علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

قبل از کاشت مو چه چیزهایی نباید خورد

نکاتی که باید قبل از عمل کاشت مو رعایت کنید

اگر تصمیم قطعی مبنی بر کاشت مو گرفته اید مواردی وجود دارد که شما باید قبل از اقدام به عمل حتما رعایت کنید. تغذیه قبل از کاشت مو، داروهای قبل از کاشت مو، آزمایشات قبل از کاشت مو، مراقبت های قبل از کاشت مو، مصرف سیگار و مشروبات الکلی قبل از انجام کاشت مو از مهمترین مواردی هستند که ما در این مطلب به تفصیل به آن ها پرداخته ایم. اگر شما هم مشکل ریزش مو و کچلی دارید و قصد کاشت مو را دارید بهتر است این کار توسط یک پزشک متخصص بسپارید. اینکار بهتر است در بهترین کلینیک پوست و مو در تهران انجام شود.

مصرف سیگار ؛ قلیان و مشروبات الکلی قبل از کاشت مو

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که عادت به مصرف سیگار و دخانیات دارید باید این نکته را در نظر داشته باشید که نیکوتین و سایر مواد شیمیایی موجود در سیگار بر روی گردش خون شما تاثیر گذاشته و موجب افزایش خونریزی و کاهش خون رسانی به موهای کاشته شده می شود. همچنین مصرف سیگار به دلیل وجود نیکوتین باعث تشکیل لخته های خون و کم کردن میزان گردش خون در پوست سر می شود. گاز دی اکسید کربن باعث می شود اکسیژن رسانی در خون با اختلال مواجه شود و این گاز در دود سیگار موجود است.

همه این عوامل باعث کند شدن روند بهبودی شما می شود، حتی ممکن است خطر بروز عفونت را نیز تشدید کنند. لذا از یک ماه قبل از اقدام به کاشت مو از مصرف سیگار، قلیان و پیپ جدا خودداری فرمائید. اگر در این زمینه سوالی دارید می توانید سوالات مربوط به کاشت مو را از الو پزشک بپرسید.

مصرف مشروبات الکلی قبل از کاشت مو

همانطور که می دانید مصرف طولانی مدت مشروبات الکی شامل اتانول ( آبجو، شراب و مشروبات الکلی سنگین) هنگام عمل جراحی باعث خونریزی بیش از حد می شود. اتانول با تاثیر مستقیم روی پلاکت های خونی از لخته شدن خون جلوگیری می کند و شدت خونریزی در نتیجه افزایش می یابد.

همچنین مصرف مشروبات الکلی قبل از کاشت مو باعث بی اثر شدن مواد بی حسی می شود و ممکن است کاشت موی شما همراه با کمی درد بیشتر باشد.

لذا حداقل یک هفته قبل از عمل کاشت مو از مصرف هرگونه مشروبات الکی بپرهیزید.

مصرف داروها قبل از کاشت مو

 • دارو های ضد انعقاد خون مانند وارفارین و هپارین : کاشت مو طبیعی با مقداری خونریزی همراه است علاوه بر آن پس از پیوند موها باید خون رسانی به موهای کاشته شده به بهترین نحو ممکن صورت پذیرد. از آنجایی که مصرف این دارو ها باعث ایجاد اختلال در این امر می شود، لذا اگر احیانا از سری داروهایی که موجب رقیق شدن خون می شوند استفاده می کنید حتما پزشک معالج خود را در جریان این امر بگذارید. عوارض احتمالی این نوع داروها حتی ممکن است موجب اشتباه در تصمیم گیری راجع به نوع روش کاشت موی شما شود.
 • داروهای بازدارنده ریزش مو مانند ماینوکسیدول : یکی از تاثیرات این دارو بازتر شدن حفره ای است که تارهای مو از آنجا رشد می کنند. این امر ممکن است هنگام برداشت یا کاشت گرافت ها ایجاد مشکل نماید. لذا طبق توصیه پزشکان مصرف این دارو باید قبل از عمل قطع شود . استفاده مجدد از این نوع داروها بعد از عمل با تجویز و تشخیص پزشک معالج شما بلامانع است.
 • داروهای مسکن و خواب آور : مصرف داروهایی مانند آنتی هیستامین ها ، استامینفون ها ، تیوریدازین ، کلرپرومازین ، آلپرازولام ، تری فلئوپرازین و … را با پزشک خود در میان بگذارید .
 • داروهای ضد التهاب : مصرف این قبیل دارو ها مانند اکسدرین (آکسار) ، تریامسینولون موضعی ، مفنامیک اسید ، مسالامین و …. را نیز با پزشک خود مطرح نمایید .
 • از یک روز قبل از عمل کاشت مو از مصرف دارو های مسکن و ضد التهاب غیر استروئیدی شامل بروفن (Advil) ایندومتاسین ، دیکلوفناک ، ناپروکسن ، پیروکسیکام و نظیر آنها خودداری نموده و مصرف آنها را قطع نمایید.
 • در صورتی که بیماری خاصی دارید یا داروهایی خاص را مرتب مصرف می کنید، خواهشمندیم این مسئله را در اولین جلسه مشاوره کاشت موی خود حتما مطرح نمایید. در برخی از مواقع لازم است از پزشک معالج خود برگه ای مبنی بر بلامانع بودن انجام کاشت مو در حین مصرف این دارو همراه خود داشته باشید و به کلینیک خانه سفید ارائه دهید.
 • اولين نوبت آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک خود را حداکثر یک ساعت قبل از حرکت به سمت کلینیک خانه سفید به همراه صبحانه یا نهار میل نمائید.

به این نکته توجه داشته باشید که مصرف برخی داروها تداخل شدید با انجام عمل کاشت مو دارد. لذا مصرف هرگونه دارویی را با پزشک مشاور خود مطرح کنید.

استفاده از انواع مکمل های غذایی یا دارویی

استفاده از انواع ویتامین ها مانند ویتامین E ، D و … ؛ استفاده از آسپرین و یا داروهایی که آسپرین دارند ؛ استفاده از داروهای بدنسازی مانند کراتین ، گینر و … ؛ ترکیبات گیاهی مانند چای سبز ، گل گاو زبان و …. ، باید با پزشک در میان گذاشته شود.

بهتر است در روز مشاوره پرونده پزشکی خود را همراه داشته و پزشک خود را از سابقه بیماری های خاص ، دیابت ، صرع ، غش ، تشنج و … مطلع سازید . همچنین باید سابقه ریزش موی ارثی در خانواده مورد بررسی قرار گیرد .

بیماری های هورمونی ( مخصوصا بانوان)

به یاد داشته باشید در جلسه مشاوره باید بیماری های هورمونی شما بررسی شود ، اینکار باید توسط پزشک متخصص انجام شود چرا که یکی از عوامل ریزش مو تاثیر هورمون ها بر می باشد و اگر این مشکل قبل از عمل پیوند برطرف نگردد قطعا نتیجه دلخواه بدست نمی آید.

کوتاه و رنگ کردن موها قبل از کاشت مو

افرادی که برای پوشاندن موهای سفید خود اقدام به رنگ کردن آن ها می کنند، از سه روز قبل از انجام کاشت مو انجام این کار را متوقف نمایند. این کار باعث می شود تشخیص موهای سفید توسط پزشک جراح شما راحت تر صورت پذیرد. از سه روز قبل از عمل نیز هر روز موی خود را بشوئید تا کاملا مطمئن شوید که روز عمل کاشت مو هیچ رنگی روی پوست سر شما باقی نمانده است.

البته اگر بیشتر موهای شما در نواحی بانک مو سفید است شب قبل از عمل موهای خود را رنگ کنید و بعد از تاثیر گذاری رنگ آن قسمت را کامل شستشو دهید.

در مورد چگونگی کوتاه نمودن موها بسته به روش انجام عمل و منطقه مورد نظر اطلاعات لازم به شما داده خواهد شد.

 قبل از کاشت مو چه کارهایی باید انجام دهیم ؟

زمانی که تحقیقات لازم را به عمل آوردید و کلینیک مورد نظر برای انجام کاشت مو را انتخاب کردید و مشاوره های لازم را جهت انجام بهترین روش کاشت مو دریافت نمودید، زمان آن رسیده است که پس از تعیین وقت عمل، خود را برای روز مشخص شده برای کاشت مو آماده کنید.

در این بخش چند نکته کلی در مورد کارهایی که قبل از کاشت مو باید انجام دهید یا نباید انجام دهید را برای شما آورده ایم. البته ممکن است برای برخی افراد، با توجه به شرایط، مواردی به این نکات اضافه یا کم شود که این موضوع با تشخیص پزشک و پس از مشاوره انجام می گیرد. اما در شرایط عادی نکاتی که قبل از کاشت مو باید رعایت کنید شامل موارد زیر می گردد:

اول:

هیجان زده باشید! بالاخره پس از مدت ها تحقیق و پرس و جو مناسب را انتخاب کرده اید و موفق به گرفتن تصمیم مهمی شده اید. لازم نیست در مورد روند عمل کاشت موی خود فکر کنید و این موضوع را کاملا به پزشک و دستیاران کلینیک کاشت مو رنسانس بسپارید. راجع به جنبه های پزشکی و جراحی کاشت موی خود نگرانی بیش از حد به خود راه ندهید پزشکان و تیم کاشت موی ما به شما اطمینان می دهیم هیچ موضوع نگران کننده ای در پروسه کاشت مو وجود ندارد. کاشت مو در علم پزشکی یک عمل جزئی و بی خطر ( حتی اگر بتوان نام عمل روی آن گذاشت) به حساب می آید و تا کنون در میان صدها عمل کاشت و ترمیم مو هیچ مشکلی برای مراجعه کنندگان کلینیک رنسانس پیش نیامده. همه چیز را به پزشکان مجرب مرکز رنسانس بسپارید.

دوم:

دو هفته قبل از کاشت مو از مصرف موارد زیر خودداری کنید :

 • ویتامین و مکمل ها. بعضی از این ویتامین ها مانند ویتامین E باعث رقیق شدن خون می شوند.
 • از مصرف قرص آسپرین نیز به دلیل رقیق شدن خون خودداری نمایید.
 • مصرف چای را کاهش دهید.
 • الکل مصرف نکنید. مصرف الکل به شدت باعث رقیق شدن خود می گردد.
 • رژیم لاغری را کنار بگذارید. این به معنی پر خوری نیست بلکه به معنی مصرف عادی مواد غذایی است. زیرا معمولا افرادی که تحت رژیم های سخت لاغری هستند بدلیل تغییر در سوخت و سازهای بدن، ممکن است پس از عمل کاشت مو دیرتر بهبود یابند. بنابراین از دوهفته پیش از کاشت مو رژیم غذایی عادی را دنبال کنید.

یک هفته قبل از کاشت مو :

 • از تمرینات ورزشی سخت، وزنه زدن و دویدن زیاد خودداری کنید.
 • تاکید می کنیم همچنان از مصرف الکل و آسپرین اجتناب نمایید.

سه روز قبل از کاشت مو:

سعی کنید شبها خوب بخوابید. ممکن است کمی هیجان زده یا نگران باشید که کاملا طبیعی است. با این حال بخاطر داشته باشید که کاشت مو عمل خطرناکی نیست و هیچ مسئله ای سلامت شما را به خطر نخواهد انداخت. صدها عمل کاشت مو در کلینیک رنسانس انجام گرفته پس جایی برای نگرانی وجود ندارد. بجای فکر بیش از حد در مورد عمل کاشت مو به موهای جدیدی که در آینده خواهد رویید تمرکز کنید.

یک روز قبل از کاشت مو :

با کلینیک کاشت مو رنسانس تماس بگیرید و آمادگی خود را برای انجام عمل اعلام کرده از آنها بخواهید اگر توصیه های دیگری وجود دارد به شما اطلاع دهند. اگر به صورت معمول دارو مصرف می کنید مصرف آن را ادامه دهید مگر اینکه پزشک کاشت مو توصیه به عدم مصرف آن ها نماید. برای مثال می توانید به مصرف داروهای فشارخون یا داروهای مربوط به دیابت با نظر پزشک ادامه دهید.

شب قبل از عمل کاشت مو لباس های مناسب را برای فردا آماده کنید. سعی کنید لباس های راحت بپوشید که درآوردن و پوشیدن آنها راحت باشد. بهترین گزینه پوشیدن یک پیراهن دکمه دار به همراه شلوار و کفش راحت است. از پوشیدن تیشرت های یقه دار در روز عمل و روز پس از عمل که مجدد به کلینیک مراجعه می کنید، خودداری کنید زیرا هنگام پوشیدن و درآوردن تیشرت به گرفت های کاشته شده آسیب خواهد رسید.

بخاطر داشته باشید بهتر است با یک شخص دیگر جهت همراهی یا بازگرداندن شما به منزل پس از عمل، هماهنگی های لازم را انجام دهید. حتی می توانید از تاکسی برای بازگشت خود استفاده کنید بهرحال توصیه ما این است که پس از عمل کاشت مو خودتان رانندگی نکنید.

بهترین مسیر را برای رسیدن به کلینیک انتخاب کنید تا بدلیل ترافیک و نگرانی از دیر رسیدن دچار استرس نشوید. بنابراین کمی زودتر به سمت کلینیک کاشت مو حرکت کنید و بهترین مسیر را انتخاب نمایید.

می توانید شب قبل از عمل کاشت مو، از خود چند عکس بگیرید تا خود را 9 تا 12 ماه بعد از کاشت مو با این عکس ها مقایسه کنید.

شب قبل از کاشت مو شام مناسبی میل کنید که پروتئین، کربوهیدرات و قند کافی داشته باشد. خوردن کمی سیب زمینی پخته یا سرخ شده قبل از غذا و حتی خوردن یک بستنی بعد از شام می تواند گزینه های مناسبی باشد.

قبل از خواب دوش گرفته و موهای خود را با شامپو بشویید.

سعی کنید زودتر از همیشه به رخت خواب رفته و بدون نگرانی بخوابید.

صبح روز کاشت مو :

صبح زود از خواب بیدار شوید. مجددا دوش گرفته و تمام قسمت های سر و موهای خود را کاملا با شامپو بشویید.

صبحانه کامل بخورید. لازم نیست مواد خوراکی خیلی سنگین و چرب میل کنید. خوردن یک صبحانه سبک و معمولی کافی است. هدف از این کار افزایش قند خون است زیرا زمانی که استرس دارید قند خون شروع به افت کرده و ممکن احساس ناخوشایندی به شما دست دهد. وجود کربوهیدرات و شیرینی کافی در صبحانه می تواند تا حد زیادی به این مسئله کمک نماید. برای مثال یک لیوان آب پرتغال و کمی کیک یا شیرینی.

بهتر است از خوردن مواد کافئین دار مانند قهوه خودداری کنید زیرا باعث افزایش اضطراب قبل از کاشت مو می شود. هرچند اگر صبح ها عادت به خوردن قهوه دارید می توانید یک فنجان قهوه یا نسکافه بنوشید. نوشیدن یا عدم نوشیدن مواد کافئین دار روی کاشت مو شما تاثیری ندارد و تنها دلیل اینکه توصیه به نوشیدن آنها نمی کنیم این است که ممکن است استرس شما را افزایش دهد.

دستورالعمل های بعد از کاشت مو

جراحی یک عمل ظریف است. پیروی از دستورالعمل های زیر برای رسیدن به نتایج مناسب ضروری است:

 • تا سه روز بعد از کاشت مو نباید از نوشیدنی های الکی استفاده کنید. الکل ممکن است خون را رقیق کند و باعث خون ریزی شود.
 • از ویتامین ها، آسپرین یا ایبوبروفن یا داروهای آرتریت تا حداقل سه روز بعد از عمل استفاده نکنید. این داروها خون را رقیق خواهند کرد و ممکن است باعث خون ریزی شدید شوند. برای درد یا سردرد، لطفا از داروهای مسکن بدون آسپرین مانند استامینوفن یا داروهای مسکنی که برای شما تجویز شده است استفاده کنید. اگر دچار تردید هستید باید با بیمارستان صحبت کنید.

ممکن است داروهای مختلفی به شما داده شود:

-پردنیزون

این دارو به جلوگیری از تورم کمک می کند. حتی با عدم وجود تورم، این دارو باید مصرف شود. طبق میزانی که پزشک توصیه کرده است دارو را مصرف کنید.

-آنتی بیوتیک ها

ممکن است برای جلوگیری از عفونت بعد از عمل به شما آنتی بیوتیک داده شود. شما باید آن را مطابق دستور مصرف کنید.

-مسکن ها

این دارو ها شامل کدئین های ضعیف و مسکن ها هستند که به شما کمک میکنند درد کمتری داشته باشید. ممکن است بسته به نیاز شما یک تا دو قرص هر ۴ تا ۶ ساعت مصرف شود. در زمان مصرف این داروها نباید همزمان از الکل استفاده کنید، زیرا ممکن است باعث خواب آلودگی شدید و حتی کما شود. در هنگام مصرف این دارو ها شما نباید با هیچ وسیله ی نقلیه ای رانندگی کنید.

منبع : (https://drgoya.com/blog/)

دکمه بازگشت به بالا