اجتماعیکسب و کار ایرانی

کرایه ماشین خطی ساری به تهران

کرایه‌های مسافری ترمز برید/ راننده و مسافر ناراضی

ساری- درحالی قیمت کرایه ماشین و کرایه های مسافری قبل از نوروز در مازندران افزایش یافت که با گذر از تعطیلات همچنان میل کاهش تعرفه بین ترمینال داران و رانندگان وجود ندارد.درحالی متولیان امر معتقدند کرایه ها افزایش نیافته که بررسی های میدانی نشان می دهد در بسیاری از مسیرهای حمل و نقلی شاهد افزایش تعرفه ها هستیم و رغبت و میلی برای کاهش و بازگشت به قبل وجود ندارد.

رانندگان آغاز سال جدید، ترافیک و شرایط کرونایی را دلیل افزایش نرخ ها عنوان می کنند و در حال حاضر نرخ کرایه آمل – ساری ۳۰ هزار تومان، بابل – ساری ۱۸ هزار تومان،ساری- چالوس ۹۷ هزار تومان، ساری – گرگان ۵۷ هزار تومان است درحالی که نرخ قبل از عید این مسیرها کمتر بوده است.

نرخ ها باید کاهش یابد

علی نصیری معاون حمل ونقل جاده ای مازندران با بیان اینکه همه ساله طبق یک روال برای افزایش انگیزه بین مسافران برای جابجایی با تصمیم ستاد نوروزی کرایه های مسافری افزایش می یابد، ادامه داد: طبق این تصمیم این ستاد نرخ جابجایی مسافر تعیین می شود. وی با بیان اینکه طی سال جاری نیز افزایش کرایه های مسافری از ۲۵ اسفندماه تا ۲۰ فروردین اجرایی شد، افزود: از ۲۰ فروردین به بعد باید نرخ ها به تعرفه سال ۹۹ برگشت داده شود.

وی با اظهار اینکه تیم های نظارتی در ادارات شهرستانی مستقر هستند، خواستار همکاری مردم با ناظران شد و گفت: به دلیل آنکه فاصله مبدا و مقصد در استان نزدیک بوده، نظارت برای آن برای ما تاحدودی سخت است از این رو خواهان همکاری و ارائه گزارش های مردمی هستیم. نصیری یادآور شد: از همکاران خواستیم در تمامی ترمینال ها پلاکاردهای برای کاهش نرخ و بازگشت به تعرفه سال قبل نصب شود وبا تخلفات در این بخش برخورد می شود. وی یادآور شد: در صورت عدم کاهش تعرفه ها و بروز تخلفات، مردم می توانند از طریق پیامک ۳۰۰۰۱۴۱ اطلاع رسانی داشته باشند و به این گزارش ها ظرف ۲۴ ساعت رسیدگی می شود.

اعلام نرخنامه درون استانی مازندران

همچنین مدیرکل راهداری مازندران نیز با اشاره به نرخنامه مصوب سال گذشته برای جابجایی مسافر در استان اظهار داشت: به عنوان نمونه نرخ ساری – آمل قبل از عید ۲۵ هزار تومان بود که در ایام نرووزبه هزار تومان رسید و اکنون نیز باید به تعرفه قبلی برگردد.

عباسعلی نجفی اظهار داشت: همچنین نرخ کرایه ساری- بابل از ۱۵ هزار تومان به ۱۸ هزار تومان در نوروز رسید که باید به تعرفه قبل از نوروز برگردد و کاهش یابد.

وی کرایه ساری – بابلسر را در نوروز ۲۴ هزار تومان ذکر کرد و با بیان اینکه باید به نرخ ۲۰ هزار تومانی قبل از عید برگردد، اظهار داشت: همچنین نرخ ساری- قائمشهر که در نوروز ۱۲ هزار تومان شده بود باید به ۱۰ هزار تومان کاهش یابد.

وی نرخ ساری – بهشهر را در نوروز ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان و قبل از عید ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان،نرخ ساری – چالوس را در عید ۹۷ هزار تومان و قبل از نرووز ۸۰ هزار تومان و کرایه ساری – گرگان را در نوروز ۵۷ هزار تومان بیان کرد و گفت: کرایه این مسیر باید به ۴۷ هزار تومان نرخ قبل از عید کاهش یابد.

وی تصریح کرد: از انجمن صنفی خواستیم تا سایتی را راه اندازی و کرایه ها را در ان بارگزاری کنند و مردم می توانند هرگونه افزایش نرخ را اطلاع رسانی کنند.

    سالانه بیش از شش میلیون مسافر از مازندران به مناطق مختلف کشور جابجا می شود ومیزان جابجایی درون استانی مسافران نیز چندبرابر این میزان است و با گذشته چند روز از پایان تعطیلات نوروزی به رغم ادعادی مسئولان، مردم معتقدند کرایه همچنان بالا و روند افزایشی دارد

سالانه بیش از شش میلیون مسافر از مازندران به مناطق مختلف کشور جابجا می شود ومیزان جابجایی درون استانی مسافران نیز چندبرابر این میزان است و با گذشته چند روز از پایان تعطیلات نوروزی به رغم ادعادی مسئولان، مردم معتقدند کرایه همچنان بالا و روند افزایشی دارد. یک مسافر که از چالوس به مقصد ساری آمده و حوالی میدان ساعت ساری پیاده شده است، درباره نرخ کرایه می گوید: کرایه به نسبت قبل از سال افزایش یافته و بیش از ۱۰۰ هزار تومان رسیده است.

شهروندان گلایه دارند

علی پور با بیان اینکه نظارتی بر نرخ کرایه خودروهای خطی و غیرخطی وجود ندارد، افزود: معمولا برای سفر و رفت آمد، همان موقع سوارشدن از راننده نرخ کرایه را می پرسم و اگر بالا بود، سوار نمی شوم.

وی با اظهار اینکه نابسامانی و آشفتگی در بازار حمل ونقل مسافری در استان سبب جولان مسافربرهای شخصی و غیرمجاز شده است، افزود: این کار ضریب امنیت را در سیستم حمل ونقلی کاهش می دهد.

شهروند دیگری با بیان اینکه روزانه دوباره مسیر ساری – بابل را طی می کنم، افزود: هر راننده برای خود نرخی متفاوت دارد و از ۱۵ هزار تومان تا ۲۵ هزار تومان این کرایه در نوسان است.

حسینی با عنوان اینکه ضعف نظارت به همراه رعایت نشدن پروتکل های بهداشتی مشکلات را افزایش داده است، افزود: متاسفانه رانندگان به توصیه نامه های بهداشتی توجه نمی کنند و در شرایط کرونایی نه تنها تعداد مسافران را کاهش نمی دهند بلکه کرایه ها را نیز گران کرده اند.

۲۱۱ شرکت‌های حمل و نقل مسافر در مازندران فعال بوده که از این تعداد ۶۲ شرکت اتوبوس، ۱۱۵ شرکت سواری،کرایه و ۱۶ شرکت مینی بوس و ۱۸ ترکیبی است.

ترمینال داران و رانندگان نیز بهانه هایی نیز افزایش هزینه ها، کاهش مسافر در پی اعمال و تشدید محدودیت ها و استهلاک را از جمله مسائل فراروی بیان می کنند و خواستار بازنگری در نرخ کرایه ها هستند.

نرخ مصوب کرایه ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری ساری سال ۱۴۰۱

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری ساری، نرخ مصوب کرایه تاکسی، اتوبوس و مینی بوس های درون شهری مرکز استان مازندران در مسیرهای مختلف در شرایط کرونایی(تا اطلاع ثانوی) و عادی در سال ۱۴۰۱ به شرح جدول فوق اعلام می گردد.

گفتنی است:نرخ مصوب کرایه ناوگان حمل و نقل جهت کلیه خودروهای عمومی درون شهری مرکز استان بوده و لازم الاجرا می باشد،لذا از شهروندان محترم در خواست می شود در صورت مشاهده هرگونه تخلف از نرخ های مذکور،مراتب را کتبا همراه با کد شناسایی خودروی مربوطه و به همراه آدرس دقیق خویش به سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری ساری اعلام نمایند. لازم به ذکر است؛نرخ کرایه های مصوب برای افراد بالای ۶ سال قابل اجرا می باشد و همچنین در ۶ ماه اول سال از ساعت ۲۲ الی ۶ بامداد و در ۶ ماه دوم از ساعت ۲۰ الی ۶ بامداد،۴۰ در صد به نرخ مصوب اعلام شده اضافه خواهد شد.

چگونه به مازندران سفر کنیم؟

اگر تاکنون به مازندران سفر نکرده اید، سفر به این محدوده بی شک به یکی از بهترین خاطراتتان تبدیل خواهد شد. سفر به مازندران از جاده های منتهی به آن شروع می‌شود و این مسیرها در شمار زیباترین جاده های ایران قرار گرفته اند. بنابراین برای سفر به مازندارن به چند نکته توجه کنید: حتما برنامه سفر را در طول روز بچینید تا بتوانید بیشترین لذت را از چشم اندازهای طبیعی ببرید. برای سفر از مرکز ایران- مثلا تهران- به مازندران می‌توانید از قطار استفاده کنید.

مسیر ریلی این محدوده یکی از زیباترین خطوط راه آهن ایران به شمار می‌رود و به دلیل ماهیت تاریخی و نقشی که در جریان جنگ جهانی دوم بازی کرده است، می‌تواند تجربه ای منحصر به فرد برای شما به شمار برود. اما در نظر داشته باشید که از مازندران به تهران را با قطار برنگردید. زیرا قطارهایی که از مازندران به تهران می‌آیند، در طول شب حرکت می‌کنند و از دیدن چشم اندارهای طبیعی-  تنها دلیلی که این روش سفر به مازندران را به شما معرفی کردیم- محروم خواهید شد. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید، نزدیک بودن شهرهای مازندران به همدیگر است. بنابراین به راحتی می‌توانید از شهری به شهر دیگر بروید.

سفر هوایی

مازندران در مرکزش یعنی شهر ساری فرودگاه دارد. از فرودگاه بین المللی دشت ناز ساری به تهران- مشهد- اهواز- بندرعباس- اهواز- کیش و شیراز پرواز برقرار است. برای گردشگرانی که قصد سفر به مازندران دارند، استفاده از هواپیما را توصیه نمی‌کنیم. حیف است که چشم اندازهای طبیعی مازندران که در درازی جاده های آن قرار دارند، در سفر هوایی دیده نشوند. با این حال برای خرید بلیت آنلاین و اطلاع از قیمت و ساعت پروازهای منتهی به ساری می‌توانید از سایتهایی مانند علی بابا کمک بگیرید. سایت فرودگاه دشت ناز نیز می‌تواند در این باره کمکتان کند.

آدرس فرودگاه دشت ناز ساری: ساری- اتوبان ساری به نکا- رو به روی هتل بادله- فرودگاه بین المللی دشت ناز ساری

سفر ریلی

بخشی از خطوط راه آهن شمال جنوب ایران از استان مازندران می‌گذرد. در بسیاری از شهرهای مازندارن- حتی شهرهای خیلی کوچک- ایستگاه راه آهن وجود دارد و گاه همین موضوع، سبب رونق و رشد آن شهر شده است. برای اینکه از ایستگاه های فعال، هزینه بلیت و ساعت حرکت قطارها مطلع شوید و همچنین بلیت آنلاین بخرید می‌توانید به یکی از سایت های فروش بلیت آنلاین از جمله علی بابا مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که به دلیل نزدیک بودن شهرهای مازندران، تفاوت چندانی نمی‌کند اگر مثلا به جای ایستگاه شیرگاه، در قائمشهر از قطار پیاده شوید. با تاکسی سوار شدن و در کمتر از ده دقیقه به ایستگاه و شهر مورد نظر خواهید رسید. توجه به این نکته ضروری است که مسیر ریلی از نیمه شرقی مازندران عبور می‌کند. بنابراین با قطار نمی‌توانید به شهرهای نیمه غربی مانند رامسر و چالوس سفر کنید.

سفرهای جاده ای

سفر با اتوبوس یکی از راه هایی است که می‌توانید خودتان را به مازندران برسانید. با این حال این راه را به گردشگران توصیه نمی‌کنیم. زیرا تقریبا همه دیدنی های مازندران در نقاطی قرار دارند که بدون داشتن خودروی سواری نمی‌توانید از آنها بازدید کنید. مثلا مسیر هیچ اتوبوسی از باداب سورت یا تنگه واشی نمی‌گذرد. بنابراین بهتر است خودرو با راننده اجاره کنید تا شما را به دیدنی های مازندران ببرد. از تهران می‌توانید خودرو اجاره کنید و به مازندران سفر کنید. تاکسی های خطی مازندران در ترمینال شرق قرار دارند.

البته در نظر داشته باشید که از ترمینال شرق می‌توانید برای شهرهای نیمه شرقی مازندارن مانند بابل و ساری اتومبیل بگیرید. اگر می‌خواهید به شهرهای نیمه غربی مازندران مانند چالوس و رامسر سفر کنید، باید روانه ترمینال غرب شوید. اتوبوسها و تاکسی های خطی این شهرها در ترمینال غرب تهران مستقر هستند.

اگر اصرار به سوار شدن بر اتوبوس دارید، بهترین مکان برای این کار استفاده از ترمینال شرق تهران است. از سایت های فروش بلیت آنلاین مانند سفر 724 می‌توانید بلیت بخرید و یا از زمان حرکت اتوبوس و هزینه آن باخبر شوید.  در اینجا آدرس ترمینال مسافربری ساری به عنوان مرکز استان و همچنین چالوس به عنوان پررونق ترین شهر نیمه غربی مازندران را به شما ارائه خواهیم داد.

آدرس ترمینال مسافربری ساری: ساری- بزرگراه ولیعصر- پایانه مسافربری ساری

آدرس ترمینال مسافربری چالوس: چالوس- بزرگراه چالوس نوشهر- ترمینال مسافربری چالوس

پیشنهاد سفر به مازندران از شهرهای مهم گردشگری ایران

در اینجا بهترین گزینه برای سفر به مازندران از شهرهای مهم گردشگری ایران را با توجه به معیارهایی مانند افزایش تجربه های معنوی سفر، مسافت و امنیت به شما معرفی کرده‌ایم. در نظر داشته باشید که این پیشنهاد ماست و می‌توانید آن را رد و یا تایید کنید و در برنامه ریزی سفرتان به کار بگیرید.

کیش- مازندران: هوایی

قشم- مازندران : هوایی

چابهار- مازندران: سفر جاده ای تا تهران و سپس هوایی تا چابهار

مشهد- مازندران: جاده ای

اصفهان- مازندران : جاده ای

شیراز- مازندران : هوایی

کاشان- مازندران : جاده ای

یزد- مازندران : جاده ای تا تهران و سپس ریلی تا یزد

کرمان- مازندران:  جاده ای تهران و سپس سفر هوایی به کرمان

قزوین- مازندران: جاده ای

زنجان- مازندران: جاده ای

خوزستان- مازندران : هوایی

همدان- مازندران : جاده ای

کرمانشاه- مازندران : جاده ای

تهران- مازندران :  جاده ای

مازندران- گیلان: جاده ای

گلستان- مازندران : جاده ای

تبریز- مازندران: جاده ای

حمل و نقل عمومی در مازندران

آنچه که به عنوان حمل و نقل عمومی درباره دیگر نواحی ایران برای ما نوشته ایم، در مازندران به کارتان نخواهد آمد. اغلب پدیده های گردشگری و مکان های دیدنی این استان، خارج از شهرها و با فاصله زیاد از همدیگر هستند. بنابراین با سیستم حمل و نقل عمومی در مازندران نمی‌توانید خودتان را به آنها برسانید و از این دیدنی ها بازدید کنید. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید در بیشتر شهرهای مازندران اتوبوس شرکت واحد فعالیت نمی‌کند که شاید یکی از دلایل آن کوچک بودن شهرها و فاصله بسیار نزدیک آنها به همدیگر است. با این حال تاکسی به عنوان اصلی ترین وسیله حمل و نقل عمومی در مازندارن، در تمام سطح شهرها پراکنده است.

در نظر داشته باشید که استفاده از تاکسی های در حال تردد در سطح شهرها مربوط به افراد بومی بوده و به دلیل پراکندگی جغرافیایی اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری جاذبه های مازندران، چندان به کار گردشگران نمی آیند. به عنوان قانون کلی در شهرهای نوار ساحلی شمالی ایران از جمله شهرهای استان مازندران، به یاد داشته باشید که به دلیل نزدیک بودن شهرها به یکدیگر، از هر شهری به شهرهای همسایه آن تاکسی خطی فعالیت می‌کند. کافیست از مردمان بومی سراغ تاکسی های خطی که به شهرهای مجاور می‌روند را بگیرید و با هزینه ای کم و به آسانی خودتان را به شهر همسایه برسانید. فاصله شهرها در نوار ساحلی شمال ایران به اندازه ای نزدیک است که گاهی قدم زنان و با پای پیاده می‌توان از یک شهر به شهر همسایه اش سفر کرد.

بهترین روش برای برخورداری از حمل و نقل عمومی در مازندران به منظور بازدید از مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری، استفاده از تاکسی ها به صورت دربستی است. با هزینه ای معقول می‌توانید تاکسی بگیرید و مستقیم به جاذبه مورد نظرتان سفر کنید. هزینه های حمل و نقل در مازندران چندان بالا نیست و با قیمتی مناسب می‌توانید با راننده ها به توافق برسید. همچنین تاکسی های آنلاین از جمله اسنپ در ساری، قائمشهر، بابل و شهرهای اطراف فعالیت می‌کنند. با نصب اپلیکیشن اسنپ روی گوشی تلفن همراهتان، از خدمات تاکسی آنلاین برخوردار شوید.

کرایه سواری های خطی مازندران افزایش یافت

کرایه سواری های  بین شهری در برخی مسیرها در استان مازندران افزایش  یافت. افزایش جدید کرایه که به بهانه افزایش قیمت بنزین ، پیشاپیش اعمال  می شود دومین افزایش طی چند ماه اخیر است. آذر ماه امسال نیز کرایه های  سواری های  مسافربر، بین شهرهای مازندران  به بهانه اعمال جرایم جدید رانندگی  و ممنوع شدن سوار کردن دو مسافر در  صندلی جلو، افزایش یافت و رانندگان کرایه مسافر حذف شده را به کرایه  دیگر مسافران افزودند.   به این ترتیب بگفته مسافران در چند ماه اخیر کرایه سواری ها  حدود 35 درصد افزایش یافته است. کرایه سواری ها در مسیر ساری به بابل در چند روز اخیر از 3500 ریال به  4500 ریال و بابل به آمل از 2500  ریال به 3200 ریال افزایش یافت.

در ایستگاه های سواری رانی نوشته هایی  دیده  می شود که بر اساس انها اداره کل حمل و نقل و پایانه های  مازندران کرایه جدید را  تعیین واعلام کرده است اما مسوولین این اداره می گویند در این امر دخالتی ندارند. به گفته مدیر کل حمل و نقل و پایانه های  استان مازندران نرخ کرایه سواری خطی از ابتدای سال 81  آزاد شده و بر اساس عرضه و تقاضا مشخص می شود و دولت  دخالتی در این زمینه نمی کند.  مسافران از این وضع ابراز نارضایتی می کنند و می گویند: در فاصله سه ماه حدود 35 درصد به نرخ کرایه سواری اضافه شده است.

مسافرین سواری که بیشتر دانشجو و کارمندان هستند  می گویند: ما ناچار به سوارشدن هستیم زیرا خودرو جمعی یا رقیبی برای سواری خطی وجود ندارد.  مسافرانی که بین شهرهای بابل ، ساری، آمل، بابلسر وقائمشهر تردد می کنند علاوه بر گلایه از افزایش کرایه ها به علت نبود پایانه ی  مناسب و اختلافات  رانندگان خودروهای سواری خطی (پلاک قرمز) و سواری شخصی (پلاک سفید) سرگردان نیز هستند.

پایانه های شهرهای مرکزی استان مازندران تقریبا در دو کیلومتری میدانهای ورودی این شهرها قرار دارند وبه این دلیل سواریهای شخصی در میدانها مسافران را سوارمی کنند و مسافربرهای خطی در پایانه ها با کمبود مسافر مواجه می شوند و این باعث اختلاف انها و سرگردانی مسافران می شود.  مسافران خواهان سرویس دهی خودروهای جمعی نظیر مینی بوس و یااتوبوس هستند. شهر ساری مرکز استان مازندران فاقد امکانات مناسب حمل و نقل مسافر به  شهرهای مرکزی و غربی استان است.

تقریبا هیچ سرویس عمومی ( اتوبوس یا مینی بوس ) از شهر ساری به شهرهای غربی استان نظیر نور، نوشهر، چالوس، تنکابن و رامسر که در شعاع 100 تا   200 کیلومتری ساری قرار دارند وجود ندارد و فقط تعداد اندکی مینی بوس در  مسیر ساری به بابل که 40 کیلومتر فاصله دارند فعالیت می کنند. از شهر بابل ، سرویس مینی بوسرانی به چالوس و نوشهر وجود دارد و به این ترتیب مسافرانی که قصد سفر با این وسیله نقلیه از ساری به چالوس و نوشهر را دارند بایددو نوبت سوار و پیاده شوند و برای کسانی که  می خواهند به  رامسر و تنکابن بروند یک مرحله دیگر اضافه  می شود.

دکمه بازگشت به بالا