علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

علت خراب شدن جاروبرقی

مهمترین علل خرابی جاروبرقی

در این مقاله قصد داریم علل خرابی جاروبرقی را با هم بررسی کنیم و بگوییم چرا جاروبرقی خراب می‌شود. سالیان سال است که دیگر استفاده از جاروهای دستی و قدیمی کنار گذاشته شده است. در زندگی امروزه افراد برای تمیز و مرتب کردن منازل خود از استفاده می‌کنند. علت استفاده از این وسیله کاربردی، کیفیت جمع‌آوری زباله و استفاده آسان از آن است.

همین مزیت‌ها موجب محبوبیت جاروبرقی در بین مردم شده است. به خاطر همین محبوبیت شرکت‌های تولیدکننده در تلاش هستند که جاروبرقی‌های بدون عیب و ایراد تولید کرده و یک محصول بدون عیب را به مشتری تحویل دهند. اما با تمام تلاشی که در این راستا انجام می‌دهند و با رعایت تمام شرایط تولید، باز هم در هنگام استفاده از جاروبرقی‌ها شاهد خرابی و خللی در عملکرد آن هستید. تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید تا برخی از مهمترین علل خراب شدن انواع جاروبرقی را برای شما توضیح دهیم و به معرفی نمایندگی تعمیر جاروبرقی در اصفهان بپردازیم.

اگر جاروبرقی روشن نمیشه چیکار کنم |تعمیر جاروبرقی در منزل

علت‌های خاموش شدن جاروبرقی در حین جارو کشیدن

تصور کنید که قرار است مهمانی بزرگی را ترتیب دهید، اولین موردی که می‌خواهید به سرعت انجام گیرد نظافت منزل است. با جاروبرقی، شروع به کشیدن جارو می‌کنید اما هنوز چند دقیقه‌ای نگذشته که ناگهان متوجه می‌شوید، جاروبرقی، خود به خود خاموش شده است. چند بار دکمه خاموش روشن را می‌زنید و می‌بینید هیچ تاثیری در روشن شدن جاروبرقی ندارد. در اینجا حتماً نیاز است تا بفهمیم علت خاموش شدن ناگهانی آن چیست؟ در ادامه به تعدادی از علت‌های خاموش شدن ناگهانی آن اشاره می‌کنیم.

بیش از حد داغ شدن ترموستات

همه جاروبرقی‌ها در همه برندها در موتور خود ترموستات دارند. عملکرد و مکانیزم این ترموستات‌ها به گونه ای طراحی شده که در صورت گرم شدن و افزایش دما، به طور ناگهانی خاموش می‌شوند. پس از خاموش شدن  ترموستات خنک می‌شود. در این مواقع بهتر است نگران نباشید و اندکی تحمل کنید تا موتور خنک شود. اما اگر به صورت مکرر این اتفاق بیافتد، یعنی تعداد دفعات خاموش شدن جاروبرقی بالا برود، باید بگوییم ترموستات دچار ایراد شده است. حتماً باید برای تعویض آن اقدام کنید.

در جاروبرقی‌های پاناسونیک بسیار شاهد این مسئله بوده‌ایم که دستگاه در حین کار کردن خاموش می‌شود. البته در جاروبرقی پاناسونیک علت اصلی خاموش شدن مکرر جارو برقی خرابی موتور جاروبرقی می‌باشد. چون ترموستات، حرارت دستگاه را کنترل می‌کند اگر زمانی معیوب شود و به درستی عمل نکند به موتور دستگاه آسیب جدی وارد می‌شود.

پر شدن پاکت زباله

در همه جارو برقی‌ها نیاز است که چند وقت یک‌بار کیسه یا پاکت جاروبرقی را چک کنید، تا کاملا پر نشده باشد. زیرا پرشدن کیسه به موتور جاروبرقی فشار وارد می‌آورد و دستگاه ناگهان خاموش می‌شود. علت اینکه اصرار داریم چند وقت یک‌بار کیسه دستگاه را چک کنید به خاطر این است که اکثر اوقات کیسه پاره می‌شود. با پاره شدن کیسه، گرد و خاک و زباله‌ها در دستگاه پخش می‌شود و موجب گرفتگی قطعات می‌گردد. پس بهتر است که حداقل از کیسه یک‌بار مصرف در این مورد استفاده کنید.

سیم را بیش از حد کشیدن

به هیچ عنوان سیم‌های جاروبرقی تا انتها از دستگاه بیرون نیاورید. زیرا بیش از حد کشیدن آن موجب می‌شود سیم دستگاه  از قسمت و جایگاه خود خارج و دستگاه در حین کار کردن به یکباره قطع شود.

روشن بودن مکرر جاروبرقی

یکی دیگر از دلایل مهم و اساسی خاموش شدن جاروبرقی‌ها استفاده مکرر و استراحت ندادن به آن است. در بسیاری از موارد دیده‌ایم افراد از خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی پس از استفاده زیاد گله مند هستند. این افراد باید به این نکته توجه داشته باشند که استفاده زیاد از جاروبرقی، موجب خرابی و فرسودگی قطعات می‌شود. بهتر است بعد از هر ۲۵ تا ۳۰ دقیقه کار کردن با آن دستگاه را خاموش کرده و استراحت دهید.

خراب شدن سیم جمع کن

در مواقعی که شاخه‌ها یا  شاخک‌های سیم جمع کن به قسمت حلقه گردن وصل نباشد، جریان برق به موتور انتقال پیدا نمی‌کند و جاروبرقی وسط کار خاموش می‌شود. همین خرابی در سیم جمع کن یکی از علل روشن نشدن و خرابی جاروبرقی است.

علت به گوش رسیدن صدای ناهنجار در جاروبرقی‌های بوش و ال جی

در همه جاروبرقی‌ها  قطعه‌ای به نام آرمیچر و تعدادی یاطاقان برای چرخیدن آرمیچر و یک پروانه مکش وجود دارد. به دلیل شل شدن پیچ‌های آرمیچر پروانه‌ها جابه جا شده و تکان‌های شدیدی می‌خورند. همین تکان خوردن پروانه‌ها، باعث صدای غیر طبیعی در جاروبرقی بوش و الجی می‌گردد. این صدای  غیر طبیعی در جاروبرقی ال جی می‌تواند مربوط به ایراد و عیب در خرابی موتور  یا گرفتگی در ناحیه لوله مکش و خرطومی جاروبرقی باشد. برای رفع این صدا بهتر است، اول لوله خرطومی را باز کرده و در صورت امکان اگر زباله یا قطعه در آن گیر کرده است بیرون آورید و مانع را رفع کنید. در مورد جاروبرقی بوش نیز بهتر است برای بررسی دستگاه با نمایندگی تعمیرات بوش در اصفهان و سایر شهرها تماس بگیرید.

علت ضعیف شدن مکش جاروبرقی

در همه جارو برقی‌ها این عیب به چشم می‌خورد که بعد از مدتی استفاده از آن دیگر جاروبرقی توان و قدرت قبل را ندارد. حتی مانند قبل نمی‌تواند فضای خانه را نظافت کند. در اینجا می‌گوییم که مکش جارو ضعیف شده است. در بیشتر جاروبرقی‌ها به خصوص جاروبرقی سامسونگ و پاناسونیک این عیب نمایان گر است. یکی از علت‌های آن پر شدن کیسه جاروبرقی است.

همانطور که در قسمت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی اشاره کردیم، کیسه یا پاکت زباله‌ی جارو تاثیر بسیار زیادی در قدرت و توان جارو برقی دارد. در صورتی که به طور دوره ای به پاکسازی کیسه نپردازید، قطعاً به موتور جارو فشار وارد می‌آید و موتور جاروبرقی را ضعیف می‌کند. از دیگر علل‌های ضعف مکش، گیر کردن شی و زباله در لوله تلسکوپی و لوله خرطومی جاروبرقی می‌باشد. کثیفی فیلتر هم در ضعیف شدن مکش جارو بی تاثیر نیست.

علت کم و زیاد نشدن دور موتور در جاروبرقی

اصولا شما نیاز دارید در قسمت‌هایی از منزل یا فضایی از آن، قدرت و توان موتور را به بالاترین حد یا کمترین حد برسانید. اما ممکن است قادر به انجام چنین کاری نباشید. علت آن هم خرابی پتانسیومتر دستگاه می‌باشد. پتانسیومتر  قطعه ای برای تنظیم دور موتور است. این قطعه روی بدنه دستگاه یا دسته جاروبرقی تعبیه شده است. در صورت خراب شدن آن در جارو برقی‌های ال جی و سامسونگ موجب یکسره شدن دور موتور در آن می‌گردد.

نکات مهم در مراقبت از جاروبرقی

رعایت نکات زیر می‌تواند عمر دستگاه شما را طولانی‌تر کند و از خرابی جاروبرقی بکاهد:

  • تمام تلاش خود را روی این نکته معطوف کنید که در ساعت اوج مصرف برق از جاروبرقی استفاده نکنید. به دلیل مصرف بالای انرژی، نوسانات برقی بالا می‌رود و به دستگاه آسیب وارد می‌گردد.
  • هرگاه کیسه جارو را تعویض و تمیز می‌کنید، حتماً آنرا درست در بدنه‌ی دستگاه جای دهید. زیرا با درست جا نرفتن آن ممکن است خرده زباله‌ها به موتور دستگاه ورود پیدا کنند.
  • تسمه جاروبرقی را چند وقت یکبار چک کنید. زیرا در صورت خرابی و فرسودگی باید حتماً تعویض گردد.

علت کار نکردن جاروبرقی و روشن نشدن آن

اما همیشه کار نکردن جاروبرقی مربوط به خاموش شدن آن نمی باشد و گاهی روشن نشدن آن است که برای شما دغدغه ایجاد می کند. مهم ترین علت های روشن نشدن جاروبرقی به این شرح می باشد :

  1. خرابی صفحه کلید جاروبرقی : اگر جاروبرقی شما روشن نمی شود پیش از آن که علت کار نکردن جاروبرقی را در موتور یا قطعات اساسی  جستجو کنید صفحه کلید را برسی کنید چرا که این قطعه هرچند ساده اما اگز خراب باشد عملا امکان استفاده از جاروبرقی را از شما می گیرد.
  2. قطعی اتصالات بیرونی : از سالم بودن دوشاخه یا سیمی که از جاروبرقی بیرون می کشید مطمن هستید ؟ حتما آن را برسی کنید چرا که این اتصالات بیشتر در معرض آسیب هستند و ممکن است قطعی یا اتصالی پیدا کرده باشند. تست این قطعات را می توانید از طریق یک اهم متر انجام دهید.
  3. قطعی اتصالات درونی : همان مشکل که برای سیم پرتابل جاروبرقی اتفاق می افتد ممکن است برای اتصالات داخلی نیز به وجود بیاید و در اثر یک اتفاق این سیم ها قطع شده باشند. در نتیجه قطعی سیم ها باعث قطع جریان برق می شود علت کار نکردن جاروبرقی شما می گردد.
  4. خرابی موتور جاروبرقی : اما در نهایت نوبت می رسد به مهم ترین قطعه هر وسیله برقی یعنی موتور ! موتور جاروبرقی ممکن است تحت عوامل مختلفی سوخته باشد یا نیم سوز شده باشد یا حتی سالم باشد اما به علت قطع بودن جریان و … کار نکند. در هر صورت این علت کار نکردن جاروبرقی بهتر است از طریق یکی تعمیر کار حرفه ای مورد برسی قرار بگیرد که تعمیرات آن نیز به درستی صورت بگیرد.
  5. خرابی برد جاروبرقی : قطعه یا تخته سبز رنگی که در هر وسیله برقی می بینید از اهمیت زیادی برخوردار است پس باید مطمن باشید که این برد جاروبرقی نیست که از کار نیوفتاده است. اگر جاروبرقی شما کار نمی کند بدون شک یکی از علت هایی که مورد برسی قرار میگیرد برد آن است چرا که جریان برق ، روشن شدن موتور ، سیستم فن و … همه و همه از طریق این قطعه برنامه ریزی شده اند. طبیعتا سوختن برد علت کار نکردن جاروبرقی شما می باشد.

فراموش نکنید اگر جاروبرقی شما کار نمی کند بهتر است ابتدا برسی علت آن را از قطعات ساده تر شروع کنید و سپس به سراغ موتور بروید. این کار در هزینه های شما صرفه جویی زیادی می کند. در این مطلب ما سعی کردیم که مهم ترین و متداول ترین علت های کار نکردن جاروبرقی را مورد برسی قرار دهیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. شما می توانید در صورت عدم امکان در منزل با ژاو سرویس و درخواست تعمیرات خود را ثبت کنید. تکنسین های ژاو سرویس با خدمات تعمیر در محل در سریع ترین زمان ممکن برای تعمیرات انواع لوازم خانگی حضور به عمل می آورند به تعمیرات دستگاه شما می پردازند.

دکمه بازگشت به بالا