بین المللکسب و کار ایرانی

با اخذ بورسیه، تحصیل در انگلیس می‌تواند رایگان باشد

کشور انگلستان هر ساله میزبان دانش آموزان بسیاری از سراسر دنیا است که به علت کیفیت آموزش و به دست آوردن پیشرفت تحصیلی جذب انگلستان می شوند. والدین بسیاری اندوخته های مالی خود را صرف برای فرزندانشان می کنند و تحصیل در مدارس انگلستان را به عنوان نوعی سرمایه گذاری برای آینده فرزند خود می دانند اما سوالی که ذهن بسیاری از افراد را درگیر کرده این است که بورسیه تحصیل در مدارس انگلستان وجود دارد؟

برای تحصیل رایگان در مدارس انگلستان و یا مقایسه میزان شهریه های مدارس مختلف این کشور میتوانید از اینجا لیست کاملی از مدارس انگلستان به همراه شهریه، شرایط کلی کلاس ها و خوابگاه ها را مشاهده کنید.

آیا امکان تحصیل در مدارس دولتی کشور انگلستان وجود دارد؟

برای مشاهده لیست کاملی از مدارس دولتی و خصوصی انگلستان به همراه شرایط پذیرش، میزان شهریه و نحوه اسکان در آن ها کلیک کنید

برای پاسخ به این سوال و بررسی شرایط تحصیل رایگان در مدارس انگلستان در ادامه مقاله با موسسه پیوند همراه باشید.

دلایل انتخاب تحصیل در مدارس انگلستان

مهم تری سوالی که در اینجا به وجود می آید این سات که چرا یک نفر باید در این مدارس تحصیل کند؟

کیفیت بسیار بالای مدارس انگلستان

مدارس انگلستان به علت سطح بالای آموزشی و امکانات و تجهیزات پیشرفته ای که در راستای ارائه بهترین خدمات آموزشی به دانش آموزان در مدارس خود فراهم کرده در بین کشورهای پرطرفدار برای ادامه تحصیل در درجات بالاتری قرار گرفته است.

 

افزایش دانش و مهارت زبان انگلیسی در مدارس انگلستان

تحصیل در مدارس انگلستان از نظر یادگیری و ارتقا مهارت های زبان انگلیسی برای دانش آموزان بسیار مفید خواهد بود. همانظور که می دانید زبان انگلیسی زبان بین المللی است و در همه جای دنیا کاربرد دارد و اکنون به زبان اصلی در علم، تکنولوژی، اقتصاد و بسیاری حوزه های دیگر تبدیل شده است و افرادی که بر این زبان تسلط دارند برای رسیدن به موفقیت در مراتب بهتری قرار دارند.

شما با تحصیل در مدارس انگلستان و حضور در محیطی با زبان انگلیسی به سادگی در این زمینه پیشرفت می کنید. کاری که شاید در ایران با هزینه ها و زمان بسیار بیشتری باید انجام بدهید.

ورود آسانتر به دانشگاه های انگلستان

از طرف دیگر با تحصیل در مدارس و دبیرستان های انگلستان ورود به دانشگاه های برتر انگلستان آسانتر شده است و افراد با تحصیل در دانشگاه های انگلستان می توانند در موقعیت های شغلی ایده آل شروع به کار کرده و اقامت دائم کشور انگلستان را به دست بیاورند.

تحصیل در مدارس انگلستان و آشنایی با نظام آموزشی انگلستان

در کشور انگلستان که یکی از قویترین و برترین نظام های آموزشی دنیا را دارد مقاطع تحصیلی مدارس به دو گروه زیر تقسیم می شوند:

۱.آموزش ابتدایی در کشور انگلستان

دانش  آموزان در کشور انگلستان از سن ۵ تا ۱۱ سالگی تحت آموزش ابتدایی در دبستان ها به تحصیل می پردازند و مطالب و دروس پایه مورد نیاز برای تحصیل در مقطع آموزشی بعدی مانند ریاضی، علوم و … را می آموزند.

۲.آموزش متوسطه در کشر انگلستان

پس از اتمام دوره ابتدایی دانش آموزان وارد مدارس دبیرستان شده و تا ۱۶ سالگی در این دوره تحصیل می کنند و بعد از قبولی در آزمون GCSE، بر اساس رشته ای که برای تحصیل در دانشگاه انتخاب کرده اند اثدان به تحصیل (همچنین دوره Foundation )می کنند که تحصیل در این دوره ها حدود ۱ الی ۲ سال به طول می انجامد و دانش آموزان برای ورود به دانشگاه آمادگی های لازم را کسب می کنند.

انتخاب تحصیل در مدارس دولتی یا شبانه روزی انگلستان

تمام مدارس انگلستان یا مدارس دولتی هستند و یا مدارس غیر دولتی و خصوصی که هر دو گروه می توانند به صورت روزانه و یا شبانه روزی باشند.

انتخاب مدارس دولتی برای تحصیل در انگلستان:

مدارس دولتی کشور انگلستان در اکثر موارد روزانه بوده و دانش آموزان بعد از اتمام برنامه درسی در ساعت ۳ الی ۴ بعد از ظهر به منزل برمی گردند.

اکثر خانواده های انگلیسی فرزندان خود را در مدارس دولتی انگلستان ثبت نام می کنند و تحصیل در مدارس دولتی برای شهروندان این کشور رایگان است به همین جهت ظرفیت این مدارس برای دانش آموزان بین المللی بسیار محدود است.

دانش آموزان بین المللی که قصد تحصیل در مدارس دولتی انگلستان را دارند باید یک قیم قانونی مورد تأیید دولت انگلستان داشته باشند و همچنین باید شهریه بپردازند که مقدار این شهریه نسبت به مدارس خصوصی کمتر است.

 انتخاب مدارس خصوصی و شبانه روزی برای تحصیل در انگلستان:

بیشتر مدارس شبانه روزی انگلستان از نوع خصوصی هستند و یک مدرسه شبانه روزی مدرسه ای است که دانش آموزان در طول سال تحصیلی در آن زندگی و تحصیل می کنند.

در مدارس شبانه روزی امکانات و فعالیت های فوق برنامه بسیاری برای دانش آموزان در نظر گرفته شده و هزینه های مربوط به خوراک و اقامت نیز از دانش آموزان گرفته می شود در نتیجه این مدارس شهریه بیشتری نسبت به سایر مدارس دارند.

معمولاً بورسیه تحصیلی شوینگ برای دوره‌های یک ساله ارشد در دانشگاه‌های انگلستان اعطا می‌شود، اما ممکن است به دیگر دوره‌های تحصیلات تکمیلی هم تعلق گیرد. برای دریافت این گونه بورسیه‌های تحصیلی، متقاضیان باید شهروند یکی از کشورهای زیر پوشش بورسیه شوینگ باشند.

از دیگر شرایط لازم برای دریافت این بورسیه، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در دست داشتن مدرک کارشناسی
  • داشتن 2سال سابقۀ کار
  • برخورداری از توانایی زبانی لازم

بورسیه تحصیلی کشورهای مشترک‌المنافع انگلستان

بورسیه تحصیلی کشورهای مشترک‌المنافع، که برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده، طرحی غنی است که با همکاری 53 کشور جهان (انگلستان و مستعمرات سابقش) به عنوان قسمتی از کشورهای مشترک‌المنافع تأسیس شده است. بودجۀ این طرح را دپارتمان توسعۀ بین‌المللی تامین می‌کند. ادانشجویانی می‌توانند از این بورسیه استفاده کنند که در کشورهای پذیرفته‌شده در بورسیه تحصیلی کشورهای مشترک‌المنافع زندگی می‌کنند وخواهان دریافت مدرک تحصیلی از دانشگاه‌های انگلیس هستند.

بورسیه تحصیلی کشورهای مشترک‌المنافع به‌طور معمول به دوره‌های زیر اعطا می‌شود:

  • دورههای یک ساله کارشناسی ارشد یا دورههای معادل آن.
  • دورههای دکترا که 3 تا 4 سال طول می‌‌کشد.

بورسیه تحصیلی کشورهای مشترک‌المنافع، شهریۀ دانشگاه، بلیط هواپیما، هزینه‌های ضروری زندگی و دیگر مخارج را در بر می‌گیرد.

در حال حاضر این بورسیه به دانشجویان رشته‌های زیر اعطا می‌شود:

  • مهندسی و فناوری
  • علوم کاربردی و نظری
  • کشاورزی
  • علوم اجتماعی و علوم انسانی

بورسیه تحصیلی دانشگاه آکسفورد

بورسیه تحصیلی رودز (Rhodes House Scholarships) یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین طرح‌‌های بورسیه در جهان است. در این طرح، بورسیۀ تحصیلی به دانشجویان تحصیلات تکمیلی اعطا می‌شود که قصد دارند در دانشگاه آکسفورد تحصیل کنند. هرساله 95 دانشجوی ممتاز موفق به دریافت این بورسیۀ تحصیلی می‌شوند. این بورسیه نه تنها تمام مبلغ شهریه را پوشش می‌دهد، دو بلیط رفت و برگشت به دانشگاه و کشور محل سکونت در زمان شروع و اتمام دورۀ تحصیل هم در اختیار متقاضی می‌گذارد.

دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان برای دانشجویان بین‌المللی سخت است، اما این روند در دانشگاه آکسفورد سخت‌تر است. دانشجویانی که درصدد دریافت این بورسیۀ تحصیلی هستند، باید در مواردی همچون اقامت، سن و مقطع تحصیلی واجد شرایط باشند.

از آنجایی که دانشگاه آکسفورد از بهترین دانشگاه‌های جهان است، ورود به آن بسیار رقابتی و دشوار است و متقاضیان باید پیشینۀ پژوهشی بسیار درخشانی داشته باشند. همچنین، دانشگاه محدودیت‌های سنی وضع کرده است که این محدودیت در بخش‌های مختلف متغیر است. معمولاً دانشجویان بین 18 تا 28 سال مجاز به اقدام برای دریافت بورسیه هستند.

بورسیه تحصیلی گیتس کمبریج (Gates Cambridge Scholarship)

دانشگاه کمبریج، که یکی از بهترین دانشگاه‌های انگلستان و جهان است، طرحی بی‌نظیر برای جذب دانشجویان بین‌الملل و بورسیه آن‌ها دارد. برنامۀ بورسیه تحصیلی گیتس بخشی از این طرح است که پشتیبانی مالی متقاضیان با استعداد خارجی با هدف پذیرش آن‌‌ها در دوره‌های تمام وقت تحصیلات تکمیلی این دانشگاه را به عهده گرفته است.

بورسیه تحصیلی مدیریت کسب و کار اِسکول (MBA Skoll Scholarship)

بورسیه تحصیلی مدیریت کسب و کار اِسکول را دانشکدۀ تجارت Said دانشگاه آکسفورد ارائه می‌دهد. این بورسیۀ تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است. متقاضیانِ دریافت این بورسیۀ تحصیلی، نباید شهروند کشور انگلستان باشند و باید حداقل 12 ماه تجربۀ کاری مرتبط داشته باشند. بورسیه تحصیلی مدیریت کسب و کار اِسکول تمام هزینه‌های شهریه و هزینه‌های ضروری زندگی را پوشش می‌دهد.

بورسیه تحقیقاتی ادینبورگ (Edinburgh Global Research Scholarship)

دانشگاه ادینبورگ به دانشجویان خارجی بااستعدادی که مایلند دورۀ دکترای خود را در این دانشگاه بگذرانند، 30 بورسیۀ تحصیلی اعطا می‌کند. این بورسیۀ تحصیلی فقط بخشی از هزینۀ شهریه را پشتیبانی می‌کند و متقاضیان باید برای کسب شرایط لازم، نخست برای پذیرش در دوره‌های دکترای دانشگاه ادینبورگ اقدام کنند.

بورسیه تحصیلی انگلستان از شورای فرهنگی بریتانیا (UK Scholarships From British Council)

دانشجویان بین‌المللی که در صدد دریافت مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در انگلستان هستند، می‌توانند بورسیه تحصیلی آیلتس را از شورای فرهنگی بریتانیا دریافت کنند. این نوع بورسیه تحصیلی فقط بخشی از هزینه‌ها را تامین می‌کند و از مبلغ 3.000پوند تا 10.000پوند متغیر است. همگی دانشجویان از سرتاسر جهان می‌توانند برای دریافت بورسیۀ تحصیلی آیلتس اقدام کنند.

بورسیه تحصیلی دنیس هلند (Denys Holland Scholarship)

کالج دانشگاه لندن چندین بورسیه تحصیلی برای متقاضیان خارجی دوره‌های کارشناسی در نظر گرفته است که توانایی پرداخت شهریۀ خود را در خارج از کشور ندارند. مبلغ این بورسیه 9.000پوند برای هر سال تحصیلی است و دانشجویان آزاد هستند این مبلغ را برای شهریۀ دانشگاه یا هزینه‌های زندگی خرج کنند. بهترین سن برای دریافت این بورسیه 25 سال یا کمتر در زمان شروع به تحصیل است.

تحصیل رایگان در انگلستان

سیستم آموزشی انگلستان در مدرسه و دانشگاه تفاوت چندانی با سایر کشورهای اروپایی ندارد. در این کشور نظام آموزشی به چهار بخش اصلی دوره ابتدایی، دوره متوسطه، آموزش تکمیلی و آموزش عالی تقسیم می‌شود. خوب است بدانید که بورسیه تحصیلی انگلستان تنها محدود به دانشگاه نبوده و در صورت وجود شرایط دانش اموزان بین‌المللی نیز می‌تواند برای استفاده از کمک هزینه‌های تحصیلی و تحصیل رایگان در انگلستان اقدام کنند.

در اکثر موارد دانش آموزان تا 11 سالگی در دوره ابتدایی تحصیل کرده و پس از آن وارد دوره اول متوسطه می‌شوند که معمولا تا 16 سالگی ادامه دارد. دانش آموزان مدارس متوسطه انگلیس لازم است در 16 تا 17 سالگی آزمون نهایی این دوره را پشت سر گذاشته و پس از دریافت گواهی پایان تحصیلات دوره دبیرستان یا همان GCSE  برای ورود به دانشگاه‌ و یا کالج‌های فنی و حرفه‌ای اقدام کنند.

دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه را دارند لازم است ابتدا دوره آموزش تکمیلی را گذرانده و سپس برای تحصیل یک رشته خاص در دانشگاه پذیرش بگیرند. متقاضیان بین‌المللی که تحصیل خود در دوران متوسطه را به اتمام رسانده باشند با ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی می‌توانند وارد دانشگاه‌های انگلیس شده و شرایط خود برای تحصیل رایگان در انگلستان را ارزیابی نمایند.

بدون دریافت بورسیه تحصیلی  و به ویژه کشور نسبتاً گران انگلیس می‌تواند تا حدودی پرهزینه و دشوار باشد. بر همین اساس اگر متقاضی تحصیل در مدارس یا دانشگاه‌های این کشور در هر یک از مقاطع گفته شده هستید لازم است رزومه خود را برای دریافت بورسیه سبک و سنگین کنید چرا که در این صورت می‌توانید هزینه‌های تحصیل خود را کاهش داده و شرایط خود را به تحصیل رایگان در انگلستان نزدیک نمایید.

بورسیه تحصیلی، کمک هزینه یا اسکالرشیپ همگی گویای یک مفهوم بوده و به امتیازات مالی اطلاق می‌شود که با اهدافی مشخص به یک دانش آموز یا دانشجو با شرایط خاص اعطا می‌شوند. چگونگی دریافت این کمک هزینه‌ها، میزان پوشش‌دهی و خصوصی یا دولتی بودن آن بستگی به سازمان اعطا کننده و هدفی دارد که پشت بورسیه قرار گرفته است.

دکمه بازگشت به بالا