطافت و زیبایی در اتاق خواب ایجاد می‌کند.

انواع پارچه کالای خواب کدامند؟

عامل دیگری که علاوه بر تنوع طرح‌ها و نقش‌ها، به سردرگمی‌مان در خرید کالای خواب مناسب می‌افزاید، جنس انواع کالای خواب است. شاید تصمیم درباره رنگ چندان مشکل نباشد اما انتخاب پارچه مناسب ممکن است کار را کمی پیچیده کند! پارچه‌های گوناگونی در تولید و دوخت کالای خواب استفاده می‌شوند. پنبه، فلانل، پلی‌استر و … از کجا بدانیم کدام بهتر است؟ اصلا این پارچه‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟

فراموش نکنید که ملحفه، پتو و … با پوست تماس مستقیم دارند، پس راحتی، لطافت و تمیزی آنها اهمیت ویژه‌ای دارد. در ادامه با پارچه‌هایی که استفاده آنها در تولید کالای خواب رایج‌تر است، آشنا می‌شوید.

نوع پارچه               مشخصات

پنبه          پرطرفدار‌ترین پارچه برای کالای خواب که نگهداری آن ساده، بادوام، تنفس‌پذیر، لطیف و همچنین از نظر اقتصادی به‌صرفه است.

ابریشم      در عین لطافت، لوکس و گرانو نگهداری آن دشوار است. ممکن است حساسیت‌زا باشد.

پلی‌استر   اقتصادی، ماندگار و مقاوم در برار لک است اما چندان لطیف نیست. معمولا از ترکیب با الیاف دیگر تهیه می‌شود.

بامبو        در ترکیب با الیاف دیگر تولید می‌شود. لطیف، ابریشم‌مانند، با ماندگاری بالا و زیست‌سازگار است.

ترکیبی     اغلب دارای یکی از انواع پنبه هستند. از نظر اقتصادی به‌صرفه، و ضدچروک‌اند. ماندگاری بالایی دارند.

تنسل        از درخت اکالیپتوس تولید می‌شود. لطیف، ضدباکتری و دوست‌دار محیط زیست است. ماندگاری بالایی دارد.

کتان         برای فصول گرم مناسب است. به‌سادگی چروک می‌شود.

فلانل        با زدن پنبه یا پشم و کرکی شدن الیاف آنها تولید می‌شود. لطیف و پرزدار و برای تولید پتو مناسب است.

·         پنبه

پارچه پنبه‌ای پرطرفدار‌ترین پارچه برای کالای خواب است زیرا نگهداری آن ساده و همچنین بادوام، تنفس‌پذیر (قابلیت گذر هوا از تار و پود پارچه)، لطیف و همچنین از نظر اقتصادی به‌صرفه است. پارچه پنبه‌ای برای هر فصلی مناسب است. انواع گوناگون پارچه پنبه‌ای عبارت‌اند از:

۱- پنبه مصری عالی‌ترین نوع پارچه پنبه‌ای که باکیفیت‌ترین و لطیف‌ترین نوع آن است. دلیل نرمی و لطافت بیشتر پنبه مصری، الیاف بسیار بلند آن است که هم‌زمان آن را بسیار بادوام می‌کنند. این پنبه بومی شمال آفریقاست.

۲- پنبه پیما که از نظر کیفیت در جایگاه بعدی قرار می‌گیرد، لطیف و دارای درخشندگی طبیعی است. طول الیاف آن متوسط تا خیلی بلند و برای تولید ملحفه بسیار مناسب است. پنبه پیما با نام تجاری سوپیما (Supima) شناخته می‌شود. پنبه پیما نخستین بار در جنوب غربی ایالات متحد آمریکا کاشته شد.

۳-پنبه آمریکایی نوع دیگری از پنبه است که هرچند بومی آمریکاست، از نظر میزان کاشت و پرورش در دنیا جایگاه نخست را دارد. الیاف پنبه آمریکایی به بلندی پنبه مصری یا پیما نیست، بنابراین لطافت کم‌تری دارد. با توجه به قیمت مناسب آن، بیشتر پارچه‌های پنبه‌ای از این نوع پنبه تهیه می‌شوند مگر اینکه به‌طور مشخص در برچسب محصول چیز دیگری ذکر شده باشد.

خوب است بدانید نوعی پنبه هندی با نام تجاری میکروکاتن عرضه می‌شود که الیاف لطیفی دارد. این نوع پنبه با ماندگاری و قدرت جذب بالا، از الیافی بلند تشکیل شده است که لطافت بالایی خلق می‌کنند.

·         ابریشم

ابریشم که از پیله کرم ابریشم به‌دست می‌آید، در عین لطافت، لوکس و گران است. پارچه ابریشمی چنان لطیف و دل‌پذیر است که به‌سختی می‌توانید از آن دل بکنید. اما شاید قیمت آن باعث شود پا روی دل‌تان بگذارید! این را هم بدانید که ابریشم ممکن است کمی حساسیت‌زا باشد. علاوه بر قیمت بالا، نباید از نگهداری به‌نسبت دشوار پارچه ابریشمی غافل شوید. پارچه ابریشمی روتختی تشک آماده بسیار ظریف و حساس است. با این حال اگر به‌دنبال بیشترین شکوه و جلوه هستید، ابریشم گزینه شماست.

·         پلی‌استر

پلی‌استر از همان پلیمرهایی تهیه می‌شود که در تولید بطری‌های پلاستیکی به‌کار می‌روند. پلی‌استر اقتصادی است اما در مقابل چندان لطیف نیست و به‌تنهایی زبر هم است. به همین دلیل پارچه پلی‌استر معمولا از ترکیب با الیاف دیگر (اغلب پنبه) تهیه می‌شود.

پارچه پلی‌استر با کیفیت بافت بالا که گاهی با نام میکروفایبر عرضه می‌شود، لطافت زیادی دارد اما به اندازه پنبه امکان تنفس نمی‌دهد. بنابراین برای فضای گرم مناسب نیست. طول عمر بالا و مقاوت در برابر لکه‌پذیری، باعث می‌شود پارچه پلی‌استر گزینه خوبی برای اتاق کودک باشد.

·         بامبو

هرچند بامبو سخت و زبر است اما امروزه از الیاف آن پارچه تولید می‌شود. البته بیشتر پارچه‌های بامبو در ترکیب با الیاف دیگر (معمولا پنبه) تولید می‌شوند. در روند تولید این پارچه‌ها خمیر بامبو طی فرایندی شیمیایی حل شده، سپس دوباره سخت و سرانجام به الیاف تبدیل می‌شود. در نتیجهٔ این فرایند پارچه‌ای لطیف، ابریشم‌مانند و با ماندگاری بالا تولید می‌شود.

هرچند بر زیست‌سازگاری این پارچه‌ها بسیار تأکید می‌شود، باید بدانید در فرایند تولید اغلب از مواد شیمیایی مخربی استفاده می‌شود که به محیط زیست آسیب‌ می‌رسانند. البته برخی تولیدکنندگان به‌جای مواد شیمیایی از مواد کاملا طبیعی استفاده می‌کنند. بهتر است برای اطمینان برچسب مشخصات محصول را بخوانید. پارچهٔ بامبو به‌خوبی پارچهٔ پنبه‌ای هوا را از خود عبور می‌دهد و وقتی روی پوست قرار می‌گیرد، حس خوبی به آدم می‌دهد.

·         ترکیبی

پارچه‌های ترکیبی در انواع متنوع وجود دارند. این پارچه‌ها اغلب دارای یکی از انواع پنبه هستند. رایج‌ترین نوع پارچه ترکیبی، پنبه/پلی‌استر است اما پنبه/بامبو و پنبه/ریون هم کاربرد زیادی دارند. پارچه‌های ترکیبی از نظر اقتصادی به‌صرفه هستند، و ضدچروک‌اند و ماندگاری بالایی دارند، به همین دلیل انتخاب خوبی برای لوازم خواب بچه‌ها هستند. هنگام خرید کالای خواب از این جنس پارچه حتما آن را لمس کنید، دستی روی‌ آن بکشید و مطمئن شوید حس خوبی به شما می‌دهد.

بهتر است سهم الیاف مصنوعی در پارچه بیشتر از ۳۰ درصد نباشد زیرا درحالی‌که پارچه را زبر می‌کند باعث می‌شود در هنگام خواب عرق کنید. در انتخاب پارچه‌های ترکیبی پلی‌استر، بهترین ترکیب ۱۰ درصد پلی‌استر در برابر ۹۰ درصد پنبه است. اگر بعد اقتصادی اهمیت زیادی برای‌تان دارد، این پارچه‌ها بهترین گزینه هستند.

·         تنسل

تِنسل درواقع نامش را از برند پارچه‌ای گرفته است که از درخت اکالیپتوس تولید می‌شود. پارچه تنسل لطیف است، ماندگاری بالایی دارد و به‌طور طبیعی ضدباکتری است. این پارچه را دوست‌دار محیط زیست می‌دانند زیرا برای تولید آن درمقایسه با پنبه، آب، انرژی و مواد شیمیایی کمتری مصرف می‌شود. هرچند تنسل پارچه خوبی است و ویژگی‌های مثبت قابل‌توجهی دارد، اما به‌خوبی پنبه هوا را از خود عبور نمی‌دهد و ممکن است به شما احساس نم‌زدگی یا چسبندگی بدهد.

·         کتان

پارچه کتان برای فصول گرم مناسب است زیرا گرمای بدن را جذب و رها می‌کند. اما حواس‌تان باشد روتختی و ملحفه‌های رویی که در معرض دید هستند، از جنس کتان نباشند. این پارچه به‌سادگی چروک می‌شود و مدام باید اتوبه‌دست آن را صاف کنید، مگر اینکه از نمای پارچه چروک خوش‌تان بیاید!

·         فلانل

با زدن پنبه یا پشم برای کرکی شدن الیاف آن، پارچه فلانل تولید می‌شود. فلانل پارچه‌ای لطیف با لایه‌ای پرز است که بدن را گرم نگه می‌دارد و درنتیجه برای تولید پتو مناسب است.

تراکم پارچه کالای خواب باید چگونه باشد؟

درباره تراکم (تعداد الیاف در ۱ سانتی‌متر مربع) و رابطه آن با کیفیت پارچه حرف و حدیث بسیار است. برداشت رایج این است که هرچه تراکم بیشتر باشد، کیفیت پارچه بهتر است. اما این مسئله همیشه درست نیست. پارچه‌ای کم‌تراکم که از الیاف لطیف‌تر مانند پنبه مصری تهیه شده است، نرم‌تر از پارچه پرتراکمی است که از پنبه با کیفیت پایین تهیه شده است.

در شرایط برابر، تراکم بیشتر به‌معنی کیفیت بهتر و نه لزوما لطافت بیشتر، است. تراکم بیشتر به‌معنی الیاف بیشتر و درنتیجه استحکام بیشتر است. البته پارچه بسیار متراکم ممکن است کمی زبر باشد، بنابراین به‌دنبال پارچه با تراکم خیلی بالا نباشید؛ چون نه‌تنها نرم‌تر نیست بلکه گران‌تر است! پارچه‌های کم‌تراکم به دلیل فاصله بیشتر بین الیاف، نرم‌تر هستند و کمتر چروک می‌شوند. درمقابل عمر کوتاهی دارند و راحت‌تر نخ‌کش یا پاره می‌شوند.

بهتر است روتختی را که در تماس مستقیم با پوست نیست از پارچه‌ای مقاوم و با ماندگاری بالا انتخاب کنید. در مورد بالش و روانداز، لطافت و بهداشت اهمیت بیشتری دارند.

نوع بافت پارچه کالای خواب باید چگونه باشد؟

نوع بافت پارچه نشان برتری نیست. درواقع در این مورد تنها سلیقه شما حکم می‌دهد! اگر دوست دارید روتختی‌تان شق‌ورق باشد، پارچه پرگال گزینه مناسبی است؛ اگر مایلید ملحفه‌ها آزاد و رها باشند، ساتن بیشتر به مذاق‌تان خوش می‌آید. برای مثال پارچه ژرسه به دلیل اینکه به‌شکل کش‌باف ساده یا راه‌راه بافته می‌شود، نرم و لطیف است اما هم‌زمان روی سطوح لیز می‌خورد. پس اگر دل خوشی از روتختی یا ملحفه‌‌هایی که مدام از روی تخت پایین می‌افتند ندارید، سراغ این نوع پارچه نروید.

ابعاد کالای خواب چقدر باید باشد؟

در میان تنوع رنگ و جنس، بسیاری وقت‌ها اندازه به فراموشی سپرده می‌شود. زیاد پیش می‌آید که ناامیدانه تلاش کنیم بالشی را به‌زور درون روبالشی بچپانیم! یا درحالی‌که پس از تقلای بسیار از نفس افتاده‌ایم، سرانجام به این نتیجه می‌رسیم که روتختی‌ای که خریده‌ایم، تشک‌مان را نخواهد پوشاند.

اگر اندازه تخت و تشک‌تان استاندارد است، معمولا مشکلی نخواهید داشت. کافی‌ست بدانید می‌خواهید برای تخت تک‌نفره، دو‌نفره یا یک‌ونیم‌نفره خرید کنید. با توجه به تنوع تشک‌ها در ضخامت و ارتفاع، هنگام خرید روتختی کش‌دار حتما ضخامت تشک را در نظر بگیرید.

نوع تشک                اندازه (سانتی‌متر)

نوزادی و نوجوان   ۱۰۰ در ۱۵۰

نوجوان، یک نفره و یک‌ونیم نفره          ۱۶۰ در ۲۲۰

دو نفره (دابل، کویین، کینگ)                ۲۰۰ در ۲۲۰

دو نفره (کینگ و سوپرکینگ)               ۲۲۰ در ۲۴۰

اندازه در خرید روبالشی هم اهمیت ویژه‌ای دارد چون هنوز هم بسیاری از ما ایرانی‌ها از بالش‌های سنتی در اندازه‌های متفاوت استفاده می‌کنیم. پس پیش از خرید روبالشی، بالش مورد‌نظر را اندازه بگیرید.

هنگام خرید روتختی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

یکی از بخش های مهم هر خانه، اتاق خواب است و روتختی ها یکی از مواردی هستند که نقش مهمی در ظاهر آن ایفا می کنند. با مطالعه راهنمای خرید آن، شما می توانید با نقاط و الزامات مورد نیاز آن آشنا شوید. اگر می خواهید خواب راحتی را تجربه کنید، روتختی، تشک و تختخواب شما باید کیفیت خوبی داشته باشید.خصوصا برای اتاق کودک شما خرید روتختی کودک زیبا و شیک با قیمت مناسب می تواند در زیبایی اتاق کودک تاثیر دوچندان داشته باشد.

خرید روتختی ها یکی از چیزهایی است که معمولا با فاصله زمانی کمی انجام نمی شود؛ در نتیجه، مهم است که همه جنبه ها را با دقت بررسی کنید. یک طرح ساده و زیبا، به جلوه ویژه ای به اتاق خواب ما می دهد و نقش مهمی در روحیه کودک ما ایفا می کند و کیفیت خواب کودک شما را دو برابر می کند.

شما باید طرحی را انتخاب کنید که با سبک اتاق شما همخوانی دارد. شما می توانید برای خرید روتختی با سبک دلخواه خود (مدرن، کلاسیک و اسپورت) اقدام نمایید. اگر این مطلب به ظاهر بی اهمیت را در نظر نگیرید، شما یک اتاق خواب نا هماهنگ خواهید داشت! برای آشنا شدن با راهنمای خرید روتختی زیبا و شیک با ما همراه باشید.

بهترین زمان برای خرید یک روتختی چه زمانی است؟

از آنجا که خرید یک روتختی بسیار مهم است، در هنگام خرید این محصول باید دقت بسیار نمود. انتخاب پوشش های مناسب ملافه تاثیر قابل توجهی بر زیبایی و جو اتاق دارد.

اگر شما دکوراسیون اتاق خواب خود را تغییر دهید یا برنامه ریزی برای خرید یک جهاز دارید، بهتر است پس از انتخاب سبک و لوازم اتاق مورد علاقه خود، به دنبال خرید روتختی ها و تعیین رنگ، طرح، جنس و ویژگی های دیگر آن باشید. در واقع، روتختی باید به طور کامل متناسب با دکوراسیون اتاق شما باشد.

مناسب ترین اندازه برای یک روتختی کدام است؟

اولین نکته در راهنمای خرید ذکر شده، توجه به اندازه تخت شما است؛ از آنجا که اگر شما یک روتختی را بدون اندازه گیری تخت خریداری کنید، اندازه تخت ممکن است با اندازه روتختی شما متناسب نباشد.قبل از خرید روتختیها باید اندازه تخت خود را بدانید. تاهنگام خرید روتختیها،با مشکل روبرو نشوید. روتختی ها را می توان در اندازه های مختلف، از جمله دو نفره، پوشش های یک نفره، مخصوص دختر، پسرانه، مخصوص عروس، روتختیهای سه بعدی، روتختیهای اسپورت و ساده تهیه نمود.

چه جنس پارچه‌ای را انتخاب نماییم؟

انتخاب و گزینش نوع پارچه، یکی از المانهای مهم در راهنمای خرید روتختی می باشد؛ به خاطر اینکه روتختی، به صورت مستقیم با پوست بدن در تماس می باشد. جنس روتختی و کیفیت آن بسیار حائز اهمیت است، به خصوص برای نوزادان و کودکانی که پوست حساستری دارند.

اگر روتختی شما از جنس نامناسب انتخاب شود، آرامش شما در هنگام خواب از بین خواهد رفت. به علاوه، جنس روتختی ها، نشان دهنده‌ی نوع سلیقه و سبک دکوراسیون اتاق خواب شما خواهد بود. بنابراین، بهتر است در انتخاب جنس روتختی وسواس به خرج داده شود. برخی از افراد نسبت به جنس الیاف به کار رفته  حساسیت دارند، بنابراین باید در خرید روتختی دقت لازم را داشته باشیم.

پارچه های تمام پلی استر، ویسکوز و پارچه هایی با نام فلامنت یا تترون، منجر به تعریق بیش از حد و یا حساسیت های پوستی می‌شوند و ممکن است سلامتی شما را به خطر بیاندازند. روتختی هایی با جنس کتان، گزینه‌ی مناسبی هستند؛ زیرا لطافت و نرمی‌ خاصی دارند. روتختی های ساتنی و ابریشمی‌ جلوه بسیار زیبایی دارند، اما به راحتی و نرمی ‌روتختی هایی از جنس کتان نیستند.

روتختی عروس، معمولاً ساتنی یا ابریشمی‌ است. اگر می‌خواهید روتختی شما صرفاً جنبه تزئینی داشته باشد، مدل های مختلفی می‌توانید پیدا کنید. اما اگر می‌خواهید به عنوان روکش استفاده کنید، باید روتختی انتخاب کنید که قدری گرم هم باشد. بهتر است برای روتختی دخترانه، از جنس پارچه نخی استفاده کنید.

در نهایت، جنس پارچه‌ای انتخاب کنید که محکم، خوش رنگ و با دوام بوده و در عین حال، مدل زیبایی داشته باشد.

چه نوع سرویس روتختی برای من مناسب خواهد بود؟

سرویسهای خواب در زیبایی مکان استراحت شما نقش قابل توجهی ایفا می کنند و در مدل‌های مختلفی برای نوزادان، کودکان، نوجوانان و بزرگسالان به فروش می‌رسد. روتختی‌های موجود در بازار در انواع جنس، طرح، رنگ، تعداد اقلام و تکه های مختلف، عرضه می‌شوند .با توجه به سن، شرایط آب و هوایی و سلیقه تان، سبک‌ها و طرح های مختلف را می‌توان برگزید.

برخی از افراد، عادت دارند که در هنگام خواب از چندین بالش استفاده کنند. این افراد، در هنگام خرید باید دقت کنند که سرویس روتختی مورد نظرشان، چند تکه روبالشی دارد. باید گرمایی یا سرمایی بودنتان در فصل های گرم و سرد سال را نیز مد نظر قرار دهید. شاید در منطقه‌ای که زندگی می‌کنید، در تابستان یک محلفه نازک استفاده کنید و در زمستان هوا چنان سرد باشد که چندین پتو برای گرم کردن بدنتان نیاز باشد.

سرویس لحاف یک سرویس کامل است و با خرید یک سرویس لحاف با کیفیت، تا مدت‌ها نیاز به خرید سرویس خواب جدید نخواهید داشت .این سرویس خواب دارای چند روبالشی، روتشکی و یک لحاف می‌باشد. سرویس کاور، نسبتاً از قیمت کمتری نسبت به سرویس های لحاف برخوردارند. حجم بسته بندی یک سرویس لحاف تقریباً 5 برابر بسته بندی سرویس کاوری است. اگر به دنبال روتختی های متنوع هستید، می‌توانید چندین سرویس کاور داشته باشید، بدون اینکه بابت شستشو و فضا برای نگهداری، نگران باشید.

دکمه بازگشت به بالا