اجتماعیکسب و کار ایرانی

ماگ چه زمانی محبوب شد ؟

در مورد ماگ و مدل های مختلف آن بیشتر بدانید

ماگ و مدل های مختلف آن یک نوع لیوان بسیار محبوب و پرمصرف به حساب می آید. ماگ مدل های مختلف بسیار زیادی دارد که هر یک از آنها در نوع خود کاربردها و ویژگی ها و جذابیت منحصر به فرد ایجاد می نمایند. قیمت ماگ با توجه به مدل آن متفاوت است. یکی از محبوب ترین مدل های ماگ، ماگ حرارتی می باشد.

ماگ یا همان لیوان سرامیکی به یک نوع لیوان گفته می شود که در میان لیوان های شیشه ای و سفالی طبقه بندی شده و از روکش های مختلفی برای ساخت آن استفاده می‌شود که از جمله مهمترین آنها می‌توان به سرامیک و غیره اشاره نمود. در حالت کلی با توجه به اینکه سرامیک گرما را به صورت کامل از خود عبور نمی دهد انواع مختلف لیوان های سرامیکی مانند لیوان سرامیکی که برای نوشیدن نوشیدنی های گرم مانند چای، قهوه، اسپرسو، کاپوچینو و غیره استفاده می شود.

از تکنیک های بسیار متفاوتی برای انجام چاپ بر روی انواع مختلف ماگ استفاده می گردد. از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به چاپ حرارتی، چاپ سیلکون، چاپ عکس برگردان، چاپ تامپو، چاپ یخی، کوره ای و غیره اشاره نمود، که با استفاده از این روش‌ها می‌توان طرح های بسیار جذاب و منحصر به فردی را بر روی مدل‌های مختلف ماگ طراحی نمود که از جمله این طرح‌ها می‌توان به انواع مختلف تصاویر، لوگوها نوشته‌ها و هر چیز دیگری که مدنظر باشد اشاره نمود.

در حالت کلی مدل های مختلف لیوان سرامیکی دارای دسته بندی ها و ابعاد و اندازه های بیشتر و بزرگتر نسبت به مدل های مختلف لیوان های معمولی می باشند و در این موضوع نیز به راحتی بیشتر برای فرد استفاده کننده می باشد. مدل های مختلف لیوان سرامیکی چیزی در حدود ۳۵۰ میلی لیتر حجم دارند و می تواند انواع مایعات و نوشیدنی ها را در خود نگه دارد که این حجم تقریبا دو برابر لیوان های معمولی به حساب می‌آید.

همچنین با توجه به طراحی بسیار منحصر به فرد و زیبایی که مدل‌های مختلف ماگ دارند از این لیوان های سرامیکی در بسیاری از موارد به عنوان لوازم دکوری بر روی میز و یا فضاهای دیگر استفاده شده و همچنین در فضاهایی که از دکور شیشه ای بهره می گیرند استفاده می گردد که می تواند در صورت لزوم در صورتی که به ماگ احتیاج داشته باشیم از آن استفاده نیز کرد.

با توجه به همین موارد و ویژگی‌های مثبتی که مدل‌های مختلفی که لیوان سرامیکی دارد باعث شده تا از ماگ به عنوان یک وسیله شخصی برای کاربرد های روزانه و صرف انواع مختلف نوشیدنی های گرم استفاده بسیار بیشتر از مدل های مختلف لیوان های معمولی گردد. همین محبوبیت مدل های مختلف ماگ باعث شده تا تقاضا برای خرید دمنوش ساز و لیوان های سرامیکی در طرح ها و مدل های مختلفی در سراسر دنیا افزایش یابد.

قیمت ماگ |قیمت ماگ حرارتی

ماگ چیست؟

در حالت کلی برای تعریف لیوان سرامیکی می توان گفت نوعی لیوان و یا فنجان است که برای نوشیدن نوشیدنی های گرم مانند چای، قهوه، شیر داغ و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که اشاره شد ماگ و یا همان لیوان سرامیکی مدل های مختلفی دارد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به تراول ماگ، ماگ در دار، ماگ قهوه بیرون بر، ماگ ساده، ماگ حرارتی و غیره اشاره نمود. در صورتی که شما قصد خرید ماگ را داشته باشید و بخواهید برای خرید ماگ خاص اقدام کنید، این محصول از تنوع بسیار زیادی برخوردار بوده و شما در بین مدلهای مختلف این وسیله جذاب می توانید انتخاب های بسیار زیادی داشته باشید.

در حالت کلی مدل های مختلف لیوان سرامیکی حجم و فضای بسیار بیشتری نسبت به سایر لیوان ها دارد همچنین برای مدل‌های مختلف ماگ یک دسته طراحی می‌شود تا فرد استفاده کننده در هنگام استفاده از این وسیله راحتی بیشتری داشته باشد. مدل های مختلف ماگ چیزی در حدود ۳۵۰ تا ۵۰۰ میلی لیتر حجم دارند که این که در برابر دو برابر انواع مختلف جام و لیوان های معمولی می باشد.

مدل های مختلف ماگ از طراحی غیر رسمی بهره برده و به عنوان وسیله شخصی از آنها استفاده می‌شود و کمتر در مکان های رسمی مشاهده می گردد که از ماگ برای صرف نوشیدنی استفاده شود. البته باید بگوییم که مدل‌های مختلف لیوان سرامیکی تنها برای نوشیدنی های گرم کاربرد نداشته و از آن ها می توان برای نوشیدن مدل های مختلف نوشیدنی های سرد نیز استفاده کرد.

تاریخچه استفاده از ماگ و یا لیوان های سرامیکی

قدمت استفاده از لیوان سرامیکی یا ماگ به زمان انسان های اولیه و چیزی در حدود شش هزار سال قبل بازمی‌گردد در آن زمان هر فرد برای خود یک لیوان جذاب سفالی و یا چوبی داشته و از آن برای نوشیدن مایعات مختلف استفاده می‌شده است و بعد از گذشت بیش از هزاران سال دوباره استفاده از این لیوان های سرامیکی رواج پیدا کرده و در زندگی روزمره امروزه بشر جای گرفته است. امروزه شرکت های بازاریابی و تبلیغات بسیار زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که سعی می‌کند تا هر فرد یک ماگ داشته باشد. مدل های مختلف لیوان سرامیکی در سال‌های اخیر به موفقیت رسیده که با توجه به رکودی که در بازار فروش لیوان های مختلف وجود دارد این محصول توانسته سود فروش بسیار مناسبی را برای خود ایجاد نماید.

در عصر باستان نیز بعد از مدل های مختلف لیوان سرامیکی استفاده میشده ولی شکل و شمایل این ماگ ها به لیوان های سرامیکی امروزه شباهت چندانی نداشته است. در آن زمان مدل های مختلف ماگ از متریالی مانند گل، استخوان، چوب، سنگ و غیره ساخته می شده و مورد استفاده بشریت قرار می گرفته است و همچنین استفاده از ماگ ها مانند امروز سطح گسترده ای نداشته و فقط برای موارد خاص مثل جشن ها از آن استفاده می شده است، ولی امروزه برخلاف گذشته از مدل‌های مختلف استفاده ی بسیار فراوانی می شود. در ادامه به بررسی تعدادی از ماگ های استفاده شده در قدیم می پردازیم.

مدلهای مختلف ماگ های قدیمی

یکی از مدل‌های مختلف ماگ که در قدیم از آن استفاده می شده ماگی چوبی بوده که در اغلب نقاط جهان مورد استفاده قرار می گرفته است این ماگ ها بیشتر در کشورهایی که دارای درختانی از جنس چوب مرغوب بوده مورد استفاده قرار گرفته و این ماگ ها از آنجایی که از متریال چوب برای ساخت آنها استفاده می‌شود و ماگ ساخته شده با متریال چوب یک ماگ بسیار مرغوب به حساب می‌آید امروزه نیز مدل های مختلفی از این ماگ ساخته می‌شود البته باید بگویم که این تحول بسیار زیادی در زمینه ماگ های چوبی به وجود آمده است.

یکی دیگر از ماگ های بسیار پرطرفدار استفاده شده در گذشته که قدمت آن به چیزی در حدود ۴۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌‌گردد ماگ سرامیکی می باشد که توسط چینی ها اختراع شده است. با پیدایش این نوع ماگ کم‌کم لیوان های سرامیکی جای خود را در میان مردم باز کرده و از محبوبیت بسیار بالایی در جوامع مختلف بهره مند شدند. با اختراع این نوع ماگ در زندگی بشریت این مهم به وجود آمد تا انسان بتواند مدل های مختلف نوشیدنی های گرم و سرد را بدون هیچگونه زحمتی نوش جان نماید.

در حالت کلی سرامیک یک متریال بسیار پر کاربرد برای ساخت مدلهای مختلف ظروف می باشد که در ساخت ماگ نیز از آن تا حد بسیار زیادی به کار برده شده است. یکی دیگر از راه های به کار رفته در طول زندگی بشر که از قدمت بسیار بالایی برخوردار می باشد ماگ های فلزی می باشد که این ماگ چیزی در حدود چند هزار سال قبل از میلاد مسیح مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

در مدل‌های ماگ فلزی که در گذشته از آنها استفاده می‌شد یک نکته وجود داشت و آن این موضوع بود که لبه این نوع لیوان ها بسیار ضخیم بود و فرآیند نوشیدن با استفاده از آنها به آسانی انجام می شد اما بعد از انقلاب صنعتی و پیشرفت بسیار زیادی که به وجود آمد، ماگ های فلزی نیز به شکل صنعتی ساخته شده و کیفیت آنها تا حد زیادی افزایش پیدا کرد. با توجه به اینکه مدل های مختلف فلزات رسانای گرما به حساب می آیند این نوع ماده ها کاربرد بسیار کمی دارند.

یکی دیگر از ماگ های به کار رفته در زندگی بشریت که تمامی آن به وسیله دست ساخته می‌شده ماگ سفالی می باشد که با توجه به پیشرفت بسیار زیادی که در صنایع مربوط به ساختمان به وجود آمد این ماگ با استفاده از چرخ سفالگری و دستگاه صنعتی تولید می گردد. این ماگ نیز از پیشینه و تاریخی بسیار طولانی مدت برخوردار می باشد و چیزی در حدود شش هزار سال قبل از میلاد بقایای آن مشاهده می گردد. برای ساخت این نوع ماگ ابتدا بدنه و دست ساخته شده و سپس با استفاده از فرآیندهایی این دو به یکدیگر اتصال پیدا می نمایند.

ماگ حرارتی

ماگ حرارتی که همچنین به لیوان سرامیکی جادویی نیز معروف می باشد به عنوان یکی از مدل های بسیار جذاب این لیوان مورد استفاده قرار می گیرد که از آن می توان برای نوشیدن نوشیدنی های گرم استفاده نمود. این لیوان سرامیکی در زمانی که در آن مایع گرمی ریخته شود تغییر رنگ می دهد که این موضوع به خاطر استفاده از نوع جوهر اکسید شده در هنگام ساخت آن می باشد و در نتیجه حالت بسیار جذاب و منحصر به فردی به وجود می‌آید. مدل های مختلف ماگ حرارتی این قابلیت را دارد تا بر روی آن طرح های مختلف و جذاب مانند تصاویر مناظر، تصاویر خاطره برانگیز، نوشته های جذاب و غیره را طراحی کرده تا در هنگام داخل شدن نوشیدنی به این ماگ ها این نوشته ها نمایان گردند و طرحی بسیار منحصر به فرد ایجاد شود.

دلیل تغییر رنگ ماگ حرارتی

اگر بخواهیم در این زمینه مثال بزنیم می توانیم به فلز آهن اشاره کنیم به عنوان مثال فلز آهن زمانی که قرار است آن را ذوب نمایند به آن حرارت می‌دهند این فلز در ابتدا به رنگ خاکستری سپس به رنگ سرخ و بعد از گذشت مدتی به رنگ زرد کرم درآمده و در آخر به رنگ سفید تغییر رنگ می دهد. این موضوع به این دلیل است که با افزایش انرژی که در اتمهای آهن ایجاد می گردد اتمهای آن به صورت کامل ناپایدار و برانگیخته شده و الکترون ها انرژی را جذب کرده و به شکل بسته های نورانی شکل این انرژی را آزاد می نمایند که این موضوع در حقیقت اساس علم تغییر رنگ مواد که در اثر حرارت به وجود می‌آید است.

البته برای فلزات مختلف و آهن چند هزار درجه سانتی گراد حرارت و گرما لازم است تا ماده بتواند تغییر رنگ دهد اما در مورد مدل های مختلف ماگ حرارتی این موضوع این چنین نبوده و دمای بسیار کمتری برای تغییر رنگ احتیاج می باشد. در لیوان سرامیکی حرارتی دو ماده که یکی ماده بلور مایع یا لوکودای است به کار رفته و این خاصیت تغییر رنگ در این وسیله به وجود می آید.

مهمترین کاربرد لیوان جادویی

بی شک می توان گفت لیوان جادویی یا همان لیوان ماگ حرارتی به عنوان یک هدیه بسیار شیک و منحصر به فرد برای عزیزانمان به حساب می‌آید. افراد مختلف همواره دوست دارند تا به عزیزان و یا اشخاصی که نقش پررنگی در زندگی آنها دارند هدیه خاص داده و به این طریق آنها را خوشحال نمایند. در صورتی که شما قصد انجام این کار را دارید باید بگوییم که لیوان جادویی یک انتخاب بسیار مناسب برای این کار به حساب می‌آید. لیوان جادویی با توجه به این موضوع که طرح و یا نوشته ای که بر روی آن حک می‌شود، به عنوان یک هدیه بسیار غافلگیر کننده و جذاب به حساب می آیند.

دکمه بازگشت به بالا