عمومیکسب و کار ایرانی

شیرآلات چدنی چیست و چه کاربردی در صنایع مختلف دارد؟

کارخانه وگ امید گلستان در سال 1373 فعالیت خود را آغاز نمود. شرکت وگ امید گلستان دارای استاندارد صنعتی ملی ایران و همچنین تاییده اروپا و ایزو 9001 و 1401 می باشد. تمام مراحل تولید شیرآلات صنعتی از جمله شیر فلکه چدنی امید گلستان از ریخته گری تا بسته بندی در داخل شرکت تولید, رهگیری, کنترل کیفیت میگردد.محصولات این شرکت علاوه بر اینکه از نظر کیفی در مقایسه با انواع مشابه خارجی قابل رقابت می باشد و نیز دارای ضمانت نامه رسمی و تعهدات خدمات پس از فروش نیز می باشد.

مشخصات تماس با کارشناسان پایپ تهران

پایپ تهران به عنوان یکی از برترین مجموعه‌های بازرگانی کشور از سال ۱۳۸۰ فعالیت خود را با هدف تأمین، تجهیزات و تاسیسات صنعتی و ساختمانی آغاز نمود و در بیش از دو دهه فعالیت خود توانست بخش وسیعی از نیازمندی‌های صنایع مختلف کشور از قبيل صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، تأسیسات سرمایشی و گرمایشی ساختمان، صنایع غذایی

آدرس تهران ،چهار راه گلوبندک خیام شمالی روبروی دادگاه جرائم اقتصادی پلاک928 (بازار تهران)
تلفن1 2155699825
تلفن2 2155699826
تلفن3 2155610448
تلفن4 2155610449

 

شیرآلات چدنی چیست؟

شیرآلات چدنی یکی از باکیفیت­ ترین شیرآلات صنعتی مورد استفاده در بخش تاسیسات ساختمان هستند. شیرآلات چدنی فلنج دار از جمله وسیله­ هایی است که برای باز و بسته کردن و تنظیم و کنترل کردن مایعات و سیالات موجود در لوله ­ها استفاده می ­شوند. شیرآلات چدنی از نظر جنس مرغوبیت بیشتر و دوام بالاتری نسبت به دیگر جنس­های شیرآلات صنعتی برخوردار هستند. به همین دلیل از شیرآلات چدنی فلنج دار در موتورخانه­ ها و نیروگاه­ های بزرگ پتروشیمی نیز استفاده می­ شوند.

شیرآلات چدنی بنا به انواعی که دارند در قسمت­های مختلف تاسیسات ساختمان­ها و موتورخانه ­ها با کاربردهای متفاوتی استفاده می­ شوند. در این مقاله قصد داریم با معرفی انواع شیرآلات چدنی به ویژگی­ها و کاربردهای مهمی از آن­ها در سیستم­های مختلف اشاره داشته­ باشیم.

شیرآلات چدنی چیست : شیرآلات چدنی یکی از باکیفیت­ ترین شیرآلات صنعتی مورد استفاده در بخش تاسیسات ساختمان هستند. شیرآلات چدنی فلنج دار از جمله وسیله­ هایی است که برای باز و بسته کردن و تنظیم و کنترل کردن مایعات و سیالات موجود در لوله ­ها استفاده می ­شوند. شیرآلات چدنی از نظر جنس مرغوبیت بیشتر و دوام بالاتری نسبت به دیگر جنس­های شیرآلات صنعتی برخوردار هستند. به همین دلیل از شیرآلات چدنی فلنج دار در موتورخانه­ ها و نیروگاه­ های بزرگ پتروشیمی نیز استفاده می­ شوند.

انواع شیرآلات کشویی چدنی

شیر پروانه چدنی

 شیر پروانه­ چدنی یکی از پرکاربردترین شیرآلات چدنی محسوب می­ شود. شیرهای پروانه­ ای از نظر بدنه و نیز دما و نوع سیالات مورد استفاده شده در سیستم، خود دارای انواع مختلف هستند. ساختمان شیرهای پروانه­ ای طوری است که در کنار این شیرها دیسک­هایی تعبیه شده ­است. این دیسک­ها برای کنترل مایعات و سیالات کاربرد دارد. از شیرهای پروانه­ ای در صنایع نفت و پتروشیمی و گاز استفاده می ­شود.

کم وزن بودن و محرک آسان داشتن از مزایای این نوع شیرها به شمار می­ آید. شیر ویفری اهرمی و شیر فلنج­ دار از انواع شیرآلات پروانه­ ای چدنی هستند. از معایب شیرهای پروانه ­ای می ­توان به تغییر فشار زیاد در جریان سیالات اشاره کرد.

شیر فلکه کشویی چدنی

شیر فلکه کشویی یکی از انواع شیرآلات چدنی است. کار اصلی شیر فلکه­ های کشویی، قطع و وصل کردن جریان سیالات و مایعات است. این نوع شیرآلات چدنی از سه قسمت بدنه و سرپوش و محور تشکیل شده­ است. با بررسی مکان محور می ­توان از باز یا بسته بودن شیر فلکه اطلاع پیدا کرد. شیر فلکه­ های کشویی از لحاظ جنس سرپوش به دو نوع شیر فلکه کشویی با سرپوش فلزی و شیر فلکه کشویی با سرپوش پلاستیکی تقسیم می ­شود.

این نوع شیرها را طبق فشار و درجه­ت حرارت سیالات انتخاب می­کنند. شیر فلکه ­های کشویی چدنی اغلب در ساختمان­ها برای قطع و وصل کردن جریان آب استفاده می ­شود. این نوع جنس از شیر فلکه­ ها برای قطع و وصل کردن جریانات مواد شیمیایی مناسب نیستند.

شیر صافی چدنی

 شیر صافی از دیگر اعضای خانواده شیرآلات چدنی است. شیرهای صافی بیشترین استفاده را در بخش صنعت تاسیسات دارند. شیرهای صافی برای جلوگیری از عبور ضایعات و اضافات سیالی در لوله­ ها بکار گرفته می­شود. این شیر صاف به عنوان یک فیلتر عمل می ­کنند. این عمل باعث از بین رفتن هرگونه ناخالصی در مایعات و سیالات می­ شود. این نوع از شیرآلات چدنی را در جهت عبور سیالات نصب می­کنند.

شیرهای صافی چدنی در سیستم­های آب و فاضلاب و بخار مصرف عمده­ ای دارند. نوع و سایز شیرهای صافی چدنی را براساس درجه حرارت و فشار سیالات تعیین می­ کنند. برخی از شیرهای صافی چدنی دارای توری­هایی از جنس استیل هستند.

شیر یک­طرفه یا خودکار چدنی

 شیر خودکار نمونه ­ای دیگر از شیرآلات چدنی به شمار می ­آید. این شیرها از پرفروش­ترین انواع شیرآلات چدنی هستند. شیرهای خودکار چدنی در بخش تاسیسات ساختمان و موتورخانه­ ها و صنایع پتروشیمی بیشترین کاربرد را دارد.

اساس کار شیرهای خودکار چدنی کنترل ورود و خروج سیالات بخصوص سیالات شیمیایی بصورت خودکار است. شیرهای یک­طرفه سیالات را در یک جهت مشخص و یک­طرفه عبور می ­دهد ولی بازگشت سیالات در خلاف جهت امکان­پذیر نیست.

کاربرد شیر آلات چدنی

همان گونه که بیان شد، شیرآلات به دلیل قابلیت و کارایی فوق‌العاده مهم یعنی قطع و وصل جریان، کاربرد زیادی دارند. از مصارف خانگی و سبک گرفته تا مصارف سنگین و صنعتی. در همین راستا مهمترین حوزه کاربرد شیرآلات چدنی فلنج دار و بدون فلنج عبارتند از:

 • پراستفاده در زمینه تأسیسات موتورخانه در واحدهای خانگی و تجاری
 • امکان استفاده در تأسیسات انتقال آب نظیر خطوط انتقال آبرسانی و لوله های فاضلاب به ویژه شیرآلات چدنی فلنج دار
 • پرکاربرد برای تأسیسات نیروگاه ها و صنایع مهم نظیر نفت و گاز
 • استفاده در انواع ساختمان های بزرگ و تجاری و تأسیسات آبیاری کشاورزی
 • قابلیت استفاده از شیر آلات چدنی در کارخانه ها و نیروگاه ها
 • امکان بهره گیری در تأسیسات صنایع پرکاربرد نظیر صنعت غذایی و دارویی

مزایای شیرآلات چدنی فلنج دار و بدون فلنج

 • شیرآلات چدنی به دلیل ساختار مواد سازنده نظیر آهن، کربن و سیلیسیم مقاومت بسیار بالایی دارد. از این رو، شیرآلات چدنی فلنج دار و بدون فلنج نیز استحکام بالایی در برابر پوسیدگی و مواد شیمیایی دارند.
 • چدن در برابر اکسیداسیون و زنگ زنگ زدنی بسیار مقاوم است. ضمن آن که می تواند ضربات مختلفی را بدون کوچکترین آسیب تحمل کند. از این رو مقاوم بودن در برابر ضربه و اکسید شدن از دیگر مزایای انواع شیرآلات چدنی است.
 • شیرآلات چدنی کاربرد نسبتاً ساده و آسانی دارند. به ویژه شیرآلات چدنی فلنج دار که با منافذ طراحی شده، بدون تخصص و مهارت خاصی قابلیت اجرا دارند.
 • عایق بودن در برابر صدا از مزایای خوب شیرآلات چدنی است. به طوری که سر و صدا ناشی از استفاده شیرآلات چدنی در کمترین حد قرار دارد.
 • شیرآلات چدنی فلنج دار امکان جداسازی را فراهم می کنند. در نتیجه برخلاف حالت جوشکاری که امکان جداسازی قطعات وجود ندارد، این ویژگی فلنج، مزیت ارزشمندی محسوب می شود.
 • شیرآلات چدنی اعم از فلنج دار و بدون فلنج، انواع مختلفی دارد. این تنوع در سایز و اندازه سبب شده تا برای انواع و اقسام کارهای تأسیساتی از این نوع شیرآلات استفاده کرد.
 • شیرآلات فلنج دار دارای کلاس بندی مختلفی هستند. کلاس بندی سبب می شود تا برای شرایط مختلف از حیث فشار و یا دما از شیرآلات فلنجی متناسب استفاده کرد. استاندارد ASME B1.5، استاندارد DIN و استاندارد API از مهمترین مراجع برای کلاس بندی فلنج است.
 • قیمت شیرآلات چدنی با درنظرگیری ویژگی‌ها و مزایا، کاملاً مناسب و انتخابی مقرون به صرفه است.

شیر فلکه کشویی زبانه فلزی چدنی وگ امید گلستان

از شیر کشویی چدنی برای قطع و وصل جریان استفاده می شود.شیر کشویی چدنی برای سیالاتی چون آب خام ، آب آشامیدنی ، فاضلاب ، روغن ، هوای فشرده و تمامی گازهای خنثی مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده از شیر کشویی در خطوط انتقال بعنوان کنترل کننده جریان ، مجاز نبوده و باید در حالت کاملا باز ویا کاملا بسته مورد استفاده قرار گیرند. در جهت انتقال آب سرد و گرم فشار قوی در تاسیسات، موتورخانه ها،کارخانجات،نیروگاهها و صنایع نفت استفاده می شود. محدوده کاربرد شیرفلکه کشویی چدنی در تأسیسات آبرسانی و آب گرم تا ۸۰ درجه سانتی گراد بالای صفر میباشد. شیر فلکه ها از لحاظ سایز و نوع عملکرد به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

شیر فلکه کشویی چدنی در همه تاسيسات آب رسانی از جمله آب آشاميدنی و سيالات غير خورنده به کار برده می شود. شیر فلکه کشویی چدنی در حالت باز، آشفتگي كمی را نسبت به سایر شیرهای قطع و وصلی در مسير ايجاد می کند. همچنين افت فشار ايجادي آنها قابل توجه نيست ، ضمن اینکه در وضعیت کاملا بسته به خوبی مي تواند از عبور جريان جلوگيری كند.

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.
دکمه بازگشت به بالا