عمومیکسب و کار ایرانی

چه عواملی در بهترشدن یک دکوراسیون نقش دارند؟

تأثیر دکوراسیون بر سلامت روان

تأثیر دکوراسیون بر سلامت روان واقعیت دارد! شاید خواندن این جمله برای شما عجیب باشد اما طبق بررسی‌هایی که توسط روان‌شناسان انجام گرفته است، دکوراسیون بر روحیه و سلامت روان افراد تأثیر به سزایی دارد. خانه یکی از مکان‌هایی است که افراد به طور مرتب در آنجا سکونت دارند. به‌خاطر همین سکونت دائمی فضای آن بر روحیه افراد بسیار تأثیرگذار است. اگر در این فضا به‌هم‌ریختگی وجود داشته باشد یا فرد از دکوراسیون آن رضایت نداشته باشد، مسلماً فرد سلامت روان خود را از دست می‌دهد. از این‌ رو داشتن یک دکوراسیون زیبا برای داشتن روحیه سالم و شاد بسیار ضروری است. به همین علت است که طراحی دکوراسیون این روزها بسیار اهمیت پیدا کرده است و طراحان حرفه‌ای به دنبال رعایت کامل این مورد هستند یعنی داشتن رضایت کامل از دکوراسیون و فضای خانه. برگشتن به خانه بعد از چند ساعت برای تمام افراد خوشایند است.

به‌وجودآمدن احساس راحتی و شادی از تأثیرات مثبتی است که محیط خانه بر سلامتی افراد خانه خواهد داشت. یک محیط خوب با دکوراسیون زیبا در نهایت باعث می‌شود افراد از محیطی که در آن هستند بسیار احساس راحتی کنند و روحیه خوبی داشته باشند. البته این حس تنها محدود به محیط خانه نمی‌شود و محل کار را نیز می‌توان با چنین شرایطی در نظر گرفت. دکوراسیون زیبا و با تأثیر خود متأثر از چندین فاکتور است که مهم‌ترین آنها تعادل است. تعادل بین بخش‌های مختلف دکوراسیون در نهایت باعث تأثیر مثبت بر روی روان افراد می‌شود. عدم هماهنگی بین وسایل دکوراسیون نه‌تنها باعث زشتی دکوراسیون می‌شود بلکه تأثیر مخربی بر روی روحیه افراد خواهد داشت. تعمیر مبل اصفهان |تعمیر مبل اقساطی در اصفهان

چه عواملی در بهترشدن یک دکوراسیون نقش دارند؟

عوامل مختلفی بر روی زیبایی یک دکوراسیون تأثیرگذار هستند که در نهایت این تأثیرگذاری باعث عملکرد مثبت دکوراسیون بر روی روحیه و سلامتی افراد می‌شود. ازاین‌رو توجه به این عوامل باعث می‌شود تا شما یک دکوراسیون بی‌نقص داشته باشید. نتیجه این بی‌نقصی، تأثیر دکوراسیون بر سلامت روان افراد را مؤثرتر و بهتر خواهد کرد. در ادامه به بیان چندین مورد از عوامل مؤثر خواهیم پرداخت و توضیحاتی در مورد تأثیر آنها و نقش آنها در احساس آرامش افراد بیان خواهیم کرد.

استفاده از فضای سبز در دکوراسیون

وجود فضای سبز همیشه یکی از عوامل تأثیرگذار بر روح و روان افراد بوده است. تأثیری که طبیعت بر روی سلامت انسان‌ها دارد کاملاً ثابت شده است. ازاین‌رو وجود چنین فضایی در خانه برای داشتن یک روحیه شاد الزامی است. داشتن گل‌وگیاه نه‌تنها باعث آرامش بخشیدن به اعضای خانواده می‌شود بلکه باعث زیبایی هر چه بیشتر دکوراسیون نیز می‌شود. به همین خاطر امروزه در اکثر دکوراسیون‌های مدرن و سنتی استفاده از گل‌وگیاه یکی از ارکان مهم است. اگر به دنبال ایجاد یک فضای شاد و آرامش‌بخش در محیط خانه خود هستید بهترین کار استفاده از گل‌وگیاه در داخل خانه است. با انجام این کار خانه به مکانی تبدیل می‌شود که روحیه شادتری خواهید داشت و می‌توانید سطح توانمندی روحی خود را بالاتر ببرید و بر هر مشکلی پیروز شوید.

مبل و نقش آن در سلامت روان افراد

تأثیر دکوراسیون بر سلامت روان بر روی افراد ثابت شده است اما دکوراسیون چطور موجب تأثیر مثبت می‌شود؟ دکوراسیون با داشتن وسایل خوب و هماهنگ در کنار سایر عوامل باعث می‌شود افراد در این محیط احساس راحت و بهتری داشته باشند. یکی از این وسایل تأثیرگذار در زیبایی دکوراسیون و مؤثر در روحیه افراد مبل است. رویه کوبی مبل با فضاسازی خود می‌تواند فضای خانه را بهتر نشان دهد. به همین خاطر است که در هنگام باید به تمام نکات توجه داشت. نکاتی همچون تناسب با دکوراسیون که می‌تواند یا راحتی باشد، اندازه آن و … که هرکدام به نحوی در خرید مؤثر هستند.

تأثیر میز ناهارخوری در به‌وجودآمدن محیط آرامش‌بخش

میز ناهارخوری همانند مبل از آن دست وسایلی است که دکوراسیون بدون آن ناقص است. میز ناهارخوری وظیفه جمع‌کردن اعضای خانواده را در یک مکان به عهده دارد. به همین خاطر در هنگام نیز باید دقت و دانش کافی را داشت تا بعد از خرید نارضایتی پیش نیاید. خرید یک میز ناهارخوری یا تعمیر مبل که هیچ سنخیتی با دکوراسیون ندارد علاوه بر خراب کردن ظاهر دکوراسیون باعث می‌شود افراد از فضای به وجود آمده ناراضی باشند و همین موجب تخریب روحیهٔ شاد افراد خانواده می‌شود. همان گونه که اطلاع دارید میزهای ناهارخوری در انواع و مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند. برخی از آنها به‌عنوان‌مثال میزهای مستطیلی دارای گوشه‌های تیز هستند. طبق تحقیقاتی که انجام شده است، مشخص شده که افراد که همیشه در زندگی خود احساس وجود خطر می‌کنند بیشتر تمایل به خرید میزهای مستطیلی دارند. به همین خاطر تا حدی می‌توان فهمید که تأثیر دکوراسیون بر سلامت روان تا چه اندازه‌ای است و برای به آرامش رسیدن چه‌کارهایی انجام داد.

تأثیر رنگ بر روی محیط و روحیه افراد

تأثیر رنگ بر روحیه بر هیچ‌کسی پوشیده نیست، به‌طوری‌که یکی از عوامل مؤثر در زیبایی دکوراسیون استفاده درست از رنگ است. انتخاب درست رنگ در نهایت باعث می‌شود محیط خانه جذاب‌تر شود و روحیه بهتری داشته باشید. ازاین‌رو در هنگام انتخاب رنگ برای وسایل دکوراسیون باید به این نکته توجه داشت که از انتخاب رنگ‌های خشن برای دکوراسیون اجتناب کنید. به‌عنوان‌مثال را می‌توان یکی از آرامش‌بخش‌ترین رنگ‌ها دانست. البته استفاده نادرست از رنگ آبی نیز ممکن است باعث به‌وجودآمدن یک محیط تنش‌زا شود. تأثیر دکوراسیون بر سلامت روان یکی از موضوعاتی است که امروزه بیش‌ازپیش به آن توجه می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که در دکوراسیون به تمام جزئیات به‌صورت کامل توجه شود. ازآنجایی‌که خانه یکی از مکان‌های مهم برای افراد است دکوراسیون این مکان نیز بسیار اهمیت پیدا می‌کند و این دلیلی است که این مقاله منتشر شد. داشتن یک‌خانه با دکوراسیون زیبا و آرامش‌بخش باعث می‌شود که فرد در آن احساس راحتی کند و روحیه بانشاط‌تری داشته باشد. توجه به وسایلی همچون میز ناهارخوری و مبلمان که از وسایل تأثیرگذار در دکوراسیون هستند باعث می‌شود روحیه شادابی افراد حفظ شود و از بودن در آن مکان احساس راحتی داشته باشند.

عوامل موثر در طراحی دکوراسیون داخلی

امروزه کلمه طراحی را زیاد می‌شنویم و همچنین تبلیغ های زیادی در مورد آن می‌بینیم . در واقع طراحی داخلی از ترکیب هنر و دانش فنی به وجود می‌آید و این ترکیب شامل ابزار ، رنگ ، فرم و … است که به کمک آنها فضای داخلی ساختمان ها به بهترین نحو بهینه و زیباسازی می‌شوند . این فضا علاوه بر زیبا بودن باید راحت و کاربردی باشد و نیازهای افراد را به خوبی تامین کند . طراحی داخلی ارتباط نزدیک و مستقیمی با نیازهای افراد دارد به همین دلیل توجه به آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است . طراحی دکوراسیون داخلی علاوه بر توجه به کارکرد فضای ساختمان ها و دادن طرح های متناسب با آنها باید به احساس و تأثیری که فضا به مخاطب می گذارد هم توجه کند . همه ی انسان ها از اعماق وجود خود خواستار راحتی و آرامش هستند و این امر باید به خصوص در خانه ها محقق شود . فضای داخلی خانه ها منبعی بسیار مهم برای تامین نشاط و آرامش است و می توان خستگی روزانه را در آن فراموش کرد به این شرط که به طراحی آن توجه کرد . علاوه بر اهمیت طراحی داخلی در منازل ، طراحی مناسب دکوراسیون داخلی محل کار نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و تاثیر آن در افزایش بهره وری و جذب مخاطبان انکار ناپذیر است . از مهم ترین عامل هایی که در طراحی داخلی موثر هستند می توان به نقشه داخلی ، رنگ ، نور محیط ، طراحی کاربردی فضاها و تفکیک کردن آنها ، پوشش دیوارها ، سقف و کف و مبلمان ، پرده و سایر وسایل مورد نیاز اشاره کرد .

نقشه داخلی :

چگونگی تقسیم کردن پلان ها مهم ترین نقش را در طراحی داخلی ایفا می‌کند . اگر طراحی پلان به گونه ای انجام شود که فضای بسیار منعطف و تنوع پذیر برای چیدمان مبلمان و سایر وسایل در اختیار قرار دهد فرد آزادی بیشتری برای چیدمان فضای مورد نظر خود دارد از این رو احساس رضایت و آرامش بیشتری خواهد داشت .

نور محیط :

واضح هست که هر چه از زیبایی محیط اطرافمان می‌بینیم و درک می‌کنیم به علت وجود نور است و بدون نور هیچ چیزی در چشم بیننده هویتی ندارد به همین علت نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی نقش بسیار مهمی دارد . نورپردازی باید به شکل اصولی و مناسب انجام شود زیرا در فضای داخلی ساختمان ها فقط وجود نور کافی نیست بلکه شیوه نور پردازی و محل قرارگیری المان هایی که نور را تامین می کند تاثیر بسیار زیادی در زیبایی فضا دارند . همچنین با نورپردازی مناسب می‌توان فضا را بزرگتر یا کوچکتر نشان داد . جایگاه نور از نظر لویی کان به این صورت بیان شده است: “از نظر هنر معماری هیچ فضایی فضای واقعی نیست مگر آنکه از نور طبیعی برخوردار باشد” . یکی از بهترین ویژگی هایی که خانه می تواند داشته باشد داشتن نور طبیعی است اما گاهی اوقات همه ی بخش های خانه نمی توانند از نور طبیعی بهره ببرند و یا بعضی بخش ها کمتر از بخش های دیگر نور می گیرند به همین علت استفاده از نور مصنوعی مناسب هم اهمیت زیادی دارد . به طور کلی نورپردازی شامل سه روش روشنایی عمومی ، نورپردازی محدود و نورپردازی متمرکز می شود که روشنایی عمومی همان نورپردازی از سقف است که مقدار کم نور را در فضای زیادی منتشر می کند . نورپردازی متمرکز روی یک قسمت خاص تمرکز می کند و آن قسمت را برجسته تر می کند و نورپردازی محدود هم سبب می شود هنگامی که اتاق تاریک است تنها قسمت مورد نظر روشن شود .

رنگ :

رنگ مهم ترین عنصر در زندگی به حساب می‌آید و آنها از نظر روانشناسی کارکردهای مختلفی دارند . رنگ‌های مختلف بر فضا ، زیبایی آن و همچنین روح و روان انسان تأثیر بسیار زیادی می گذارند برای مثال با استفاده از رنگ ها می‌توان فضای آرامش بخش خلق کرد و با رنگ های دیگر فضایی به وجود آورد که احساس ناامنی و استرس را به افراد وارد کند . به طور کلی آشنا بودن با تأثیر های مختلف رنگ ها و استفاده درست و به جای آنها در طراحی  دکوراسیون اهمیت زیادی دارد . رنگ ها به دو دسته سرد و گرم تقسیم می‌شوند که رنگ‌های گرم مانند زرد ، قرمز و نارنجی باعث افزایش آدرنالین و درجه حرارت و احساس کردن گرما می‌شوند و رنگ‌های سرد مانند آبی و سبز ضربان و دمای بدن را کم کرده و باعث احساس سرما می شوند .

طراحی کاربردی فضا و تفکیک آن :

تفکیک کردن فضای داخلی ساختمان با استفاده از المان های مختلفی مانند دیوار ، قفسه ، کانتر و … انجام می شود و هویت را به فضای داخلی می دهند . متناسب با کاربرد فضا و شکل آن از ابزار و متریال های متفاوتی برای تفکیک فضا یا پارتیشن بندی استفاده می کنند که هر کدام زیبایی و کاربرد خاص خود را دارند .

پوشش دیوارها کف و سقف :

نوع پوشش انتخابی برای دیوارها ، کف و سقف برای بخش های مختلف خانه متفاوت و مطابق با سلیقه و متناسب با فضای مورد نظر انتخاب می شوند . برای مثال برای آشپزخانه می‌توان از کاشی های ساده و طرح‌دار برای دیوار ، رنگ روغنی برای سقف و سرامیک برای کف استفاده کرد و برای اتاق خواب کف لمینت یا پارکت گزینه مناسبی هستند .

مبلمان پرده و سایر وسایل تزیینی :

مبلمان و دیگر وسایل مورد نیاز به منزل آخرین و یکی از مهم ترین عوامل موثر بر طراحی داخلی هستند. انتخاب پرده مناسب با فضا از نظر رنگ و جنس برای نورگیری ساختمان نیز تأثیر بسیار زیادی دارد. انتخاب مبلمان مناسب از میان  مبل متنوع زیبا و دیگر لوازم مانند میز ناهار خوری، میز تلویزیون و … و پرهیز از شلوغ کردن زیادی خانه و همچنین توجه به هماهنگی وسایل با سبک مورد نظر مواردی هستند که نیاز به توجه زیادی دارند. منبع: مبل کوثر

دکمه بازگشت به بالا