بین المللکسب و کار ایرانی

سریعترین راه گرفتن پاسپورت ترکیه

شرایط دریافت پاسپورت ترکیه

دریافت پاسپورت ترکیه و زندگی در این کشور به معنای زندگی در دل مناظر باشکوه، احاطه کردن خود در دل سواحل دریا، نوشیدن و خوردن غذاهای خوشمزه و داشتن همسایه های خون گرم و صمیمی است. مردم ترکیه در مقایسه با ساکنان بسیاری از کشورهای دیگر یک سبک زندگی پرجنب و جوش و غنی دارند. علاوه بر این، ترکیه کشوری با اهمیت ژئواستراتژیک قابل توجه ای است، زیرا در مرزهای اروپایی و آسیایی قرار دارد. همه این موارد باعث شد تا ما به عنوان راهنمای اخذ پاسپورت ترکیه، اطلاعات مهمی را جمع آوری کرده این موضوع را تمام برایتان، بررسی کنیم.

با همه این نکات مثبت، چه کسی نمی خواهد در یک کشور اوراسیایی (اروپایی-آسیایی) مستقر شود؟ ناگفته نماند که با آخرین برنامه های شهروندی در این کشور، ورود به ترکیه دیگر کار دشواری نیست و مهمتر از همه، فرصتهای تجاری برای مهاجران در اینجا بسیار عالی است. دریافت پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری، با الهام از کشورهایی مانند اسپانیا، پرتغال و یونان به شهرت رسید و مورد استقبال بومیان زیادی قرار گرفت و مهمترین دلیل سرمایه گذاری خارجی ها در ترکیه دسترسی به بازارهای اروپایی و آسیایی بوده است.

بنابراین، این فقط مختصری از برنامه بود.

آیا می دانید مزایای دریافت پاسپورت ترکیه چیست؟

آیا شما اصلا واجد شرایط این برنامه هستید؟

اگر شرایط حضور در این کشور را ندارید، چگونه باید این شرایط را ایجاد کنید؟

این لیست سوالات، هرگز متوقف نخواهد شد، مگر اینکه شخصی در این زمینه به عنوان راهنمای دریافت پاسپورت ترکیه، شما را راهنمایی کند.

بنابراین، بیایید نگاهی جامع به آنچه که شما درباره این موضوع و سرمایه گذاری در این کشور، باید بدانید را با هم بررسی کنیم.

اگر نیازی به مشاوره تخصصی داشتید، کارشناسان ما، مشتاقانه، منتظر شما برای ارتباطی موثرتر، هستند.

آیا دریافت پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری، صحت دارد؟

دریافت پاسپورت و تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در سال 2016 به طور رسمی اعلام شد. اواخر ژانویه 2017، دولت ترکیه برنامه تحریک سرمایه گذاری مستقیم خارجی و بهبود بخش املاک و مستغلات خود را آغاز کرد. بر اساس این برنامه، سرمایه گذار آزاد است تا از طریق روش های مختلفی که می خواهد، در جامعه ترکیه سهیم شود و خود را به شهروندی در این کشور، تبدیل کند.

هنگامی که تابعیت ترکیه با برنامه سرمایه گذاری آغاز شد، دولت هزینه ورود حداقل 1 میلیون دلار را ذکر کرد. در نتیجه، این سرمایه گذاران زیادی را به خود جلب نکرد. دولت ترکیه با درک اینکه مقدار تعیین شده کمی منطقی نیست، در اواسط سال 2019 سرمایه گذاری مورد نیاز را به 250 هزار دلار کاهش داد.

اکنون این کشور فقط از طریق سرمایه گذاران خارجی خود هر ماه به طور متوسط ​​250 میلیون دلار درآمد کسب می کند. با این حال، با افزایش تعداد متقاضیان تمایل به اخذ تابعیت ترکیه، شایعاتی در مورد افزایش حداقل هزینه از 250،000 به 500،000 $ وجود دارد. این هدف برای تأمین نیازهای محلی و همچنین جذب بیشتر سرمایه گذاران بوده است. در نتیجه با توجه به این موارد که در راهنمای دریافت پاسپورت ترکیه گفتیم، شما به راحتی می توانید با سرمایه گذاری، پاسپورت پراعتبار ترکیه را دریافت کنید.

آیا هر فردی می تواند از طریق سرمایه گذاری در ترکیه، پاسپورت شهروندی دریافت کند؟

به منظور سرمایه گذاری، علاوه بر داشتن شرایط دریافت پاسپورت ترکیه باید شرایط خاصی را داشته باشید که به شرح ذیل می باشد:

 • باید حداقل 18 سال داشته باشد.
 • هرگز نباید به طور غیرقانونی در ترکیه اقامت داشته باشید
 • پرداخت مالیات و هزینه های فرآیند

اما مدارک زیر نیز باید همراه خود داشته باشید تا بتوانید شرایط دریافت پاسپورت از طریق سرمایه گذاری را فراهم کنید:

 • شناسنامه کلیه متقاضیان خانواده
 • گذرنامه هر متقاضی
 • اثبات اقامت
 • عکس های بیومتریک، پاسپورت رنگی از هر متقاضی
 • سند ازدواج (اختیاری)
 • گواهی فوت یا طلاق همسر (اختیاری)
 • اثبات این که تمام متقاضیان سابقه کیفری پاک دارند
 • اثبات بیمه درمانی (معتبر در ترکیه)
 • اثبات سرمایه گذاری 250،000 دلار به حساب بانکی ترکیه یا حساب مشتری وکیل
 • شماره شناسنامه مالیاتی ترکیه (لازم)

مزایای دریافت پاسپورت از طریق سرمایه گذاری برای شما و خانواده تان

دریافت پاسپورت و اقامت در یکی از زیباترین کشورهای آسیایی اروپایی، آرزو هر شخصی است. اما اینکه چرا همه آرزو دارند در ترکیه زندگی کنند و اینکه چه مزایایی برای شما دارد، در ادامه بررسی می کنیم:

زندگی، کار و تحصیل در ترکیه

راهنمای دریافت پاسپورت ترکیه قصد دارد که شما را در این زمینه راهنمای کند، اما قبل از هر چیز بهتر است که با مزایای این موضوع روبرو شوید. ویزای ترکیه به شما و خانواده شما حق زندگی، کار و تحصیل در ترکیه را می دهد. به عنوان مثال، شما می توانید از املاک و مستغلات خود درآمد کسب کنید، یا شاید با اجاره دادن آن. علاوه بر این، اگر قصد مهاجرت با خانواده خود را دارید، می توانید استرس مربوط به تحصیل فرزندان خود را برطرف کنید. از آنجا که ویزا به کل خانواده اعطا می شود، شما و فرزندان می توانید به سیستم آموزشی و سبک زندگی با استاندارد ترکیه دسترسی پیدا کنید.

مسیر سریع به سمت شهروندی

تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری و دریافت پاسپورت ترکیه، سریعترین راه برای اخذ تابعیت ترکیه است. بعد از اینکه 250،000 دلار در املاک و مستغلات سرمایه گذاری کردید، در کمتر از دو ماه از ارسال درخواست، می توانید گذرنامه ترکی خود را بگیرید.

سفر بدون ویزا به 148 کشور جهان

طبق آخرین آماری که در سال 2021 آمده است پاسپورت ترکیه در بین کشور های جهان رتبه 58 را دارد. دارندگان پاسپورت ترکیه، می توانند بدون پشت سر گذاشتن پروسه ویزا به 148 کشور جهان سفر کنند. شما می توانید. با دریافت پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری به 148 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا سفر کنید.

استفاده از خدمات پزشکی رایگان برای خود و خانواده

افرادی که حق شهروندی ترکیه را می گیرند، می توانند مانند مردم ترکیه از خدمات پزشکی رایگان بهره ببرند. همانطور که می دانید، در هر کشوری که بروید خدمات پزشکی برای افراد خارجی بدون بیمه بسیار بالا است. ترکیه نیز به همین صورت است. بعد از دریافت پاسپورت ترکیه می توانید از تمامی خدمات پزشکی ترکیه به صورت رایگان بهره ببرید.

داشتن حق رای

بعد از اخذ شهروندی، می توانید در تمام انتخابات ترکیه شرکت کنید.

از چه طریق می توان شهروند ترکیه شد؟

از سه روش زیر می توانید در ترکیه سرمایه گذاری کنید و به دنبال آن تابعیت این کشور را بدست آورید. این سه روش عبارتند از:

 • تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در املاک و اخذ پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک
 • تایعیت ترکیه از طریق ایجاد شغل در این کشور
 • تابعیت ترکیه از طریق سپرده بانکی در ترکیه

تابعیت از طریق سرمایه گذاری

طبق قوانین ترکیه کسانی که تا مبلغ 500000 دلار امریکا در این کشور سرمایه گذاری کنند، به طور مثال این سرمایه گذاری می تواند خرید ملک در استانبول باشد. در مدت 3 ماه تابعیت فرد و خانواده اش صادر می شود.

تابعیت ترکیه از طریق ایجاد شغل

اگر متخصص در کار خود هستید می توانید با ایجاد شغل برای حداقل 50 نفر پاسپورت خود را، ظرف 3 ماه دریافت کنید.

تابعیت ترکیه از طریق سپرده بانکی

بر طبق آئین نامه نظارت بر امور بانکی ترکیه مبتنی بر سپرده گذاری، حداقل 500000 دلار در بانک های فعال به شرط آن که در مدت زمان معلوم که حدودا 3 سال است. به شرط آن که برداشت نشود.

می توانید درخواست گذرنامه کنید و گذرنامه بعد از 3 ماه به دست شما می رسد.

روش های دریافت پاسپورت ترکیه

نحوه اخذ پاسپورت ترکیه

ترکیه از جمله کشورهای اوراسیایی است که هر سال نسبت به سال گذشته، بیشتر پیشرفت کرده و آینده درخشانی پیش روی دارد. همچنین ارزان بودن نرخ زندگی در کنار مدرنیته بودنش موجب شده تا عده زیادی به این کشور مهاجرت کنند. اما سؤال اینجاست که به چه طریقی می‌توان اقامت ترکیه را اخذ کرد؟ و چه روش‌هایی برای دریافت پاسپورت ترکیه وجود دارد؟ در ادامه مطلب با ما در همراه باشید تا بهترین و آسان ترین طرق اخذ پاسپورت ترکیه را آموزش دهیم.

با توجه به قوانین جدید در ترکیه، دریافت گذرنامه و شهروندی ترکیه برای اتباع خارجی، بسیار آسان شده است. حال با یکدیگر روش‌هایی که می‌توان به واسطه آن پاسپورت ترکیه را دریافت کرد، بررسی می‌کنیم.

دریافت پاسپورت ترکیه از طریق کار

به منظور دریافت پاسپورت می‌توانید از طریق کار در کشور ترکیه، اقامت و تابعیت در آن را به دست آورید. برای این منظور می‌بایست از یک کارفرمای معتبر، پیشنهاد کاری داشته باشید. سپس می‌توانید برای اقامت و دریافت «مجوز کار» یا همان «چالیشما ایزنی» اقدام کنید.

بدین ترتیب اگر شما به مدت 5 سال در ترکیه کار کنید و بیمه و مالیات خود را بپردازید، پس از گذشت این مدت زمان می‌توانید نسبت به اخذ پاسپورت ترکیه اقدام کنید. البته طبق آخرین آمارهای منتشر شده، نرخ بیکاری در کشور ترکیه بالا بوده و شرایط کار در آن، چندان مطلوب نیست.

گرفتن پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک یا خانه

ساده‌ترین روش برای دریافت پاسپورت ترکیه، خرید ملک در آن است. در سال 2018 و بعد از آن، قانونی در ترکیه به ثبت رسید که به واسطه آن، فرصتی برای افراد و خانواده ها فراهم شد تا بتوانند با خرید ملک در ترکیه، پاسپورت بگیرند یا به عبارتی اقامت خود و سایر اعضای خانواده‌شان را دریافت کنند. اما مهم‌ترین نکته درباره خرید ملک در این کشور آن است که ارزش آن حداقل می‌بایست معادل 250 هزار دلار بوده و حتماً به مدت زمان سه سال صاحب آن ملک باشید تا پاسپورت ترکیه را دریافت کنید.

اگر بودجه کافی برای خرید این خانه را ندارید، نگران نباشید. یک راه ساده‌تر نیز وجود دارد که با روش قبلی کمی متفاوت است. در این روش نیازی به خرید خانه 250 هزار دلاری نیست بلکه می‌توانید یک خانه ارزان قیمت تر در ترکیه خریداری کنید و با در دست داشتن سند آن، جهت گرفتن پاسپورت یک ساله ترکیه اقدام کنید. البته هر سال می‌بایست ویزای خود را تمدید نمائید تا در نهایت پس از گذشت مدت زمان پنج سال، بتوانید از مزایای پاسپورت ترکیه استفاده کنید.

در هر دو حالت، ملک خریداری شده باید دارای شرایطی باشد که این شرایط عباتند از:

 1. ملک یا خانه خریداری شده، به صورت نقدی خریده شده باشد.
 2. در سه معامله قبلی خانه، نباید دست افراد خارجی بوده باشد.
 3. از لحاظ بدهی یا وام مشکلی نداشته باشد.

دریافت گذرنامه ترکیه از طریق ثبت شرکت

یکی دیگر از روش های دریافت پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت است که نسبت به سایر روش ها کم هزینه تر خواهد بود. با توجه به اینکه اتباع خارجی برای انجام هرگونه فعالیت تجاری، نیازمند ثبت شرکت‌اند، راه اندازی یک کسب و کار کوچک در ترکیه نیز، به ثبت شرکت نیازمند است.

اما نکته اصلی اینجاست که شرکت ثبت شده نباید یک کسب و کار کوچک باشد، بلکه می‌بایست حداقل 50 نفر در آن مشغول به کار شوند. بنابراین اگر شما در این کشور شرکتی را به ثبت رسانده و برای دریافت مجوز کار اقدام کنید، پس از پنج سال شهروند ترکیه محسوب شده و می‌توانید گذرنامه ترکیه‌ را دریافت کنید. البته به شرط آن که در طول این مدت برای خود بیمه رد کنید.

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در بانک

براساس قانون جدید ترکیه، اگر شما به مدت سه سال، مبلغ 500 هزار دلار را در یکی از بانک های ترکیه سپرده‌گذاری کنید، پاسپورت ترکیه به شما تعلق خواهد گرفت. البته در طول این مدت، به سپرده پس‌انداز شما سود تعلق می‌گیرد. باز کردن حساب بانکی در ترکیه با پاسپورت ایرانی قابل انجام است و در کمتر از یک روز، با اخذ کد مالیاتی، می‌توانید نسبت به باز کردن حساب بانکی خود، اقدام کنید.

دریافت پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیه ای

بر اساس قوانین موجود در کشور ترکیه، اگر شما با یکی از شهروندان ترکیه‌ای ازدواج کنید، می‌توانید برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام کنید. البته فراموش نکنید که ازدواج شما می‌بایست از سوی کشور ترکیه واقعی شناخته شود و مدت زمان سه سال از آن گذشته باشد.

فرقی نمی‌کند که این ازدواج در خاک کشور ترکیه صورت گرفته باشد یا هر کشور دیگری؛ اما اگر ازدواجتان در کشور دیگری انجام می‌شود، حتماً می‌بایست کنسولگری ترکیه را در آن کشور، در جریان ازدواج خود قرار دهید. نکته دیگر آن است که شما می‌توانید بلافاصله پس از ازدواج، اقامت یک ساله کشور ترکیه را اخذ کرده و هر سال آن را تمدید کنید تا در نهایت بتوانید پس از گذشت مدت زمان سه سال، پاسپورت ترکیه و شهروندی آن را دریافت کنید.

حال ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که آیا می‌توان از طریق تحصیل، تولد یا پناهندگی، پاسپورت ترکیه را دریافت کرد؟

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق تحصیل، تولد یا پناهندگی

 • تحصیل در ترکیه منجر به دریافت گذرنامه و اقامت در ترکیه نمی‌شود اما این فرصت را در اختیار افراد قرار می‌دهد تا پس از اتمام اقامت تحصیلی، به یافتن شغل مورد نظر پرداخته و اقامت کاری دریافت کنند.
 • تولد فرزند در کشورهای مختلف، شرایط متفاوتی را برای اقامت فراهم می‌کند. با توجه به اینکه کشور ترکیه از قانون خون پیروی می‌کند، اگر پدر و مادر تابعیت ترکیه را داشته باشند، فرزند متولد شده نیز تابعیت ترکیه را خواهد گرفت. اما در حالت کلی تولد فرزند در ترکیه، موجب دریافت پاسپورت این کشور نمی‌شود.
 • طبق کنوانسیون ژنو، ترکیه فقط مسئولیت شهروندان پناهنده شده از شورای اروپا را می‌پذیرد و نسبت به سایر شهروندان کشورهای دیگر، مسئولیتی را تقبل نکرده است. فقط تا زمان فراهم شدن مهاجرت افراد به کشور ثالث، اجازه اقامت به آن‌ها خواهد داد. آن هم به شرطی که صحت ادعای فرد مبنی بر عدم امنیت جانی در کشورش تأیید شود. با توجه به امکانات ضعیف موجود در کشور ترکیه برای پناهندگان، پیشنهاد می‌شود که از روش‌های دیگری برای گرفتن پاسپورت ترکیه اقدام کنید.

سخن پایانی

در این مطلب روش‌های دریافت پاسپورت ترکیه را با یکدیگر بررسی کردیم و دانستیم با توجه به موقعیت جغرافیایی و سبک زندگی موجود در آن، هر ساله نظر مهاجران زیادی را به خود جلب می‌کند. با توجه به بالا بودن نرخ بیکاری در ترکیه، احتمال پیدا کردن کار و دریافت اقامت از این طریق، ساده نیست. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم با افزایش آگاهی، از سایر روش‌های گفته شده، نسبت به دریافت پاسپورت ترکیه اقدام کنید.

سوالات متداول

آیا ترکیه به اتباع خارجی، پاسپورت می‌دهد؟

بله – کشور ترکیه به آن دسته از افرادی که شرایط دریافت تابعیت ترکیه را دارا باشند، پاسپورت می‌دهد.

چه روش‌هایی وجود دارد که به واسطه آن بتوان، نسبت به دریافت پاسپورت ترکیه اقدام کرد؟

برای دریافت پاسپورت ترکیه می‌توان از طریق کار، خرید خانه در استانبول، راه‌اندازی کسب‌وکار و ثبت شرکت، سرمایه‌گذاری در بانک یا ازدواج با یک شهروند ترکیه‌ای و … اقدام کرد.

آیا به افراد متولد شده در کشور ترکیه، تابعیت این کشور، تعلق می‌گیرد؟

خیر – با توجه به اینکه در ترکیه تابعیت از اصل خون پیروی می‌کند، به فرزندان اتباع خارجی که در کشور ترکیه به دنیا می‌آیند، تابعیت تعلق نمی‌گیرد.

آیا ویزای تحصیلی در ترکیه، منجر به دریافت تابعیت ترکیه می‌شود؟

خیر – ویزای تحصیلی در ترکیه به نوبه خود منجر به دریافت تابعیت ترکیه نمی‌شود، اما فرصت کاریابی را فراهم کرده و شخص می‌تواند ویزای تحصیلی خود را برای اقامت، به ویزای کاری تغییر دهد.

دکمه بازگشت به بالا