عمومیکسب و کار ایرانی

کنتاکتور هیوندای چیست؟و چه کاربردی دارد؟

در این مقاله در مورد کنتاکتورها صحبت خواهیم کرد. ما توضیح خواهیم داد که کنتاکتور چیست و چگونه کار می‌کند. همچنین نحوه سیم‌کشی کنتاکتور و تفاوت کنتاکتور و رله را توضیح خواهیم داد.  کنتاکتور یک دستگاه کنترل الکترومکانیکی است که برای ایجاد یا قطع اتصال بین بار و منبع تغذیه استفاده می‌شود. استفاده از کنتاکتور مشابه رله است. اما دستگاهی که برای انتقال جریان بیشتر استفاده می‌شود به‌عنوان کنتاکتور و دستگاه مورداستفاده برای کاربردهای جریان کمتر به‌عنوان رله شناخته می‌شود.

یک کنتاکتور بر حسب کاربرد و بار، چندین کنتاکت دارد. به‌طورکلی، این کانکت‌ها معمولاً تماس باز (NO) هستند و ازاین‌رو با قطع‌شدن سیم‌پیچ کنتاکتور، بار قطع می‌شود. اما کنتاکتور می‌تواند برای برنامه‌های باز و بسته معمولی طراحی شود. رایج‌ترین کاربرد کنتاکتور در استارت است که برای روشن و خاموش‌کردن تجهیزاتی مانند موتور، ترانسفورماتور و غیره استفاده می‌شود.

قیمت کنتاکتور هیوندای در بازار ایران موجب شده که این لیبل در حال حاضر یکی از گزینه‌های بی‌رقیب به‌حساب می‌آید. مشخصات فنی عالی، امکان استفاده در سیستم‌های مختلف، قابلیت بهره‌گیری در برق‌های سه‌فاز به‌جای کلید و همین‌طور ایمنی سطح بالاتر، از جمله مهم‌ترین مزیت‌های این قطعه الکترونیکی است.

قیمت کنتاکتور 100 آمپر |قیمت کنتاکتور هیوندای ۳۲ آمپر

اجزای این دستگاه مهم

کنتاکتور یک کلید کنترل شده الکتریکی است که برای سوئیچ‌کردن مدار قدرت استفاده می‌شود، شبیه به یک رله به جز با درجه جریان بالاتر. یک کنتاکتور توسط مداری کنترل می‌شود که سطح توان بسیار کمتری نسبت به مدار سوئیچ دارد. کنتاکتورها اغلب برای موتور 150 اسب بخار استفاده می‌شوند.

سیم‌پیچ یا الکترومغناطیس: این مهم‌ترین جزء یک کنتاکتور است. نیروی محرکه‌ای که برای بستن کنتاکت‌ها لازم است توسط سیم‌پیچ یا آهنربای الکتریکی کنتاکتور تأمین می‌شود. سیم‌پیچ یا آهنربای الکتریکی و کنتاکت‌ها توسط یک محفظه محافظت می‌شوند.

محفظه: دقیقاً مانند محفظه‌های مورداستفاده در هر برنامه دیگری، کنتاکتورها نیز دارای یک محفظه هستند که عایق و محافظت در برابر تماس پرسنل با کنتاکت‌ها را فراهم می‌کند.

مخاطبین: این یکی دیگر از اجزای مهم این دستگاه الکتریکی است. وظیفه حمل جریان کنتاکتور توسط کنتاکت‌ها انجام می‌شود. انواع مختلفی از کنتاکت‌ها در کنتاکتور وجود دارد که عبارت‌اند از فنرهای تماسی، کنتاکت‌های کمکی و کنتاکت‌های برق.

قیمت کنتاکتور 100 آمپر |قیمت کنتاکتور هیوندای ۳۲ آمپر

کاربردهای کنتاکتور برق

از کنتاکتورهای برق می‌توان در حوزه‌های مختلف استفاده کرد. همین‌طور دسته‌بندی توزیع و طراحی آن‌ها نیز وابسته به مشخصه‌های فنی، ویژگی‌ها و امکاناتی که دارند حتی متفاوت است. البته اصولاً دو استفاده اساسی که از این دستگاه می‌شود مرتبط با بحث استارت و روشن‌کردن موتورهای برقی و همین‌طور کنترل نور خواهد بود.

کنترل روشنایی

کنتاکتورها اغلب برای کنترل مرکزی تأسیسات روشنایی بزرگ مانند ساختمان اداری یا خرده‌فروشی استفاده می‌شوند. برای کاهش مصرف برق در کویل‌های کنتاکتور از کنتاکتورهای لچینگ استفاده می‌شود که دارای دو سیم‌پیچ عمل‌کننده هستند. یک سیم‌پیچ، به طور لحظه‌ای باانرژی، کنتاکت‌های مدار قدرت را می‌بندد که سپس به‌صورت مکانیکی بسته نگه داشته می‌شوند. سیم‌پیچ دوم مخاطبین را باز می‌کند.

استارت موتور الکتریکی

کنتاکتورها می‌توانند به‌عنوان یک استارت مغناطیسی استفاده شوند. استارت مغناطیسی وسیله‌ای است که برای تأمین برق موتورهای الکتریکی طراحی شده است. این شامل یک کنتاکتور به‌عنوان یک جزء ضروری است، درحالی‌که محافظت در برابر قطع برق، ولتاژ پایین و اضافه‌بار را نیز فراهم می‌کند.

قیمت کنتاکتور 100 آمپر |قیمت کنتاکتور هیوندای ۳۲ آمپر

تشخیص اصالت و کیفیت کنتاکتور

قیمت کنتاکتور هیوندای یکی از فاکتورهای سنجش کیفیت آن است، هیچ ارزانی بی‌حکمت و هیچ گرانی بی‌دلیل نیست. البته که در بازار می‌توانید این قطعه را با گارانتی‌های مختلف و حتی بدون گارانتی خریداری کنید. رایج‌ترین کاربرد کنتاکتور در استارت موتور است. با حفاظت اضافه‌بار و اتصال کوتاه برای موتور صنعتی استفاده می‌شود.

کنتاکتورها برای اتوماسیون چراغ‌ها برای کاربردهای روشنایی صنعتی، تجاری و مسکونی استفاده می‌شوند. برای این نوع کاربرد از رله نوع لچ استفاده می‌شود. در این نوع رله از دو سیم‌پیچ استفاده می‌شود. یکی برای تماس باز و دوم برای تماس نزدیک. هنگامی که سیم‌پیچ انرژی می‌گیرد، یک میدان الکترومغناطیسی ایجاد می‌شود. سپس این میدان الکترومغناطیسی باعث می‌شود که سه کنتاکت اینجا بسته شود و بدین ترتیب برق 3 فاز به موتور می‌رسد و می‌تواند آن را روشن کند.

فراموش نکنید که قیمت کنتاکتور هیوندای بخصوص برای مجموعه‌هایی که به‌صورت کلی قصد خرید این محصول را دارند یک امتیاز عالی به‌حساب می‌آید. به‌هرحال فعالیت برندهای اروپایی و… در ایران سال‌هاست که متوقف شده یا واردات آن‌ها همواره با مشکل مواجه است. به جهت جبران این نقصان، یک سری لیبل‌های دیگر توانسته‌اند را درنظرگرفتن کیفیت ساخت بالا، تولیدات خود را راهی بازار کنند و ازاین‌رو، هیوندای دقیقاً همان عنوانی است که توجه‌ها را به سمت خود متمرکز کرده است.

منبع : آرک هیوندای

دکمه بازگشت به بالا