علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

اهمیت آموزش ساخت کاردستی در دوران ابتدایی

دانش آموزان به واسطه فعالیت هایی که در طول دوران مدرسه انجام می دهند می توانند بهتر خودشان را باور کنند و به توانایی هایشان پی می‌برند و قطعاً منجر به افزایش اعتماد به نفس آنها خواهد شد.‌ البته با توجه به این که می‌توانند به توسعه توانایی های خود بپردازند بلکه دانش ها و اطلاعاتی را کسب می‌کنند که به بهبود کار آنها کمک می‌کند.

تاثیرات مستقیمی را این مهارت ها در ساخت باورهای دانش آموزان و ارزش هایشان خواهد داشت و موجب می‌شود تا آنها به اطراف خود توجه بیشتری داشته باشند و قطعاً در آینده با سختی‌های کمتری روبرو شوند و راه برای آنها هموارتر می گردد. همیشه به مسئولین مدارس و معلم ها تاکید می شود که دانش آموزان را مشتاق هنر و کاردستی های مختلف کنند تا از فواید بی نظیر آن ها بهره مند شوند.

تعریف کاردستی به زبان ساده

کاردستی را می‌توان یک محصولی دانست که از هماهنگی بین اجزای مختلف نظیر ذهن دست و چشم حاصل می‌شود و در کودکان منجر به پرورش خلاقیت و تفکر خواهد شد و البته در کنار این که بسیار سرگرمی مناسبی محسوب می‌شود بلکه آموزنده نیز بوده و می تواند منجر به تقویت مهارت

کودکان با ساخت کاردستی علاوه بر این که قوه تخیل خود را پرورش می دهند بلکه می توانند وسایل مختلف را که نیاز دارند بسازند. کاردستی شامل انواع مختلفی می باشد که با توجه به مواد اولیه آن ها می توان در چهار گروه مختلف آنها را قرار داد:

  • اولین گروهی شامل کاردستی کاغذی می باشد که ساخت این نمونه کاردستی با کاغذ یا مقوا انجام میشود. با استفاده از کاردستی کاغذی می توان موشک کاغذی را برای خود درست کرد یا حتی به ساخت تفنگ اسباب بازی پرداخت یا کاردستی های متنوع دیگری را برای خود بسازید.
  • کاردستی با وسایل دورریختنی نیز بسیار محبوب است چرا که افراد با استفاده از وسایلی که دیگر قابل مصرف نیستند می توانند مجسمه های زیبایی را بسازند.
  • کاردستی با خمیر یا با گل سفالی هم نمونه دیگری از کاردستی زیبا محسوب می شود.
  • آخرین گروه به کاردستی با مواد طبیعی اختصاص دارد که از سنگ، صدف و… می توان آن را ساخت.

در کنار کاردستی های زیبا و مختلف بد نیست که بدانید کاردستی اوریگامی جز یکی از کاردستی زیبا و جذاب محسوب می شود که تنها با تا کردن کاغذ میتوان اجسام دو بعدی و سه بعدی بی نظیری را آماده کرد. اگر در خصوص آموزش ساخت کاردستی هیچ اطلاعاتی ندارید و اینگونه تصور می کنید که نمی توانید کاردستی درست کنید کافیست که به نتران سر بزنید.

در وب سایت نتران آموزش ساخت کاردستی به صورت فیلم و کلیپ در جدیدترین و بروزترین مدل ها برای شما وجود دارد و پس از مشاهده آن ها به راحتی می توانید کاردستی کاغذی یا کاردستی با وسایل دورریختنی یا هر نوع دیگری از کاردستی را بسازید.

یک کاردستی زیبا چه ویژگی های باید داشته باشد؟

هر کاردستی خود می‌تواند به نوعی برای شما زیبا باشد اما ویژگی های یک کاردستی خوب به این صورت است که اول از هر چیزی برای دانش آموز جذاب باشد و بتواند پیام مورد نظر را به مخاطب برساند.

پس از آن در ساخت کاردستی باید از مواد مصرفی استفاده شود که با یکدیگر تناسب و هماهنگی دارد و دارای خلاقیت باشد و همچنین تازگی را نشان بدهد.

ابزارهای ساخت کاردستی به موارد زیر اطلاق می شود: کاغذ جز یکی از اصلی‌ترین وسایل و ابزار کاردستی به شمار می رود؛ مانند ساخت گل کاغذی البته در کاردستی اوریگامی بدون اینکه از وسایل دیگری استفاده شود می‌توان انواع کاردستی کاغذی نظیر موشک کاغذی را ساخت و با استفاده از کاغذ می توان کاردستی زیبا و متنوعی را برای خود داشته باشید.

موارد دیگری همچون چسب، قیچی و تیزبر، خط کش فلزی، پارچه، روبان و… در ساخت کاردستی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ساخت کاردستی کاربرد هیچگونه موادی محدودیت ندارد و شما می توانید کاردستی با وسایل دور ریختنی را درست کنید یا کاردستی با کاغذ را امتحان کنید و به مواردی چون ساخت تفنگ اسباب بازی بپردازید.

این را به خاطر داشته باشید که معمولاً برای ساخت کاردستی عروسک از پارچه استفاده می‌کنند ولی برای ساخت انواع کاردستی کاغذ جز یکی از اصلی ترین مواد اولیه محسوب می‌شود و البته با استفاده از رنگ و جنسیت و همچنین ضخامت و متنوع بودن کاغذ می توان به ساخت مدل های بیشمار پرداخت. اگر در خصوص آموزش ساخت کاردستی اعم از کاردستی کاغذی و… اطلاعاتی ندارید حتما از نتران استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا