علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

دستگیره دیجیتال هتلی یا قفل هوشمند هتل چیست؟

یکی از بزرگترین مسائلی که در سیستم‌ها هتلداری، صاحبان هتل‌ها با آن روبرو هستند، تامین امنیت بیشتر و در نتیجه رضایت و آسایش مهمانان می‌باشد. با پیشرفت تکنولوژی و تولید انواع قفل هتلی، این امکان تا حدودی برای هتلداران فراهم شد. روش های مختلفی برای دسترسی به قفل هوشمند درب هتلی وجود دارد اما از روش های دسترسی اصلی و پرکاربرد می توان به کارت و یا تلفن همراه اشاره نمود. دلیل محبوبیت استفاده از قفل کارتی هتلی، استفاده از تنها یک کارت برای دسترسی به تمام قسمت های هتل و حمل آسان آن برای مشتریان می باشد.

اتاق هتل هوشمند |انواع دستگیره کارتی هتلی

دستگیره کارتی هتلی چیست؟

اگر بخواهیم تعریف مناسبی سوال “دستگیره کارتی هتلی چیست؟” داشته باشیم، می‌توان گفت دستگیره کارتی هتلی (قفل هتلی) نوعی است که امکان دسترسی به داخل اتاق هتل را توسط کارت امکان‌پذیر می‌نماید. این نوع دستگیره هتلی با استفاده از کارت RFID و از طریق امواج رادیویی کار کرده و قفل درب را باز می‌نماید. در اصل کارت RFID به جای قرار گرفتن داخل درب مانند کارت‌های IC، با نزدیک شدن به قفل درب، قفل را باز می‌کند.

دستگیره کارتی هتلی دارای یک دستگیره، اسکنر کارت و دیگر ویژگی‌ها و قابلیت‌های مربوطه برای باز نمودن قفل درب می‌باشد. در بسیاری از این دستگیره‌ها دسترسی به داخل اتاق علاوه بر کارت، توسط اثر انگشت یا رمز نیز امکان‌پذیر است.

ویژگی‌های مهم قفل هتلی

ویژگی مهم قفل هتلی که آن را از دیگر قفل‌ها متمایز می‌نماید و یکی از دلایل نام گذاری این قفل‌های است، عدم استفاده از کلید است. با توجه به اینکه هتل‌ها جزو مکان‌های پرتردد به حساب می‌آید، امکان گم کردن کلید و یا جاگذاشتن آن بسیار بدیهی است. در نتیجه با استفاده از قفل هتلی دیگر نگران این موارد نخواهید.

ویژگی دوم در استفاده از این قفل‌ها، قیمت قفل هتلی است. قفل هتلی (دستگیره هتلی) جزو ارزان‌ترین قفل‌های دیجیتالی حساب می‌شوند. در نتیجه استفاده از این قفل‌ها بسیار مقرون به صرفه است. علاوه بر این موارد با استفاده از قفل کارتی هتلی اضافه نمودن کارت برای درب را حذف نمودن کارتی از دور بسیار آسان انجام می‌شود. تنوع بالای قفل هتلی از دیگر ویژگی‌های این قفل است که امکان خرید قفل هتلی با سلیقه شخصی و متناسب با دکوراسیون و طراحی اتاق هتل را برای شما امکان‌پذیر می‌نماید.

انواع دستگیره کارتی هتلی، زیبایی و راحتی در استفاده

دستگیره کارتی هتلی مغناطیسی

کارت‌های مغناطیسی نوعی از کارت می‌باشند که توسط دستگاه‌هایی که از میدان مغناطیسی تشکیل شده‌اند خوانده می‌شوند. از نمونه کارت‌های مغناطیسی می‌توان به کارت بانکی اشاره نمود که نوار مشکی رنگی را پشت کارت مشاهده می‌کنید که با کشیدن آن بر روی اسکنر اطلاعات روی آن خوانده خواهد شد. قفل هتلی مغناطیسی نیز همانند کارت بانکی کار کرده و هنگامی که بر روی دستگاه کارتخوان کشیده می‌شود قفل درب را باز خواهد نمود.

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که کدام قفل هتلی و دستگیره هتلی دیجیتال برای شما مناسب‌تر است

قفل هتلی رمزی، راحتی در نهایت امنیت

در طراحی این نوع دستگیره علاوه بر وجود پنلی برای شناسایی کارت‌های ورودی، از صفحه کلید نیز استفاده شده است. هنگامی که شخصی در هنگام مراجعه به اتاق هتل کارت را پیدا نکند می‌تواند درب را با رمز عبوری که در اختیار دارد باز نماید. البته استفاده از این بیشتر در منازل مسکونی و فضاهای اداری و تجاری دیده شده است و استقبال چندانی در صنعت هتلداری نداشته است.

دستگیره هتلی RFID

کارت‌های کلیدی RFID از فرکانس رادیویی خاصی که در تراشه هوشمند تعبیه شده در کارت وجود دارد استفاده می‌کند. بدین صورت که هنگامی که شما کارت را به نزدیک می‌کنید، خواننده موجود در دستگیره اطلاعات موجود بر روی کارت را با امواج رادییویی دریافت کرده و با داده‌های موجود مقایسه می‌کند. در صورت تطابق درب باز خواهد شد.

دستگیره کارتی هتلی چگونه کار می‌کند؟

با توجه به پیشرفت فناوری در چندین سال گذشته مطمئنا کارت‌های هتلی شکل متفاوتی به خود گرفته است. کلید کارتی هتلی مجهز به نوعی مدارهای الکترونیکی یا دیجیتالی است که با توجه به نوع طراحی، داده‌ها را از طریق میدان مغناطیسی یا امواج رادیویی به سیستم کارتخوان موجود در دستگیره کارتی هنلی ارسال می‌نماید.

قفل هتلی اطلاعات کارت‌ها را در سیستم مرکزی ثبت کرده است و هنگام دریافت اطلاعات از سمت کارت، این اطلاعات را با ازلاعات و داده‌های موجود مقایسه می‌نماید. که البته این کار در کسری از ثانیه انجام خواهد شد و در صورت تطابق درب باز خواهد شد.

تراشه‌های موجود در هر کارت کلیدی هتلی بهترین محافظ در برابر سوء استفاده افراد متجاوز است. به عنوان مثال کارت مغناطیسی از رمزگذاری‌های خاصی برای ذخیزه سازی اطلاعات استفاده می‌نماید که براحتی قابل دسترس و خواندن نخواهد بود. رمز گشایی این اطلاعات فقط توسط دستگاه‌های خواننده مخصوص با آن امکان پذیر است. این سیستم به گونه ای ایجاد شده است که حتی اگر مهمانان کارت های کلیدی خود را گم کنند، اطلاعات شخصی آنها به راحتی قابل دسترسی نباشد.

مغزی داخلی دستگیره هتلی که داخل درب قرار دارد از اهمیت بالایی برخوردار است، و در انواع متنوعی در بازار موجود است. اندازه این مغزی‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است، اما توجه داشته باشید که مقاومت درب با کوچک یا بزرگ بودن مغزی تغییر نمی‌کند.

قفل هتلی چیست؟ انواع قفل درب هتل موجود در بازار

دستگیره هتلی یکی از ویژگی‌های درب هتل است که در اتاق‌ها را از یک ابزار حفظ حریم خصوصی تبدیل به یک ابزار امنیتی جهت جلوگیری از دسترسی غیر مجاز به اتاق خواهد کرد. از سال‌های گذشته تا کنون نیز این ویژگی دستخوش تغییر و تحول شده و در حال حاضر بر اساس مکانیسم عملکرد آن به سه دسته مکانیکی، مکاترونیک و دیجیتالی تقسیم بندی می‌شوند. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی تک به تک هر یک از این و مزایا و معایب آن بپردازیم.

1.قفل مکانیکی درب هتل:

شاید بتوان قدیمی‌ترین سیستم قفل کردن درب‌ها را همین سیستم مکانیکی  دانست که مکانیزم آزاد سازی آن معمولاً توسط یک اهرم، دستگیره، کلید یا چرخش سری روی در فعال می‌شود. به طور کلی چنین قفل‌هایی شامل یک استوانه، یک پیچ و همچنین یک صفحه یا جعبه بوده و شاید بتوان ضعیف‌ترین حالت ایمن سازی محیط را در قیاس با دستگیره هوشمند، مختص آن‌ها دانست. هرچند که مزایای قفل‌های مکانیکی نیز برای علاقه‌مندان به خرید تجهیزات هتلی ارزان قیمت مورد توجه است:

 • عملکرد ساده
 • قیمت پایین
 • تنوع در مدل‌ها
 • نگهداری آسان

معایب قفل‌های مکانیکی:

 • احتمال گم شدن کلیدها
 • سهولت در کپی کردن کلیدها
 • فاقد ویژگی‌های منحصر به فرد امنیتی
 • دسترسی آسان برای افراد مختلف
 • عملکرد دشوار برای افراد مسن و ناتوان

2. قفل مکاترونیک درب هتل:

دومین نوع از انواع قفل هتلی با نام سیستم‌های مکاترونیک شناخته می‌شود که ترکیبی از قفل‌های مکانیکی با سیستم‌های الکترونیکی امروزی است. به عبارت دیگر این قفل از سیلندر قفل و کلیدهای ویژه قابل برنامه ریزی تشکیل شده که با ارائه بهترین بخش‌های قفل مکانیکی و الکترونیکی توانسته‌اند قابلیت‌های کارآمدتری را به نمایش بگذارند. به هر حال این محصول نیز دارای مزایای و معایب مخصوص به خود بوده و مزایای آن به شرح است:

 • انعطاف پذیری بیشتر نسبت به قفل‌های مکانیکی
 • قابلیت ارتقا در آینده
 • قابلیت برنامه ریزی در مواقع گم شدن کلید
 • هزینه مناسب‌تر نسبت به قفل کارتی هتلی

معایب قفل‌های مکاترونیک:

 • هزینه نصب و تعمیر بالاتر از قفل‌های سنتی

3.قفل دیجیتال درب هتل:

دستگیره هوشمند یا همان قفل‌های دیجیتالی (الکترونیکی) مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین سیستم قفل درب طراحی شده در عصر حاضر هستند. این سبک از قفل‌ها عموماً برای عملکرد خود نیازمند برق بوده و به کابل‌های برق تعبیه شده در ساختمان متصل می‌شوند. از آن جا که یک قفل هتلی هوشمند تا حد زیادی قابل برنامه ریزی است، بسیار کارآمد بوده و ویژگی‌های زیادی را برای ارتقا امنیت فضا به همراه می‌آورند. همچنین روز به روز بر تنوع این مدل‌های افزوده شده و بر ساختارهایی هوشمند مبتنی بر کارت، پین یا حتی با یک برنامه گوشی قابل کنترل به کمک بلوتوث و وای فای عمل می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا