قدیمی‌ترین قبرستان جهان، توسط گونه‌ی ما ساخته نشده است!

به گزارش خبرگزاری مجله تفریحی زیباروز و براساس گزارش گجت‌نیوز، برخی از دانشمندان تصور می‌کنند که ما اولین تمدن پیشرفته کره زمین نیستیم. به باور این افراد، تمدن دیگری نیز پیشتر در زمین به وجود آمده و به دلایلی منقرض شده است. البته مدارک محکمی در این رابطه پیدا نشده بود. هرچند که اخیراً قدیمی‌ترین قبرستان جهان کشف شده است.

قدیمی‌ترین قبرستان جهان برخی از باورهای پیشین را رد می‌کند

اگر انتظار داشتید که قدیمی‌ترین قبرستان جهان مربوط به تمدن دیگری باشد و در انتهای داستان به یوفو و موجودات فضایی برسد، باید شمارا ناامید کنیم. این قبرستان به یکی از گونه‌های منقرض شده از سرده انسان‌تباران تعلق دارد. گونه‌ای که مغز نسبتا کوچکی داشته است و تصور می‌شد قادر به انجام رفتارهای پیچیده نباشد.

ماجرا از سال ۲۰۲۳ شروع شد. زمانی که گروهی از دیرینه‌شناسان به‌ سرپرستی Lee Berger باقیمانده‌های انسان نالدی را در عمق ۳۰ متری زمین پیدا کردند. انسان نالدی یک‌گونه انسان‌تبار از عصر حجر بود که گاهی روی درختان زندگی می‌کرد. باقیمانده‌های آن‌ها زیر یک مجموعه غار در منطقه گهواره نوع بشر کشف شد. این منطقه در آفریقای جنوبی قرار دارد و در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

قدیمی‌ترین قبرستان جهان، توسط گونه‌ی ما ساخته نشده است!
جمجمه همو نالدی.

پیشتر تصور می‌شد که قدیمی‌ترین قبرستان جهان با قدمت ۱۰۰ هزار سال به انسان خردمند (Homo Sapiens) تعلق دارد. هرچند که کشف جدید دیرینه‌شناسان بسیار قدیمی‌تر است. همچنین کشف جدید باورهای پیشین دانشمندان را در مورد تکامل انسان به چالش می‌کشد. آن‌ها بر این باور بودند که پس از افزایش ابعاد مغز، انسان تباران توانسته‌اند فعالیت‌های معناداری همچون تدفین مردگان را انجام دهند.

هرچند حالا مشخص شده است که قدیمی‌ترین قبرستان جهان به انسان نالدی تعلق دارد و مربوط به ۲۰۰ هزار سال پیش است. انسان نالدی حدود ۱.۵ متر قد داشت و اندازه مغز آن نیز فراتر از یک پرتقال نمی‌رفت. این انسان‌تبار از انگشتانی خمیده بهره می‌برد و می‌توانست با دستان خود ابزارهای گوناگون را حمل کند. همچنین پاهای انسان نالدی برای راه‌ رفتن تکامل یافته بودند.

کشف قدیمی‌ترین قبرستان جهان مفهوم خطی بودن تکامل انسان را به‌طور کامل زیر سؤال برده است. در این قبرستان باقیمانده‌های ۵ فرد وجود دارد. نشانه‌های مختلف نیز نشان می‌دهند که این‌گونه انسان‌تبار به‌صورت کاملاً عامدانه چاله‌ای را کنده و سپس آن را پرکرده است. البته دفن مردگان تنها رفتار پیچیده انسان نالدی نیست.

دیرینه‌شناسان موفق شده‌اند دریکی از ستون‌های نزدیک نیز علامتی مشابه هشتگ را مشاهده کنند. این مورد نشان می‌دهد که انسان نالدی توانایی درک اشکال هندسی را داشته است. برای یادآوری باید گفت که انسان نالدی بین کپی یا همان میمون انسان‌نما (Ape) و انسان مدرن قرار می‌گیرد.

قدیمی‌ترین قبرستان جهان، توسط گونه‌ی ما ساخته نشده است!
دیرینه شناس Lou Berger در غار “Rising Star” آفریقای جنوبی، جایی که بقایای هومو نالدی در آن یافت شد.

بدین ترتیب می‌توان گفت که نه‌تنها انسان‌ها در انجام رفتارهای نمادین منحصربه‌فرد نیستند، بلکه شاید حتی برای اولین بار آن‌ها را آغاز نکرده‌اند. دکتر Agustín Fuentes، استاد دیرینه‌شناسی دانشگاه پرینستن نیز باور مشابهی دارد.

وی تأکید می‌کند که اکثر دانشمندان تمایل ندارند باورهای پیشین خود در مورد نحوه تکامل انسان را تغییر دهند. به باور آن‌ها انسان هم‌زمان با افزایش ابعاد مغز پیشرفته‌تر شده است. هرچند که احتمال دارد تدفین، کارهای معنی‌دار و حتی هنر تاریخچه‌ای بسیار پیچیده‌تر، پویاتر و قدیمی‌تر از انسان مدرن داشته باشد.

با همه این توضیحات دکتر Carol Ward، استاد انسان‌شناسی دانشگاه میزوری باور دیگری دارد. به باور وی ممکن است خطوط و نقوش روی ستون‌های غار در زمان دیگری توسط انسان‌های خردمند ایجاد شده باشند. وی همچنین معتقد است که باید توضیحات احتمالی دیگری را برای قدیمی‌ترین قبرستان جهان جستجو کرد. شاید انسان نالدی صرفاً در تلاش برای رهایی از اجساد بوده باشد.

۲۲۷۲۲۷

دکمه بازگشت به بالا