عمومیکسب و کار ایرانی

نحوه انتخاب صحیح تیغه کاتر آسفالت بر چگونه است؟

راهنمای انتخاب بهترین کاتر آسفالت بر

مرحله 1: انتخاب بین کاتر برقی، بنزینی و دیزلی

مثل بیشتر ابزارآلات صنعتی ساختمانی و عمرانی که دارای نمونه‌های مختلفی هستند، کاتر آسفالت بر نیز در سه مدل برقی، بنزینی و دیزلی تولید و روانه بازار می‌شوند، شما باید از بین این مدل‌ها، مدلی که متناسب با کار شما بوده و دسترسی به آن آسان‌تر است را انتخاب کنید؛ بنابراین توضیح مختصری درباره هر یک خواهیم داد:

 • کاتر برقی: این مدل از یک الکتروموتور بهره برده و با برق‌کار می‌کند، نسبت به مدل‌های دیگر ضعیف‌تر است و با برق تک‌فاز و سه‌فاز کار می‌کند. برای جاهایی که دسترسی به برق موجود است مناسب است و برای اینکه مساحت زیادی را پوشش دهید باید از سیم‌های بلند استفاده کنید. در کل خرید این مدل به دلیل ایمنی پایین توصیه نمی‌شود.
 • کاتر اسفالت بر دیزلی: این مدل از یک موتور دیزلی بهره می‌برد، قدرت بالایی دارد بااین‌حال آلودگی صوتی زیادی دارد، انواع تیغه‌ها روی آن بسته می‌شود و برای پروژه‌های بزرگ و متوسط بسیار مناسب است.
 • کاتر بنزینی: این مدل از یک موتور درون‌سوز چهارزمانه بنزینی بهره می‌برد، پرفروش‌ترین مدل کاتر آسفالت‌بر در بازار بوده و استقبال خوبی از آن شده است، با سوخت بنزین که همیشه در دسترس است کار می‌کند و برای انواع پروژه‌ها مناسب است. قدرت بالایی داشته و انواع تیغه‌ها روی آن بسته می‌شود.

اجاره کاتر آسفالت بر |تیغه کاتر آسفالت بر

مرحله 2: تناسب انجین با کاتر و تیغه و انتخاب موتورهای اصلی

روی کاترهای آسفالت بر که به آن‌ها کاتر بتن هم گفته می‌شود، موتورهای مختلفی می‌توان نصب کرد، اگر موتور بنزینی خریداری می‌کنید موتورهای 13 اسب بخار، 15 اسب بخار و 16 اسب بخار موجود است. درصورتی‌که روی کاتر خود تیغه کاتر 35 سانتی بالابر مصالح را ببندید، موتور 13 اسب بخار جواب کار شما را خواهد داد و نیازی به موتورهای قدرتمندتر نیست؛ چراکه عمق برش تیغه 35 سانت کم است.

چند نکته درباره موتور کاتر آسفالت‌بر و بتن‌بر:

 • اگر با موتور 13 اسب بخار تیغه 35 سانتی ببندید، برای برش آسفالت مناسب است اما برای بتن خیر.
 • اگر با موتورهای 15 و 16 اسب بخار، تیغه 45 سانتی ببندید، هم می‌توانید برای برش آسفالت از آن استفاده کنید و هم برای برش بتن، ضمن اینکه عمق برش بیشتری دارد.
 • مشخصات کامل موتور را در فاکتور ذکر کند تا حق پیگیری برای شما وجود داشته باشد.
 • به دلیل اینکه موتور یکی از مهم‌ترین قطعات کاتر آسفالت‌بر است از نمایندگی‌ها و فروشگاه‌هایی خرید کنید که در صورت نیاز، خدمات پس فروش به شما بدهند. ازآنجایی‌که برخی فروشندگان با سوءاستفاده از اعتماد مشتریان، موتورها را با مشخصات غیرواقعی به فروش می‌رسانند، حاضر نیستند خدمات پس از فروشی ارائه دهند!

مرحله 3: انتخاب شاسی کاتر و تفاوت شاسی‌ها

شاید در نگاه اول شاسی چندان مهم به نظر نیاید، چون بسیاری از شاسی‌ها شبیه به هم بوده و از مشخصات ظاهری یکسانی برخوردارند؛ اما این یک اشتباه محض است! چراکه نه‌تنها شاسی مهم است بلکه بعد از 20-30 ساعت کار متوجه ایرادات اصلی خواهید شد که دیگر دیر است، بنابراین قبل از خرید به نکاتی که ما ذکر می‌کنیم توجه کنید تا بهترین شاسی کاتر را خریداری کنید. اگر بخواهیم بین کاترهای موجود در بازار یک دسته‌بندی کلی داشته باشیم می‌توانیم آن‌ها را در سه دسته جای دهیم:

 • کاترهای آسفالتبر خارجی و وارداتی
 • کاترهای آسفالتبر ایرانی بیکیفیت
 • کاترهای آسفالتبر ایرانی باکیفیت

کاترهای آسفالت‌بر خارجی و وارداتی

این مدل کاترها کیفیت بسیار بالای دارند اما به علت قیمت تمام شده آن‌ها به‌خاطر عواملی همچون افزایش قیمت دلار، نوسانات بازار ارز و هزینه ترخیص به‌صرفه نیست و قیمت بسیار بالایی دارد. اگر هزینه برای شما مهم نیست می‌توانید از نمونه‌های خارجی بخرید اما کاترهای باکیفیت ایرانی نیز موجود است که با قیمتی کمتر، همان کیفیت را ارائه می‌دهند.

کاترهای آسفالت‌بر ایرانی بی‌کیفیت و با کیفیت

بین کاترهای ایرانی باکیفیت و بی‌کیفیت تفاوت‌های زیادی وجود دارد که در زیر به بررسی این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت:

تفاوت ضخامت ورقه‌های فلزی شاسی

شاسی‌هایی که ورقه‌های نازک‌تری دارند راحت‌تر ساخته می‌شوند، بنابراین برخی تولیدکنندگان به سمت استفاده از ورق‌های با ضخامت پایین می‌روند؛ چرا؟ چون هم آهن کمتری مصرف شده و برای تولیدکننده به صرفه‌تر است، هم راحت‌تر برش خورده و هم راحت‌تر جوش می‌خورد و هم به خاطر اختلاف قیمت حدود 300 هزار تومانی که با شاسی‌های خوب و باضخامت بالا دارد راحت‌تر به فروش می‌رسد.از این نمونه کاترها در بازار بسیار زیاد است؛ اما این تمام ماجرا نیست، چون بعد از مدتی کار با کاتر آسفالت‌بر به مشکلاتی بر می‌خورید که همه ناشی از همین ضعیف بودن ورقه فلزی شاسی است.

تفاوت در آبخور یک طرفه و دو طرفه

همان گونه که می‌دانید کاترهای آسفالت‌بر دارای یک مخزن آب هستند تا در هنگام کار، آب را روی تیغه کاتر بریزند، کاترهای ایرانی بی‌کیفیت آب را فقط روی یک طرف تیغه می‌ریزند درحالی‌که کاترهای باکیفیت آبخور دوطرفه دارند. وقتی آبخور یک‌طرفه باشد، یک سمت تیغه خنک شده و سمت دیگر داغ می‌شود، این باعث انبساط و انقباض تیغه شده و بعد از مدتی تیغه ازیک‌طرف ترک‌خورده و می‌شکند، اما زمانی که آبخور دوطرفه باشد هم‌زمان دو طرف تیغه خنک شده و مشکلی برای تیغه به وجود نخواهد آمد.

تفاوت در خط نشان کاتر آسفالت بر

«خط نشان» یک اهرم فلزی جلوی کاتر است برای منحرف نشدن اپراتور از خطی که می‌خواهد برش دهد؛ کاترهای بی‌کیفیت ایرانی همان گونه که از ورق‌های با ضخامت پایین برای شاسی استفاده کرده‌اند برای خط نشان هم کمترین هزینه را کرده‌اند، به‌خاطر نازک بودن ورق خط نشان، بعد از مدتی این قسمت دچار ساییدگی شده و امکان استفاده از آن ممکن نیست، همچنین براثر لرزش دستگاه، این خط نشان کج می‌شود. در کاترهای ایرانی باکیفیت این ایراد برطرف شده است، ضمن اینکه به‌صورت اوریب یک نبشی به خط نشان متصل شده تا امکان کج شدن وجود نداشته باشد.

تفاوت در ضخامت ورق کفی و کج شدن موتور

کفی کاترهای باکیفیت ایرانی از ورق‌های 5 میلی‌متری تولید شده ضمن اینکه یک نبشی نیز برای افزایش مقاومت، به آن جوش‌خورده است، این کار باعث می‌شود تا مشکلی که در کاترهای بی‌کیفیت وجود دارد برطرف شود، این مشکل از آنجایی ناشی می‌شود که کفی با ضخامت کم باعث می‌شود تا بعد از مدتی کار با کاتر، موتور به سمت تسمه‌ها کج شده و کارایی دستگاه را تا حد زیادی پایین بیاورد. این اتفاق همچنین باعث لنگ خوردن کاتر نیز خواهد شد؛ بنابراین در هنگام خرید حتماً به این نکته توجه کنید.

تفاوت در داشتن گل پاش، دسته ارگونومیک و مخزن آب اوریبی

کاترهای باکیفیت ایرانی برای جلوگیری از پاشیده شدن گِل به اپراتور از یک ورق فلزی پشت تیغه استفاده کرده تا این مشکل برطرف شود، برای راحتی کار خود حتماً توجه داشته باشید کاتر دارای گِل پاش باشد. همچنین برای راحتی کاربر دسته‌ای که روی کاتر قرار گرفته تا به‌وسیله آن اپراتور کاتر را حرکت دهد باید به صورتی باشد که کمترین خستگی به دست‌ها وارد شود، برای این کار امروزه از دانش ارگونومیک استفاده می‌کنند.

یکی از اشکالات کاترهای بی‌کیفیت این است که دریچه مخزن آبی که مقابل اپراتور قرار گرفته یک حفره مستطیلی شکل ساده بود که وقتی می‌خواستید آب را داخل مخزن بریزید، احتمال ریختن آن روی موتور و شاسی و آسیب به قطعات اصلی وجود داشت، کاترهای خوب این مشکل را با ایجاد یک ورقه اوریب داخل دهانه ورودی مخزن آب حل کرده است.

مرحله 4: انتخاب تیغه مناسب برای کاتر آسفالت‌بر و بتن‌بر

این نکته را در گوشه ذهن خود داشته باشید که تیغه کاتر برای برش هر ماده‌ای باید مخصوص خود آن ماده یا متریال باشد، اگر می‌خواهید با کاتر، آسفالت برش دهید باید از تیغه کاتر آسفالت بر و اگر می‌خواهید بتن برش دهید از تیغه کاتر بتنبر استفاده کنید، عدم رعایت این نکته عمر مفید تیغه کاتر را کم می‌کند. اما چگونه تیغه مناسب کار خود را برای کاتر انتخاب کنیم؟ به دو سوالی که در ادامه می‌آید پاسخ دهید تا جواب خود را بگیرید!

تیغه برای برش بتن است یا آسفالت؟

برای انتخاب تیغه مناسب اول مشخص کنید از تیغه چه انتظاری دارید؟ آیا می‌خواهید با آن آسفالت برش دهید یا بتن؟ با پاسخ به این سوال شما در نیمه راه انتخاب تیغه کاتر هستید.

برش با چه عمقی نیاز دارید؟

 • برای ایجاد برشی با عمق 8 تا 10 سانت باید از تیغه 35 سانتی‌متری استفاده کنید.
 • برای ایجاد برشی با عمق 10 تا 12 سانت از تیغه کاتر 40 سانتی‌متری استفاده کنید.
 • برای ایجاد برشی با عمق 15 الی 18 سانت باید از تیغه 45 سانتی‌متری استفاده کنید.

مرحله 5: از کجا کاتر آسفالت بر بخریم؟

بعد از نکاتی که در بالا ذکر شد حالا نوبت خرید است، ازآنجایی‌که کاتر آسفالت بر و بتن بر یکی از تجهیزات پرفروش می‌باشد، برخی فروشندگان و حتی تولیدکنندگان سودجو برای کاهش قیمت و جذب مشتری از کیفیت قطعات و موتور می‌زنند و با جایگزین‌کردن قطعات دست‌دوم، بی‌کیفیت، کهنه و زدن برچسب و لیبل‌های غیرواقعی سعی در فروش خود دارند.
برای جلوگیری از این اتفاق باید به فروشگاه‌های معتبر رجوع کنید؛ اما چگونه می‌توان فهمید فروشگاهی معتبر یا نامعتبر است؟ معمولاً فروشگاه‌های معتبر دو خدمت را به شما عرضه می‌کنند:

 • ارائه صادقانه اطلاعات: فروشنده‌ای که محصولی چینی را با نام آمریکایی یا آلمانی و با همان قیمت محصول چینی به فروش می‌رساند چیزی از اصول بازاریابی و تبدیل مشتری‌ها به مشتریان دائم نمی‌داند بلکه فقط می‌خواهد یکبار قطعه‌ای را به هر نحوی به فروش برساند. این فروشنده یا فروشگاه نه‌تنها اعتبار خود بلکه اعتبار بازار آن محصول را نیز خدشه‌دار می‌کند. اما فروشندگان معتبر اطلاعات واقعی به مشتری عرضه کرده و بازار را به عرصه دروغ مارکتینگ تبدیل نمی‌کنند!
 • ارائه خدمات پس از فروش: فروشندگانی که اجناس اصل را با نام واقعی، بدون جایگزین‌کردن و ارائه لیبل‌های دروغی یا جایگزین‌کردن قطعات دست دو به‌جای نو به شما عرضه می‌کنند، ترسی از ارائه خدمات پس از فروش نداشته و این خدمت را به مشتریان خود تقدیم می‌کنند.

امروزه با به‌وجودآمدن فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ‌ترین بورس هر کالایی در اینترنت است، شما سفارش می‌دهید و باکیفیت و ضمانت محصول خود را که قابلیت پیگیری دارد در هرجایی که بخواهید تحویل می‌گیرید بنابراین برای خرید کاتر آسفالت بر یا بتن بر نیز می‌توانید از فروشگاه‌های اینترنتی خرید کنید. در صورت داشتن هرگونه سوالی پیرامون خرید کاتر آسفالت‌بر یا بتن‌بر می‌توانید با کارشناسان فروشگاه اینترنتی ابزارینو تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید. جهت اطلاع از قیمت موتور برق لطفا کلیک کنید.

بررسی مزایا و معایب انواع کاتر آسفالت بر

هر دستگاهی مزایا و معایب خود را دارد، شاید مزیت یک دستگاه در یک محیط کاری، به‌عنوان عیب همان دستگاه در یک محیط کاری به‌حساب بیاید، به‌عنوان‌مثال مزیت دستگاه کاتر آسفالت بر برقی این است که با نیروی پاک برق‌کار می‌کند، اما در محیطی که دسترسی به برق وجود ندارد، همین مزیت، به‌عنوان عیب شناخته می‌شود. برای راحتی کار شما ما در جدول زیر مزایا و معایب هر یک از انواع کاتر آسفالت بر را تهیه کرده‌ایم که می‌توانید آن را مطالعه کنید:

کاتر بنزینی کاتر دیزلی کاتر برقی
هزینه انرژی زیاد کم متوسط
صدای دستگاه متوسط زیاد کم
آلودگی زیست محیطی زیاد زیاد کم
ایمنی زیاد زیاد کم
سهولت کار زیاد زیاد کم
وزن کاتر متوسط زیاد کم
قدرت موتور زیاد خیلی زیاد متوسط
کیفیت برش بالا بالا بالا
نوع پروژه متوسط و بزرگ بزرگ و خیلی بزرگ کوچک و متوسط

 چرا باید اصول درست تعویض تیغه کاتر را جدی بگیریم؟

کار با دستگاه قدرتمند و برنده ای مانند کاتر آسفالت بر قطعاً ساده نمی باشد. اگر فکر می کنید که این دستگاه توانمند را می توان به راحتی در اختیار گرفت و عاری از هر گونه چالش، تیغه کاتر آسفالت دیسکی شکل را بر پهنه سطوح آسفالتی و یا بتنی گذاشت و آن را برش زد، سخت در اشتباهید. کار با یک دستگاه قدرتمند مانند کاتر آسفالت بر واقعاً چالش برانگیز است. کاتر آسفالت بر به راحتی می ‌تواند سطوح سخت آسفالتی و بتنی را برش بزند؛ به شرط آنکه تمام الزامات این وظیفه قدرتمند به درستی تامین شده باشد.

تیغه مناسب، دستگاه سالم، مهارت اپراتور و از همه مهمتر نصب اصولی تیغه کاتر مقدماتی است که باید تک به تک تامین شود تا برش تمیز و ساده بر سطوح سخت عمرانی حاصل آید. از کنار تمام الزاماتی که برای یک دستگاه کاتر آسفالت باید تامین نمایید، عبور می ‌کنیم و فقط بر یک موضوع ساده متمرکز می ‌شویم. اینکه چرا باید اصول درست تعویض تیغه کاتر آسفالت بر را جدی بگیریم؟

 • تیغه کاتر آسفالت قرار است با سرعت بسیار بالایی به گردش درآید و با این سرعت بالا در سطح سطوح سخت مانند آسفالت و بتن نشسته، آنها را برش بزند. هر گونه حضور غیر اصولی تیغه کاتر آسفالت که گاهاً به شکل نصب شل و یا کج تیغه همراه است، می ‌تواند خطرناک باشد. تیغه هایی که کج نصب شده اند، تحت فشار ناشی از برش مستقیم بر سطوح سخت عمرانی به راحتی شکسته می شوند و شکسته شدن آنها مستعد بروز حوادث بسیار سختی است. یک تیغه شکسته شده مستعد پرتاب شدن به اطراف است و این ماجرا واقعاً خطرناک است. از طرفی تیغه کاتر آسفالت بر اگر چه از اقلام مصرفی است؛ اما به هیچ حالت قطعه ارزان قیمتی نیست. لذا با یک نصب غیر اصولی تیغه کاتر ممکن است آن را از دست بدهیم که بدون شک هزینه سنگینی را به دنبال دارد.
 • برای آنکه در حین کار، سرعت عمل کافی داشته باشید، باید اصول درست تعویض تیغه کاتر آسفالت بر را بلد باشید. همان طور که گفتیم، در پایان هر بار عملیات کاری با دستگاه کاتر آسفالت بر باید تیغه کاتر را جدا کنیم. لاجرم در آغاز عملیات مستلزم نصب دوباره آن هستیم. این ماجرای روتین را بگذارید در کنار این موضوع که با تعویض فضای تحت برش مجبور به تعویض تیغه کاتر آسفالت می شوید. از طرفی لازم است تا هر بار پس از طی شدن مدت ساعت کار مفید تیغه کاتر آن را تعویض کنید. اگر قرار باشد اصول درست تعویض تیغه کاتر آسفالت بر را ندانید، قطعاً در حین کار وقت بسیار زیادی را تلف خواهید کرد.
 • برای آنکه برش خوبی داشته باشید، باید از یک دستگاه کاتر آسفالت بر که از هر نظر آماده است استفاده کنید. هدف نهایی در کار با دستگاه کاتر آسفالت بر ایجاد برش هایی کاملاً صاف، عمیق و تمیز است که با کمترین تولید گرد و خاک، خرابی و یا سر و صدا حاصل شده باشد و در عین حال سرعت اجرای عملیات بالا باشد. برای رسیدن به تمام این ماجرا باید دستگاه کاتر آسفالت بر شما در حالتی ایده آل مورد استفاده قرار بگیرد. اطلاع از نحوه درست تعویض تیغه کاتر در تامین شرایط آرمانی دستگاه و در نهایت انجام برش هایی تمیز و عمیق تاثیرگذار است.
دکمه بازگشت به بالا