علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

خواص انگشتر عقیق در دست راست

استحباب و فضیلت استفاده از انگشتر در دست راست

در دین اسلام مکررا به خرید انگشتر و استفاده از انگشتر و در دست راست قرار دادن انگشتر توصیه شده، به طوری که برای این عمل فضیلت و فواید بسیاری ذکر شده است و ائمه اطهار نیز شیعیان خود را به این کار سفارش می کردند. آنچه از مجموع روایات به دست می آید، آن است که نزد خداوند متعال و فرشتگان و هم چنین نزد پیامبران خصوصا پیامبر اکرم صل الله عليه وسلم و ائمه اطهار علیه السلام دست راست کردن انگشتری اهمیت ویژه ای دارد. قبل از خرید انگشتر نقره مردانه از آسمون این مطلب را بخوانید.

خرید انگشتر زنانه |خرید انگشتر گران قیمت

فضیلت استفاده از انگشتر در دست راست

از حضرت صادق منقول است که انگشتر در دست راست کردن از سنت پیغمبران است.

حضرت علی انگشتر را در کدام دست قرار می دادند؟

به گذاشتن انگشتر در انگشتان دست راست بسیار توصیه شده و در روایات یکی از نشانه های شیعه بودن شمرده شده است. در روایاتی به نقل از امام موسی کاظم (علیه السلام) آمده: “حضرت علی(علیه السلام) انگشتر در دست راست قرار می داد، چون او بعد از رسول الله(صل الله عليه وسلم) امام اصحاب یمین بوده… و این علامت شیعیان ما است”. وسائل الشیعه، جلد ۵

یعنی در دست راست کردن انگشتر به تبعیت از امیر المومنین (علیه السلام) و پیامبر (صل الله عليه وسلم) است. به این ترتیب که پیامبر (ص) و حضرت علی (علیه السلام) امام اصحاب یمین هستند و در دست راست کردن انگشتر ایشان نماد و نشان دهنده این مطلب است و توصیه شده شیعیان برای اتحاد و تمسک به روش امامان خود از این روش تبعیت کنند.

پیامبر اسلام انگشتر خود را در دست راست قرار می دادند

از حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام منقول است که حضرت جبرئیل به حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم گفت هر که انگشتر در دست راست کند و غرضش سنت و متابعت تو باشد و ببینم او را که در قیامت متحیر مانده است دستش بگیرم و به تو و به حضرت امیرالمؤمنین برسانم.

توصیه پیامبر به اصحاب برای استفاده از انگشتر در دست راست

از سلمان فارسى رضى اللّه عنه مرویست که حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم به حضرت امیرالمؤ منین علیه السلام فرمود که یا على انگشتر در دست راست بکن تا از مقربان باشى.

عرض کرد که یا رسول اللّه کدامند مقربان؟

فرمود که جبرئیل و میکائیل.

پرسیدند که چه انگشتر در دست کنم؟

فرمود که عقیق سرخ بدرستی که آن اقرار کرده است. براى خدا به یگانگى و براى من پیغمبرى و براى تو یا على به آنکه وصى منى و براى فرزندان تو به امامت و براى دوستان تو به بهشت و براى شیعیان فرزندان تو به جنت الفردوس.

انگشتر در دست راست در روایات

طبق آنچه از روایات مختلفی از گذشته تا به حال شنیده ایم، در می یابیم که انگشتر در دست راست نزد پیامبران و خدای متعال از اهمیت ویژه ای برخوردار است. و برای آن پاداش و خواص بسیاری در نظر گرفته شده است. ائمه اطهار نیر شیعیان خود را به این کار سفارش کرده اند. در ادامه به طور کامل به این دلایل می پردازیم.

فضایل انگشتر در دست راست

1-    فرمان خدای متعال به این عمل

جبرئیل بر پیامبر (ص) نازل شد و گفت : ای پیامبر، پروردگارم بر تو سلام می فرستد و به تو و علی (ع) فرمان می دهد که انگشتری در دست راست قرار دهی و نگینش عقیق باشد.

2-    سنت انبیا

با نگاهی به تاریخ زندگی پیامبر و امامان در می یابیم که این بزرگواران همیشه در دست راستشان انگشتری داشتند و همواره به مردم این کار را سفارش کردند. آنرا سنت و جزو اعمال مستحبی می دانند. امام رضا ع در این باره می فرمایند : پیامبر ص و امیر مومنان و ائمه اطهار ع انگشتر هایی در دست راست می کرده اند .

افزودن بر این بعضی از علما هم چون ابن شهرآشوب , از قول جاحظ آمده است که پیامبران گذشته هم چون آدم , ادریس , ابراهیم , اسماعیل , اسحاق , الیاس , یعقوب , داوود , سلیمان , یوسف , دانیال , یوشع , ذوالقرنین , یونس , لوط , هود , شعیب , ذکریا , صالح , ایوب , لقمان , و عیسی همگی انگشتری شان را در دست راست می کردند .

3-    نشانه شناخت مومن

ائمه اطهار، در دست راست انگشتر کردن را از نشانه های مومن می دانند. چرا که مومنان در نزد خداوند در بالاترین مقام ها هستند. پیامبر (ص) می فرمایند : زمانیکه خداوند ابراهیم (ع) را خلق کرد ( به مقام خلیل الرحمانی رسید )، پرده های غیب را از چشمان ابراهیم (ع) کنار زد. ایشان در عرش خداوند 14 نور مشاهده کردند و سپس از خداوند پرسیدند که این انوار چیست ؟ خداوند پاسخ داد : اینها نور محمد برگزیده حبیب من، نور علی بی ابی طالب یاری دهنده دین من، نور فاطمه حبیبه من و نور های فرزندان علی و زهرا و جانشینان وی است. ابراهیم (ع) دوباره پرسید : پرورگارم، من نور های بسیاری را می بینم که قابل شمارش جز برای خودت نیست و آنها به دور این چهارده نور حلقه زده اند، اینها کیستند ؟ جواب آمد : ای ابراهیم، اینها نور های شیعیان علی بن ابی طالب است. سپس ابراهیم (ع) پرسید که نشانه آنها چیست ؟ خطاب آمد : آنان در روز 51 رکعت نماز را ترک نمی کنند و ” بسم الله الرحمن الرحیم “را در نماز خود بلند می خوانند. قبل از رکوع، قنوت را به جا می آورند و انگشتر خود را در دست راست می کنند.

فواید انگشتر در دست راست

خداوند علاوه بر فضایل این عمل، سه پاداش را برای این گروه عطا می کند :

1-    قرار گرفتن در گروه مقربان

سلمان فارسی می گوید : پیامبر اکرم (ص) به امام (ع) فرمودند : ای علی، انگشتر خود را در دست راست کن تا از گروه مقربان الهی، که میکائیل و جبرئیل هستند باشی.

2-    نجات از سختی های قیامت توط جبرئیل

شخصی از امام علی (ع) پرسید : چرا انگشتر را بر دست راست خود می کنید؟ ایشان فرمودند : زمانی که جبرئیل آیه مباهله را بر پیامبر نازل کرد، به پیامبر عرض کرد : ای رسول هیچ پیامبری بر رسالت مبعوث نشده مگر اینکه من بر او نازل شدم و برایش پیام آوردم. من برای وحی آوردن به شما افتخار می کنم. پیامبر (ص) فرمود: ای جبرئیل تو از اهل بیت ما هستی، من اولین از اهل بیتم، دوم علی، سوم فاطمه، چهارم حسن، پنجم حسین و ششم تو هستی. سپس انگشتر را در دست راست خود کرد و دوباره تکرار کرد. جبرئیل گفت : ای روسل خدا، هر کس به قصد احیای سنت شما و دوری از دشمنان شما انگشتری در دست راست خود کند، اگر در روز قیامت او را آشفته دیدم، دست او را می گیرم و او را نزد شما و امیر مومنان میرسانم و نجاتش میدهم.

3-    ورود بر قیامت بر مرکبی از نور

امام صادق (ع) فرمودند : هنگامیکه روز قیامت میرسد، گروهی از مردم بر مرکبی از نور بر صحرای محشر وارد می شوند. سپس با صدای بلند می گویند : سپاس خدایی را که به وعده اش به ما عمل کرد. سپاس او را که ما را وارثان در زمین قرار داد تا در هر جای از بهشت که خواستاریم، ساکن شویم. در این لحظه حاضران در محشر درباره اینان می پرسند که چگونه به این مقام رسیده اند؟ از سوی خداوند جواب می آید : این ها به واسطه خواندن 51 رکعت در روز، در دست کردن انگشتر و اطعام فقیران، پینه پیشانی به جهت زیادی سجده و بلند خواندن بسم الله در نماز به این مقام نزد من رسیده اند.

دکمه بازگشت به بالا