بین المللکسب و کار ایرانی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان با توجه به رایگان بودن تحصیل و کیفیت آموزشی بالا در سراسر دنیا متقاضیان زیادی از جمله ایرانیان دارد و از آنجایی که پیشرفت در رشته های علوم پزشکی آلمان در سطح جهانی بسیار زبانزد است، بسیاری از افراد برای دستیابی به این جایگاه به رقابت با یکدیگر می پردازند. در راستای این مقاله، کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت 562051 ( موسسه حقوقی رجبی شماره ثبت 40451 ) شما را برای بهترین انتخاب یاری می کنند.

تجربه تحصیل پزشکی در آلمان |تحصیل پزشکی در آلمان

باید دانست که تحصیل پزشکی در آلمان یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی غیرانگلیسی در جهان می باشد و مکانی ایده آل برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی است ، تحصیلات با کیفیت بالا ، شهریه های مقرون به صرفه و سطح علمی بالا سالانه عده زیادی از دانشجویان را راهی این کشور دوستدار تحصیل میکند ، ما به شما توصیه میکنیم برای اطلاعات بیشتر نوشتار تحصیل در آلمان را مورد مطالعه قرار دهید و از مطالب مفید موجود در این مقاله بهره مند شوید.

کشور آلمان با نگاه ویژه و منحصر به فردی که به تحصیل دارد و همچنین داشتن سیستم آموزشی عالی به خصوص در زمینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان  ، باعث شده است متقاضیان زیادی از سراسر دنیا رویای تحصیل در دانشگاه های این کشور را داشته باشند ، اگر شما هم به دنبال گرفتن اقامت این کشور از طریق تحصیل هستید ، پیشنهاد می کنیم مقاله مهاجرت به آلمان را مطالعه نمایید.

شرایط کلی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

از رایج ترین راه های اقدام برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان داشتن دیپلم می باشد ، افراد متقاضی با داشتن دیپلم تجربی میتوانند اولین قدم را برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی بردارند ، لازم به ذکر است که در کشور آلمان دیپلم 13 ساله می باشد و افراد باید 1 سال دوره کالج مربوطه با توجه به رشته انتخابی را در کشور آلمان بگذراند تا بتواند وارد مقطع پزشکی شود ، این دوره برای رشته های علوم پزشکی M-Course نام دارد برای اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم نوشتار تحصیل پزشکی در آلمان را مورد مطالعه قرار دهید.

شرایط کلی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان مانند یکدیگر است و افراد متقاضی قبل از ورود به کالج باید در آزمون ورودی شرکت کنند که شامل زبان آلمانی و ریاضی می شود ، بعد از قبول شدن در آزمون وارد کالج می شوند ، در کالج M-Course دروس ( زیست ، شیمی ، ریاضی ، فیزیک و زبان آلمانی ) را آموزش می بینند و در نهایت آزمون FSP شرکت میکنند و بعد ازگرفتن نمره مورد نظر میتوانند وارد رشته های علوم پزشکی شوند.

تجربه تحصیل پزشکی در آلمان |تحصیل پزشکی در آلمان

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان نیاز است که به زبان آلمانی تسلط داشته باشید و مدرک زبان آلمانی b2  را داشته باشید ، علاوه  بر داشتن مدرک زبان آلمانی شما نیازمند معدل بالای 18.5 برای ورود به رشته های علوم پزشکی در آلمان هستید و تا سن 23 سالگی فرصت دارید وارد رشته های علوم پزشکی شوید و گپ تحصیلی زیادی نداشته باشید.

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان همانطور که قبلا اشاره کردیم با مدرک دیپلم تجربی و ریاضی و شرط معدل بالای 18.5 امکان پذیر است و افراد تا سن 23 سالگی میتوانند برای ورود به رشته پزشکی اقدام کنند ، رشته پزشکی در آلمان در دانشگاه های دولتی فقط به زبان آلمانی امکان پذیر است و داشتن مدرک زبان آلمانی بسیار حائز اهیمت است.

تحصیل در رشته پزشکی 6 سال و سه ماه طول می کشد و شرایط تحصیل پزشکی در آلمان به این صورت است که دانشجو پزشکی باید سه مرحله را پشت سر بگذارد و در هر مرحله آزمون بدهد و در صورت قبولی و موفقیت میتواند مدرک بگیرد.

مرحله اول ( پیش بالینی )Pre-Clinical Stage: در این مرحله که دو سال ( چهار ترم ) طول می کشد دانشجویان با علوم پایه و اصلی ( فیزیک ، شیمی و زیست شناسی ) و علاوه بر آن موضوعات پزشکی آشنا می شوند و در یک آزمون کتبی و شفاهی شرکت می کنند و در صورت موفقیت وارد دوره بعد می شوند.

مرحله دوم Clinical Science Stage  : این مرحله که اصلی ترین مرحله تحصیل پزشکی است شش ترم  معادل سه سال طول میکشد ، دروس و موضوعات تحصیل در این دوره ( فیزیولوژی ، بیوشیمی و آناتومی ) است و دانشجو با شرکت در سخنرانی ها ، جلسات آموزشگاهی و سمینارها و کارورزی به کسب تجربه میپردازد.

مرحله سوم  سال بالینی نهایی (Final Clinical Year):  دانشجوی پزشکی در آلمان در این مرحله که آخرین مرحله تحصیل پزشکی محسوب می شود یک سال در مراکز درمانی و بیمارستان مشغول به کار آموزی می شود  میشود و دانشجو پزشکی علاوه بر افزایش دانش علمی به یادگیری جنبه های عملی مانند جراحی و طب داخلی میپردازد و در پایان این دوره دانشجویان باید در امتحانات شرکت کنند و در صورت موفق شدن در آزمون میتوانند  برای دریافت مجوز پزشکی خود (Approbation) درخواست دهند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در آلمان

شرایط تحصیل دندانپزشکی در آلمان همانطور که قبلا توضیح دادیم با ارائه مدرک دیپلم ریاضی و تجربی با معدل بالا و تا سن 23 سالگی امکان پذیر است ، و افراد قبل از ورود به دانشگاه و تحصیل در رشته دندانپزشکی باید مدرک زبان آلمانی ارائه دهند و یک دوره 1 ساله کالج M-Course را بگذراند و در نهایت آزمون دهند و بعد از قبولی وارد دانشگاه شوند.

طول دوره تحصیل عمومی دندانپزشکی در آلمان  پنج سال و شش ماه می باشد و به دو دوره پیش بالینی و بالینی تقسیم می شود ، در مرحله اول یعنی پیش بالینی دانشجو دندانپزشکی 5 ترم به تحصیل علوم طبیعی ، مواد پزشکی و دندانپزشکی می پردازد و بعد از اتمام دوره ، آزمون می دهد و در صورت موفقیت وارد مرحله دوم که همان دوره بالینی است می شوند.

 مرحله بالینی شامل سخنرانی ها ، سمینارها و آموزش عملی می شود و دانشجویان رشته دندانپزشکی آلمان بعد از گذراندن این دوره مجددا آزمون میدهند و در صورت قبولی در آزمون ، موفق به کسب مدرک دندانپزشکی می شوند و افراد میتوانند در یکی از رشته های تخصصی دندانپزشکی مانند ارتودنسی ، جراحی دهان و دندان تخصص خود را بگیرد و مدت زمان تخصص نیز  3 الی 4 سال می باشد.

هزینه تحصیل رشته های علوم پزشکی در آلمان

از آنجایی که هزینه های تحصیل در یک کشور دیگر یکی از اصل ترین دغدغه های دانشجویان بین المللی می باشد ، بهتر است متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان این نکته را مد نظر داشته باشند که هزینه تحصیل رشته های علوم پزشکی در آلمان رایگان است و دانشجویان بین المللی هیچ هزینه ای را برای تحصیل پرداخت نمیکنند و سالانه  تنها مبلغ 500 یورو برای ریجستری دانشگاه پرداخت میکنند ، همینطورمیتوانند برای تامین بخشی دیگر از مخارج زندگی شغل نیمه وقت داشته باشند ، توصیه میکنیم نوشتار اجازه کار پاره وقت دانشجویی در آلمان را برای اطلاعات بیشتر مطالعه فرمایید.

همانطور که قبلا اشاره کردیم تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان یکی از پر تقاضا ترین رشته ها برای تحصیل می باشد و یکی از دلایل آن رایگان بودن تحصیل در آلمان می باشد ، البته دانشجویان باید در انتخاب نوع دانشگاه دقت کنند چرا که در دانشگاه های دولتی تحصیل رایگان می باشد و در دانشگاه های خصوصی باید هزینه قابل توجه ای را پرداخت کنند ، علاوه بر شهریه های دانشگاه بهتر است دانشجویان بین المللی از مخارج روزمره کشور مقصد اطلاع داشته باشند ، در همین راستا به شما توصیه میکنیم نوشتار هزینه های زندگی در آلمان را مطالعه فرمایید.

مدارک مورد نیاز برای رشته های علوم پزشکی در آلمان

بهتر است افراد در تهیه مدارک برای سفارت و گرفتن ویزای تحصیلی بسیار دقت کنند چرا که نقص در مدارک باعث اتلاف وقت و هزینه می شود پس توصیه می کنیم قبل از اینکه برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان اقدام کنید از شرکت مهاجرتی رجبی با بیش از ده سال سابقه کار مشاوره بگیرید و با خیالی آسوده کارهای مهاجرتی خود را به ما بسپارید ، در ادامه به بررسی مدارک مورد نیاز برای رشته های علوم پزشکی در آلمان می پردازیم :

  • پاسپورت معتبر
  • مدرک دیپلم و ریز نمرات و ترجمه آن
  • مدرک زبان آلمانی b2
  • تمکن مالی
  • فرم درخواست ویزا
  • دو قطعه عکس
  • نامه پذیرش کالج

شرایط کار برای فارغ التحصیلان  رشته های علوم پزشکی در آلمان

شرایط کار برای فارغ التحصیلان رشته های علوم پزشکی در آلمان بدین صورت است که آنها میتوانند تا مدت 18 ماه در این کشور بمانند و بعد از پیدا کردن شغل ، در بیمارستان ها و مراکز درمانی مشغول به کار شوند و ویزای کاری این کشور را دریافت کنند و از آنجایی که مدارک گرفته شده از کشور آلمان در سطح جهانی معتبر است ، افراد فارغ التحصیل میتوانند با اعتبار مدرک دریافتی خود در تمامی کشورهای جهان مشغول به کار شوند.

کشور آلمان با توجه به پیری جمعیتی که دارد با مشکل نیروی کار و جوان مواجه است و احتیاج به نیروی کار دارد به همین علت ، دانشجویان بین المللی بعد از اتمام درس خود به راحتی  میتوانند در این کشور مشغول به کار شوند و بعد از گذشت 5 سال اشتغال در این کشور ، پرداخت مالیات و رعایت قوانین کشور اقامت دائم کشور آلمان را دریافت کنند.

تجربه تحصیل پزشکی در آلمان |تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان در این مقاله بررسی شد چنانچه سوالاتی در این زمینه دارید میتوانید با متخصصان ما در شرکت مهاجرتی دو شعبه شیراز و تهران تماس بگیرید و به صورت رایگان مشاوره تلفنی دریافت کنید ، همینطور به شما توصیه میکنیم نوشتار بهترین دانشگاه های آلمان را مورد مطالعه قرار دهید و با توجه به رشته مورد علاقه تان ، بهترین دانشگاه را در کشور آلمان بیابید.

دکمه بازگشت به بالا