علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

مناسب‌ترین زمان قطع آبیاری درختان گردو چه زمانی است؟

کشور ایران از آنجایی که دارای آب و هوایی مناسب است شرایط این را دارد که اکثر نهال‌های میوه از جمله نهال گردو را در خود پرورش دهد و این فرآیند پرورش نیاز به آبیاری مناسب در زمان مناسب دارد به طوری که برای بسیاری از افراد این سوال ایجاد می‌شود که بهترین زمان آبیاری نهال گردو در چه زمانی است؟ و یا در چه فصلی باید این آبیاری را کاهش داد و به طوری قطع نمود تا به ریشه گیاه و نهال گردو آسیبی وارد نشود؟ برای پاسخ به این سوالات با ما همراه باشید تا مطالب مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم.

آبیاری درخت گردو در تابستان |آبیاری درخت گردو در زمان گلدهی

باید به این موضوع توجه داشته باشیم که سن حیات درخت گردو برای در نظر گرفتن میزان آبیاری آن بسیار حائز اهمیت است،؛ به گونه‌ای که هر چه درخت گردو تنومندتر باشد لازم است آن را بیشتر آبیاری کنید که معمولا این فرایند در فصل تابستان و بهار افزایش بیشتری پیدا می‌کند چرا که نهال گردو در معرض نور آفتاب بیشتری قرار می‌گیرد و ممکن است آب داده شده به آن توسط گرما تبخیر شود.

چرا باید آبیاری درخت گردو را به صورت مقطعی قطع نمود؟

از جمله سوالات رایج باغداران در هنگام مراجعه به نهالستان برتر نهال آن است که چرا باید آبیاری درختان گردو را در هنگام نزدیک شدن به فصل پاییز کاهش داد و سپس قطع کرد؟ زمان دقیق قطع آبیاری چه موقع خواهد بود؟

همانگونه که می‌دانید در کشور چهار فصلی قرار داریم که پس از گذر از تابستان به پاییز و زمستان نزدیک می‌شویم و شروع فصل بارش و یخبندان، از طرفی به هر اندازه‌ای که شما درخت گردو را آبیاری کنید، همان اندازه را به خود جذب می‌کند و از آن جایی که در فصل پاییز بارش‌ها و نزولات اسمانی را خواهیم داشت، تداخل این دو منجر به جذب آب بی رویه توسط درخت گردو خواهد شد و ممکن است گونه دچار پوسیدگی و آفت زدگی شود‌.

برای رفع این مشکل کافیست با نزدیک شدن به شهریور ماه فواصل آبیاری درخت گردو را از هر ۷ روز یکبار به ۱۵ روز یکبار و سپس در دور بعد به هر ۲۵ روز یکبار کاهش دهید و تا رسیدن به فصل پاییز و زمان شروع بارش‌ها آبیاری را قطع نمایید.

نکته حائز اهمیت در این میان آن است که هیچ گاه نباید به یکباره اقدام به قطع آبیاری درختان گردو نمود، بلکه مطلوب است در ابتدا کم کم فواصل آبیاری را افزایش داد و سپس قطع نمود.

مورد بعدی که باید هنگام آبیاری در فصول سرد سال به آن توجه داشته باشیم و باید این عمل را تا مدتی قطع نماییم توجه به اقلیم آب و هوایی به طوری که برای مناطق کوهستانی و سردسیری این موضوع از اهمیت بالاتری برخوردار خواهد بود، مناطق سردسیری در فصل زمستان به دلیل سرمای بالایی که دارند بیشتر در معرض یخ‌زدگی قرار می‌گیرند از این رو آبیاری در این فصل سرد و زمستان می‌تواند منجر به یخ زدن ریشه‌های نهال گردو شود و در نهایت مرگ آن راهمراه داشته باشد و هیچ باردهی برای شما نخواهد داشت.

از کجا بفهمیم درخت گردو نیاز به آبیاری و یا قطع آبیاری دارد؟

  • شاید برایتان جالب باشد بدانید که خاک یکی از عوامل مهم دیگر برای میزان آبیاری و قطع آن در شرایط مناسب می‌باشد به طوری که هر کشاورز و باغداری باید این موضوع را به خوبی آموزش ببیند، به گونه‌ای که در ابتدا در محلی که نهال گردو خود را کاشته‌اید چاله‌ای به عمق 40 الی 50 سانتی متر حفر کنید سپس مقداری خاک از عمقی که ایجاد کرده‌اید بردارید اگر خاک دارای رطوبت و خیسی کافی بود این نشان می‌دهد که نهال گردو نیاز به آبیاری نداشته و باید تا زمانی که خاک دارای رطوبت است آبیاری آن را قطع نمود.
  • راه دوم برای تشخیص بهتر قطع آبیاری نهال گردو این است که مقدار خاکی را از عمقی که حفر کرده‌اید داخل دست فشرده کنید اگر ذرات خاک بهم چسبیده شد نشان از این دارد که نهال گردو هنوز آب کافی را داشته و نیازی به آبیاری مجدد ندارد لذا برای اطلاعات بهتر می‌توانید باسایت برتر نهال ارتباط بگیرید.

آبیاری درخت گردو در تابستان |آبیاری درخت گردو در زمان گلدهی

آبیاری نهال گردو در فواصل مختلف

  1. بهار
  2. تابستان
  3. پاییز

مناسب‌ترین زمان برای آبیاری نهال گردو در این 3 فصل بهار، تابستان و پاییز می‌باشد چرا که در خت در این زمان شروع به گل‌دهی می‌کند و در فصلی که باید آبیاری به طور کل قطع نمود در فصل زمستان است که به عوامل مرتبط با آن در مطالب بالایی اشاره داشتیم. درختانی که در زمان مناسب آبیاری می‌شوند از سطح کمی و کیفی محصول بهتری برخوردار هستند به گونه‌ای که میوه برداشت شده آن در طول سال از کیفیت بهتری برخوردار خواهد بود لذا همین موضوع باعث شده تا فروش نهال گردو خرید نهال گردو در این چند سال اخیر افزایش داشته باشد و مراکز ارائه دهنده این ارقام نهال به درآمد مناسبی دست پیدا کنند.

 اگر شما هم به دنبال قیمت نهال گردو در انواع متنوعی هستید بهتر است به سایت فروش برتر نهال به صورت اینترنتی سر بزنید تا شما را در این دسته از موضوعات به خوبی راهنمایی کنند و با هر سرمایه و بودجه‌ای که در اختیار دارید، تجربه خرید خوبی  را داشته باشید.

آبیاری درخت گردو در تابستان |آبیاری درخت گردو در زمان گلدهی

نتیجه‌گیری

در این مقاله با توجه به موضوعاتی که گفته شد دریافتیم نهال گردو نیاز به آبیاری در زمان مناسب داشته به طوری که باید توجه داشته باشیم در فصل زمستان این فرایند را باید تا زمان مشخصی قطع نماییم همچنین باید به عمق و رطوبت بدست آمده از خاک قابل کاشت نهال گردو توجه داشته باشیم تا این میزان آبیاری را به صورت دقیق و بهتری به انجام برسانیم از طرفی برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با سایت برتر نهال ارتباط فرمایید.

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال:  09141832393

دکمه بازگشت به بالا