اقتصادیکسب و کار ایرانی

تاریخچه بیت‌کوین و اتریوم

در دنیای رمزارزها، تصمیم‌گیری بین انتخاب بیت‌کوین یا اتریوم به عنوان دو ارز دیجیتال برجسته و پرطرفدار، برای سرمایه‌گذاران یک چالش مهم و اساسی است. هر کدام از این دو رمزارز دارای ویژگی‌ها و مزایای خاصی هستند که می‌تواند به سرمایه‌گذاران و تریدرها حق انتخاب دهند. از جمله مهم‌ترین مواردی که در مقایسه اتریوم و بیتکوین باید در نظر گرفت، کاربردهای آن‌ها، امنیت، میزان عرضه و تقاضا و نحوه استخراج و قیمت آن‌ها می‌باشد. در این مقاله شما می‌توانید به صورت کامل با مقایسه این 2 رمز ارز آشنا شده، کاربردهای هر یک را آموخته و در نهایت تصمیم بگیرید که اتریوم بخرید یا بیت کوین.

مروری بر تاریخچه بیت‌کوین و اتریوم

بیت‌کوین (Bitcoin) و اتریوم (Ethereum) هر دو از معروف‌ترین و با ارزش‌ترین ارزهای دیجیتال هستندکه هر کدام دارای تاریخچه و ویژگی‌های خاص خود می‌باشند. در ادامه به بررسی تاریخچه بیت کوین و اتریوم پرداخته می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد ارزهای دیجیتال، آموزش رایگان ارز دیجیتال را بخونید.

قیمت بیت کوین در سال‌های مختلف

2009

تقریبا هیچ قیمتی نداشت

2010

0.1 دلار

2011

1 دلار

2013

350 تا1242 دلار

2017

2000 دلار

2017

17900 دلار

2020

19850دلار

2021

50000 دلار

2024

43000

 

قیمت اتریوم در سال‌های مختلف

2015

1دلار

2016

10دلار

2017

100 دلار

2018

1000 دلار

2021

4000 دلار

2024

2400 دلار

مقایسه اتریوم و بیتکوین از نظر کاربرد

بیت‌کوین و اتریوم هر دو ارز دیجیتال هستند اما کاربردها و اهداف متفاوتی دارند. بیت‌کوین بیشتر برای انجام معاملات مالی به کار می‌رود. از طرف دیگر، اتریوم یک پلتفرم قراردادهای هوشمند است که امکان ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند توسط توسعه‌دهندگان را فراهم می‌کند. در ادامه به بررسی مقایسه کاربردهای بیت کوین و اتریوم پرداخته می‌شود.

کاربردهای بیت‌کوین

پرداخت‌
بیت‌کوین به عنوان یک ارز دیجیتال و ابزار مبادله، کاربردهای گسترده‌ای در پرداخت‌های آنلاین و غیرحضوری دارد. افراد می‌توانند بیت‌کوین را برای پرداخت کالاها و خدمات از فروشگاه‌های آنلاین، خرید و فروش محصولات و خدمات دیجیتالی، انتقال پول به دیگران در سراسر جهان استفاده کنند. البته باید توجه کنید که در حال حاضر امکان پرداخت با بیت کوین در بعضی از فروشگاه‌ها وجود ندارد. با این وجود فروشندگان زیادی بیت‌کوین را به عنوان روش پرداخت پذیرفته‌اند که این باعث توسعه و ارتقاء پذیرش بیت‌کوین در جامعه و اقتصاد جهانی می‌شود.

انتقال پول بین المللی
بیت‌کوین به عنوان یک روش سریع، امن و ارزان برای انتقال وجه بین مرزها بدون هیچگونه واسطه مالی مرکزی شناخته می‌شود. این امر به ویژه برای افرادی که در کشورهایی با سیستم بانکی ضعیف زندگی می‌کنند، مناسب است.

سرمایه‌گذاری
بیت‌کوین به عنوان ابزار سرمایه‌گذاری، جذابیت‌های خاصی برای افراد مختلف دارد. از جمله این جذابیت‌ها می‌توان به پتانسیل رشد قابل توجه قیمت بیت‌کوین اشاره کرد که در چند سال اخیر نشان داده است که ارزش آن به طور قابل توجهی افزایش یافته است. علاوه بر این، بیت‌کوین به عنوان یک ارز دیجیتال، در 20 ساعت شبانه روز طی 7 روز هفته قابلیت خرید و فروش را  دارد. در این صورت سرمایه‌گذاران می‌توانند هر زمان که خواستند خرید و فروش بیت کوین را انجام دهند. همچنین، بیت‌کوین از لحاظ مقاومت به تورم و نوسانات ارزهای محلی اهمیت دارد.

کاربردهای اتریوم

اتریوم به عنوان یک پلتفرم بلاکچینی و اجرای قراردادهای هوشمند، کاربردهای گسترده‌ای دارد. Ethereum امکان ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند را با استفاده از زبان برنامه‌نویسی Solidity فراهم کرده است که این امکان را به توسعه‌دهندگان می‌دهد تا برنامه‌هایی با قابلیت اجرای خودکار و بدون واسطه، بر پایه بلاکچین ایجاد کنند.

پرداخت‌ها
اتریوم می‌تواند به عنوان زیرساخت برای ایجاد توکن‌هایی با پشتوانه اتریوم (ERC-20) استفاده شود که در اصل به عنوان ارزهای دیجیتال معرفی شده و در زنجیره اتریوم مبادله می‌شوند. این توکن‌ها می‌توانند برای انجام پرداخت‌ها و معاملات داخلی برخی اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌ها استفاده شوند. به عنوان مثال CryptoKitties  یک بازی دیجیتال جذاب بوده که بر پایه بلاکچین اتریوم ساخته شده است. در این بازی، کاربران می‌توانند کیتی‌های دیجیتالی را خریداری کرده یا بفروشند. هر Kitti دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که در زنجیره بلاکچین ثبت شده و کاربران برای خریداری این کیتی‌ها می‌توانند از توکن‌های ERC-20 استفاده کنند.

ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز
اتریوم نقش بسیار مهمی در توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) دارد. به عنوان یک پلتفرم بلاکچینی، اتریوم امکان اجرای قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند که به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد برنامه‌های غیرمتمرکز و قابل اجرا در محیط بلاکچین را ایجاد کنند. توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از زبان برنامه‌نویسی Solidity، که به طور خاص برای توسعه قراردادهای هوشمند طراحی شده است، برنامه‌های خود را ایجاد و اجرا کنند. به عنوان مثال، Uniswap که یک صرافی غیرمتمرکز است، یا Compound که یک پلتفرم اعطای وام می‌باشد، بر روی اتریوم ایجاد شده‌ و توسط توکن‌های ERC-20 مدیریت و اجرا می‌شوند. این برنامه‌ها امکان انجام معاملات بدون نیاز به واسطه مرکزی، تأیید اطلاعات توسط شبکه بلاکچین و حفظ امنیت و اعتبار را فراهم می‌کنند.

قراردادهای هوشمند
قراردادهای هوشمند در اتریوم می‌توانند برای اجرای قراردادهای مبتنی بر بلاکچین بدون واسطه مرکزی استفاده شوند. این قراردادها به طور خودکار اجرا شده و امکان انجام تراکنش‌های مختلف مانند انتقال ارز دیجیتال و پرداخت‌ها را فراهم می‌کنند.

مقایسه اتریوم و بیتکوین از نظر امنیت

اگر سوال شما هم این است که اتریوم بخریم یا بیت کوین، مقایسه امنیت این 2 رمز ارز می‌تواند به شما کمک کند. امنیت بیت‌کوین و اتریوم می‌تواند از زوایای مختلفی انجام شود، در ادامه به مقایسه این 2 ارز دیجیتال محبوب پرداخته می‌شود.

امنیت بیت‌کوین

بیت‌کوین از الگوریتم Proof of Work (PoW) استفاده می‌کند که بر اساس قدرت محاسباتی شبکه کار می‌کند. این الگوریتم به عنوان یک مکانیزم اثبات انجام کار به این صورت است که برای تغییر هرگونه تاریخچه بلاک‌ها باید قدرت محاسباتی بسیار بالایی را کنترل کنید که عملاً غیرممکن است. بیت‌کوین از لحاظ توزیع یکی از بزرگترین و پرتراکم‌ترین شبکه‌های بلاکچین است که برای ایجاد امنیت و ایمنی بیشتر از این ویژگی استفاده می‌کند.

امنیت اتریوم

امنیت اتریوم از الگوریتم اثبات سهام یا Proof of Stake (PoS) پیروی می‌کند. الگوریتم اثبات سهام، در واقع یک فرآیند غیررقابتی است که برای تأیید تراکنش‌های اتریوم به کار می‌رود. این انتقال به PoS با هدف کاهش هزینه‌های انرژی و افزایش سرعت تراکنش‌ها انجام شده است. به طور کلی می‌توان گفت که هر دو رمز ارز از امنیت بالایی برخوردار هستند، ولی امنیت اتریوم به دلیل استفاده از الگوریتم PoS از بیت‌کوین بیشتر است.

مقایسه اتریوم و بیتکوین از نظر عرضه و تقاضا

با وجود این که بیت کوین و اتریوم هر 2 ارز دیجیتال محبوب و باارزشی هستند ولی می‌توان به تفاوت بین عرضه و تقاضای این دو رمزارز پی برد. در ادامه به بررسی تفاوت عرضه و تقاضای بیت کوین و اتریوم پرداخته می‌شود.

عرضه و تقاضا بیت‌کوین
عرضه بیت‌کوین محدود به 21 میلیون واحد بوده که توسط پروتکل بیت‌کوین مشخص شده است. این محدودیت ارزش افزوده زیادی به بیت‌کوین می‌دهد و به عنوان یکی از عوامل موثر در افزایش قیمت آن شناخته می‌شود. تقاضا برای بیت‌کوین بسیار بالاست، زیرا این ارز به عنوان یک رمزارز ارزشمند و ابزار سرمایه‌گذاری جذاب شناخته می‌شود. با افزایش توجه به بیت‌کوین به عنوان یک ابزار مالی، تقاضا برای آن نیز افزایش یافته است.

عرضه و تقاضا اتریوم
عرضه اتریوم نیز محدود نشده است و هر سال تعداد جدیدی از اترها ایجاد می‌شود. این امر ممکن است منجر به افزایش عرضهٔ اتریوم در طول زمان گردد. تقاضا برای اتریوم نیز بسیار بالاست، زیرا اتریوم به عنوان یک پلتفرم برای اجرای قراردادهای هوشمند و ایجاد توکن‌های دیجیتال استفاده می‌شود. با رشد اپلیکیشن‌ها و پروژه‌های مبتنی بر اتریوم، تقاضا برای این ارز دیجیتال نیز افزایش می‌یابد.

به طور کلی، عرضه محدود بیت‌کوین و تقاضای بسیار بالای آن به عنوان یک ارز دیجیتال ارزشمند، به همراه تقاضای بالای اتریوم به عنوان یک پلتفرم بلاکچینی و اجرای قراردادهای هوشمند، این دو رمزارز را در جایگاه بسیار مهمی از بازار قرار داده است.

مقایسه بیت‌ کوین و اتریوم از نظر قیمت

اگر می‌خواهید بدانید که بیت کوین بهتر است یا اتریوم، مقایسه قیمت این دو رمز نیز می‌تواند به شما کمک کند. عوامل زیادی مثل مسائل سیاسی و شرایط اقتصادی، میزان عرضه و تقاضا و موارد دیگر بر قیمت این دو رمز ارز تاثیر گذار هستند. با این حال به بررسی مقایسه اتریوم و بیتکوین از نظر قیمت پرداخته می‌شود.

قیمت بیت کوین

قیمت بیت‌کوین در طول زمان نوسانات زیادی داشته است. این رمزارز در سال 2009 با قیمت 0.1 دلار شروع به عرضه شدن کرد. اما در سال 2013، قیمت بیت‌کوین به بیش از 1000 دلار رسید و در سال 2021، به 68 هزار دلار یعنی بیشترین میزان قیمت در تاریخ ارزش یافت. در حال حاضر، قیمت بیت‌کوین حدود 2400 دلار است.

عوامل مختلفی بر قیمت بیت‌کوین تأثیر می‌گذارند. اولین عامل، تقاضا و عرضه است. تقاضا برای بیت‌کوین به دلیل کاربردهای آن به عنوان یک یک دارایی  برای سرمایه‌گذاری، افزایش یافته است. این در صورتی است که عرضه بیت‌کوین محدود بوده و همین امر سبب می‌شود قیمت آن افزایش یابد. عوامل اقتصادی مانند نرخ بهره و تورم نیز بر قیمت بیت‌کوین تأثیر دارند. همچنین، رویدادهای سیاسی مانند جنگ و تحریم نیز می‌توانند باعث افت و کاهش و یا افزایش قیمت بیت کوین شود.

قیمت اتریوم

قیمت اتریوم نیز در طول زمان با نوسانات بالایی همراه بوده است. این رمزارز چند سال پس از بیت کوین به بازار عرضه شد. اتریوم در سال 2015 با قیمت 1 دلار شروع به عرضه شدن کرد. اما در سال 2018، قیمت اتریوم به بیش از 1000 دلار رسید و در سال 2021، به 40 هزار دلار ارزش یافت. در حال حاضر اتریوم، با قیمت حدود 42 هزار دلار عرضه می‌شود.

عواملی مانند تقاضا و عرضه، اقتصاد و رویدادهای سیاسی نیز بر قیمت اتریوم تأثیر می‌گذارند. تقاضا برای اتریوم به عنوان یک پلتفرم اجرای قراردادهای هوشمند و ایجاد توکن‌های دیجیتال به دلیل کاربردهای متنوع آن افزایش یافته است.

در نتیجه، هر دو رمز ارز بیت‌کوین و اتریوم به دلایل و کاربردهای خاص خود، تقاضا و عرضه متفاوتی دارند که بر قیمت آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

مقایسه بیت کوین و اتریوم از نظر نحوه استخراج

در کل، اگرچه هر دو رمزارز برای استخراج از فناوری‌های مختلفی استفاده می‌کنند، اما اصلی‌ترین تفاوت بیت کوین و اتریوم در الگوریتم استخراج و فرآیند کارکرد است. در حالی که بیت‌کوین از PoW استفاده می‌کند که نیاز به قدرت محاسباتی بالا دارد، اتریوم از PoS استفاده می‌کند که بر مبنای مالکیت ارز می‌باشد.

استخراج اتریوم آسان‌تر است یا بیت‌کوین؟

استخراج اتریوم به طور کلی معمولاً به عنوان فرآیندی آسان‌تر نسبت به بیت‌کوین شناخته می‌شود. دلیل این موضوع به برخی عوامل مربوط به الگوریتم‌های استخراج و شرایط فنی بستگی دارد. استخراج بیت‌کوین نیازمند قدرت محاسباتی بسیار بالا است از ماینرها استفاده می‌کند. این تجهیزات نیاز به مصرف انرژی بالا و سرمایه‌گذاری مالی زیادی دارند. از سوی دیگر، استخراج اتریوم در PoS بر اساس مالکیت ارز دیجیتال انجام شده و نیازی به تجهیزات مخصوص ندارد. بنابراین، استخراج اتریوم معمولاً به صرفه‌تر و آسان‌تر است.

در نهایت، اتریوم بخریم یا بیت کوین؟

تصمیم بین  و بیت کوین بستگی به این دارد که شما چه اهدافی را دنبال می‌کنید و چه نیازهایی دارید. اگر به دنبال یک رمزارز معتبر و پایدار برای سرمایه‌گذاری بلندمدت هستید که بیشتر به عنوان رزرو ارز و دارایی برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته ‌شود، بیت‌کوین بهترین گزینه است. از طرف دیگر، اتریوم به عنوان یک پلتفرم برای اجرای قراردادهای هوشمند و ایجاد توکن‌های دیجیتال شناخته می‌شود و ممکن است برای کسب و کارها و توسعه‌دهندگان بلاکچین جذاب باشد. بنابراین، برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها و استفاده از امکانات بیشتر بلاکچین، اتریوم می‌تواند گزینه‌ای مناسب باشد. در نهایت، مهمترین نکته این است که قبل از هرگونه تصمیم‌گیری، بازار و شرایط فعلی را به دقت بررسی کنید و با ریسک‌های مرتبط با هر دو ارز دیجیتال آشنا شوید.

دکمه بازگشت به بالا