علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

بهترین روش برای شستن دستمال میکروفایبر

شستن دستمال ميکروفايبر باید در آب خنک، بدون نرم کننده و جدا از پارچه‌های غیر میکروفیبر انجام شود. دستمال‌های ميکروفايبر جذب بالایی دارند و برای گردگیری سطوح عالی هستند. این دستمال‌ها ویژگی‌های خاصی دارند و شستن آن‌ها با دستمال‌های معمولی کمی متفاوت است. بافت دستمال‌های ميکروفايبر از الیاف مصنوعی همچون پلی استر تشکیل شده‌ است. شستن دستمال آشپزخانه میکروفایبر بعد از هر بار استفاده و گردگیری لازم و ضروری است. اما آیا با نحوه صحیح شستشوی دستمال میکروفایبر آشنا هستید. اگر نه در این مقاله با ما همراه باشید.

نکات کلیدی

 • پارچه میکروفایبر را بعد از هر 3 بار استفاده از آن بشویید.
 • بهترین راه برای تمیز کردن پارچه‌های میکروفایبر شستن دستی آنهاست.
 • برای شستن دستمال‌های میکروفایبر از آب داغ استفاده نکنید زیرا الیاف پارچه را ذوب می‌کند.
 • حوله‌های میکروفایبر باید در آب سرد یا گرم شسته شوند.

چرا نحوه شستن پارچه میکروفایبر اهمیت دارد؟

دستمال‌های میکروفایبر یکی از ابزارهای خوب برای نظافت منزل هستند. آشنایی با نحوه شستن دستمال ميکروفايبر و انتخاب بهترین دما و تنظیم ماشین لباسشویی برای افزایش عمر این پارچه‌ها مهم و ضروری است. برخلاف پارچه‌های نخی یا نایلونی که دارای الیاف درشت هستند پارچه‌های میکروفایبر از هزاران الیاف ریز تشکیل می‌شوند.

وقتی در حال تمیز کردن و گردگیری هستید این الیاف ریز کثیفی، گرد و غبار و چربی را جمع و جذب می‌کنند. پس باید بدانیم خود این پارچه‌ها باید چطوری شسته شوند. در ادامه این مقاله نکاتی را درباره شستشو و مراقبت از دستمال های میکروفایبر توضیح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

بهترین دستمال میکروفایبر |شستن دستمال اشپزخانه

نحوه شستن دستمال میکروفایبر

برای استفاده مجدد از دستمال‌های میکروفایبر کافیست آنها را بعد از هر استفاده زیر آب گرم بشویید و آویزان کنید تا خشک شوند. بهترین روش شستن دستمال میکروفایبر به صورت جداگانه یا همراه با پارچه‌های بدون پرز است.

برای شستن دستمال آشپزخانه میکروفایبر نباید از شوینده‌های قوی و معطر که الیاف پارچه را از بین می‌برند استفاده شود. این مواد می‌توانند اثربخشی این دستمال‌ها را کاهش دهند. اگر دستمال شما کمی گرد و خاکی یا کثیف شده از شستن آن در ماشین لباسشویی صرف نظر کنید.

برای دانستن نحوه صحیح شستشوی دستمال میکروفایبر نوشته‌های روی برچسب پارچه را چک کنید. قبل از شستن بهتر است پارچه میکروفایبر کثیف را بیرون از خانه یا داخل سطل زباله تکان دهید تا خاک و آشغال‌های آن جدا شوند.

دستمال‌های میکروفایبر باید در آب گرم با دست و با استفاده از مواد شوینده بدون عطر و قوی شسته شوند. اگر دستمال نیاز به تمیز کردن بیشتری دارد آن را در ماشین لباسشویی بیندازید. برای این کار نکات زیر را در نظر بگیرید.

مواد شوینده را هوشمندانه انتخاب کنید. از شوینده ملایم و بدون عطر و بدون مواد سفید کننده استفاده کنید. بهترین دما برای شستن دستمال میکروفایبر در ماشین لباسشویی در آب سرد یا گرم است. یادتان باشد نباید از آب داغ استفاده کنید. بهتر است از مواد شوینده کمی استفاده کنید.

برای شستشوی بهتر و از بین بردن بوی بد پارچه می‌توانید حدود یک قاشق غذاخوری سرکه سفید را در جاپودری لباسشویی بریزید. هیچ وقت از سفید کننده یا نرم کننده پارچه استفاده نکنید.

چرخه شستشوی لباسشویی را متوقف کنید و اجازه دهید پارچه‌ها حدود 20 دقیقه خیس بخورند. چرخه را دوباره راه انداخته و به پایان برسانید. در اسرع وقت پارچه‌ها را از ماشین لباسشویی خارج کرده و برای جلوگیری از چروک شدن آن‌ها را تکان دهید.

نحوه شستن دستمال‌های میکروفایبر با دست

دستمال‌های میکروفایبر که برای کارهایی مانند گردگیری روزانه و نظافت راه پله استفاده می‌شوند نیازی به شستشو در ماشین لباسشویی ندارند. شستشوی سریع با دست بدون نیاز به مواد شوینده قوی هم در بیشتر موارد کافی است. مراحل زیر را برای شستن دستمال‌های میکروفایبر با دست امتحان کنید.

ابتدا کثیفی‌های اضافی را پاک کنید. قبل از شستن دستمال‌های میکروفایبر، آن‌ها را به خوبی تکان دهید تا کثیفی و گرد و غبار تمیز شوند. سینک را با آب سرد یا ولرم پر کنید. دستمال‌ها را بشویید و خیس کنید. آن‌ها را با دست بشویید تا کثیفی و لکه‌ها پاک شوند.

اجازه دهید پارچه‌ها حدود 15 دقیقه خیس بخورند. سپس برای آخرین بار آن‌ها را با دست بمالید و بشویید. در نهایت دستمال‌ها را آبکشی کنید و جایی پهن کنید تا خشک شوند.

بهترین دستمال میکروفایبر |شستن دستمال اشپزخانه

نحوه خشک کردن دستمال‌های میکروفایبر

شستن دستمال آشپزخانه میکروفایبر تنها نیمی از کار است. نحوه خشک کردن پارچه میکروفایبر به همان اندازه مهم است چون با خشک کردن صحیح پارچه دیگر پرز نمی‌گیرد.

بهترین روش برای خشک کردن دستمال‌های میکروفایبر این است که آن‌ها را آویزان کنید. بهتر است دستمال‌ها در بیرون زیر نور خورشید یا داخل اتاق با دمای محیط خشک شوند. اگر می‌خواهید این دستمال‌ها را در خشک کن لباسشویی خشک کنید نکات زیر را در نظر بگیرید.

فیلتر پرزگیر را تمیز کنید تا از جذب پرز پارچه‌های غیر میکروفایبر جلوگیری شود. قبل از خشک کردن این دستمال‌ها بقیه لباس‌ها را جدا کنید. اگر دستمال‌های میکروفایبر را با لباس‌های دیگر داخل خشک‌کن بیاندازید پرزهای پارچه‌های دیگر را جذب می‌کنند.

هر چند وقت باید دستمال‌های میکروفایبر را بشوییم؟

دستمال‌های میکروفایبر را هر بار که از آنها استفاده می‌کنید بشویید. میکروفایبر بادوام است و مقاومت بالایی در برابر شستشو دارد. اگر از پارچه میکروفایبر برای اهدافی مانند پولیش نقره یا براق کردن یخچال استیل استفاده می‌کنید می‌توانید قبل از شستشو چند بار از آن‌ها استفاده کنید.

نکاتی برای شستشو و مراقبت از دستمال های میکروفایبر

اگرچه دستمال‌های میکروفایبر خیلی گران‌ قیمت نیستند اما می‌توانید با نگهداری درست بیشترین استفاده را از آنها داشته باشید. همانطور که گفتیم برای شستن این دستمال‌ها نباید از پاک کننده‌های قوی و شیمیایی استفاده کنید.

بهتر است تمام دستمال‌های میکروفایبر را در مکان جداگانه از بقیه حوله‌ها یا لباس‌های شسته شده نگهداری کنید. از اتو زدن دستمال‌های میکروفایبر خودداری کنید چون بافت پارچه را از بین می‌برد.

بایدها و نبایدهای مراقبت از میکروفایبر

 • پارچه‌های میکروفایبر را در آب سرد تا گرم بشویید.
 • از شوینده‌های ساده بدون نرم کننده یا سفید کننده استفاده کنید.
 • دستمال‌های میکروفایبر را روی حرارت کم خشک کنید.
 • هیچ وقت نباید دستمال‌های میکروفایبر را با حرارت بالا شسته یا خشک کنید.
 • میکروفایبر را با پارچه‌های معمولی نشویید. الیاف این دستمال‌ها پرز بقیه پارچه‌ها را جذب می‌کند.
 • دستمال میکروفایبر کثیف را در کیسه پلاستیکی در بسته نگهداری نکنید.

بهترین دستمال میکروفایبر |شستن دستمال اشپزخانه

جمع بندی

برای شستن دستمال میکروفایبر باید برخی نکات مهم را در نظر بگیریم. بهترین دما برای شستن این نوع دستمال‌ها آب گرم یا سرد است. از آب داغ خودداری کنید. استفاده از مواد شوینده قوی و شیمیایی جایز نیست. این مواد الیاف پارچه را از بین می‌برند و آن را خراب می‌کنند.

برای خشک کردن دستمال‌های میکروفایبر بهتر است آن‌ها را در هوای آزاد زیر نور آفتاب خشک کنید. وقتی پارچه‌ها را از لباسشویی خارج کردید کمی تکان دهید تا چروک‌های دستمال باز شوند. مراقبت درست از دستمال‌های میکروفایبر عمر مفید آن‌ها را طولانی‌تر خواهد کرد.

برای خرید انواع دستمال میکروفایبر می‌توانید از این لینک استفاده کنید و با مقایسه ابعاد و قیمت اقلام بهترین را انتخاب کنید.

سوالات متداول

 1. آیا می‌توانیم دستمال‌های میکروفایبر را بشوییم و دوباره استفاده کنیم؟

بله. حوله‌های میکروفایبر برای شستشو و استفاده مجدد طراحی شده‌اند. طول عمر این دستمال‌ها تا حد زیادی به نحوه نگهداری از آن‌ها بستگی دارد.

 1. چطوری بفهمم چه زمانی باید دستمال میکروفایبر را تعویض کنم؟

اگر خانه شما بعد از گردگیری تمیز به نظر نمی‌رسد وقت آن است که پارچه میکروفایبر جدیدی بخرید.

 1. دستمال‌های میکروفایبر را در چه دمایی باید بشویید؟

آب ولرم بهترین گزینه است و باید از آب داغ اجتناب کرد. آب داغ می‌تواند الیاف پارچه را ذوب کند.

 1. دستمال‌های میکروفایبر را چطوری با دست بشوییم؟

شستن دستمال‌ها با دست اغلب ساده‌ترین روش است. کافیست پارچه میکروفایبر کثیف را زیر آب خنک یا گرم (نه داغ) بگیرید و آن را با دستان خود خود بمالید تا کثیفی و آلودگی از بین برود. آبکشی کنید و بگذارید در هوا خشک شود.

دکمه بازگشت به بالا