علمی و پزشکی

قارچی که جایگزین گوشت خواهد شد

به گزارش بنر و به نقل از EB، صنعت دام مسئول 15 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای جهانی و 80 درصد استفاده از زمین در جهان است. قارچ ها سرشار از مواد مغذی هستند و حداقل می توانند جایگزین گوشت شوند. در حال حاضر تعداد کشاورزان و کارآفرینانی که تمایل به پرورش قارچ دارند کم نیست. اما بسیاری از آنها امکانات کافی ندارند و برخی دیگر که امکانات کافی ندارند به فکر ساخت یک سازه هوشمند هستند. این امر استارتاپ های ATTA را بر آن داشت تا دانش خود را در زمینه ساخت مزارع گیاهی مناسب و توسعه سیستم پرورش قارچ هوشمند ارتقا دهند. اولین نمونه در حال حاضر راه اندازی شده است و آنقدر ساده است که هر سوپرمارکتی می تواند از آن برای پرورش قارچ استفاده کند. در ادامه داستان یکی از بنیانگذاران این استارت آپ به نام «سباستین مدل» (Sebastian Modl) است که به پرورش قارچ می پردازد.

نمایندگان راه اندازی ATTA
نمایندگان راه اندازی ATTA

نام ATTA از کجا آمده است؟

ATTA نام لاتین برگ مورچه است که بیش از 30 میلیون سال است که قارچ پرورش می دهد. آنها الگوهای بزرگ ما هستند. این حشرات در طول تکامل رژیم غذایی خود را تغییر دادند و آن را به قارچ تبدیل کردند و آن را در لانه خود روی برگ های جمع آوری شده پرورش دادند. این رژیم غذایی بسیار سالم است و مورچه های ATTA در حال حاضر یکی از بزرگترین و قوی ترین کلونی مورچه ها هستند.

مرکز پرورش قارچ چگونه است؟

مرکز پرورش قارچ ما یک سیستم مدولار است و می تواند در سالن های بزرگ و در فضای باز قرار گیرد. برای اطمینان از کار برداشت، یک پلت فرم نظارت از راه دور راه اندازی کردیم. مهم است که این تسهیلات امکان تولید غیرمتمرکز را فراهم کرده و نیاز به مسیرهای حمل و نقل طولانی را از بین ببرد. همچنین حمل و نقل به شهرهای بزرگ را تسهیل می کند. طراحی ماژولار یا مدولار بودن در طراحی یک اصل طراحی است که یک سیستم را به قطعات کوچکتر به نام ماژول تقسیم می کند. ماژول ها را می توان به طور مستقل ایجاد کرد، تغییر داد، جایگزین کرد یا با ماژول های دیگر یا بین سیستم های مختلف منتقل کرد.

انگیزه شما چیست؟

قارچ یک جایگزین عالی برای گوشت است. ما قارچ های زیادی را آزمایش کردیم تا اینکه بهترین گونه را پیدا کردیم که یال شیر است. این قارچ دارای خواص متعددی مانند گوشت است که انتشار دی اکسید کربن و مصرف منابع بسیار کمتری دارد. در آسیا، این قارچ به عنوان یک غذای لذیذ در نظر گرفته می شود و اغلب با گوشت مرغ یا خرچنگ مقایسه می شود. همچنین به عنوان یک تقویت کننده واقعی مغز شناخته می شود.

آینده شرکت خود را در پنج سال آینده چگونه می بینید؟

تا دو هفته دیگر اولین محصول را برای فروش به رستوران ها و شرکت های فرآوری خواهیم داشت. اگر به عنوان تولیدکننده کار کنیم و جریان نقدی مثبتی داشته باشیم، سرمایه گذاری در ساخت سیستم را ادامه خواهیم داد. طی پنج سال آینده، ما می‌خواهیم تجهیزات خود را در سراسر اروپا بفروشیم تا بسیاری از مردم بتوانند قارچ‌ها را به صورت حرفه‌ای و سودآور پرورش دهند و همچنین رژیم غذایی خود را سالم‌تر و پایدارتر کنیم.

چه چیزی نوآوری شما را بهتر یا متفاوت می کند؟

سیستم مدولار ما این مزیت را دارد که مشتریان می توانند با سیستم های کوچک شروع کنند و آنها را به سرمایه گذاری های تدریجی گسترش دهند. در عین حال، سیستم ما بسیار موثر است زیرا می تواند دما، رطوبت، دی اکسید کربن و نور را کنترل کند و قارچ ها شرایط ایده آلی برای رشد خواهند داشت.

دکمه بازگشت به بالا