اقتصادیکسب و کار ایرانی

طرز ساخت استخر خانگی

حرفه ای ترین مراحل ساخت استخر آب گرم خانگی با کمترین هزینه

پس از کاشیکاری استخر به وسیله یک قلمو از مواد آب بندی حاوی رزین و الیاف به ضخامت 5 میلی متر پوشاند. این کار باعث می شود تا در نهایت کف استخر براق و صاف به نظر برسد. در ابتدای مراحل ساخت استخر، در محل مورد نظر متناسب با ابعاد و طرحی که برای استخر در نظر گرفته شده، محل کنده کاری روی زمین خط کشی می شود. سپس درون محل خط شکی شده، خاک برداری تا عمق مورد نظر صورت می گیرد. ساخت استخر فایبرگلاس پیش ساخته پس از تسطیح با شن و ماسه هوا و سطح زیر ساختار در سریعترین زمان انجام می شود. Build a pool) ایده بسیار خوبی است زیرا امروزه شنا یکی از بهترین مقاصد ورزشی و تفریحی است.

چنان‌چه سطح استخر به میزان قابل‌توجهی افت کرده باشد یا دیواره‌های بیرونی خیس شده باشند، یعنی آب نشتی کرده و فرآیند آب‌بندی می‌بایست دوباره انجام پذیرد. به علاوه، امکان عایق‌بندی با استفاده از ورق‌های عایق ژئوتکستایل یا ژئوکامپوزیت نیز وجود دارد. ؛ از مهمترین و حساس‌ترین مراحل ساخت استخر است که هیچگونه اشتباهی نباید در آن وجود داشته باشد.

در انتها در مورد مشاوره ساخت استخر نیز توضیحاتی را ارائه می کنیم. در این مرحله با استفاده از سنگ شفته پشت دیواره‌های استخر پر می‌شود. برای طراحی محوطه سازی محیط اطراف استخر می‌توان از چوب ترمو استفاده نمود. با توجه به اهمیت سیستم تصفیه و سیسم هیدرولیک گردش آب اسخر این بخش از کار کاملا تخصصی بوده و حتما با نظر کارشناسان ما تعیین می گردد.

سپس بسته به ابعاد استاندارد استخر آرماتور ها را به صورت شبکه های در کف و بدنه توسط سیم می بافیم سپس کف را بعد از اتمام آرماتور بندی به ضخامت حد اقل ۱۵ سانتیمتر بتن با عیار ۳۵۰ ریخته و آن را ویبره میزنیم تا سطحی صاف را ایجاد کند. به تجهیزات و لوازمی که برای ساخت آن استفاده می‌شود، بستگی دارد.

تفاوت استخر بتنی و فایبرگلاس

البته باید خاطر نشان کرد که استخر های بتنی تایم بیشتری برای ساخت نیاز دارند ولی استخر های پیش ساخته فایبرگلاس، ظرف مدت کوتاه هفت روز راه اندازی و نصب می شوند. البته باید خاطر نشان کرد که استخر های بتنی تایم بیشتری برای ساخت نیاز دارند ولی استخر های پیش ساخته فایبرگلاس، ظرف مدت دو هفته راه اندازی و نصب می شوند.

ساخت استخر خانگی سرپوشیده، باعث می شود تا یک فضای لوکس و لاکچری بسیار کاربردی در تمام فصول سال در آپارتمان، برج ها و مجتمع های مسکونی ایجاد شود. استخر خانگی سرپوشیده، مکان مناسبی برای شنا و تفریحات آبی به صورت انفرادی و یا خانوادگی می باشد که در داخل فضاهای بسته و مسقف اجرا می شود. در این مرحله لوله‌های ورود و خروج آب سرد و گرم توسط لوله‌کش کار گذاشته می‌شود.

همچنین سیم‌کشی‌های مربوط به سیستم روشنایی استخر هم انجام می‌شود. در صورتی که به اندازه کافی فضا دارید می‌توانید عملکرد بهتری نیز داشته باشید. می‌توانید از بلوک‌های سیمانی نیز برای ساخت کف استخر استفاده کنید که آسان‌تر و برای استخر خانگی که حجم آب زیادی را در برنخواهد گرفت، مقرون به صرفه‌تر است.

بعد از چیدن بلوک‌ها در کف استخر با ریختن ملات روانی روی آن، تمام حفره‌های موجود در بین بلوک‌ها را می‌پوشانند. همه نکاتی را که در طراحی استخر خانگی ضروری می‌دانید، اعم از شکل مربعی یا مستطیلی استخر، تعداد پله‌ها، قسمت‌های کم عمق و عمیق، پوشش گیاهی اطراف استخر و… را به دقت قید کنید.

در واقع تعمیرات و نگهداری از این نوع استخرها نیز بسیار کار ساده ای است. به عنوان نمونه تحمل ضعف کششی این نوع استخر بالا می باشد و دیواره های استخر همچون دیوار برشی عمل می نماید و در مقابل فشار آب و نشست های خاک تاب بیشتری می آورد.

همچنین در مواجهه با نشست های مقطعی به راحتی در دیواره های کف استخر ترک ایجاد نخواهد شد و انتخاب نوع میلگرد در ساخت استخرهای با بلوک سیمانی توسط مهندسین خبره مربوطه پس از محاسبات گزینش می شوند. ساخت استخر خانگی سرپوشیده، باعث می شود تا یک فضای لوکس و لاکچری بسیار کاربردی درون خانه ایجاد شود.

طراحی استخر

طراحی استخر، زمانی زیباتر می‌شود که از طرح‌های خلاقانه و اشکال هندسی به صورت ترکیبی استفاده گردد. انواع استخرها در ساختمان‌ها یا محوطه ویلا و باغ از نظر ابعاد و اندازه، سبک طراحی و نوع استخر برای شنا کردن یا تفریحات آبی با یکدیگر فرق دارند. هنگامی که محل مورد نظر برای ساخت استخر خانگی ارزان حفر شد، زمان نصب انشعابات برق و آب است.

بخشی از این مرحله شامل ساخت یک پد تجهیزات برای نگهداری سیستم های پمپ و فیلتر است. لوله کشی می تواند در زیر زمین صورت گیرد و بعد، بتن روی آن قرار گیرد. اگر استخر دارای اجزای اضافی مانند چراغ، فواره های آب و یا آبگرم باشد، فرآیند نصب می تواند بیشتر طول بکشد. استخر خانگی مدل‌های متنوعی دارد که البته شکل و شمایل هر کدام از این مدل‌ها به ویژگی‌های ظاهری آنها نیز مربوط می‌شود.

انتخاب مدل استخر می‌تواند محیط خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنید را زیباتر کند. بعد از آنکه بودجه و محل ساخت استخر را تعیین و مجوزهای لازم را از سازمان‌های مربوطه دریافت کردید، نوبت به تأمین زیرساخت‌ها می‌رسد. کارشناسان منطقه مشخص شده را با کمک ماشین‌آلات حفاری، خاک‌برداری و سپس کف آن را برای ساخت قسمت‌های کم‌عمق و عمیق شیب‌بندی و در نهایت بتن‌ریزی می‌کنند. گام بعدی آرماتوربندی با میلگرد خواهد بود که در کف و دیواره استخر به صورت شبکه‌ای صورت می‌پذیرد.

هزینه ساخت استخر خانگی

به عنوان نمونه در زیر هزینه‌های تقریبی ساخت یک استخر خانگی با مساحت ۴۰ متر مربع ( ۱۰ متر طول، ۴متر عرض و ۲ متر ارتفاع) را برای شما آورده‌ایم. علت این گفته این است که با رشد تدریجی این ریشه‌ها در خاک زیر یا اطراف استخر، موجب آسیب دیدن ساز و کار استخر و سیستم لوله‌کشی و تخلیه آب می‌شود. همچین اگر درختی نزدیکی استخر خانگی باشد، ضمن ایجاد سایه و کاهش نورگیری آن، با ریخته شدن برگ‌ها و صمغ آن، آب را کثیف می‌کند و در کف استخر نیز رسوب می‌کند.

بکارگیری سرامیک در ساخت استخر خیلی متداول شده و یکی از مواردی است که اگر خوب ناتخاب و انجام شود استخر ساخته شده زیباتر و شیک تر دیده خواهد شد. برای ساخت استخر نیاز است که یک سری نکات را بدانید تا بتوانید یک استخر خوب با امکانات ایده آل بسازید ما در این مقاله به طور کامل شما را با نکات ساخت استخر آشنا می کنیم.

اگر از دیدگاه تجاری بخواهیم به طراحی استخر ویلا نگاه کنیم باید گفت وجود استخر در یک ویلا، چه به صورت رو باز و چه به صورت سرپوشیده، تاثیر زیادی بر مشتریان خرید ویلا در شمال خواهد داشت. دلیل آن هم تغییر سبک زندگی و رفاه بیشتر هنگام زندگی در ویلا می‌باشد.

هزینه، کیفیت متریال و اجرا در این مرحله بسیار حائز اهمیت است. پس از اینکه استخر کاملا خشک شد، با استفاده از ترکیبی متشکل از سیمان سفید، چسب بتن و پودر سنگ، ملاتی می‌سازند و از آن برای عایق بندی استخر استفاده می‌کنند. این ملات 2 بار روی کف و دیوارهای استخر کشیده می‌شود و بعد تست عدم نشتی آب انجام می‌شود.

تمام ایده‌های خود درباره شکل استخر، قسمت‌های عمیق و کم عمق، پوشش گیاهی اطراف استخر و تعداد پله‌ها را یادداشت کنید. البته اگر می‌خواهید طرحی حرفه‌ای برای ساخت استخر داشته باشید می‌توانید از کمک و تخصص تیم طراحی دکوراسیون داخلی بهره ببرید.

طراحی استخر با توجه به اندازه فضای مورد نظر و کاربردی که دارد انجام می‌شود و معمولا به شکل مستطیل شکل است. اما امروزه طرح های مختلف و زیبایی برای استخرهای داخلی و خارجی بوجود آمده است که در صورت نیاز می‌توانید از آنها استفاده کنید. پس در قدم اول نیاز است که طرح مورد نظر خود برای ساخت استخر در ویلا را با توجه به نوع فضا بکشید.

برای طراحی استخر و ساخت یک پیش زمینه برای ظاهر آن دقت کنید که تمام جزئیات استخر از جمله رنگ استخر، عمق و دیگر جزئیات آن را به خوبی مشخص کنید. هزینه ساخت استخر بلوکی در مقایسه با سایر استخرها بسیار کم است به همین دلیل یکی دیگر از گزینه‌های ساخت استخر ارزان محسوب می‌شود.

نظرات مشتریان قبلی که با پیمانکار فعالیت داشته‌اند را حتما بخوانید. یکی از ایرادات لایه‌های وینیل حباب زدگی، چروک و شل شدن است. این موارد می‌تواند ظاهر استخر را دچار مشکل کنند به همین دلیل نیاز است به صورت منظم تنظیم شوند. در برخی از مناطق، شهرداری باید مجوز جداگانه‌ای برای برق استخر به شما بدهد، در نتیجه برای این کار نیاز به مجوز دیگری دارید.

مراحل ساخت استخر خانگی

مراحل ساخت استخر باید از قبل در مورد شکل نهایی استخر مورد توجه قرار گیرد . در سایر مقالات آشنایی به مراحل ساخت استخر در همین سایت به طور مفصل برای هر نوع استخری ، روش خاص ساخت توضیح داده شده است . برای مکان یابی حوضچه ، باید بهترین مکان را برای انجام این کار با در نظر گرفتن همه شرایط انتخاب کنید. باید فکر کنید که ساخت استخر باعث از بین رفتن سایر قسمت های فضای بیرونی شما نمی شود.

انواع دیگر استخر می‌تواند شامل مواردی مانند طرح مارپیچ، نمای سنگی، شیشه‌ای و حتی استخری با طرح‌های دلخواه شما باشد. با جستجویی ساده می‌توانید عکس‌های متنوعی از استخرها ببینید و برای انتخاب موردنظرتان ایده بگیرید. استخرهای منحنی شکل به صورت دایره، نیم‌دایره یا بیضی نیز همیشه گزینه‌های جذابی برای انتخاب و ساخت هستند. این نوع استخر ظاهری متفاوت از حالت سنتی و کلاسیک دارد که بسته به فضایی که در اختیار دارید می‌تواند حالتی چشم‌نواز به خود گیرد.

مکان حفاری را با گچ علامت گذاری نموده و با توجه به اندازه های استخر و عمق آن ، عملیات حفاری آغاز میگردد . نکات مهم دیگر در طی پروژه و محاسبات دقت در تعداد ورودی و خروجی آب استخر هستند که در اول پروژه باید محاسبه گردد . تمامی نکاتی که اشاره شد بخشی از جزئیات بسیار مهمی است که باید قبل از شروع پروژه احداث استخر با پیمانکار ساخت استخر در میان گذاشت و پس از حصول نتیجه و اطمینان از صحت مسائل فنی شروع به اجرای عملیات نمود .

قبل از ساخت و برای برآورد هزینه ﺳﺎﺧﺖ اﺳﺘﺨﺮ ﺑﺎغ، باید مشخص کرد که قصد دارید استخر خود را چه مدل و از چه مصالحی بسازید. نوع استخر سرپوشیده در جاهای مسقف قرار دارند که بسیاری از استخرهای عمومی چنین ویژگی دارند و البته هزینه ساخت و نگه داری آن نیز بیش از مدل روباز است.

استخرهای روباز همان طور که از نامش پیدا است، استخرهایی هستند که در فضایی باز قرار دارند و بیشتر به عنوان استخرهای شخصی در باغ و استخرهای عمومی در مکان‌های گرمسیر و استخرهای تابستانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پس از این که کف و دیوارهای استخر کاملا خشک شد، باید عایق‌بندی صورت بگیرد.

به طور کلی استخر های بتنی بسیار گران قیمت هستند به دنبال آن استخر پوشیده شده از وینیل است و بعد از آن فایبر گلاس قرار دارد، با این حال در آخربرای استخرهای فایبر گلاس می تواند بیش از یک استخر بتنی هزینه شود. مواد مورد استفاده در ساخت و ساز استخر مواد بازیافتی بسیار زیادی را بوجود می آورند. اجرای عایقکاری صحیح و علمی و استفاده از مصالح مناسب با توجه به شرایط محیطی میتواند از بروز مشکلات جدی برای ساختمان محل سکونت بکاهد. بایدحتماً شخصی را بکار گرفته شود که در این زمینه تجربه داشته باشد.

در این مرحله پشت دیوارهای استخر را با استفاده از سنگ های شفته از جنس آهک پر می‌کنند. مصالح مختلفی برای انجام این مرحله وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به هزینه‌ای که در نظر دارید از این مصالح استفاده کنید. پس از تکمیل این مرحله می‌توانید اقدام به ساخت فضای اطراف استخر برای افزایش نمای آن کنید.

با وجود تمام این عوامل ما تخمینی از هزینه‌های ساخت استخر زدیم که در جدول زیر مشاهده می‌کنید. همچنین باید توجه داشت که در نزدیکی محلی که برای ساخت ا&#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۱۹۲;&#۶۵۱۹۸; &#۶۴۴۰۰;&#۶۵۲۵۰; هزینه خود در نظر گرفتید، درخت پر شاخ و برگ با ریشه بلند وجود نداشته باشد.

چون ریشه ممکن است در اعماق زمین به تاسیسات استخر و کف‌سازی آن صدمه جبران ناپذیری وارد کند. به علاوه شاخ و برگ درخت ممکن است باعث ایجاد سایه روی استخر شده و از نفوذ آفتاب به سطح آب جلوگیری کند که همان جور که گفته شد، به اتلاف انرژی برای گرم کردن آب و هزینه بیشتر خواهد انجامید. اگر ساخت استخر خانگی را قبل از عید شروع کنید، از آن‌جایی که فرآیند ساخت معمولا ۳ الی ۵ ماه زمان می‌برد، استخر شما برای آبتنی در تابستان آماده خواهد شد.

عملیات بتن ریزی را که انجام می دهید توجه داشته باشید که حتما شیب بندی و صاف کردن سطح استخر را فراموش نکنید همچنین در بتن ریزی جهت کاهش نفوذ پذیری بتن از چسب بتن استفاده کنید. ساخت استخر بزرگ، به روش بتنی بهترین پیشنهاد در ابعاد و مقیاس بزرگ است، اگر انتظار دارید استخر شما در این ابعاد با دوام باشد، سرمایه گذاری روی ساخت استخر بتنی، می تواند در طولانی مدت هزینه تعمیرات را کاهش دهد.

یک استخر بتنی، با کیفیت و طراحی خوب به عنوان یک افزودنی دائمی زیبا و لاکچری برای نمای بیرونی یک خانه محسوب می شود و ارزش خانه شمارا بالا می برد. طراحی سیستم تهویه استخر، از مهمترین موارد ساخت استخر می باشد که باید بصورت اصولی و تخصصی طراحی و اجرا شود. بدیهی است کیفیت هوای استخر و میزان اکسیژن در استخر تاثیر بسزایی در رضایتمندی استفاده کنندگان خواهد داشت. ، از ضروریات استخر می باشد، چرا که برای داشتن استخری با آب تمیز و پاک همواره باید به بهداشت آب و ضد عفونی کردن آن با مواد شیمیایی توجه نمود.

ایجاد هرگونه وقفه در میان مراحل ساخت استخر خانگی میتواند استقامت سازه استخر را تحت تأثیر قرار دهد. به طور مثال ممکن است در طی این عملیات کف یا دیواره های استخر در طول زمان دچار نشست و ترک شوند؛ بنابراین سیستم هیدرولیکی آن دچار مشکل خواهد شد. نوع دوم که استخر های شنا می باشند با خاک برداری زمین ساخته می شوند و لازم است در ساختن این نوع استخرها از کارهای ساختمانی استفاده شود.

استخر های بتنی روشی ساخت سنتی دارد که دیوار ها از روکش بتنی ساخته شده اند و نسبت به انواع دیگر استخر ها گرانتر می باشد. اخرین مدل استخر که بلوک ساختمانی می باشد که با حفر زمین و استفاده از بلوک بتنی ایجاد می شود که نسبت به انواع دیگر استخر ها از استقامت بالایی برخوردار می باشند.

دکمه بازگشت به بالا