عمومیکسب و کار ایرانی

بهترین مکان برای کاشت گردو

خاک مناسب درخت گردو چیست؟ (کود مناسب درخت گردو)

انتخاب خاک مناسب درخت گردو بسیار مهم است. خاک منبع تغذیه گیاهان است، بنابراین اگر به درستی انتخاب نشود، شما در باردهی محصول دچار مشکل خواهید شد. همچنین شناختن مقادیر مواد مغذی موجود در خاک بسیار مفید است تا بتوانید حداکثر عملکرد محصول را در زمین حفظ کنید. داشتن دانش باعث می شود که بدانید از چه نوع خاک وکودی برای افزایش کیفیت عملکرد نهال ها و درختان بعدی گردوی خود استفاده کنید، بنابراین در ابتدا بهتر است تا تمام عوامل مهمی که در خاک درخت گردو تاثیر دارند را به درستی بشناسید تا در زمان کاشت و باردهی درخت گردو به مشکلی بر نخورید. با سایت ما همراه شوید تا نکات لازم در انتخاب خاک، تقویت خاک، مکان مناسب جهت پرورش نهال گردو را به شما کمک کنیم.

Ph مناسب برای درخت گردو |آب و هوای مناسب برای کاشت گردو

خاک مناسب برای احداث باغ گردو

قبل از مرحله ی کاشت  نهال گردو  شما باید  بررسی های لازم را  درباره خاک باغ گردو به عمل آورید خاک مناسب درخت گردو نه خیلی سفت و  مملو از سنگ و کلوخ است و نه خیلی  رس. خاک سفت مشکلاتی برای نهال گردو به دنبال خواهد داشت. اگر ریشه های درخت گردو داخل خاک سفت قرار بگیرد، امکان حرکت ریشه گردو در اعماق خاک دیگر وجود ندارد و ممکن است با گذشت زمان به رشد خود نتواند ادامه دهد.

پس لازم است تا اعتدال را در ترکیب خاک گردو رعایت کرد. خاک  معمولی را زمانی می توانید انتخاب کنید که درختان گردو  ریشه دوانده باشند. در این صورت  اگر خاک درخت گردو یک ترکیب معمولی هم  باشد مشکلی پیش نمی آید. شما می توانید ابتدا ریشه ها را با شرایط آشنا  کنید و پس از آماده شدن ریشه ها اقدام به تعویض خاک کنید.

بهترین اقلیم و ارتفاع برای کاشت گردو

شرایط اقلیمی و آب و هوا  عامل محیطی در کاشت نهال گردو است. گردو درختی است که در شرایط آب و هوای مدیترانه ای در نواحی که دارای تابستانهای معتدل و زمستان سرد باشند به خوبی رشد می­کند.  آب و هوا می تواند در تصفیه خاک مناسب گردوها موثر  باشد. در مناطق سردسیر به لحاظ تجربی  خاک بهتری برای کاشت نهال های گردو وجود دارد.

در منطقه گرمسیرشخم زدن و هوادهی  خاک، می تواند در کاشت گردو کمک کننده باشد. ایران در عرض جغرافیایی ۴۰ –۲۵ درجه شمالی واقع شده است- مناطق گردو کاری در دنیا در عرض ۵۵-۳۰ درجه شمالی واقع گردیده اند. بنابراینبه جز استانهای جنوبی کشور(حاشیه خلیج فارس و دریای عمان) سایر مناطق کشور در صورت فراهم گردیدن سایر فاکتورهای آب و هوائی می توانند به کشت گردو اختصاص یابند.

مهمترین مراحل انتخاب محل مناسب برای کشت درخت گردو

در ادامه این مقاله سعی داریم که شما رو با مکان های مناسب رشد درخت گردو آشنا کنیم. یکی از مهمترین اقداماتی که قبل از کاشت درخت گردو باید بدانید این است که محل مناسب کشت درخت گردو را انتخاب کنید تا گردویی که میکارید با کیفیت و پر بار باشد به همین منضور شما باید محل مناسب کاشت درخت گردو را پیدا کنید. در این مقاله ما تعدادی از شرایط رشد درخت گردو را برای شما فراهم کرده ایم.

انتخاب یک مکان مناسب برای گردو

  • بافت متوسط
  • عمق منایب برای رشد ریشه
  • عمد وجود سنگ و سنگریزه
  • بهتر است برای سهولت کار برداشت محصول، گردو در مکان های هموار کاشته شود

فرم استاندارد زمین برای کاشت درخت گردو

بصورت طبیعی اکثر اوقات گردو را میتوان در  ارضایی پایین پیدا کرد، اراضی پایین کوه معمولا محل رشد درخت گرد هستند. برای انتخاب محل مناسب کشت درخت گردو  بیاد داشته باشید که از مکان های سیلابی دور باشید چرا که بافت های سنگین رس معمولا این مکان ها را اشغال میکند و این برای ریشه درخت گردو مضر است بدلیل اینکه از رسیدن آب به ریشه جلوگیری میکند، نکته دیگر این است که از مکان های پر شیب برای کاشت درخت گردو اجتناب کنید چرا که این عامل باعث میشود آب و  رطوبت به خاک نرسد.

بافت خاک

خاک مناسب برای کاشت درخت گردو معمولا عمیق و نرم است، خاکی که گردو به آن نیاز دارد خاک لومی است که در پایین  توضیحاتی در مورد آن آورده ایم. خاک لومی: بهترین خاک برای کاشت انواع گیاهان و کشاورزی است. خاک لوم ترکیبی از 40 درصد شن، 40 درصد سیلت و 20 درصد رس همراه با مواد هوموسی است. در این خاک ریشه گیاه به راحتی به عناصر غذایی، آب و هوا دسترسی دارد.

زه کشی

گردو ها معمولا به رطوبت نیاز دارند اما نمیتوانند به مدت طولانی رطوبن را تحمل کنند پس باید خاک را به خوبی زه کشی کرد تا هوا به خوبی به ریشه ها برسد. رنگ خاک بیانگر زهکشی مناسب خاک است و شما میتوانید با تشخیص رنگ زمان مناسب برای زهکشی را بدانید، معمولا خاک زهکشی شده رنگ یکنواخت قهوه ایی و یا قهوه ایی مایل به رنگ قرمز است این رنگ بیانگر این است که این خاک به خوبی هوا را به ریشه می رساند اما خاکی که رنگ خاکستری با رگه های قرمز و زرد بیانگر این است که این خاک باید تخلیه شود و دوباره زه کشی شود.

مواد مغذی و pH

معمولا انتخاب مکان هایی که خاک مغذی دارند بهتر از کود دهی به خاک گردو است مواد مغذی لازم برای رشد درخت ph است که اگر میزان ph  خاک بیشتر از 8 باشد به رشد درخت سرعت میبخشد. ph کمیتی است برای تشخیص اسیدی بودن و یا بازی بودن مواد که شما میتوانید این کاغذ یا دستگاه را از لوازم آزمایش فروشی ها پیدا کنید تا با استفاده از بتوانید به راحتی از مغذی یا فاسد بودن خاک با خبر شوید.

مطالب دیگر که باید به هنگام کاشت درخت گردو دقت کنید

به یاد داشته باشید که به هنگام کاشت گردو علف های هرز را پاکسازی کرده باشید، علف های هرز مانع رشد درخت میشود. همچنین از مکان هایی که باد شدید میوزد و سرد یخباندانی است از کاشت درخت گردو اجتناب کنید، البته گردو ها در مکان های سرد سیر نیز امکان رشد دارد ولی کیفیت مکان هایی که  گرمسیر هست را ندارد.

بهترین مکان کاشت گردو

برای مکان کاشت گردو توصیه می شود درختان گردو در دامنه های رو به شمال کشت شود. این عمل بخاطر این است که تا گلدهی بهاره آنها به تأخیر افتاده و بصورت طبیعی خطر سرما زدگی آنها کاهش یابد. بهترین مکان برای کاشت گردو از بذر به صورت انبوه ، کاشت در خزانه و با فاصله حداقل ۲۰ سانتیمتر است. فاصله کاشت بیشتر از ۲۰ سانتی متر برای کاشت در خزانه موجب هدر رفت مکان  می شود. فاصله کمتر از این  مقدار هم می تواند مشکلاتی را در جهت رشد و سپس بیرون آوردن نهال ها بوجود می آورد.

ترکیب مناسب خاک گردو

گردو پیوندی چندلر در خاکهای رسی سنگین و مرطوب رشد مناسبی ندارد، وجود خاکهای نیمه سنگین از نوع شنی رسی و لومی برای پرورش گردو مناسب است و عمق خاک باید حداقل ۳ متر باشد. خاکهای لومی نسبت به خاکهای شنی به دلیل ویژگی حاصلخیزی و  حفظ بهتر رطوبت بهترند چرا که امکان بهتری برای مدیریت آبیاری دارند. برای ایجاد یک ترکیب خاکی مناسب برای نهال گردو  لازم است که از اضافه کردن کودها غافل نشوید. همان طور که می دانید از 2 نوع کودها می توانید استفاده کنید  1. کود حیوانی 2. کود شیمیایی  .افزودن کود و تقویت کننده ها هم باعث میشود  تا عناصر موجود در خاک با سرعت بیشتری به مرحله ی نهایی نزدیک شوند و هم به عنوان  عامل تقویت کننده عمل خواهند کرد.

دکمه بازگشت به بالا