بین الملل

وزیر خارجه لبنان: اسرائیل مسئول انفجارهای کرمان و ترور العاروری است

«عبدالله بوحبیب» وزیر امورخارجه لبنان درباره گسترش جنگ و کشیده شدن لبنان به جنگ غزه ابراز نگرانی کرد و گفت: ما از آن هراس داریم چراکه دولت لبنان و مردم آن به هیچ عنوان خواهان جنگ نیستند. ما خواهان صلح و امنیت در مرزهای جنوبی‌مان هستیم.

او که با شبکه سی‌ان‌ان گفت‌وگو می‌کرد، در ادامه گفت: اما همان‌طور که می‌دانید، آنچه در غزه اتفاق می‌افتد به‌طور قطع بر لبنان تاثیر می‌گذارد زیرا مسائلی وجود دارد که ۷۵ سال است حل‌وفصل نشده‌اند و مشکلاتی وجود دارد.

وزیر امور خارجه لبنان با اشاره به ترور «صالح العاروری» معاون رئیس دفتر سیاسی حماس در بیروت گفت: برای آنچه در بیروت اتفاق افتاد نیز به‌طور حتم پاسخی وجود خواهد داشت اما دولت لبنان به‌طور مستقیم به آن پاسخ نخواهد داد. ما به سازمان ملل می‌رویم و شکایت خواهیم کرد.

بوحبیب در پاسخ به این سوال که اسرائیل تاکنون مسئولیت این حمله را نپذیرفته اما مقامات آمریکایی این اقدام را حمله به حماس عنوان کرده‌اند، نه حمله به حزب‌الله و لبنان اظهار داشت: آنچه اکنون در بسیاری از رسانه‌ها، از جمله شبکه‌های تلویزیونی اسرائیلی شاهد آن هستیم این است که آن‌ها می‌گویند، اسرائیل مسئول این حمله بوده است اما سپس بیانیه‌هایی بیرون آمد که چنین چیزی نگوید.

وزیر خارجه لبنان گفت: ما امیدواریم اسرائیل دیگر آن را تکرار نکند. زیرا مساله این است که نمی‌خواهیم وارد هیچ جنگی شویم. ما نمی‌خواهیم آنچه در جنوب اتفاق می‌افتد به لبنان سرایت کند. ما جنگ منطقه‌ای را دوست نداریم، چراکه برای همه خطرناک است، برای لبنان خطرناک است و برای اسرائیل و کشورهای اطراف آن، شامل سوریه و اردن نیز خطرناک است. فلسطینی‌های زیادی در اردن زندگی می‌کنند و در صورت گسترده شدن جنگ ممکن است به آن بپیوندند.

او همچنین به انفجارهای تروریستی روز چهارشنبه در کرمان اشاره کرد و افزود: یک جنگ منطقه‌ای برای همه بد و خطرناک است. بنابراین اگر اسرائیل بخواهد به این اقدامات خود ادامه دهد و آنچه در ایران رخ داد نیز محصول اسرائیل باشد، زیرا اعراب بر این باورند که تنها ایالات متحده و اسرائیلی‌ها می‌توانند چنین کاری انجام دهند که در این مورد نیز به‌طور قطع کار اسرائیل است و اگر اسرائیل به این کارهای خود ادامه دهد حقیقتاً به سمت یک جنگ منطقه‌ای کشیده خواهیم شد و همگان در منطقه از آن پشیمان خواهند شد.

بوحبیب که هم‌اکنون در واشنگتن به سر می‌برد در پاسخ به سوالی درباره احتمال پاسخ تلافی‌جویانه حزب‌الله لبنان علیه رژیم صهیونیستی به دلیل ترور صالح العاروری و اینکه آیا دولت لبنان می‌تواند مانع مقاومت لبنان شود، گفت: ما با آن‌ها در حال گفت‌وگو هستیم و این‌گونه نیست که به آن‌ها دستور بدهیم. آنها خودشان تصمیم‌گیری می‌کنند اما امیدواریم خود را به یک جنگ گسترده‌تر نکشانند.

وزیر خارجه لبنان گفت: ما با حزب‌الله گفت‌وگو می‌کنیم. آن‌ها و البته تمام لبنانی‌ها خواهان جنگ نیستند اما به آن‌ها دستور نمی‌دهیم. چنین ادعایی نمی‌کنیم و تنها می‌توانیم آن‌ها را متقاعد کنیم که چنین کاری انجام ندهند. من فکر می‌کنم که این کارساز خواهد بود.

310310

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا