اقتصادیکسب و کار ایرانی

عايق حرارتی پشت بام

چرا برای شروع عایق کاری ساختمان، ابتدا باید و عایق حرارتی را خوب بشناسید؟ اکثر مردم زمان زیادی را به عایق کاری سقف اختصاص نمی دهند. با این حال، گرفتن یک تصمیم استراتژیک در مورد بهترین عایق برای خانه شما می تواند به شما کمک کند تا راحت باشید و در عین حال در هزینه نیز صرفه جویی کنید. حتی با عایق کاری خانه های معمولی می توان سالانه حدود 15 درصد در قبض آب و برق خود صرفه جویی کنید.

جزئیات عایق حرارتی بام |دیتیل بام وارونه

 

عایق کاری سقف چه مزایایی دارد؟

روش عایق کاری سقف برای جلوگیری از نفوذ گرما از محیط بیرون به داخل ساختمان. این روش ثبات دما را فراهم می کند و از نفوذ نویز ناخواسته جلوگیری می کند. اهمیت عایق حرارتی اخیراً عمدتاً به دلیل تغییر استانداردهای عایق در سراسر جهان افزایش یافته است که تقاضاهای بالاتری را بر روی مقاومت حرارتی سازه‌های ساختمانی برای کاهش اتلاف انرژی برای گرمایش یا سرمایش ایجاد می‌کند. مواد عایق نه تنها باید ویژگی های حرارتی بالایی داشته باشند، بلکه باید دارای خواص مکانیکی کافی نیز باشند تا بتوانند بارها را تحمل کنند.

کاهش هزینه های انرژی یکی از دلایل اصلی برای ارزیابی مجدد عایق در ساختمان ها می باشد. چه ساختن یک خانه جدید، چه در حال بازسازی خانه فعلی خود، انتخاب سیستم عایق شما توجه جدی را ایجاب می کند. افزودن عایق می تواند یک عمر صرفه جویی در انرژی را به شما ارائه دهد و در عین حال بهره وری انرژی و راحتی خانه شما را بهبود بخشد و چندین مزیت را فراهم می کند.

  • عملکرد حرارتی بالایی را ارائه می دهد.
  • استحکام مکانیکی خوبی می دهد.
  • در برابر تشعشعات خورشیدی مقاوم است
  • به عنوان مانعی برای هوا، باد و رطوبت عمل میکند
  • با استفاده از عایق بیرونی و داخلی از انتقال بخار جلوگیری کنید
  • در هزینه ها صرفه جویی میشود
  • از رشد کپک ها جلوگیری می کند

انواع عایق سقف

عایق حصیر: به صورت رول یا تیرهای با پشت فویل ساخته می شود و با استفاده از چوب های چوبی بین تیرچه ها در جای خود نگه داشته می شود. این عایق از پشم شیشه یا معدنی ساخته شده است اما گاهی اوقات از الیاف پلاستیکی و الیاف طبیعی نیز ساخته می شود. لازم به ذکر است و حرارتی با توجه با کیفیت محصولات تعیین می شود.

عایق تخته های فوم : یک جایگزین عالی برای عایق است و در اکثر خانه های ما وجود دارد. و در برابر رطوبت مقاوم است و کار با آن آسان است. تخته های معمولی از پلی استایرن، پلی ایزوسیانورات و پلی اورتان ساخته شده اند.

سد تابشی: تابش گرما را منعکس می کند و از انتقال از یک طرف سد به سمت دیگر به دلیل سطح بازتابنده و کم انتشار جلوگیری می کند. مانع تابشی ممکن است یک یا دو طرفه باشد. مانع تابشی یک طرفه ممکن است به مواد عایق مانند پلی ایزوسیانورات، فوم سفت و سخت، عایق حباب دار یا تخته رشته ای متصل شود.

عایق دمنده: بین گل میخ های دیوار و تیرچه های سقفی به سرعت و به راحتی پر می شود. آیکون دمیده شده همچنین هنگام نشستن شکاف ها و فضاهای کوچک را می پوشاند و این نقاط ریز را که در غیر این صورت هوای سرد وارد می شد پر می کند.

عایق فوم : روش عایق فوم مایع که در آن مواد را می توان اسپری کرد، در محل کف کرد، تزریق کرد یا ریخت. عایق فوم در محل را می توان برای عایق کاری و کاهش نشت هوا به دیوارها، سطوح زیر شیروانی یا زیر کف تزریق کرد. و می توانند حتی کوچکترین حفره ها را پر کنند و یک مانع هوایی موثر ایجاد کنند.

انواع مواد عایق سقف

انواع مختلفی از مواد وجود دارد که بر اساس نیاز پروژه برای انواع مختلف عایق سقف استفاده می شود.

انواع مختلفی از مواد عایق سقف بر حسب نیاز پروژه مورد استفاده قرار می گیرد که در زیر هر یک توضیح داده شده است.

الیاف چوب: یک صفحه عایق آلی متشکل از چوب، نیشکر یا الیاف گیاهی مخلوط با پرکننده ها و چسباننده ها. عایق می تواند آسفالت آغشته شده یا روکش آسفالت باشد تا مقاومت در برابر رطوبت را افزایش دهد.

فوم پلی یورتان یک تخته عایق حرارتی که در یک فرآیند شیمیایی از فوم پلی اورتان سفت و سخت ترکیب شده با یک کاتالیزور ایزوسیانورات تولید می شود. این یک راه حل بسیار جهانی و کارآمد برای انواع سقف های در معرض دید است.

پشم معدنی:  ساخته شده از شیشه بازیافتی یا پشم سنگ که نوعی عایق ساخته شده از بازالت است. پشم معدنی را می توان به صورت چوبی یا به عنوان یک ماده بصورت صدف (پوسته ) خریداری کرد.

پشم سنگ:  نوعی عایق پشم معدنی که از الیاف سنگ بازالت تولید می شود. این یکی از رایج ترین راه حل ها برای سقف های اکسپوز مکانیکی است، به ویژه در مواردی که مقاومت در برابر آتش بسیار بالا مورد نیاز است.

پلی ایزوسیانورات: یک هسته عایق پلاستیکی فوم سلول بسته که بین فیبرهای نمدی آلی یا معدنی، فیبرهای حصیر فیبر شیشه ای، یا فویل های آلومینیومی تقویت شده با الیاف شیشه قرار می گیرد.

فایبرگلاس:  از الیاف شیشه ای بسیار ظریف تشکیل شده است. معمولاً در دو نوع مختلف عایق استفاده می شود که عبارتند از: بت و رول وپوسته پر. همچنین به عنوان تخته های سفت و سخت و عایق کانال موجود است.

سلولز:  یک ماده عایق سازگار با محیط زیست متشکل از 75-85٪ الیاف کاغذ بازیافتی، معمولاً کاغذ روزنامه پس از مصرف. 15 درصد دیگر یک ضد حریق مانند اسید بوریک یا سولفات آمونیوم است. به دلیل فشردگی مواد، سلولز تقریباً فاقد اکسیژن در داخل آن است.

اسپری فوم پلی اورتان:  از مخلوط کردن و واکنش مواد شیمیایی برای ایجاد کف ساخته می شود. مواد در حال اختلاط و واکنش بسیار سریع واکنش نشان می‌دهند و در تماس منبسط می‌شوند و کفی ایجاد می‌کنند که عایق، هوا را می‌بندد و یک مانع رطوبتی ایجاد می‌کند.

شیشه سلولی: متشکل از شیشه خرد شده همراه با یک عامل کف کننده. اجزاء مخلوط شده، در قالب قرار می گیرند و حرارت داده می شود که شیشه را ذوب می کند و عامل کف کننده را تجزیه می کند.

تخته گچی: پانل هسته گچی غیر ساختاری، غیر قابل احتراق، مقاوم در برابر آب و تصفیه شده. این تخته با پوشش اختصاصی و غیر آسفالتی در یک طرف برای افزایش چسبندگی سقف به غشاء موجود است.

پلی استایرن : یک ماده ترموپلاستیک شفاف معمولاً برای ساخت عایق های فوم تخته یا تخته مهره، عایق بلوک های بتنی و نوعی عایق شل که از دانه های کوچک پلی استایرن تشکیل شده است استفاده می شود.

پلی ایزوسیانورات: یک نوع گرما سخت از فوم پلاستیکی سلول بسته که حاوی گاز کم رسانایی و بدون هیدروکلرو فلوئوروکربن در سلول های خود است. عایق پلی ایزوسیانورات به صورت مایع، فوم اسپری شده و بصورت فوم تخته سفت و سخت موجود است. همچنین می توان آن را به پانل های عایق چند لایه با انواع روکش ها تبدیل کرد.

پرلیت : از شیشه های آتشفشانی سیلیسی غیر آلی منبسط شده، پرلیت ترکیب شده با الیاف و چسب های آلی تشکیل شده است. سطح بالایی تخته عایق دارای یک روکش آسفالت یا یک پوشش اختصاصی است که برای محدود کردن چسب فرموله شده است.

سنگ شیشه و پشم معدنی: عمدتاً با استفاده از شیشه یا سنگی ساخته می‌شود که در دمای بیش از 1000 درجه سانتی‌گراد ذوب شده و به رشته‌های ریز پشم ریسیده شده است. یک عامل اتصال نیز برای کمک به نگه داشتن رشته ها در کنار هم اضافه می شود.

فیبر طبیعی: تعداد کمی از الیاف طبیعی از جمله پنبه، پشم گوسفند، کاه و کنف – به عنوان مواد عایق استفاده می شود.

نتیجه: در حالی که برخی از محصولات عایق بهتر می توانند این کار را انجام دهند، معمولاً توصیه می شود که یک پیمانکار حرفه ای یا دارای گواهینامه عایق کاری را انجام دهد. با این حال، به عنوان مصرف کننده، باید در مورد انواع مواد عایق موجود همانطور که در بالا توضیح داده شد، مطلع شوید.

محصولات شرکت سفید بام کرمانیان

شرکت سفیدبام کرمانیان بهترین تولید کننده عایق در ایران می باشد که در زمینه کیفیت بالای محصولات و همچنین در بین ساختمان سازان شهرت دارد.

لایت میکس، عایق صوت و حرارت

لایت میکس پاششی یکی از روش های منحصر بفرد جهت عایق کاری حرارتی ساختمان است. این محصول بر پایه رزین های پلیمری و دانه های میکرونی متخلخل و با استفاده از ترکیبات نانو جهت عایق کاری حرارتی پوسته خارجی ساختمان تولید می شود.

یکی از مشکلات حادی که در زندگی آپارتمانی گریبانگیر جامعه امروز شده است سر و صدایی است که از واحد های مجاور موجب سلب آسایش ساکنین می گردد. بهترین راه حل استفاده از عایق صوتی لایت میکس است که علت عایق صوتی بودن این محصول به راحتی می توان از شر این مشکلات راحت شد.

عایق صوتی لایت میکس ملات آماده قابل اجرا بر روی انواع دیوار ها و سقف های خانه است.

این محصول نه تنها عایق صوتی است بلکه عایق حرارتی هم است و ار اتلاف انرژی در ساختمان جلوگیری می کند.

https://berke.ir/عايق-حرارتی-پشت-بام/منبع:

 

 

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا