علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

لوله هایی که بعد از عمل ابدومینوپلاستی در شکم قرار می گیرند، چه کاربردی دارند؟

عوارض ابدومینوپلاستی چقدر خطرناک است؟

ابدومینوپلاستی مانند هر جراحی غیر سرپایی دیگر عوارض خاصی را به همراه دارد که ممکن است جدی و طولانی باشند. از این رو، همه افرادی که قصد انجام ابدومینوپلاستی دارند باید در مورد تمام خطرات و عوارض بعد از عمل آگاهی داشته باشند. در ادامه در مورد عمل تامی تاک شکم بیشتر مطالعه کنید.

هنگام تصمیم گیری در مورد انجام چنین عملی توصیه می شود مزایا و فواید آن را با خطرات و عوارض احتمالی مقایسه کنید. اگرچه ایجاد مشکلات جدی غیر معمول است، اما احتمال ایجاد خطراتی بعد از هر عمل وجود دارد و ابدومینوپلاستی نیز از این قاعده مستثنی نیست. با این وجود در مواردی، عوارض جدی مانند لخته شدن خون، ترومبوز، ناراحتی های قلبی و ریوی یا عفونت ممکن است رخ دهند.

·        عفونت یا لخته های خون

ایجاد عفونت یک خطر با احتمال کم اما در عین حال قابل توجه است. همانطور که توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده توضیح داده شده است، عفونت های جراحی می توانند کاملا متغیر باشند و در حالی که برخی از عفونت ها به قدری پیشرفته هستند که به اعماق بافت های بدن بیمار حمله می کنند، برخی دیگر می توانند تا حدی ملایم باشند که بر بافت اثر کوچکی بگذارند. این عفونت ها زمانی رخ می دهند که باکتری ها وارد زخم ایجاد شده در حین جراحی شوند. معمولا از آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت استفاده می شود.

برای جلوگیری از ایجاد عفونت، یک راه استفاده از ابزارهای یکبار مصرف است. اگرچه از بین بردن خطر عوارض بعد از جراحی به طور کامل دشوار است، مراکز بهداشتی می توانند برای به حداقل رساندن خطر ایجاد عفونت اقدامات پیشگیرانه انجام دهند و در کنار استراتژی های کنترل عفونت مرسوم از ابزارهای یکبار مصرف استفاده کنند. این ابزار ها خطر انتقال آلودگی بین بیماران را از بین می برد، زیرا تنها یک بار از آن ها استفاده می شود.

ایجاد عفونت یا ایجاد لخته های خون بعد از جراحی شکم عارضه و خطری جدی است اما به ندرت رخ می دهد. عفونت ها نیز معمولا با آنتی بیوتیک و قرار دادن لوله های خروج مایعات درمان می شوند.  به بیماران توصیه می شود که هرچه سریعتر بعد از عمل جراحی حرکت کنند تا خطر ایجاد لخته های خون در آن ها به حداقل برسد.

پیاده روی در اسرع وقت و تمرینات کششی پا ها حتی در رختخواب خطر ایجاد لخته های خونی را کاهش می دهد. در ادامه در مورد مزایا و معایب ابدومینوپلاستی بیشتر خواهید خواند.

·        آمبولی ریوی، حمله قلبی

آمبولی ریوی، حمله قلبی یا سکته مغزی از عوارض بسیار نادری هستند که به دلیل بی تحرکی بعد از هر عمل جراحی و نه فقط ابدومینوپلاستی ممکن ایجاد شود. بنابراین، آمبولی ریوی ناشی از عدم تحرک پس از انجام عمل جراحی ابدومینوپلاستی یک خطر جدی است و در صورت بروز، معمولا در طی سه هفته بعد از عمل جراحی اتفاق می افتد، اما احتمال بروز آن در طی 72 ساعت اول بعد از انجام عمل بیشتر است.

در مورد بیمارانی که در معرض خطر بیشتری برای این عوارض هستند، مانند افرادی که سابقا دچار سکته ی قلبی شده اند، پزشک ممکن است یک رقیق کننده خون خفیف تجویز کند.

·        نکروز پوست

بروز عوارض معمولا روند بهبودی را به تاخیر می اندازد و در موارد نادر جراحی دیگری برای رفع عارضه احتمالی مورد نیاز است. نکروز پوستی یکی از عوارضی است که ممکن است به یک جراحی دیگر برای برطرف شدن نیاز داشته باشد که در آن پوست مرده با پیوند پوست جایگزین شود.

اگرچه نکروز نیز بسیار نادر است، اما در افراد سیگاری خطر ابتلا به نکروز پوستی بیشتر است. قطع مصرف نیکوتین و استعمال سیگار چند هفته قبل و چند هفته بعد از جراحی، بدن را پاک نگه می دارد و احتمال بهبودی بهتر و بدون عارضه را افزایش می دهد.

·        درد شدید و تورم در ناحیه جراحی

یکی از مشکلات شایع بعد از جراحی ابدومینوپلاستی، جمع شدن مایعات در زیر پوست پس از برداشتن لوله های خروج مایعات است. در این مورد پزشک می تواند مایعات را با سرنگ خارج کند. اگرچه این روند ظرف یک ماه متوقف می شود و بر نتایج نهایی عمل تاثیر سوء ندارد.

درد شدید بیشتر در چند روز اول بعد از عمل جراحی خواهد بود. برای کنترل دردی که احتمالا تجربه می کنید می توانید از داروهای مسکن استفاده کنید. ممکن است تا سه ماه بعد از عمل نیز تورم در ناحیه ی تحت عمل وجود داشته باشد.

زمانی که می خواهید صاف بایستید ممکن است احساس کنید که شکمتان کشیده می شود. وجود کبودی و تورم در ناحیه شکم طبیعی است. بخش متورم ممکن است حاوی مایع میان بافتی باشد که همانطور که اشاره شد توسط پزشک خارج می شود و به مرور زمان از بین می رود.

سایر خطرات احتمالی عبارتند از خونریزی، ضعف در بهبود، زخم شدن یا از بین رفتن پوست، عفونت و نکروز چربی. اگر بافت چربی در زیر پوست به دلیل عدم تامین خون کافی از بین برود، می تواند منجر به ایجاد توده های کوچک در زیر پوست شود. اینگونه مشکلات معمولا به مرور زمان برطرف می شوند. بهترین دکتر ابدومینوپلاستی در تهران نیاز به بررسی و تحقیق بیشتر دارد.

·        آسیب به اعصاب شکمی و بی حسی

آسیب عصبی و تورم مداوم در پاها که ممکن است همراه با بی حسی در اندام ها یا مشکلات قلبی و ریوی باشد، از خطرات دیگر هستند. با توجه به این که در ابدومینوپلاستی مقداری از بافت و پوست شکم خارج می شود، این خطر وجود دارد که اعصاب این ناحیه در طی جراحی آسیب ببینند که می تواند منجر به احساس سوزن سوزن شدن یا به طور کلی از بین رفتن حس در شکم شود.

·        بهبودی کند یا عدم بهبودی زخم های ناشی از عمل

زخم های ناشی از ابدومینوپلاستی از نظر ظاهری طولانی، بزرگ و دائمی هستند. اندازه زخم بستگی به میزان پوستی که مورد جراحی قرار گرفته، تکنیک های مورد استفاده برای عمل جراحی، مهارت های جراح و توانایی بدن در بهبودی سریع تر دارد. اسکار ممکن است قرمز و بزرگ شود، اما در نهایت محو می شود.اگرچه این اسکار پوستی هرگز به طور کامل از بین نخواهد رفت، اما معمولا توسط لباس پوشانده می شود. به طور معمول نه ماه تا یک سال طول می کشد تا زخم ها صاف شده و رنگ آنها روشن شود.

·        جای زخم و کبودی

در کلیه ی افرادی که جراحی ابدومینوپلاستی انجام می دهند، زخم ناشی از عمل باقی می ماند. ظاهر این اسکار پوستی ممکن است در بعضی از افراد برجسته تر از سایرین باشد. علاوه بر این، کبودی و هماتوم نیز از عوارض نسبتا خوش خیم بعد از عمل هستند.

برای کاهش عوارض ابدومینوپلاستی چه کنیم ؟

برای بهبودی و کاهش خطر عوارض بسیار مهم است که دستورالعمل های پزشک خود را قبل و بعد از عمل به دقت رعایت کنید. انتخاب یک پزشک متخصص و معتبر که به طور صحیح در حوزه ی جراحی پلاستیک آموزش دیده است، اولین قدم در جهت کاهش خطر عوارض است.

خطرات احتمالی ابدومینوپلاستی به طور کلی شامل موارد زیر است:

 • خون ریزی
 • تجمع مایع میان بافتی
 • عدم بهبودی زخم یا بهبودی بسیار کند
 • مشکلات پوستی
 • تهوع یا سایر تغییرات در حواس
 • عوارض ناشی از بیهوشی
 • تغییر رنگ پوست و یا تورم طولانی مدت
 • نکروز چربی (ممکن است بافت چربی در اعماق پوست بمیرد)
 • جدایی زخم از پوست
 • عدم تقارن در ناحیه ی شکم
 • درد مداوم و طولانی
 • تورم مداوم در پاها
 • آسیب عصبی
 • تکرار جراحی به تشخیص پزشک
 • هماتوم (که البته ممکن است در سه تا چهار درصد موارد رخ دهد)
 • کلوئید (اسکار و زخم سنگین)
 • سرما (تجمع مایع میان بافتی)
 • پارگی بخیه
 • تورم در ناحیه ی تحت عمل
 • اسکار بزرگ و قابل مشاهده

چگونه می شود اسکار کوچک تری داشت؟

اگر تحت جراحی ابدومینوپلاستی قرار گرفته اید، انتظار ایجاد زخم و اسکار پوستی را داشته باشید. با این حال با عمل به چند توصیه می توانید به کاهش اثرات آن کمک کنید.

توصیه های قبل از عمل جراحی را جدی بگیرید :

آن چه قبل از عمل انجام می دهید، به اندازه ی هر آن چه برای بهبودی انجام می دهید، مهم است.

از جمله کارهایی که می توانید قبل از جراحی انجام دهید تا عمل کم ترین اثر را بر روی پوست شما بگذارد، انتخاب یک جراح حرفه ای است. هنگام انتخاب یک جراح، ضروری است که به نمونه کارهای او توجه کنید. این کار به شما مثال هایی از نتایج عمل ها و مهارت جراح را نشان می دهد. شخصی را انتخاب کنید که به عنوان یک جراح معتبر با او احساس راحتی کنید و از کار او مطمئن باشید.

قبل از عمل، در مورد جای زخم با جراح خود صحبت کنید. می توانید نگرانی های خاص خود را مطرح کنید تا او برای شما مشخص کند که ظاهر جای زخم شما چگونه خواهد بود. بسته به نوع جراحی مخصوص شما، ممکن است یک اسکار وی شکل یا یو شکل داشته باشید.

همچنین حداقل شش هفته قبل از عمل باید سیگار کشیدن را به طور کامل متوقف کنید. این کار به کاهش عوارض بسیار کمک می کند.

جای زخم معمولا بعد از حدود 12 هفته بهبود می یابد، اما بهبودی کامل آن تا یک سال طول می کشد. ممکن است بخواهید برای برطرف کردن این اسکار و محو کردن آن از جراحی دیگری استفاده کنید. در این صورت بهتر است تا یک سال بعد از ابدومینوپلاستی صبر کنید و بعد اقدام به انجام جراحی های زیبایی دیگر بکنید.

البته این جراحی ها نمی توانند جای زخم را به طور کامل از بین ببرند، اما می توانند به کاهش اندازه، روشن تر شدن رنگ زخم و بهبود بافت آن کمک کنند. از جمله روش هایی که برای اصلاح و بهبودی هر چه بیشتر زخم مورد استفاده قرار می گیرند، عبارتند از:

درمان و تزریق استروئیدی

برای رهایی از زخم های بلند، ضخیم یا قرمز رنگ می توانید از درمان های کاربردی استروئیدی یا تزریق استفاده کنید. این روش های درمانی ممکن است در زمان جراحی برای پیشگیری از اسکار یا چهار هفته پس از عمل برای اصلاح آن ها استفاده شوند. هزینه ی این درمان به اندازه و شدت زخم بستگی دارد.

درمان با لیزر

قبل از شروع درمان با لیزر باید به پزشک مراجعه کنید. درمان با لیزر هزینه بر است و اگر این روش درمانی را انتخاب کنید احتمالا در طی چند ماه به دو یا چند جلسه لیزر درمانی نیاز دارید. در این روش پزشک با لیزر عروقی، رگ های خونی ریز روی سطح پوست را که باعث قرمزی می شوند از بین می برد. لیزر تسطیحی نیز یکی از بهترین گزینه ها برای بهبود بافت و رنگ محل زخم ها است. این فناوری می تواند پوست را دوباره زنده کند. در این فرآیند پوست زخم شده با کلاژن سالم جایگزین می شود که این امر باعث بهبود بافت و رنگ کلی آن می شود.

جراحی اصلاح اسکار

اگر می خواهید جای زخم به رنگ طبیعی پوست نزدیک تر شود، جراحی اسکار گزینه ی مناسبی است. پزشک در این روش ممکن است از ترکیبی از درمان های موضعی، روش های حداقل تهاجمی و جراحی استفاده کند. بعد از این درمان هنوز جای زخم وجود خواهد داشت اما کم تر مورد توجه قرار می گیرد و محو تر می شود.

همانند درمان با لیزر، در این مورد هم باید با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که چه مدت بعد از ابدومینوپلاستی می توانید این درمان را شروع کنید. پزشک ممکن است به شما توصیه کند یک سال صبر کنید تا روند بهبودی زخم را بررسی کند و بعد به شما درمان های مختلف را پیشنهاد دهد. هزینه های این روش نیز بسته به نوع جای زخم و تکنیک های درمانی متفاوت است.

کاهش عوارض ابدومینوپلاستی با رعایت کامل مراقبت های بعد از جراحی

کارهایی که بعد از انجام ابدومینوپلاستی انجام می دهید نیز بسیار مهم هستند، ضروری است که از تمام دستورالعمل های مراقبتی که توسط جراح شما ارائه می شود، به خوبی پیروی کنید.

برخی از دستورالعمل های عمومی شامل موارد زیر است:

 • پیاده روی و حرکت : سعی کنید در اسرع وقت بعد از عمل پیاده روی کنید. این کار باعث کاهش تورم و کاهش خطر لخته شدن خون می شود.
 • رژیم غذایی سالم : رژیم سالمی را دنبال کنید و مایعات، میوه های تازه و سبزیجات فراوانی را در آن قرار دهید.
 • حداقل شش هفته از مصرف سیگار خودداری کنید.
 • از بلند کردن وسایل سنگین خودداری کنید و حداقل شش هفته از هرگونه فعالیت شدید جلوگیری کنید. از هرگونه فعالیتی که دارای حرکات کششی و خم شدن است و یا باعث شود که بر شکم خود فشار بیاورید، خودداری کنید.
 • به مدت سه هفته بعد از عمل از داشتن فعالیت جنسی خودداری کنید.
 • ویتامین E موضعی مصرف کنید. برخی از تحقیقات معتبر نشان می دهند که استفاده از ویتامین E به صورت موضعی می تواند ظاهر زخم ها را بهبود بخشد. همچنین می تواند به مرطوب نگه داشتن اسکار کمک کند. حتما از روغن ویتامین E خالص استفاده کنید. حداقل دو بار در دو ماه اول بعد از عمل آن را روی زخم خود بمالید. همچنین می توانید از این روش به عنوان فرصتی برای ماساژ بافت پوستی پس از بهبودی اسکار نیز استفاده کنید. اما اگر هر نوع سوزش پوست یا واکنش آلرژیک را تجربه کردید، مصرف آن را قطع کنید.
 • ضد آفتاب را فراموش نکنید. استفاده از ضد آفتاب به مدت حداقل یک سال پس از عمل مهم است. زخم ها از پوست جدید ساخته می شوند و در مقایسه با پوست طبیعی نسبت به نور خورشید حساس تر هستند. استفاده از ضد آفتاب از تیره شدن جای زخم و پوست اطراف آن جلوگیری می کند. در صورت امکان، از فرمولی استفاده کنید که بطور خاص برای زخم ها ساخته شده است و همچنین دارای SPF30 یا بالاتر باشد. البته بهتر است به طور کلی پوست این ناحیه را در معرض آفتاب قرار ندهید.
 • مراقب علائم عفونت باشید. هر روز جای زخم خود را تمیز کنید. تمیز و سالم نگه داشتن اسکار نه تنها علائم ظاهری آن را کاهش می دهد، بلکه از ایجاد عفونت نیز جلوگیری می کند.

عمل ابدومینوپلاستی یا زیبایی شکم یک جراحی تهاجمی است که برای فرم دهی و کاهش سایز ناحیه شکم و اطراف آن به کار می ‌رود. در این عمل چربی و پوست اضافه شکم بریده و حذف می شود و با کشیدن پوست، ظاهر صاف و فرم بهتر در این ناحیه ایجاد می شود.

بیشتر برای افرادی مناسب است که از طریق ورزش و رژیم غذایی قادر به کاهش چربی های این ناحیه نبوده و در صورت کاهش وزن با پوست شل و ظاهر افتاده شکم روبرو شده اند. جراحی ابدومینوپلاستی در حالت بیهوشی انجام شده و ممکن است بیمار یک شب بستری شود. انجام مراقبت های بعد از جراحی نقش مهمی را در بهبودی سریع ، کاهش و نتایج موفق جراحی ایفا می کند. در ادامه به طور کامل اقدامات و مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی را بیان می کنیم.

توجه: برای دریافت هزینه دقیق باید توسط پزشک مشاور بصورت انلاین ویزیت شوید.

 مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی کدامند؟

 • بیمار باید به فاصله یک هفته پس از عمل معاینه شده و همچنین پس از دو هفته مجددا به پزشک مراجعه کند. در این جلسات روند بهبودی بیمار بررسی شده و در صورت لزوم بخیه ها و درن های جراحی برداشته خواهد شد.
 • در روز عمل جراحی زیبایی شکم لازم است یکی از آشنایان بیمار به همراه او باشد و او را از بیمارستان تا منزل همراهی کند.
 • در روزهای اول بعد از جراحی بروز درد طبیعی است و برای کاهش آن و راحتی بیشتر می توان از مسکن های تجویز شده توسط جراح استفاده شود.
 • برای کاهش تورم و بهبود نتیجه عمل باید به مدت شش هفته از گن مخصوص شکم استفاده شود. علاوه بر این پوشیدن گن باعث می‌ شود پوست شکم با ماهیچه های زیرین آن اتصال پیدا کرده و فرم جدید شکم تثبیت شود.
 • بیمار نباید به طور کامل بی تحرک باشد. عدم تحرک ممکن است باعث تمرکز جریان خون در یک نقطه و لخته شدن خون در پاها شود. بنابراین برای جلوگیری از این مشکل و بهبودی سریع تر توصیه می ‌شود در روزهای اول پیاده ‌روی سبک در برنامه قرار داده شود.
 • بیمار بسته به وسعت جراحی می تواند یک الی دو هفته پس از عمل به سرکار برود، لازم است از نشستن طولانی مدت و خم شدن روی شکم در این مدت خودداری شود.
 • در این عمل پوست اضافی شکم بریده شده و بافت های باقیمانده برای ایجاد ظاهر صاف، روی هم کشیده می شود. همین مسئله باعث می شود بیمار تا سه هفته نتواند کاملا راست بایستد. لازم است از کشیدگی بیشتر در این ناحیه و صاف کردن اندام ها به میزان زیاد، جلوگیری شود.
 • نباید از گن‌ های خیلی تنگ یا خیلی گشاد استفاده کرد. گن کششی بعد از ابدومینوپلاستی باید متناسب با سایز بیمار بوده و علاوه بر راحتی، توانایی حمایت از فرم جدید شکم را داشته باشد.
 • مصرف سیگار و الکل بهبودی را به تعویق انداخته و در نتیجه عمل تاثیر منفی می گذارد. بنابراین حداقل تا یک ماه مصرف این مواد ممنوع است.
 • یکی دیگر از مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی، پرهیز از رانندگی برای حداقل دو هفته است چرا که رانندگی و بستن کمربند ایمنی باعث ایجاد فشار به ناحیه عمل می شود.
 • به طور میانگین پس از انجام جراحی زیبایی شکم، بیمار باید روزانه 8 لیوان آب بنوشد. مصرف آب باعث ریکاوری سریع تر و جریان مایعات در بدن می شود.
 • استفاده از گن کششی بعد از برداشتن درن های آبکشی شروع می شود.
 • بیشتر بخیه های بیمار جذبی بوده و نیاز به کشیدن آنها نیست.
 • با گذشت پنج هفته از جراحی پوست شکم، می ‌توان محل بخیه ها را ماساژ داد. می‌توان از کرم های مخصوص و یا روغن زیتون در حین انجام ماساژ استفاده کرد. با این عمل بهبودی زخم ها سریع تر صورت می گیرد.
 • تا یک الی دو ماه نباید فعالیت های سنگین انجام داد. این مدت زمان به وسعت عمل بستگی دارد و توسط جراح به بیمار اعلام می‌ شود.
 • تا چند روز نباید استحمام کرد. پس از جدا کردن درن ها و بسته شدن زخم ها استحمام بلامانع است.

تغذیه مناسب از مهمترین مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

داشتن تغذیه سالم و برنامه غذایی منظم و حساب شده هم جزو مراقبت های بعد از جراحی زیبایی شکم محسوب شده و لازم است توجه ویژه ای به این بخش معطوف شود.

 • پس از انجام این عمل همراه بیمار باید به مدت یک هفته از فرد مراقبت کرده و از نظر تغذیه ای به او کمک کند.
 • برای کاهش تورم معده و درد عمل طی روزهای اول بعد از جراحی، باید از غذاهای سبک و مقوی استفاده شود. همچنین باید از غذاهایی استفاده کرد که هضم آنها راحت بوده و بیمار را با مشکل مواجه نکند. می توان به این منظور غذا را در قطعات کوچکتری خورد تا هضم آنها راحت تر باشد.
 • استفاده از نمک باید کاملا محدود شود، زیرا مصرف نمک باعث افزایش تورم می ‌شود.
 • بهتر است برای جلوگیری از یبوست، سبزیجات و میوه‌های خشک استفاده شود.
 • تغذیه بیمار باید غنی از پروتئین باشد تا مواد لازم برای ترمیم و بهبودی به بدن برسد.
 • داروهایی از قبیل آنتی بیوتیک و مسکن ها برای بیمار تجویز می‌ شود که باید تهیه و طبق دستور مصرف شود.
 • بیمار باید مصرف آب و آب لیمو را افزایش دهد. بهتر است از آبمیوه طبیعی استفاده شود.
 • مصرف کافئین و نوشابه قطع شود.
 • تا چند روز نباید لبنیات مصرف کرد.
 • به هیچ وجه نباید پس از عمل ابدومینوپلاستی آسپرین مصرف کرد.

توجه: برای دریافت هزینه دقیق باید توسط پزشک مشاور بصورت انلاین ویزیت شوید.

چگونه باید از درن های ابدومینوپلاستی مراقبت کرد؟

مراقبت از درن ها هم جزء مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی به حساب می آید. پس از این که جراحی زیبایی شکم انجام شد در صورت صلاحدید جراح، لوله هایی برای خارج کردن ترشحات و خونابه در زیر شکم کار گذاشته می شود. این لوله ها درن (Drain) نام دارند. استفاده از این درن ها باعث بهبود سریع تر و جلوگیری از عفونت و لخته شدن خون می شود. به طور میانگین درن ها 3 الی 5 روز در بدن باقی می ماند.

در قسمت خارجی بدن مخزن هایی برای جمع شدن این ترشحات وجود دارد که هر چند وقت یک بار باید تخلیه شود. بیمار باید مقدار ترشحات تخلیه شده را یادداشت کرده و به پزشک ارائه دهد. نباید هیچ گونه ضربه یا فشاری به درن ها وارد شود. در روزهای اول ترشحات پررنگ تر است و پس از چند روز کمرنگ ‌تر می‌شود‌. درن ها حتماً باید توسط پزشک یا پرستار جدا شده و بیمار نباید خود سرانه برای جدا کردن این درن ها اقدام کند. پس از اینکه درن ها جدا شد، باید صبر کرد تا سوراخ ها به طور طبیعی بسته شده و سپس استحمام کرد.

در چه مواردی باید به پزشک مراجعه کرد؟

 • زمانی که تب بیشتر از 38 درجه باشد.
 • در صورتی که با استفاده از مسکن نتوان درد را کاهش داد.
 • اگر در ناحیه شکم بیش از حد معمول تورم ایجاد شود.
 • اگر در محل بخیه یا درن ها خونریزی شدید ایجاد شود.
 • در صورتی که تغییر رنگ پوست در اطراف برش ها دیده شود.

پس از انجام ابدومینوپلاستی چگونه باید پانسمان را تعویض کرد؟

پس از جراحی ابدومینوپلاستی لازم است پانسمان ناحیه برش خورده و اطراف ناف به صورت روزانه عوض شود. برای عوض کردن پانسمان شکم ابتدا محل مورد نظر شستشو داده شده و سپس با استفاده از گاز وازلین و گاز استریل پانسمان شود. در صورتی که درن جاگذاری شده باشد و پانسمان مدام خیس شود، لازم است هر روز 3 الی 4 بار آن را عوض کرد. تعویض پانسمان یکی از بخش‌ های اصلی و مهم اقدامات بعد از ابدومینوپلاستی به حساب می‌ آید.

دکمه بازگشت به بالا