عمومیکسب و کار ایرانی

رنگ های دور شمع خودرو نشانه چیست؟

رنگ های شمع موتور + معنی رنگ های مختلف شمع موتور

شمع موتور قطعه است که باعث ایجاد جرقه برای سوزاندن سوخت موجود در سیلندر ها می شود و یکی از اصلی ترین اجزای موتور در روشن شدن و شروع حرکت موتور اتومبیل به شمار می رود. از آنجایی که وجود مشکل در شمع موتور مانع از روشن شدن و حرکت ماشین می شود، بنابراین بررسی آن ها و اطلاع از رنگ ها و علت شل شدن شمع خودرو؛ امر مهمی است که باید به آن توجه شود. یکی از نشانه‌هایی که نیاز به تعویض شمع را نشان می‌دهد، رنگ‌ دور شمع است. اما هرکدام از رنگ های دور شمع خودرو نشانه چیست؟ کدام رنگ، نشانه سلامت و کدام نشانه خرابی است؟ در این مقاله با مطالعه ویژگی‌های بصری شمع، بررسی می‌کنیم که رنگ های دور شمع خودرو نشانه چیست؟

رنگ های دور شمع خودرو نشانه چیست؟

وقتی شمع را بیرون آورده و به انتهای آن‌که در داخل سیلندر قرار گرفته بود نگاه می‌کنید، با یکی از شرایط زیر روبه‌رو می‌شوید:

– طبیعی

– رسوبات کربن

– تجمع روغن

– تجمع خاکستر

– خیلی داغ (سوخته)

– خیس

– الکترودهای فرسوده

– الکترودهای شکسته

بیایید هرکدام از شرایط فوق را که اکثر آن‌ها با رنگ‌های مشخصی تعیین می‌شوند، بررسی کنیم و ببینیم رنگ های دور شمع خودرو نشانه چیست؟

رنگ نرمال شمع

با گذشت زمان، شمع‌ها در یک موتور سالم، قهوه‌ای یا برنزه‌ای می‌شوند. به‌همین دلیل رسوبات قهوه‌ای یا خاکستری مایل به قهوه‌ای در کنار الکترود، طبیعی محسوب می‌شوند. در یک شمع سالم، سایش الکترود یکنواخت است و رزوه‌ها عاری از روغن و کربن سوخته هستند. در این شرایط می‌توانید به شمع‌ها اعتماد کنید. با این حال، استفاده از افزودنی‌های سوخت مانند پاک‌کننده‌های انژکتور، می‌تواند سلامت شمع را تضمین کند. قبل از نصب مجدد شمع‌ها، اطمینان حاصل کنید که شکاف شمع به‌درستی تنظیم شده است. بیایید ببینیم شمع خودرو چگونه کار می کند و سایر انواع رنگ های دور شمع خودرو نشانه چیست؟

رسوبات کربن روی شمع

رسوبات خشک نرم، سیاه و دوده‌ای روی شمع نشان‌دهنده رسوب کربن است.

اگر به‌دنبال این هستید که ببینید رنگ های دور شمع خودرو نشانه چیست، این رنگ سیاه دوده‌ای می‌تواند ناشی از کثیف‌بودن فیلتر هوا، رانندگی بیش از حد در سرعت‌های پایین، غنی‌بودن بیش از حد مخلوط سوخت/هوا و مشکل در سنسور اکسیژن، احتراق ضعیف، محدوده حرارت نامناسب (خیلی سرد) یا بی‌حرکت‌بودن وسیله نقلیه برای مدت طولانی باشد. رسوبات کربن، رسانا هستند و می‌توانند سبب احتراق ناقص شمع شوند. از دلایل سیاه شدن شمع و تجمع دوده روی شمع است.

تجمع روغن روی شمع خودرو

رسوبات سیاه و روغنی روی الکترودها و نوک شمع به روغن اشاره دارد. رسوب روغن زمانی روی شمع جمع می‌شود که روغن وارد محفظه احتراق شود. روغن ممکن است به داخل سیلندرها نشت کند و از پیستون‌های فرسوده یا سوپاپ فرسوده، عبور نماید. در این شرایط پیدا‌کردن منبع نشتی بسیار مهم است.

رسوبات روغن، شمع را می‌پوشاند و می‌تواند از قوس زدن کامل جرقه در سراسر شکاف جلوگیری کند. در عوض جرقه، مسیر کوتاه‌تری را طی می‌کند تا از طریق روغن به زمین برسد. این رنگ و وضعیت شمع، معمولاً نشانه خرابی پیشرفته موتور است.

تجمع خاکستر روی شمع

رسوبات قهوه‌ای روشن روی الکترود مرکزی و یا بدنه، نشان‌دهنده مشکل دیگری هستند. این رسوبات در اثر روغن زیاد یا افزودنی‌های سوخت ایجاد می‌شوند. اگر رسوبات در یک طرف شمع باشند، نشان‌دهنده سایش بالای موتور (سوپاپ‌ها، آب‌بندی‌ها و سرسیلندر) می‌باشند. اگر رسوبات تنها در اطراف الکترود ظاهر شوند، معمولاً به معنای سایش کم‌تر موتور (سیلندر، پیستون) است.

خیلی داغ (سوخته)

همان‌طور که در شکل می‌بینید، پوشش سفید گچی (بدون رنگ برنزه) و الکترودهای دارای پستی و بلندی نشان می‌دهد که شمع بیش از حد داغ می‌شود. در برخی موارد این پوشش سفید به خاکستری یا آبی متمایل است.

اگر می‌خواهید بدانید که رنگ های دور شمع خودرو نشانه چیست، این رنگ نشان‌دهنده عملکرد شمع در محدوده نامناسب حرارتی، مخلوط سوخت‌هوا با درصد بالای هوا یا زمان نامناسب احتراق است. در این شرایط به محدودیت‌های خروج اگزوز یا گرم‌شدن بیش از حد موتور توجه کنید، این عوامل نیز می‌توانند باعث گرم شدن بیش از حد شمع شوند. گرم شدن بیش از حد موتور و شل‌بودن شمع موتور نیز از دیگر دلایل آن است.

شمع خیس

شمع خیس می‌تواند نتیجه engine flooding باشد. خیس شدن شمع اتفاق می‌افتد که چندین بار موتور را بدون روشن‌شدن استارت بزنید.

اگر شمع‌ها خیس هستند، می‌توانید آن‌ها را تمیز کنید یا صبر کنید تا خشک شوند. این رطوبت می‌تواند از ایجاد جرقه قوی توسط شمع‌ها برای احتراق مخلوط هوا و سوخت در محفظه احتراق، جلوگیری کند. با این حال شمع‌های خیس نیازی به تعویض ندارند.

اگر چه خیسی شمع یک تغییر رنگ نیست، اما از آنجا که سبب تشخیص مشکلات موتور شده و به‌طور کلی سبب تغییر رنگ موقف شمع‌ها می‌شود، ما این مورد و موارد بعدی را در مقاله «رنگ های دور شمع خودرو نشانه چیست؟» آورده‌ایم.

الکترودهای فرسوده شمع

الکترودهای فرسوده، نشان می‌دهند که شمع مدت خیلی طولانی در موتور بوده و باید تعویض شود. همانند سایر قطعات خودرو، شمع‌ها نیز عمر محدودی دارند. پس از طی این مدت لازم است تعویض شوند.

الکترودهای شکسته شمع

اگر الکترودهای شمع، شکسته یا مسطح شده باشند، احتمالاً نوع شمعی که در خودرو نصب شده است، اشتباه است. شمع‌های بیش از حد بلند می‌توانند آسیب زیادی به موتور شما وارد کنند؛ درحالی‌که شمع‌‌های کوتاه سبب می‌شوند مسافت پیموده‌شده به ازای هر لیتر بنزین کاهش یافته و یا رسوب روی شمع ایجاد شود.

روش تمیزکردن و مراقبت از شمع‌ها خودرو

چک‌کردن منظم شمع‌ها و تمیزکردن آن‌ها می‌تواند طول عمر شمع را زیاد کرده و رنگ آن را به‌حالت طبیعی برگرداند. یک شمع معمولاً حدود 30000 مایل دوام می‌آورد، اما تمیز‌کردن و نگهداری دوره‌ای باعث می‌شود موتور عملکرد بهتری داشته باشد و طول عمر شمع‌ها نیز افزایش باید. برای تمیزکردن شمع‌ها مراحل زیر را در پیش بگیرید:

– مرحله 1: صبر کنید تا موتور خنک شود.

– مرحله 2: سیم‌های شمع را پیدا کنید و آن‌ها را تا شمع دنبال نمایید. سیم را به‌طور کامل تمیز کنید.

– مرحله 3: شمع را با استفاده از آچار سوکت، باز کنید.

– مرحله 4: شمع را بررسی کنید. اگر فقط کمی کثیف است، می‌توانید آن را با کاغذ سنباده تمیز کنید. در مرحله بعد، از کاغذ سنباده 220 استفاده کنید تا به‌آرامی رسوب را از بین ببرید. این کار را به‌آهستگی انجام دهید تا به فلز شمع آسیبی وارد نگردد.

-مرحله 5: می‌توانید از یک برس سیمی برای پاک‌کردن آلودگی داخل رزوه‌های بهره ببرید.

-مرحله 6: قبل از نصب مجدد، مطمئن شوید که شمع کاملاً خشک شده است. قبل از این‌که شمع را دوباره نصب کنید، حداقل مقدار روغن را روی رزوه‌ها بمالید. گریس به جلوگیری از خوردگی کمک کرده و در آینده، برداشتن شمع‌ها را آسان‌تر می‌کند. شمع را با دست ببندید تا محکم شود و سپس از آچار برای سفت‌کردن استفاده کنید.

– مرحله 8: موتور خود را روشن کنید و آ ن‌ را چک کنید.

نکته ایمنی: همیشه قبل از کار روی وسیله نقلیه خود، ترمینال منفی باتری را جدا کنید. این کار به جلوگیری از شوک الکتریکی کمک می‌کند. اگر چه می‌توانید تمیزکردن شمع‌ها را خودتان انجام دهید اما مراجعه به یک تعمیرگاه معتبر برای چک موتور می‌تواند اطلاعات بیشتری را درباره وضعیت شمع‌ها در اختیار شما قرار دهد. ممکن است لازم باشد به‌جای تمیز‌کردن شمع‌ها آن‌ها را تعویض کرده و یا با توجه به رسوبات روی شمع، تعمیرات خاصی را روی خودرو انجام دهید.

سخن آخر

ما در این مقاله به‌طور کامل به سوال «رنگ های دور شمع خودرو نشانه چیست» پاسخ دادیم و علاوه‌بر آن، روش رسیدگی و نگهداری از شمع‌ها را نیز بررسی کردیم.

به‌طور کلی، اگر رنگ شمع از شرایط عادی آن (رسوبات قهوه‌ای یا خاکستری مایل به قهوه‌ای) تغییر کند، مشکلی در موتور وجود دارد. در این شرایط، علاوه‌بر تعویض شمع، لازم است مشکلی را که سبب تغییر رنگ شمع شده است، برطرف نمایید. در غیر این صورت، شمع‌های جدید مجددا در معرض خرابی قرار می‌گیرند.

بررسی شمع‌ها و کسب اطلاعات از اینکه رنگ های دور شمع خودرو نشانه چیست، به شما کمک می‌کند تا علاوه‌بر تعویض به‌موقع شمع‌ها، از خودروی خود محافظت کرده و با تشخیص یه‌موقع، مشکلات آن را برطرف کنید. برای مثال، اگر روغن روی شمع‌ها تجمع یافته، لازم است موتور را تعمیر کنید تا از نشت روغن جلوگیری نمایید.

لازم به ذکر است که اطلاعات ذکر‌شده در این مقاله تنها جنبه آگاهی دارد و تنها یک مکانیک مجرب می‌تواند به‌طور قطعی تشخیص دهد که رنگ های دور شمع خودرو نشانه چیست. به‌همین دلیل نیز رسیدگی دوره‌ای به شمع‌های خودرو توسط یک مکانیک مجرب، اهمیت زیادی دارد.

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.
دکمه بازگشت به بالا