علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

مدت زمان نگهداری گوشت در فریزر

مشخصات گوشت قرمز (تازه-منجمد-چرخ کرده) سالم و بهداشتی + خرید بوقلمون

هنگام خرید انواع و اقسام گوشت خصوصا گوشت قرمز تازه باید توجه نمایید که از نظر ظاهری دارای مشخصات ذیل باشد:

ü      رنگ گوشت باید به رنگ طبیعی گوشت دام بوده (قرمز متمایل به صورتی روشن) و رنگ روشن طبیعی آن نباید تیره باشد و هر گونه تغییر رنگ از قرمز به سبز، قهوه ای و خاکستری و یا ایجاد یک لایه لزج و چسبناک از علائم فساد گوشت است.

ü      سطح خارجی باید بدون رطوبت باشد.

ü      هیچگونه بوی غیر طبیعی مانند بوی ترشیدگی یا تعفن نباید حس شود و استشمام بوی غیر طبیعی در محل اتصال گوشت به استخوان از علائم فساد عمقی است.

ü      گوشت (عضلات ) باید سفت و دارای قوام خاص بوده و نباید نرم و لزج و یا خشک و چروکیده باشد.

ü      گوشت باید تمیز و عاری از خونمردگی ، ضربه ، بیماری و یا ذرات  خارجی قابل رویت باشد.

ü      چربی گوشت باید سفت و سفید یا متمایل به سفید و بدون هیچگونه بوی غیر طبیعی باشد.

ü      گوشت قرمز می بایست در کشتارگاههای مجاز تهیه شده و دارای مهر دامپزشکی باشد.

ü      از خرید گوشت لاشه دام های خیابانی جدا خوداری کنید.

ü      عرضه و نگهداری گوشت قرمز باید در داخل یخچالهای ویترین دار صورت گیرد و مقدار گوشت موجود در مغازه باید متناسب با ظرفیت یخچال فروشگاه باشد.

ü      از خرید گوشت قرمزی که خارج از یخچال نگهداری می شود جدا خودداری کنید.

ü      گوشت قرمز تازه (بسته بندی معمولی) در دمای برودت یخچال (صفر تا ۴ درجه سانتیگراد) سه روز عمر ماندگاری دارد.

خرید بوقلمون زنده در اصفهان |خرید بوقلمون کامل

 خصوصیات گوشت چرخ کرده سالم و بهداشتی

Ø      توجه نمایید که گوشت می بایست در حضور مشتری چرخ شود.

Ø      گوشت های چرخ کرده را در بسته بندی های مورد تایید دامپزشکی تهیه نمایید.

Ø      از خرید گوشت چرخ کرده آماده جدا خودداری کنید، چون احتمال دارد برای تهیه آن از جگر سفید ، پستان ،طحال ،سنگدان مرغ و یا گوشت دام های بیمار و مرده استفاده شده باشد.

Ø      عمر نگهداری گوشت چرخ کرده تازه (بسته بندی معمولی)  در دمای برودت یخچال (صفر تا ۴ درجه سانتیگراد) دو روز می باشد.

Ø      عمر نگهداری گوشت چرخ کرده منجمد (بسته بندی معمولی) در دمای برودت فریزر (۱۸- درجه سانتیگراد )  سه ماه می باشد.

چگونه انواع گوشت و از جمله گوشت چرخ کرده را در منزل نگهداری نماییم ؟

پس از انتقال گوشت به منزل باید بلافاصله آن را در یخچال قرار داده و یا منجمد کنید. این عمل به حفظ تازگی گوشت و کاهش رشد باکتری ها کمک می کند. دمای یخچال باید 4-0 درجه سانتیگراد بوده و گوشت تازه به  فاصله  1 الی 2 روز مصرف گردد.

به منظور نگهداری طولانی مدت، گوشت را به قطعات کوچک تقسیم کنید و به صورت کاملا نازک، در کیسه های مخصوص فریزر ریخته ( به اندازه هر وعده ) و پس از تخلیه کامل هوای داخل بسته در آن را محکم ببندید تا هیچگونه تماس با هوا نداشته باشد و سپس آن را در داخل فریزر قرار دهید. اگر بسته‌بندی شما ضخیم و پرحجم باشد، احتمال یخ نزدن سریع گوشت‌هایی که در مرکز بسته‌بندی قرار دارند، وجود خواهد داشت و این امر می‌تواند باعث ایجاد فساد در مرکز بسته‌بندی و انتشار آن به سایر قسمت‌ها بشود و یا تغییر کیفیت گوشت را در پی داشته باشد.

اگر روی بسته‌بندی شما سوراخ یا پارگی وجود داشته باشد ممکن است آب سطحی گوشت به سرعت بخار بشود و لکه‌های سفیدی که سوختگی انجماد نام دارد، روی بافت سطحی گوشت دیده شود. اما اگر لکه‌های سیاه پیش از انجماد گوشت روی آن نباشد و پس از فریز کردن به وجود بیایند احتمال آلودگی قارچی در آن قسمت گوشت دور از انتظار نیست.

انجماد سریع و در فریزر با دمای زیر 18- درجه سانتیگراد بهترین روش انجماد است.

چگونه گوشت منجمد را مصرف کنیم؟

v     برای مصرف گوشت منجمد، لازم است به مقدار مورد نیاز، بسته های گوشت را از قسمت یخدان یخچال یا فریزر بیرون بیاورید. سپس آن را در قسمت پایین یخچال که دمای آن بالای صفر است قرار دهید. این روش موجب رفع انجماد گوشت در محیط خنک و با حداقل رشد باکتری ها می شود. برعکس انجماد که باید خیلی سریع انجام شود، باز شدن یخ گوشت باید خیلی آهسته و تدریجی صورت بگیرد تا قطرات آب درون گوشت به آرامی خارج شوند و به این ترتیب بافت ماده غذایی پاره نشود و مواد مغذی‌اش به شکل خونابه هدر نرود.

 v     در صورتی که برای رفع انجماد از اجاق میکروویو استفاده می کنید، باید بلافاصله پس از رفع انجماد، گوشت را بپزید زیرا گاهی در طول رفع انجماد در اجاق میکروویو، بعضی از قسمت های گوشت پخته می‌شود لذا باید رفع انجماد را در حرارت کم انجام داد تا از خروج مواد غذایی گوشت به صورت خونابه جلوگیری شود و حالت پخت گوشت نیز انجام نشود. هرگز گوشت چرخ کرده ای را که در میکروویو رفع انجماد شده است، دوباره منجمد نکنید.

v     هیچگاه گوشت چرخ کرده و یا غذای فاسد شدنی را در دمای اتاق بیش از 2 ساعت نگهداری نکنید.

v     وقتی میخواهیدگوشت را خرد کنید بهتر است از قبل داخل یخچال گذاشته و خوب سرد شده باشد .گوشت گرم و تازه خرد کردنش کمی سخت است.

 v     بهتراست قبل از فریز کردن،گوشت را بشویید و اجازه دهیدتا آب

آن برود. اگر بعد از فریز کردن بخواهید یخ آن آب شود و آن را بشویید، تمام خونابه و مواد مغذی گوشت خارج شده و گوشت نیز دیر پز خواهدشد.

v     برای شستن موهای روی قلم ماهیچه بهتراست گوشت را ابتدا کمی داخل آب سرد خیس کنید، سپس آن را بشویید.

v     گوشتی که قرار است چرخ شود ابتدا شسته و بگذارید آب آن خشک شود، سپس چرخ کنید.

گوشت های طعم دار

معمولا گوشتهایی با کیفیت پایینتر رابه صورت جوجه کباب یا انواع کباب (بختیاری، بلغاری، مکزیکی و…)  طعم‌دار می کنند تا بتوانند کیفیت پایین گوشت را پشت پرده ادویه  ها و افزودنیهای مختلف پنهان کنند .

 بهتر است گوشت تازه را خریداری و سپسآن را با مواد اولیه سالمی که در اختیار دارید، مزه دار کنید و اگر مجبور به خرید گوشتهای طعم دار شدید، بهتر است انواعی ازآنها را که کارخانه ای و دارای مجوزهای لازم بهداشتی هستند، خریداری نمایید.

تفاوت گوشت بز و گوسفند

گوشت بز اصولا کم چرب تر و دیر پزتر از گوشت گوسفند است .

تشخیص گوشت بز از بره یا گوسفند از استخوان قلم است. محل اتصال دو استخوان قلم ماهیچه و ران دو برآمدگی گرد دارد .اگر رنگ آن به تیره یا آبی می زد این بره یا گوسفنداست  و اگر زرد و روشن بود گوشت بز است  .لازم به ذکر است قلم دام پیر، به رنگ زرد کهربایی است.

در بین دام ها, گوشت گوسفند نر خوشمزه تر است و کمتر ریش می شود. دام ماده به خاطر زایمان و شیردهی (تاثیراتهورمونی) گوشتش سفت تر و پس از پخت ریش می شود.

اصولا قسمت هایی از گوشت دام مانند فیله که حرکت کمتری دارد ترد تر و نرم تر هستند و هر قسمت که حرکت بیشتری دارد،سفت تر خواهد شد.

 مصرف گوشت بره یا گوسفند نر ( که کم سن تر است و حدود یکسالگی است و به آن شیشک گفته می شود ارجحیت دارد. مصرف گوشت گوساله هم به گوشت گاو ارجحیت دارد.

معمولا گوشت گاو برای چرخ کرده، ایده آل است به شرط اینکه با گوشت گوسفند و قسمتهای چرب تر آن ترکیب شود تاچربی گوشت تامین شده و بافت خشک نشود.

توصیه خاص برای نگهداری سالم‌تر و بهداشتی‌تر گوشت ها :

v     حتما تاریخ قرار دادن انواع گوشت داخل فریزر را با یک ماژیک مناسب روی بسته‌بندی آن بنویسید و گوشت‌هایی که زودتر داخل فریزر گذاشتید را هم زودتر مصرف کنید تا همیشه گوشتی با بهترین کیفیت را در دسترس داشته باشید.

v     از باز و بسته کردن زیاد در فریزر خودداری کنید تا دما و رطوبت داخل آن مدام تغییر نکند و مشکلی برای گوشت شما پیش نیاید.

زمان نگهداری گوشت گوسفندی در فریزر به عواملی مانند دمای فریزر و نحوه نگهداری آن بستگی دارد. یکی از عادت های بد ما افراد فریز کردن گوشت های گوسفندی در فریزر به مدت طولانی در فریزر است. این عادت بسیار اشتباه است زیرا اگر در دمای مناسب و به صورت صحیح فریز نشود، گوشت گوسفندی کپک می زند و می تواند عاملی برای مبتلا شدن به بیماری های ویروسی باشد.

بطور میانگین اگر دمای فریزر مناسب باشد، مدت زمان نگهداری گوشت گوسفندی در فریزر بین شش تا دوازده ماه است اما توصیه می شود، گوشت گوسفند را به این مدت زمان فریز نکنید. ما در این مطلب قصد داریم دما و مدت زمان نگهداری گوشت گوسفندی در فریزر را برای شما توضیح دهیم تا بصورت صحیح گوشت را فریز کنید و دچار بیماری های ویروسی نشوید. اگر به دنبال راهی صحیح برای فریز کردن گوشت های گوسفندی هستید این مطلب را مطالعه کنید.

مدت زمان نگهداری گوشت گوسفندی در فریزر به چه عواملی بستگی دارد؟

برای نگهداری صحیح گوشت گوسفندی در فریزر باید دمای فریزر را تنظیم کنید و همچنین نحوه بسته بندی را به درستی انجام دهید. اگر موارد گفته شده را رعایت کنید شما می توانید گوشت گوسفند را به مدت 6 تا 12 ماه در فریزر نگهداری کنید. دمای مناسب برای 12 تا 18 درجه سانتی گراد است اگر دمای فریزر از دمای گفته شده پایین تر باشد، کیفیت گوشت پایین می آید و همچنین اگر دما بالا تر برود، گوشت گوسفندی به درستی منجمد نمی شود.

برای بسته بندی گوشت های گوسفندی، مراقب باشید در نایلون هوا باقی نماند زیرا اگر هوای اضافی در نایلون وجود داشته باشد، گوشت گوسفندی به خوبی فریز نمی شود و کیفیت خود را از دست می دهد. اگر یخ بسته های گوشت شما آب شد، فورا آن را مصرف کنید و از فریز کردن مجدد آن جدا خودداری کنید زیرا ماده معدنی خود را از دست می دهند.

مدت زمان نگهداری گوشت گوسفندی در فریزر به صورت چرخ کرده

 یکی از مواد غذایی پروتئینی در برنامه غذایی ما، گوشت گوسفندی است. شرایط نگهداری از گوشت چرخ کرده نسبت به سایر مواد متفاوت است. برای نگهداری صحیح گوشت گوسفندی چرخ کرده به همان دمایی که گفتیم( 12 تا 18 درجه سانتی گراد) نیاز است در این صورت شما می توانید گوشت چرخ کرده را به مدت 2 تا 3 ماه در فریزر نگهداری کنید. اگر مدت زمان نگهداری بیشتر شود، گوشت گوسفند املاح موجود در خود را از دست می دهد و دیگر فوایدی برای بدن ندارد.

هنگامی که قصد دارید گوشت چرخ کرده را یخ زدایی کنید آن را در یخچال قرار دهید تا آهسته یخ زدایی شود. آب قرمز گوشت که از طریق یخ زدایی بدست می آید، دور نندازید و از آن استفاده کنید زیرا تمام املاح و پروتئین گوشت در آن آب نهفته است.اگر مدت زمان نگهداری گوشت گوسفندی در فریزر  را رعایت نکنید، ممکن است گوشت شما فاسد شود و لکه های سفید رنگی بر روی آنها ظاهر شود. اما این سوال برایمان پیش می آید که لکه های سفید ایجاد شده بر روی گوشت گوسفندی نشانه چیست؟

لکه های سفید ظاهر شده بر روی گوشت گوسفندی فریز شده نشانه چیست؟

ممکن است بسیاری از شما لکه های سفیدی را بر روی بسته های گوشت گوسفندی فریز شده دیده باشید و ندانید این لکه ها نشانه چیست؟ اگر گوشت های گوسفندی را به درستی فریز نکنید و نایلون دارای سوراخ باشد، آب سطح گوشت تبخیر می شود. با تبخیر شدن آب گوشت، لکه های سفید بر روی بسته بندی و گوشت ظاهر می شوند. نگران نباشید این لکه ها نشانه فساد نیستند و شما می توانید از گوشت گوسفندی استفاده کنید. اما اگر نکات و مدت زمان نگهداری گوشت گوسفندی در فریزر را رعایت نکنید گوشت گوسفند فاسد می شود. علائم گوشت گوسفندی فاسد را در ادامه برای شما خواهیم گفت.

علائم گوشت گوسفندی فریز شده فاسد، چیست؟

اگر مدت زمان نگهداری گوشت گوسفندی در فریزر  را رعایت نکنید، گوشت فاسد می شود و عوارض بسیار زیادی برای بدن دارد. همانطور که همه ما می دانیم مصرف زیاد گوشت های قرمز برای بدن مضر هستند و اگر این گوشت ها فاسد شوند، زیان آنها چندین برابر خواهد شد. از علائم گوشت های فاسد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تغییر کردن رنگ گوشت
  • بوی بد و غیر قابل استشمام
  • لزج بودن گوشت
  • چروکیده شدن بافت گوشت
  • استشمام بوی غیر طبیعی در گوشت
  • کپک زدن سطح گوشت

علائمی که نام بردیم از شایع ترین علائم فساد گوشت در صورت رعایت نکردن مدت زمان نگهداری گوشت گوسفندی در فریزر  است.

منبع:

youtube.com

آریو صفدریان

متخصص محصولات پروتئینی شامل انواع گوشت دام، پرندگان، ماهی، گوشت های فرآوری شده و... دارنده بهترین نشان قصابی و سال ها در جهت افزایش آگاهی مردم نسبت به گوشتی که تهیه و طبخ می کنند، تولید محتوای حرفه ای انجام می دهم چون بر این باورم محصولات پروتئنی بطور مستقیم بر سلامتی تأثیرگذار هستند. پس چه خوب است که افراد با تصمیمی درست بهترین گوشت را میل نمایند.
دکمه بازگشت به بالا