اقتصادیکسب و کار ایرانی

مهمترین نکات در زمان خرید فولاد و آهن چیست؟

تیرآهن و نقش آن در سازه

در صورتی که انواع تیرآهن از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را برای سازه در برابر حوادث طبیعی و غیر مترقبه ایجاد کند. با تهران آهن همراه باشید تا نکات مهم و ضروری مورد نیاز هنگام خرید تیرآهن را در اختیار شما قرار دهیم. تیرآهن به عنوان یکی از مقاطع فولادی در بازار آهن آلات تولید و عرضه می‌شود. این محصول در اندازه‌ها و با ویژگی‌های متفاوت توسط کارخانه‌های تولیدی متفاوت وارد بازار فولاد می‌شود.

اهمیت انتخاب تیرآهن زمانی مشخص می‌شود که بدانید انتخاب درست تیر آهن بر کیفیت، قیمت و دیگر بخش‌های پروژه نقش اساسی دارد. تیرآهن استفاده‌شده در صنعت ساختمان سازی و دیگر سازه‌های کوچ و بزرگ تامین کننده دوام و استحکام آن است. اگر شما هم به عنوان یک شخص در حوزه خرید تیرآهن فعالیت دارید بهتر است در هنگام خرید مصالح اطلاعات جامع و کاملی در مورد قیمت اهن داشته باشید.

قیمت آهن |قیمت آهن امروز

نکات ضروری هنگام خرید تیرآهن

توجه به شکل ظاهری تیرآهن

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین نکات در هنگام خرید تیرآهن، دقت در شکل ظاهری آن و تشخیص نوع تیرآهن است. برای همین منظور فرد خریدار باید با مفهوم جان و بال تیرآهن آشنایی داشته باشد تا بتواند شکل مناسب و مورد نیاز برای پروژه را تشخصی داده و بهترین انتخاب را داشته باشد.

بررسی تعداد شاخه‌های تیرآهن

در حالت کلی خرید مقاطع فولادی توجه به وزن آن‌ها دارای اهمیت است. اما در بسیاری موارد نیاز هست تا تیرآهن به صورت شاخه‌ای خریداری شود که به شاخه شمار معروف است. در این صورت وزن محصول ملاک اصلی برای خرید نیست. خریدار باید هنگام خرید به نوع تیرآهن از لحاظ سبک یا سنگین وزن بودن دقت داشته باشد و آن را به فروشنده اعلام نماید. در برخی موارد فروش تیرآهن به صورت بندیل است که هر بندیل از تعدادی شاخه تشکیل شده است. تعداد شاخه‌های موجود در هر بندیل کارخانه‌ها با یکدیگر متفاوت است. باید به این نکته دقت داشته باشید که تعداد شاخه‌های بندیل، نیاز شما را رفع نماید.

دقت در رنگ تیرآهن خریداری شده

یکی از عوامل مهم در هنگام خرید تیرآهن، رنگ محصول است. در حالت طبیعی تیرآهن به رنگ طوسی پر رنگ یا مشکی است. تیرآهن در اثر مجاورت با رطوبت و هوا دچار تغییر رنگ می‌شود. رطوبت موجود در انبارهای نگه داری تیرآهن و یا باران‌های فصلی موجب زرد شدن آن می‌شود. هر چند خوردگی و زنگ زدگی تیرآهن امری طبیعی است اما سرعت روند آن به شرایط و نحوه نگه داری نیز بستگی دارد.

باید دقت داشته باشید چنانچه زردی تیرآهن سطحی باشد می‌توان از آن استفاده کرد اما چنانچه دچار خوردگی و زنگ زدگی تا عمق شده باشد به عنوان تیرآهن درجه 3 یا 4 برای مصارف دارای اهمیت پایین‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بررسی وزن تیرآهن

یکی از نکات مهم دیگر در هنگام خرید تیر آهن توجه به مقدار وزنی آن است و وزن محصول به ضخامت و اندازه‌های هر شاخه بستگی دارد. هر کارخانه جدول وزنی مخصوص به خود را دارد که هر چه این مقدار وزنی به مقدار موجود در جدول اشتال نزدیک‌تر باشد در نتیجه تیرآهن از کیفیت بالاتری بهره می‌برد.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که سنگین بودن تیرآهن به منزله کیفیت بالای محصول نیست. محصول خریداری شده یک بار در کارخانه توسط خریدار و یک بار هنگام تحویل بار از نظر وزنی اندازه گیری می‌شود.

در نوشتن فاکتور توسط فروشنده مقدار وزنی هر شاخه در نظر گرفته شده و درج می‌شود. خریدار باید وزن خریداری شده مندرج در فاکتور را با مقدار عددی که باسکول نشان می‌دهد، تطبیق داده و محصول را دریافت نماید.

تعیین نمودن نحوه ارسال و حمل و نقل تیرآهن

یکی از عوامل تاثیرگذار در قیمت خرید تیرآهن و مقاطع فولادی، نحوه حمل و نقل و ارسال آن است زیرا هزینه ارسال با توجه به مقدار وزنی و مسافت حمل مشخص می‌شود. بهتر است قبل از انجام معامله و هرگونه اقدام به خریدی در مورد نحوه بارگیری، ارسال و تخلیه بار با فروشنده به توافق برسید.

با راننده قبل از حرکت از کارخانه هماهنگ کنید و محصول را مشاهده کنید پس از تطابق دادن محصول و دریافت برگ ترخیص از انبار می‌توانید تیرآهن را به سمت محل پروژه جابه‌جا کنید. برگه ترخیص اطلاعاتی شامل وزن اولیه، تعداد بندیل های تیرآهن و ساعت خروج است.

بررسی وضعیت قیمت تیرآهن در بازار

بازار فولاد و آهن آلات همانند سایر صنایع و دیگر اصناف دستخوش تغییرات، تورم و نوسانات قیمت است. این نوسانات بر قیمت تمامی محصولات مانند تیرآهن تاثیرگذار است. در نتیجه این تغییرات قیمت، میزان عرضه و تقاضا نیز دچار اختلال و تغییر می‌شود. در پی آن این اثرگذاری بر تمامی هزینه‌های حمل و نقل و جابجایی نیز صورت می‌گیرد. علاوه بر این عواملی مانند برند تجاری تیرآهن، اندازه و … در تعیین قیمت بازار نقش مهمی را ایفا می‌کنند. برای پی بردن به قیمت تیرآهن به صورت لحظه‌ای شما می‌توانید به سایت‌های معتبر مراجعه نموده و یا با مشاورین مجرب تهران آهن  تماس حاصل نمایید.

بررسی کیفیت تیرآهن بر اساس جدول اشتال

همان طور که می‌دانید جدول اشتال شامل مقادیر عددی از جمله ضخامت، اندازه، وزن و … است که به شما در تعیین کیفیت محصول کمک شایانی می‌کند. شما می‌توانید میزان کیفیت تیرآهن را با مقایسه مقدار وزنی آن با جدول اشتال استاندارد بررسی نمایید. هر چه میزان عدد عنوان شده از جانب کارخانه به جدول نزدیک‌تر باشد، تیرآهن دارای کیفیت و مرغوبیت بالاتری است. از مهم‌ترین نکات هنگام خریداری و دریافت اصالت محصول خریداری شده همین مقایسه با جدول اشتال تیرآهن است. وزن تیرآهن را می‌توانید با اندازه گیری وزن هر بندیل و تقسیم آن بر تعداد شاخه‌ها به دست آورده و مقایسه را انجام دهید.

توجه به کارخانه تولید کننده تیرآهن

در کشور تعداد زیادی از کارخانه‌ها وجود دارند که با توان تولیدی بالا به صورت سالانه موفق به تولید و عرضه تیرآهن به بازار فولاد شده‌اند. در این بین کارخانه‌هایی از جمله ذوب آهن اصفهان، ظفر بناب، فایکو، جهان فولاد غرب، آریان فولاد و ناب تبریز به ترتیب دارای بیشترین حجم و کیفیت تولید هستند. توجه به مکان کارخانه تولیدی و نزدیکی به محل اجرای پروژه می‌تواند تا حد زیادی در هزینه‌های حمل و نقل کاهش داشته باشد.

مشاهده و بررسی شناسنامه کنترل کیفی تیرآهن

دریافت شناسنامه کنترل کیفی یا برگه آنالیز تیرآهن در هنگام خرید می‌تواند در انتخاب بهترین نوع تیرآهن نقش اساسی داشته باشد. این برگه به منظور تعیین نمودن برند تولید کننده، وارد کردن مشخصات فنی، ترکیبات شیمیایی (درصد مواد موجود در آن)، خواص مکانیکی (دوام و استحکام، مقاومت کششی، مقدار تسلیم و …) همراه تیرآهن ارائه می‌شود.

دریافت مشاوره از کارشناسان تهران آهن

با توجه به اینکه در سایت‌های مختلف، اطلاعات بسیاری در مورد خرید و فروش تیرآهن و آهن آلات وجود دارد چنانچه با بررسی‌های لازم هم چنان دچار مشکل در انتخاب و خرید خود هستید، می‌توانید با دریافت مشاوره از کارشناسان فروش تهران آهن، اطلاعات لازم و مفید را جهت خرید دریافت نمایید.

شاید همه ما بدانیم که تیرآهن به عنوان یکی از پر استفاده ترین مصالح در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارد. اما در مورد نحوه خرید بهینه آن و انتخاب مناسب‌ترین نوع تیرآهن برای پروژه مورد نیاز خود آگاهی و اطلاعاتی نداشته باشیم. شناخت استانداردهای تیرآهن، داشتن انتخاب با کیفیت و مرغوب این محصول می‌تواند در میزان دوام و مقاومت سازه تاثیر مستقیمی داشته باشد. علاوه بر این صرفه جویی در هزینه‌های مصرفی و نهایی پروژه را شامل می‌شود. در این مقاله از تهران آهن  سعی شد تا در مورد بهترین نکات هنگام خرید تیر آهن، اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار داده شود. برای اطلاع ازبهای تیرآهن می‌توانید به سایت تهران آهن  مراجعه کنید.

دکمه بازگشت به بالا