اقتصادیکسب و کار ایرانی

در زمان خرید انواع لوله باید به چه نکاتی توجه داشت؟

لوله فولادی از جمله محصولات و مقاطع فولادی است که در صنایع مختلف به خصوص ساخت و ساز کاربرد ویژه ای دارد. از این رو دقت به نکات حین خرید این محصول می تواند بسیار ارزشمند باشد.

به نقل از پایگاه خبری تحلیلی 55 آنلاین، در زمان خرید انواع لوله باید به چندین نکته مهم توجه داشت. نوع لوله را براساس کاربرد و محل نصب آن انتخاب کرد و اینکه باید کیفیت و استاندارد لوله را بررسی کرد. لوله‌های با کیفیت پایین ممکن است زود خراب شوند، نشتی ایجاد کنند یا باعث آسیب به دستگاه‌های متصل به آن‌ها شوند. لوله‌های با استاندارد بالا معمولا دارای نشان و گواهینامه معتبر هستند که از سازنده یا فروشنده آن‌ها قابل درخواست است.

انواع لوله فولادی |انواع لوله و اتصالات

نکات خرید لوله و اهمیت آن

برای خرید لوله‌های مناسب برای هر نوع کاربرد، باید به چند نکته توجه کرد. این نکات عبارتند از:

  • نوع ماده تشکیل دهنده لوله: لوله‌ها می‌توانند از فلزات مختلفی مانند استیل، آلومینیوم، مس، برنج و یا از پلاستیک‌های مختلفی مانند پلی‌اتیلن، پلی‌پروپیلن، پلی‌وینیل کلراید و … ساخته شوند. هر نوع ماده از نظر مقاومت، قابلیت جوشکاری، قابلیت انعطاف، خوردگی و هزینه متفاوت است. بنابراین باید با توجه به شرایط کاربرد و بودجه، نوع مناسب را انتخاب کرد.
  • قطر و ضخامت دیواره لوله: قطر و ضخامت دیواره لوله تاثیر مستقیم بر روی فشار و جریان سیال داخل لوله دارند. هر چه قطر لوله بزرگتر و ضخامت دیواره کمتر باشد، فشار و جریان سیال بالاتر خواهد بود. باید با توجه به نوع سیال، فشار کارکرد و استانداردهای مورد نظر، قطر و ضخامت مناسب را تعیین کرد.
  • استانداردهای کیفی لوله: لوله‌ها باید دارای استانداردهای کیفی معتبر باشند که تضمین کنند که لوله‌ها در شرایط کارکرد مورد نظر عملکرد مناسب را داشته باشند. استانداردهای کیفی لوله‌ها ممکن است در مورد نوع ماده، قطر، ضخامت، تحمل فشار، تحمل دما، تحمل خوردگی و … باشند. باید از خرید لوله‌های دارای استانداردهای کافی و مورد تأیید از فروشنده‌های معتبر اطمینان حاصل کرد.

خرید لوله‌های مناسب بسیار مهم است چون از عملکرد صحیح سامانه‌های لوله‌کشی و افزایش عمر مفید آن‌ها بستگی دارد.

خرید محصولات برند و معتبر

اولین و ساده‌ ترین راه برای داشتن خریدی مطمئن، انتخاب محصولات برند و معتبر است. این موضوع اولین مورد از نکات خرید لوله است. امروزه کارخانه‌ های بسیاری این کالا را در خط تولید خود قرار داده‌ اند؛ به همین‌ دلیل تنوع بسیار زیادی در بازار لوله وجود دارد.

توجه به قیمت انواع لوله فولادی

یکی از مهم‌ ترین فاکتور‌ها برای تهیه کالا‌های مرغوب، قیمت آن‌ ها است. توصیه می‌ شود هیچ‌ گاه برای پرداخت هزینه کمتر، کالا‌های بی‌ کیفیت را تهیه نکنید. بسیاری از برند‌های بی‌ کیفیت هستند که با فروش تجهیزات ارزان‌ تر، خریداران را دچار مشکلات پس از نصب می‌ کنند.

توجه به نشان استاندارد حک شده بر روی لوله

یکی دیگر از روش‌ های تشخیص پروفیل و لوله با کیفیت، داشتن نشان استاندارد بر روی آنها است. این نشان، باید بر روی بدنه محصول چاپ ‌شود که نشان‌ دهنده مرغوبیت کالا است.

توجه کاربرد و مشخصات لوله

لوله ها دارای انواع مختلفی هستند که می توان آن ها را به دو نوع لوله درزدار و بدون درز تفکیک نمود و خود هر کدام از این دسته ها نیز به مدل های مختلف دیگری نیز تفکیک می شوند.

خرید لوله از یک فروشگاه معتبر

بسیاری از مواقع، افراد با خرید از فروشگاه‌ ها و مراکز کوچک و نا‌شناخته، محصولی بی‌ کیفیت را خریداری می‌ کنند. بسیاری از افراد هم به ‌دلایل مختلف به‌ صورت آنلاین لوله های مورد‌ نیاز خود را سفارش می‌ دهند و تهیه می‌ کنند. در صورت مراجعه به یک فروشگاه مورد‌ اطمینان، می‌ توانید از جنس و مرغوبیت لوله انتخابی خود اطمینان حاصل نمایید.

جنس لوله مورد نیاز

امروزه محصولاتی با جنس‌ های مختلف نیز تولید می‌ شوند. به عنوان مثال وجود انواع لوله های فولاد همچون لوله های مانیسمان، لوله گازی، لوله مبلی، لوله جدار چاه، لوله گالوانیزه، لوله اسپیرال، لوله صنعتی و لوله داربستی در بازار مصرف سبب شده است تا برای هر کاربردی، محصول مجزایی وجود داشته باشد تا بتواند علاوه بر نیاز کاربر، کیفیت و نتیجه کار را نیز تضمین نماید.

تعیین نیاز‌های پروژه به انواع لوله ها

در ابتدا تعیین کنید که تجهیزات را برای چه کاری نیاز دارید. سپس باید بهترین جنس را در زمینه‌ ای که قرار است از آن استفاده کنید، تعیین نمایید. مرحله بعدی مشخص کردن میزان تجهیزات مورد‌نیاز است.

منبع محتوا: پایگاه خبری 55 آنلاین

دکمه بازگشت به بالا