اقتصادیکسب و کار ایرانی

برای ثبت شرکت تعاونی چه باید کرد؟

زمانی برای  اقدام می شود که تعدادی از افراد که در یک صنف فعالیت دارند یا کسانی که تناسبی مشابه دارند برای رسیدن به یک هدف مشترک تشکیل شرکت دهند که این هدف مشترک می تواند اموری مانند تهیه مسکن ، کسب اعتبار یا دریافت وام و یا هر موضوع دیگری باشد. نکته ی قابل توجه در نام گذاری شرکت های تعاونی این است که عنوان “تعاونی”حتما باید در نام شرکت ذکر شود.

تشکیل تعاونی خانوادگی |حداقل سرمایه برای ثبت شرکت تعاونی

شرکت های تعاونی که تا امروز ثبت شده اند را می توان در دو دسته طبقه بندی کرد:

در واقع شرکت تعاونی در واقع شرکتی است مشارکتی که میان افرادی هم صنف، فامیل، دوست و… ایجاد می شود. این افراد با هدف حل مشکلی خاص یا کسب درآمد، سرمایه ای را به میان آورده و فعالیت می کنند. مثلا این اعضاء می توانند کالاهای لازم را بخرند و با سودی کم یا با همان قیمت تمام شده به اعضاء بفروشند. این کار باعث می شود واسطه ها حذف شده و در نتیجه درآمدشان بهتر باشد.

در این شرکت ها رای و سهام نسبت مستقیم ندارند یعنی همه یک حق رای دارند حتی اگر سهام بیشتری داشته باشند. می توان گفت این نوع از شرکت به اعضاء متکی است و نه به سرمایه.

کمی بیشتر در مورد شرکت های تعاونی

اگر شرکت های دولتی در تاسیس تعاونی شریک شوند دیگر اعضاء به مرور سرمایه پرداخت شده توسط دولت را بازگردانده و کل سرمایه برای شرکت تعاونی باقی خواهد ماند.

شرکت های تعاونی از نظر نوع فعالیت

بر اساس توضیحات قانون، تعاونی تولیدی شرکتی است که فعالیت هایی مثل دام داری، کشاورزی، شیلات، صنعت و.. را انجام می دهد. در این شرکت ها به صورت کلی یک واحد تولیدی اداره می شود.

تعاونی توزیع هم شرکتی است که نیاز مشاغل تولیدی و یا مصرف کنندگانی که عضو خود شرکت هستند را برآورده می کند. این کار باید بر اساس مصالح عمومی و در راستای کاهش هزینه های اعضاء و شرکت باشد. شرکت های تعاونی که هم تولیدی هستند و هم توزیعی، شرکت تعاونی تولیدی- توزیعی نامیده می شوند.

شرکت تعاونی از نظر عضویت

شرکت های تعاونی را از نظر نوع عضویت هم می توان بررسی نمود.

شرکت تعاونی عام: همه افراد می توانند در این نوع شرکت تعاونی عضو شوند. حداقل تعداد اعضاء در این شرکت ها 500 نفر است و بر اساس نوع تعاون تعیین شده، مشخص می گردد.

شرکت تعاونی خاص: در این شرکت تنها گروه های خاصی مثل پزشکان، دانشجویان، اعضای هر صنف و.. می توانند عضو شوند. شرایط آزاد هم در اینجا باید رعایت شود.

 • حضور حداقل 7 نفر با داشتن شرایط لازم برای عضویت در شرکت های تعاونی ضروری است.
 • اعضاء باید تابعیت ایرانی داشته باشند.
 • نداشتن ممنوعیت قانونی و حجر لازم است.
 • اعضاء نمی توانند در دیگر شرکت های تعاونی مشابه عضو باشند.
 • هیات موسس شرکت تعاونی را ایجاد کرده و پس از آن از افراد واجد شرایط برای عضویت دعوت به عمل می آید.
 • هیات موسس طرح و اساسنامه را تهیه کرده و برای دریافت موافقتنامه لازم از وزارت تعاون اقدام می کند. وقتی وزارت تعاون اجازه لازم را صادر کند، شرکت ثبت می شود. پس از به ثبت رسیدن شرکت تعاونی، وزارت تعاون پروانه تاسیس شرکت را صادر می کند.
 • در جلسه مجمع عمومی عادی، اعضای هیات مدیره و نیز بازرسین توسط اعضای شرکت انتخاب می شوند.
 • اساسنامه مصوب شده توسط مجمع عمومی را ارائه دهید.
 • برای ثبت شرکت درخواست کتبی بدهید.
 • صورتجلسه تشکیل مجمع عمومی موسس لازم است.
 • اولین صورتجلسه مجمع عمومی عادی لازم است.
 • طرح پیشنهادی را ارائه داده و از وزارت تعاون مجوز بگیرید.
 • رسید پرداخت مبالغ لازم را تحویل دهید.
 • مدارک دعوت برای اولین جلسه مجمع عمومی عادی لازم است.
 • نیاز به ارائه موافقت نامه برای تشکیل شرکت دارید.
 • مجوز یا مجوزهای لازم را ارائه دهید.

** هر کدام از مدارک باید در 4 نسخه تحویل داده شود.

** اولین هیات مدیره ای که توسط تعاونی انتخاب می شود باید برای ثبت تعاونی اقدام نماید.

** سرمایه ای که اعضاء در مرحله تاسیس تامین می کنند و یا تعهد می دهند نباید کمتر از 51 درصد کل سرمایه شرکت باشد. یک سوم از سرمایه باید پرداخت شود.

** هر کدام از اعضاء وظیفه دارد مبلغی که پرداخت نکرده است را بر اساس آنچه در اساسنامه ذکر شده، تادییه کند.

اگر اعضاء در مورد مراحل تشکیل تعاونی اعتراضی داشته باشند باید این موضوع را به طلاع اداره تعاون برسانند. کارشناسان در طی مدت سه روز موضوع را بررسی کرده و نظرشان را اعلام می کنند. اداره تعاون مدارک لازم را در طی 5 روز به ادراه ثبت شرکت ها می فرستد. وقتی مراحل لازم طی شود آگهی تاسیس صادر می گردد. وقتی آگهی تاسیس به دست اداره تعاون برسد، برای صدور پروانه تاسیس اقدام می کند.

وقتی تعاونی تاسیس شود همه امور مربوط به بررسی و نظارت بر عهده اداره کل تعاون است.

به صورت کلی حداقل 3 هفته برای به ثبت رساندن شرکت تعاونی در نظر بگیرید. در صورتی که در هر کدام از مراحل مشکلی وجود داشته باشد به این زمان اضافه نیز خواهد شد.

شرکت تعاونی چیست؟

این شرکت ها تحت نظر وزارت تعاون کار می کنند. همان طور که در مطلب بالا توضیح دادیم این شرکت ها می توانند خدمات گسترده ای داشته باشند. کشاورزی، توزیع، مصرف و.. از آن جمله است.

حداقل چه تعداد شریک برای تشکیل شرکت تعاونی لازم است؟

حداقل نیاز به حضور 7 نفر دارید. دقت کنید که حداقل دو سوم از این افراد باید در همان حرفه ای فعالیت کنند که در موضوع شرکت آمده است.

شرکت تعاونی حداقل به چه میزان سرمایه احتیاج دارد؟

حداقل سرمایه لازم صد میلیون تومان است.

تعاونی ها چگونه تصمیم گیری می کنند؟

رای همه اعضاء در شرکت های تعاونی یکسان است هر چند سرمایه آنها متفاوت باشد.

چه نامی برای شرکت تعاونی مناسب است؟

تمامی مواردی که برای تعیین نام شخصیت های حقوقی لازم است باید برای شرکت های تعاونی هم رعایت شود. دقت کنید که عبارت تعاونی باید در عنوان شرکت بیاید.

راه اندازی شرکت تعاونی مدرک دانشگاهی می خواهد؟

خیر. شما برای داشتن شرکت تعاونی به تحصیلات دانشگاهی احتیاجی ندارید.

داشتن کارت پایان خدمت برای شرکت تعاونی لازم است؟

تنها هیات موسس باید کارت پایان خدمت یا معافیت داشته باشند اما برای دیگر اعضاء الزامی وجود ندارد.

1- ابتدا باید اساسنامه را تنظیم نمایید. هیات موسس پیش نویس اساسنامه را تهیه می کند. پس از آن از افراد واجد شرایط دعوت شده و اولین مجمع عمومی تشکیل می شود. در این مجمع اساسنامه تصویب می گردد. در همین جلسه اعضای هیات مدیره، بازرسان و متصدیان دیگر پست ها هم مشخص می شوند.

لازم است موسسین با کلیه قوانین و مقررات شرکت های تعاونی آشنا باشند. اگر لازم باشد این افراد باید در کلاس های آموزشی که توسط اداره کل تعاون استان برگزار می گردد شرکت کنند. دوره مربوطه حداکثر یک هفته پس از آن که تقاضایتان را اعلام کنید، خواهد بود.

2- وقتی طرح اساسنامه را آماده می کنید باید دلایل توجیهی مناسب برای لزوم ایجاد شرکت تعاونی تان هم ارائه دهید. دلایل شما باید هم راستا با سیاست های کلی جامعه و جمهوری اسلامی باشد. باید مشخص کنید که وضعیت میزان سرمایه در گردش و ثابت چقدر خواهد بود؟

داوطلبان چه افرادی و با چه مشخصاتی هستند؟ میزان سهم لازم التادیه هر کدام از داوطلبان چقدر است؟ هم چنین باید یک نفر را به عنوان نماینده تام الاختیار مجموعه معرفی نمایید. نام شعبه صندوق تعاون برای افتتاح حساب شرکت را هم مشخص کنید.

وقتی درخواست تان را به اداره کل تعاون تحویل دهید طرح پیشنهادی شما را بررسی می شود. حداکثر پس از 5 روز شما از نتیجه این بررسی مطلع می شوید. اگر با طرح شما موافقت شود اساسنامه و فرم های مورد نیاز به نماینده هیات موسس تحویل داده می شود. هیات موسس وقتی موافقت نامه لازم را دریافت کند، شرکت تعاونی را تاسیس می نماید.

دکمه بازگشت به بالا