بین المللکسب و کار ایرانی

چرا کانادا مهاجر پذیر است؟

اخذ ویزای توریستی کانادا یا ویزای دائم؟ چرا کانادا مهاجر پذیر است؟ کانادا که دومین کشور جهان از نظر مساحت می باشد؛کشوری امن، صلح طلب و مهاجر پذیر بوده و با جمعیت کمی که دارد کشوری با استانداردهای بالای زندگی را برای شهروندان خود فراهم کرده است. اقتصاد رو به رشد این کشور باعث شده تا افراد متخصص در حوزه های مختلف علمی، تحقیقاتی، مهندسی، پزشکی و صنعتی را به سمت خود جذب کند. استانداردهایی مانند امنیت و آزادی، خدمات بهداشتی و درمانی رایگان، حمایت از حقوق زنان، نرخ بیکاری پایین و موقعیت های شغلی زیاد و همچنین شرایط تحصیلی مناسب بالا رفتن کیفیت زندگی در کانادا شده است. علاوه بر موارد گفته شده، امکان دریافت اقامت دائم کانادا از مهمترین دلایل برای تبدیل شدن این کشور به مکانی مناسب برای مهاجرت می باشد.

آخرین اخبار ویزای توریستی کانادا |پناهندگی با ویزای توریستی کانادا

چرا کانادا مهاجر پذیر است؟

برای پاسخ به سوال چرا کانادا مهاجر پذیر است؟ باید به دنبال این باشیم که چه استاندارهایی در زندگی شهروندان کانادایی وجود دارد که آن را به مقصدی محبوب برای مهاجران تبدیل کرده است.

تنوع زیاد برنامه های مهاجرتی

کانادا برای بهبود مشکلات خود مانند: پیر شدن جمعیت، کاهش زاد و ولد و همچنین نیاز  به نیروی کار جدید و متخصص تلاش کرده است تا با تعدیل محدودیت های مهاجرتی خود و پایه ریزی برنامه های متنوع مهاجرتی اقدام به جذب مهاجران بین المللی نماید. به همین منظور بیش از ۱۰۰ روش مهاجرتی مختلف را پیاده سازی کرده است که می توان به Express Entry، family sponsorship،‌ PNP و همچنین ویزای کاری کانادا و ویزای تحصیلی کانادا اشاره کرد.

تنوع فرهنگی و نژادی فراوان

طبق آمار، کانادا در سال ۲۰۱۸ بیش از ۳۱۰۰۰۰ مهاجر جدید پذیرفت. حدود ۴۰% مهاجرین کانادا را افرادی تشکیل می دهند که به خانواده خود در کانادا ملحق شده اند و یا حتی اعلام پناهندگی کرده اند. همین روش های متعدد پذیرش مهاجر باعث شده تا کانادا به کشوری با تنوع نژادی و فرهنگی متنوع بدل شود. هم اکنون افراد زیادی از فرهنگ های متفاوت با حفظ سنت های خود، هارمونی جالبی را در کنار هم تشکیل داده اند. شهرهای ونکوور، مونترال و تورنتو به وضوح نشاندهنده این تفاوت فرهنگی هستند.

استاندارهای کیفیت زندگی

کیفیت زندگی در کانادا عامل مهم دیگری در مهاجرت به کانادا محسوب می شود. درست است که تمام استان های کانادا از شرایط یکسان اقتصادی برخوردار نیستند اما به طور کلی کیفیت زندگی در کشور کانادا در سطح بالایی قرار دارد. جالب است بدانید که کانادا پنجمین کشور برتر دنیا برای زندگی زنان معرفی شده است. این کشور رتبه 16 ام را از این نظر در سال ۲۰۱۸ جایگاه ۱۶ به خود اختصاص داده است.

اقتصاد کانادا

چرا کانادا مهاجر پذیر است؟ بدون شک شرایط اقتصادی یک کشور عامل تعیین کننده ای در بررسی کیفیت زندگی شهروندان آن می باشد. در پایان ۲۰۱۹ اقتصاد جهانی تحت تاثیر کررونا ویروس قرار گرفت و باعث توقف رشد اقتصادی بسیاری از کشورها شد. با این حال طبق آمارهای منتشر شده، کانادا در سال 2020 دهمین کشور بزرگ جهان از نظر بزرگی اقتصاد شناخته شد. از طرفی کانادا به عنوان دهمین کشور امن جهان برای سرمایه گذاری شناخته شده است.

اشتغال در کانادا

چرا کانادا مهاجر پذیر است؟ بر اساس آمارهای به دست آمده از نرخ بیکاری کشور کانادا، این کشور از سال ۱۹۷۰ تاکنون شاهد کاهش نرخ بیکاری بوده و از نظر آماری جزء برترین کشورهای دنیا در بخش اشتغال است. همانطور که گفتیم این کشور جمعیت سالمند رو به رشدی داشته و به همین دلیل بازنشستگان زیادی دارد که در حال ترک شغل خود هستند.این می تواند خبر خوبی باشد زیرا بازار کار فوق ‌العاده ‌ای برای جوانان و مهاجران متخصص فراهم شده است.

بر اساس تحقیقاتی که اداره کار کانادا انجام داده است؛ مشاغل توسعه دهنده و مهندسی کامپیوتر،‌ مدیر توسعه کسب ‌و کار، مهندس برق و مدیر پروژه ‌های مهندسی از ۱۵ شغل اصلی مورد نیاز کانادا در ۲۰۲۰ محسوب می شوند. یکی از برنامه های جذب نیروی کار کانادا، گزینش افراد توانمند بر اساس امتیازبندی هایی مانند اکسپرس اینتری است. افراد متقاضی مهاجرت به کانادا باید امتیازات لازم را برای دریافت ویزای کار کانادا کسب کنند تا بتوانند وارد کانادا شوند.

شرایط کار در هر یک از استان های کانادا متفاوت است و همین عامل باعث شده تا افراد متقاضی مطابق با شرایط خود و بررسی شهر مورد نظر، برای ویزای کاری کانادا اقدام کنند. کشور کانادا در نظر دارد تا با توسعه بخش‌ های زیربنایی خود در صنایعی مانند ساختمان سازی، نفت، پزشکی و پرستاری، کشاورزی و معدن به تعداد مشاغل مورد نیاز خود بیفزاید.

تحصیل در کانادا

چرا کانادا مهاجر پذیر است؟ وجود دانشگاه هایی با رنکینگ بالای جهانی و استاندارهای علمی باعث شده است تا کانادا به یکی از پرطرفدارترین مقاصد مهاجرتی برای تحصیل تبدیل شود. سیستم آموزشی مقرون به صرفه و قابل دسترس کانادا، آینده ‌شغلی روشنی را برای دانش آموزان کانادا رقم زده و خیال والدین را آسوده کرده است. مدرک تحصیلی کانادا از معتبرترین مدارک در بیشتر کشورهای دنیا شناخته می شود که موجب شده کانادا مقصدی جذاب برای مهاجرت تحصیلی باشد.

زمانی که سطح آموزشی کشوری بالا باشد سبب افزایش سطح دانش عمومی محصلان گردیده و نیروی کار متخصص‌تری را وارد بازار کار می کند. شرایط تحصیلی مطلوب کانادا هم برای افرادی که قصد به مهاجرت تحصیلی به کانادا دارند مناسب است و هم برای شرایط اقتصادی کانادا مفید خواهد بود.

کانادا یکی از بهترین کشورهای جهان در دید مهاجران

یکی از مواردی که مهاجرت به کانادا را جذاب تر می کند، بررسی شرایط مهاجران در این کشور است. Usnews به عنوان یکی از معتبرترین منابع جهت دسترسی به آمارهای مختلف، کانادا را بهترین کشور برای مهاجران معرفی کرده است. بنا بر ارزش گذاری های این منبع، کانادا دومین کشور برتر جهان است و شاخص های مختلفی در این امر دخالت داده شده اند که مهم ترین آن ها، عوامل زیر هستند:

 • اقتصاد آزاد
 • قدرت کلی کشور
 • کیفیت زندگی
 • اخذ شهروندی
 • ماجراجویی
 • تاثیر فرهنگی
 • شرایط کارآفرینی کانادا
 • محرک ها

مزایا و معایب مهاجرت به کانادا

وقتی از صحبت از زندگی و کار در خارج از کشور باشد، انتخاب اول بیشتر افراد بررسی روش های مهاجرت به کانادا است. زیرا این افراد حرفه‌ای می‌دانند کانادا فرصت‌های بیشماری را برای بهبود کیفیت زندگی و موقعیت‌های شغلی هر شخص، مقابل او قرار می‌دهد. از طرف دیگر شهرهای کانادا همیشه در ده رتبه برتر لیست‌های بهترین شهرهای جهان برای زندگی وجود داشتند.

با این همه آیا اخذ اقامت کانادا و زندگی در این کشور برای شما مناسب است یا خیر؟ این مقاله را درمورد مزایا و معایب مهاجرت به کانادا دنبال کنید تا بتوانید تصمیم‌گیری درستی انجام دهید. با دانستن تمامی مزایا و معایب مهاجرت به این کشور و زندگی در کانادا، می‌توانید درمورد اینکه آیا کانادا ارزش مشکلات و سختی‌های مهاجرت را دارد یا خیر، نتیجه‌گیری درستی انجام دهید.

مزایای مهاجرت به کانادا

همانطور که گفته شد، دریافت اقامت کانادا و مهاجرت به این کشور، دارای مزایایی است که متقاضی می‌تواند بهترین بهره را از آنها ببرد. در ادامه به شرح برخی از این مزایا می‌پردازیم:

 • کانادا از لحاظ قوانین محیطی پیوسته درحال توسعه و رشد بوده و امنیت، آرامش و بی‌طرفی در این کشور رو به افزایش است. از آنجایی که کانادا مانند بریتانیا یا کشور همسایه خود در کشورهایی مانند عراق، افغانستان، لیبی و غیره به جنگ نمی‌رسد، بنابراین از طرف تروریست‌های داخلی و خارجی در امان بوده و خطر جدی این کشو را تهدید نمی‌کند.
 • کانادایی‌ها به مودب بودن و خونگرم بودن بسیار معروف هستند. بنابراین افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، می‌توانند از داشتن امنیت در میان مردم کانادا اطمینان پیدا کنند؛ زیرا کانادایی‌ها مهمان‌نواز نیز هستند. همچنین از سیاست کانادا، که کاملاً متعادل بوده و دارای سیاست مرکزی می‌باشد.
 • سیستم‌های تحصیلات و خدمات درمانی دولتی کانادا، از استانداردهای بسیار بالایی برخوردارند، بصورتی که برخی از شهروندان بریتانیا، خدمات درمانی و تأسیسات مرتبط در کانادا را بهتر از کشور خودشان توصیف کردند. یکی دیگر از مزیت‌های بسیار خوب مهاجرت به کانادا اینست که دولت کانادا در برنامه ویزاهای خود امتیازات ویژه‌ای برای مهاجرت خانوادگی به این کشور در نظر گرفته و افراد مهاجر می‌توانند با دغدغه کمتری با استفاده از ویزای کانادا از نوع خانوادگی همراه با خانوادشان به این کشور نقل مکان کنند. زیرا ثابت شده هر شخصی که همراه با خانواده‌اش به یک کشور خارجی مهاجرت کرده و در آن زندگی می‌کند، از موفقیت بیشتری نسبت به سایرین برخوردار می‌شود.
 • اقتصاد کانادا مانند اقتصاد کشورهای اروپایی، ایالات متحده، بریتانیا و غیره در بحران اقتصادی جهانی گرفتار نشده و همچنان به کار خود ادامه می‌دهد. دلار کانادا همچنان ارزش بالایی دارد، بازار کار همچنان برای افراد تازه جا داشته و هنوز حس مثبت‌اندیشی در کانادا جریان دارد.
 • کانادا دارای امکانات عمومی بسیاری از کتابخانه تا پارک‌ها و مکان‌های تفریحی می‌باشد و از این امکانات تفریحی به خوبی نگهداری شده شهروندان کانادا در اوقات فراغت می‌توانند از آنها استفاده کنند و به سپری نمودن اوقات خودشان بپردازند.
 • در کانادا چهار فصل کاملاً مجزا وجود دارد و برای هر فصل تفریحات خارج از خانه وجود دارد که می‌توانید با انجام آنها، بیشترین استفاده را از هر فصل سال ببرید. به این معنی که بدون درنظر گرفتن شرایط آب و هوایی، در هر زمان می‌توانید از کانادا لذت ببرید، البته بصورت تئوری! لازم به ذکر است که زمستان‌ها در برخی از مناطق کانادا بسیار طولانی و سرد خواهد شد و در همینجا مستقیم به سراغ معایب مهاجرت به کانادا می‌رویم.

معایب مهاجرت به کانادا

در مقابل مزایای بسیار اخذ اقامت کانادا، این کشور مشکلاتی را نیز برای ساکنان و مهاجران خود به وجود می‌آورد که ممکن است زندگی در کانادا را برای آنها با دشواری روبرو شود. برخی از این معایب به شرح زیراند:

 • اولین موردی که ممکن است زندگی در کانادا را کمی سخت کند، آب و هوای این کشور است. از آنجایی که در زمستان اغلب مناطق زمستان بسیار سرد و طولانی می‌شود، ممکن است مهاجران زیادی را دچار سختی کند. اما اگر قصد مهاجرت به مناطق جنوبی و غربی کانادا را داشته باشید، می‌توانید از آب و هوای معتدل‌تری بهره‌مند شوید. بعنوان مثال شهر ونکوور به عقیده مهاجران دارای بهترین آب و هوا در کانادا است. اما همین آب و هوای معتدل نیز دارای نقاط منفی هست و آن تعداد بالای پشه در این مناطق است!
 • اما پیش از مهاجرت به کانادا، کاغذبازی‌ها و اقداماتی که هر فرد باید در حین دریافت ویزای کانادا انجام بدهد نیز ممکن است طاقت‌فرسا باشد. هرکسی که در پروسه دریافت ویزای کانادا برای زندگی و کار در این کشور قرار داشته، می‌داند که این روند می‌تواند استرس‌زا باشد، وقت زیادی از شما بگیرد و نیازمند صبر و تحمل بالایست.

با این حال هنگامی که تمام این مشکلات به پایان برسد، متوجه خواهید شد که ارزش سختی را داشته و از طرف دیگر اغلب متقاضیان مهاجرت به کانادا که تمام مدارکشان کامل است، فرصت زندگی، کار یا تحصیل در این کشور را بدست می آورند. با اینکه روند دریافت ویزای کانادا ممکن است سخت و خسته‌کننده باشد، اما با اینحال باعث دلسرد شدن متقاضیان مهاجرت به کانادا نخواهد شد.

 • مالیات در کانادا می‌تواند برای بسیاری از افراد کمی بالا باشد. اما با این حال با تغییر و بهبود نحوه زندگی در کانادا می‌توان هزینه‌ها و این مالیات‌ها را کاهش داد. بنابراین به افرادی که تازه به کانادا مهاجرت کردند و با سیستم مالیاتی این کشور آشنا نیستند، توصیه می‌شود با یک حسابدار مشورت نمایند تا تمام هزینه‌هایی که ممکن است میزان مالیات آنها را افزایش دهد، از بین ببرند.
 • از آنجایی که بخش اصلی اقتصاد کانادا وابسته به نفت بوده و اغلب مشاغل، صادرات و درآمد مالیاتی کشور از این بخش است، ممکن است نگرانی‌هایی درمورد میزان پایداری اقتصاد این کشور به وجود بیاورد.
 • کانادا کشور ارزانی نیست. کانادا دارای دلار باارزشی‌ست و بخاطر هزینه‌ بالای مسکن مخصوصاً در مناطق محبوب این کشور، صنعت ملک و املاک در کانادا دارای قدرت بالایی است. مهاجرانی که در کشور خودشان نیز با هزینه بالای مسکن روبرو بودند، تحمل این شرایط برای آنها کمی آسان‌تر خواهد بود. بنابراین داشتن یک شغل پردرآمد در کانادا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
 • فاصله‌ جغرافیایی میان ایران و کانادا بسیار بوده و بنابراین ممکن است این فاصله برای اشخاصی که بصورت تنهایی قصد مهاجرت به کانادا را دارند، کمی سخت باشد و این یکی از موضوعات مهمی‌ست که باید پیش از اقدام برای مهاجرت به کانادا، آن را در نظر داشته باشید.
دکمه بازگشت به بالا